Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Decizie peste noapte la Telekom: Noua putere politică pune dintr-un foc 4 oameni noi în Consiliul de Administrație, printre care și pe Ciprian Boloș,

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Noua putere de la Palatul Victoria şi-a înlocuit, printr-o decizie fulger, întreaga echipă de reprezentanţi din Consiliul de administraţie al Telekom România, cel mai mare grup de comunicaţii fixe şi mobile de pe piaţă cu afaceri anuale de peste 1 miliard de euro, şi una dintre cele mai mari companii la care statul mai are participaţii, au declarat pentru ZF mai multe surse din industrie.
Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (MCSI), care gestionează participaţia de 45,99% a statului la fostul Romtelecom, i-a numit în Consiliile de administraţie ale companiilor din grupul Telekom pe: Ciprian Boloş, Dragoş Cristian Vlad, Alin Marius Matei şi Raluca Ioana Purecel, conform datelor obţinute de ZF.
Ciprian Boloş a fost numit membru şi în CA-ul companiei de stat Transelectrica, şi este director de strategie în cadrul companiei de stat Poşta Română.

Boloş este şi cel care a început să se ocupe de organizarea fondului suveran - proiectul lui Liviu Dragnea, şeful PSD -, o entitate care va strânge acţiunile pe care le mai deţine statul la companii şi care ulterior ar trebui să reinvestească banii obţinuţi din dividende sau din vânzarea acestora în economie.
MCSI a înlocuit astfel echipa trimisă în CA-ul grupului Telekom la finele anului 2015 de guvernul tehnocrat, respectiv: Anca Georgescu, fost director de HR al grupului Telekom, Bogdan Voicu - fost director de achiziţii al grupului Telekom, şi Florin Furdui - Country Manager al Portland Trust - unul dintre cei mai mari dezvoltatori imobiliari din România, cu experienţă şi în comunicaţii.
Ciprian Boloş, director de strategie la Poşta Română, a început să se ocupe de organizarea fondului suveran - proiectul lui Liviu Dragnea, şeful PSD -, o entitate care va strânge acţiunile pe care le mai deţine statul la companii şi care ulterior ar trebui să reinvestească banii obţinuţi din dividende sau din vânzarea acestora în economie.
Conform unor surse de pe piaţa financiară, Ciprian Boloş a fost indicat în câteva discuţii ca fiind omul responsabil cu organizarea fondului suveran, biroul care ar trebui să iasă pe piaţă până la jumătatea anului, cel puţin din punct de vedere juridic.
Ciprian Boloş este mâna dreaptă a lui Alexandru Petrescu, actualul ministru al economiei şi fostul şef al Poştei Române. Boloş a terminat ASE în 2002, după care a făcut un MBA la Universitatea Hult (2002-2003). Apoi, timp de aproape un deceniu, a lucrat la Londra pentru GLE Group, o firmă de consultanţă pentru com­paniile mari britanice. Din 2012 a revenit în România ca director de strategie la Poştă, odată cu numirea lui Alexandru Petrescu, un bancher român care a stat la Londra, ca şef al Poştei în mandatul lui Victor Ponta.
Numirea lui Alexandru Petrescu ca ministru al economiei în noul guvern a fost o surpriză, el nefigurând pe nicio listă vehiculată înainte de formarea guvernului Dragnea-Grindeanu.
Fondul suveran ar trebui să aibă active de 10 miliarde de euro dacă se adună toate acţiunile pe care le mai deţine statul în companiile româneşti şi care aduc dividende de peste 2 mi­liarde de lei pe an.
Nu este clar cum va funcţiona acest fond, cine îl va con­duce şi cum va reinvesti banii în economie. Liviu Dragnea, preşedintele PSD şi conducătorul de facto al guvernului Grindeanu, a spus că vrea să aducă un management privat la conducerea fondului, iar oamenii politici să nu se amestece în administrarea banilor şi în deciziile de investiţii. Guvernul va stabili o strategie, dar aplicarea ei va aparţine unui management privat, profesionist, a menţionat Dragnea într-o discuţie la ZF Live, înainte de alegeri.
Oricum, crearea a două fonduri - unul suveran şi unul de dezvoltare - sunt incluse în programul de guvernare. Aceste fonduri ar trebui să susţină construcţia a cinci autostrăzi, a 8-9 spitale regionale şi a unor companii locale care să sprijine businessul în zonele mai puţin dezvoltate.
SURSA:
http://www.zf.ro/bus...uveran-16163262

Edited by Nimcid25, 16 February 2017 - 18:04.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Mie îmi miroase a faliment.

