Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Decizie peste noapte la Telekom: Noua putere politică pune dintr-un foc 4 oameni noi în Consiliul de Administrație, printre care și pe Ciprian Boloș,

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Au ramas niste rute rebele in MSC-uri. PLM
Glumesc :)

Edited by sonnydellmarco, 17 February 2017 - 07:47.


#38
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View Postsonnydellmarco, on 16 februarie 2017 - 22:00, said:

Telekom-ul are cea mai puternica retea fixa din Romania, cea mai puternica retea de fibra, facuta pentru Romtelecom inainte sa fie privatizat. Ar fi jenant sa iasa din schema in felul asta. Oricum au avut un marketing grecesc de tot rahatul : intr-un an (parca 2006) pierdusera un sfert din abonatii de telefonie fixa, adica un milion! Apoi s-au trezit la realitate si au venit cu Dolce si cu ADSL-ul vietii. Si asta dupa ce statusera in teste cu Huawei si E///(parca) vreo 2 ani, inainte sa devina serviciul comercial.

Dar ADSL-ul nu a fost băgat mai devreme?

#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asa e cu guvernul asta, peste noapte se fac chestii.

#40
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostKyKyKyKy, on 17 februarie 2017 - 07:46, said:


Dar ADSL-ul nu a fost băgat mai devreme?

Da, dar era deja prea tarziu plus ca avea niste preturi ....

#41
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:31, said:

Mie imi miroase a psd la putere. Asta este stilul lor, vor schimba si femeia de serviciu de la gradinita din Dolhasca.
Asa "face" toti. S-a mai vazut lucrarea, nu conteaza culoarea politica.

#42
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:31, said:

Mie imi miroase a psd la putere. Asta este stilul lor, vor schimba si femeia de serviciu de la gradinita din Dolhasca.
Mafia si coruptia nu are culoare politica fie ea de dreapta sau de stanga. Cand sunt la putere fura de rup, prostesc omul ca o sa faca si o sa dreaga iar pe urma dupa ce nu mai sunt la putere incepe circul cu DNA-ul care-i plimba prin fata televizorului ca sa creada "pulimea" ca statul lupta cu coruptii...iar dupa 2-3 ani sunt liberi si cu averile intacte

View Poststlk, on 16 februarie 2017 - 19:01, said:

Are dreptate ! Telekomul e varza ! de asta am eu  585 Mbps  la internet L (de 500 Mbps) Posted Image
[ http://www.speedtest.net/result/6058237553.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai viteza aia ca ai nimerit in partea de infrastructura noua care-i undeva la 20-25%...restul abonatilor care sunt majoritatea au conexiuni care daca ating 50Mbps inseamna ca sunt norocosi...iar testul acela de viteza facut de tine nu inseamna ca aia este viteza medie la Telekom... Viteza medie la ei este undeva la 30-50Mbps iar ce ai tu acolo este exceptia (oferita de regula abonatilor din marile orase)

#43
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Fibra merge la fel oriunde.
Dacă are 30-40 Mbps înseamnă că are xDSL.

[ http://www.speedtest.net/result/6059747203.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sub 100 Mbps, tehnologie xDSL, cel mai mare oraș.

#44
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostKyKyKyKy, on 16 februarie 2017 - 18:47, said:

Cred că habar n-ai ce vorbești.
Dacă RDS ar lua rețeaua mobilă a Telekom s-ar alege cu foarte multe avantaje,precum: spectru de frecvență mai mare în 900 MHz și 2100 MHz, iar pe lângă asta, cu noi benzi în 4G, ceea ce ar duce la o „ușurare” a rețelei și creșterea semnificativă a vitezei și calității. pe 1800 MHz m scos 145 Mbps prin 4G. Astea sunt deocamdată vise la RDS pentru viteze peste 110 Mbps prin 4G.
Probabil tu...nu te-ai invatat nici acum ca cei de la Digi nu sunt interesati sa-ti ofere tie N benzi in telefonie si viteze mari in internetul mobil. Ei mizeaza pe abonamente mici cu viteze de naviagare acceptabile in 4G undeva la 20-25Mbps.... si nu-i intereseaza costurile unei eventuale extinderi prin preluarea infrastructurii mobile Telekom care vreo 40% este 2G standard care-n multe parti ale lumii civilizate a si expirat ramanand 3G-ul/4G-ul si-n teste pe la chinezi 5Gul. In piata aceasta costa enorm intretinerea retelelelor, licentele acestora, personalu de intretinere... bani care cei de laDigi ar trebui sa-i scoata din buzunar ca sa preia Telekomul ca sa ofere ce?... viteza mai mare in 4G?...asta poate sa o faca si cu actuala lor retea ca este de ultima generatie da' momentan ei merg pe extinderea numarului de clienti...abia pe urma sa mareasca viteza cu noi abonamnte mai mari. Referitor la acoperirea Digi....s-a extins aat de mult incat in multe zone este mai buna decat la alti operatori

View PostKyKyKyKy, on 17 februarie 2017 - 09:01, said:

Fibra merge la fel oriunde.
Dacă are 30-40 Mbps înseamnă că are xDSL.