#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostKyKyKyKy, on 16 februarie 2017 - 18:09, said:

Mie îmi miroase a faliment.
Mie-mi miroase a mafie si coruptie

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie imi miroase a psd la putere. Asta este stilul lor, vor schimba si femeia de serviciu de la gradinita din Dolhasca.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 16 februarie 2017 - 18:09, said:

Mie îmi miroase a faliment.
Oricum se auzea vorba ca partea fixa Telekom o sa ajunga pe mana Orange iar partea mobila pe mana celor de la RCS chiar sa fie adevarat zvonul asta ?

#6
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Poststlk, on 16 februarie 2017 - 18:31, said:

Oricum se auzea vorba ca partea fixa Telekom o sa ajunga pe mana Orange iar partea mobila pe mana celor de la RCS chiar sa fie adevarat zvonul asta ?
Mare prostie ar face RCS-RDS daca ar prelua si 1% din Telekom... o firma cu o infrastructura veche de pe timpu' lu' Ceausescu in proportie de 60-65%...cu mentalitate comunista daca ai vreo problema si suni la call-center sau ai nevoie de tehnic sa-ti remedieze o problema.... in care si neamtul a vazut ca n-are ce sa faca si nu stie cum sa scape de el. Vad ca inceput o lupta intre dreapta si stanga referitoare la cine, cum, cand si unde se controleaza un neamt ;)

Edited by arbuneaionut, 16 February 2017 - 18:37.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:36, said:

Mare prostie ar face RCS-RDS daca ar prelua si 1% din Telekom... o firma cu o infrastructura veche de pe timpu' lu' Ceausescu in proportie de 60-65%...cu mentalitate comunista daca ai vreo problema si suni la call-center sau ai nevoie de tehnic sa-ti remedieze o problema.... in care si neamtul a vazut ca n-are ce sa faca si nu stie cum sa scape de el. Vad ca inceput o lupta intre dreapta si stanga referitoare la cine, cum, cand si unde se controleaza un neamt Posted Image
...nu ai citit bine mai sus (RCS-RDS=partea mobila adica 2G ca ei oricum nu au asa ceva ,3G,4G etc.)
Citeste topicul Telekom discută ieşirea de pe piaţa din România. Operatorul împărţit între Orange şi RCS&RDS

Edited by stlk, 16 February 2017 - 18:44.


#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Poststlk, on 16 februarie 2017 - 18:31, said:

Oricum se auzea vorba ca partea fixa Telekom o sa ajunga pe mana Orange iar partea mobila pe mana celor de la RCS chiar sa fie adevarat zvonul asta ?
Nu știu, dar în care cazul în care s-ar îmâpla așa ceva, oarecum m-ar ajuta prin faptul că nu trebuie să depun două cereri de portare, ci una singura, cea a telefonului fix.

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:36, said:

Mare prostie ar face RCS-RDS daca ar prelua si 1% din Telekom... o firma cu o infrastructura veche de pe timpu' lu' Ceausescu in proportie de 60-65%...cu mentalitate comunista daca ai vreo problema si suni la call-center sau ai nevoie de tehnic sa-ti remedieze o problema.... in care si neamtul a vazut ca n-are ce sa faca si nu stie cum sa scape de el. Vad ca inceput o lupta intre dreapta si stanga referitoare la cine, cum, cand si unde se controleaza un neamt Posted Image

Cred că habar n-ai ce vorbești.
Dacă RDS ar lua rețeaua mobilă a Telekom s-ar alege cu foarte multe avantaje,precum: spectru de frecvență mai mare în 900 MHz și 2100 MHz, iar pe lângă asta, cu noi benzi în 4G, ceea ce ar duce la o „ușurare” a rețelei și creșterea semnificativă a vitezei și calității. pe 1800 MHz m scos 145 Mbps prin 4G. Astea sunt deocamdată vise la RDS pentru viteze peste 110 Mbps prin 4G.

View Poststlk, on 16 februarie 2017 - 18:40, said:

...nu ai citit bine mai sus (RCS-RDS=partea mobila adica 2G ca ei oricum nu au asa ceva ,3G,4G etc.)
Citeste topicul Telekom discută ieşirea de pe piaţa din România. Operatorul împărţit între Orange şi RCS&RDS

2G-ul e discutabil pentru că bănci (un exemplu: BCR) are rețeaua de POS-uri prin Telekom 2G, ceea ce cu o reducere a spectrului 2G și restricționare sa către abonații casnici ar aduce niște bani pentru ungur.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 16 februarie 2017 - 18:44, said:

Nu știu, dar în care cazul în care s-ar îmâpla așa ceva, oarecum m-ar ajuta prin faptul că nu trebuie să depun două cereri de portare, ci una singura, cea a telefonului fix.
Daca sa zic partea