[ http://www.speedtest.net/result/6059747203.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sub 100 Mbps, tehnologie xDSL, cel mai mare oraș.
Testele nu-mi spun nimic din moment ce unii "majoritatea" scot undeva la 30-60Mbps iar altii "minoritatea" apuca viteze de 500Mbps... Asta arata rata de modernizare a retelei care-n 60% din cazuri daca ating viteze de 30-40Mbps. Telekomul supravietuieste cu infrastructura fixa de la sate unde omul se multumeste si cu 10-15Mbps acolo sunt majoritatea care fac numarul de abonati ai serviciilor lor fixe... la orase rata este undeva de 10-15% abonati dupa RCS-RDS si UPC

Edited by arbuneaionut, 17 February 2017 - 09:08.


#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Adevărat! Testul nu zice nimic, ci Torrentul spune 8,8 MB/s.


4G-ul de 25 Mbps e în banda 1, că banda 38 poate mai mult. Eu spun că RDS e interesat de utilizatorii telefoanelor mobile Telekomiști. Cu o investiție mare și spectru disponibil, poate oferi și 4G la viteze mari fără să mai strângă banda 1 WCDMA.
Poate așa, RDS, va oferi și SMS-uri nelimitate la abonamentele lor pentru un nelimitat complet.

#46
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostKyKyKyKy, on 17 februarie 2017 - 09:19, said:

Adevărat! Testul nu zice nimic, ci Torrentul spune 8,8 MB/s.


4G-ul de 25 Mbps e în banda 1, că banda 38 poate mai mult. Eu spun că RDS e interesat de utilizatorii telefoanelor mobile Telekomiști. Cu o investiție mare și spectru disponibil, poate oferi și 4G la viteze mari fără să mai strângă banda 1 WCDMA.
Poate așa, RDS, va oferi și SMS-uri nelimitate la abonamentele lor pentru un nelimitat complet.
Am retea de cartier. Pe torente stau intre 11-12 MB/s, deci aproape de cei 100mbps. Ei imi pot da 1G dar nu am eu router cu gigabit. Nu-mi filtreaza traficul, imi dau net curat. Operatorii cei mari au echipamente de optimizare trafic, fac DPI si prioritizare trafic pe baza de aplicatii. Pe mobil e buna optimizarea video ca se incarca mai repede paginile de mobil, dar pe PC nu vreau asa ceva.

Da, tare faza cu RDS-ul, SMS-urile nu sunt gratuite :)

#47
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Păi nu sunt nelimitate național.

#48
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostAdrianradu, on 17 februarie 2017 - 07:24, said:

...noroc cu tine ca ne-ai scos din...ca nu stiu ce ne faceam fara tine.
Multumim pentru detalii...
...sper ca nu esti tu acela care reclama ca "ii cade semnalul la telefon cand trec avioanele..."...si nici acela care vrea la Muziton piesa "Guta...Iti dau o suta de parai"...
PS ...nu garantez ca am scris bine titlul melodieiPosted Image


M-ai documenteaza-te putin cum este cu "lipeala" si la ce Serviciu s-a efectuat...si ca sa nu te las sa te chinui prea tare am sa iti spun ca nu are nici o legatura cu Apelurile...Posted Image

Neah, stiu foarte bine despre ce vorbesc, si am convingerea la fel de bine ca stiu si cine esti....nu intram in detalii ca nu e frumos, dar intradevar, chiar daca esti ironic....daca nu eram eu nu va scotea nici dracu de unde erati, nimeni nu stia nimic, nimeni nu intelegea ce reclam, toti inchideau reclamatia cu niste motive de toata jena, daca iti pui mintea putin la contributie s-ar putea sa ai o surpriza ;). Iar ca sa fiu si mai clar, nu discut aici despre persoana ta, ci despre Telekoi Romania Mobile. Salut

#49
Dana_Marijuana

Dana_Marijuana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2017
Intradevar au fost niste probleme cu reteaua cu notificarile, dar s-au rezolvat

#50
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Sa nu zici ca s-au rezolvat cu patrunjel.....

#51
Dana_Marijuana

Dana_Marijuana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2017
Nu,ca doar nu suntem de la master chef :) avem oameni competenti care s-au ocupat de problema, si totul s-a rezolvat

#52
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Sa intelegem ca faci parte din sistem? Poate te mai vedem si pe alte topicuri, eventual si tehnice, cu un ajutor ceva....ca asa toata lumea stie sa laude, sa scuze si sa acopere furaciunea neamtului

#53
Dana_Marijuana

Dana_Marijuana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.02.2017
Va stau la dispozitie....abia m-am inscris si am mult de citit pe aici dar cu siguranta voi incerca sa ajut unde pot.

#54
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
te asteptam la cafenea sa te familiarizam :) o cafea si o tigara n-au omorat pe nimeni...inca

iete colea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate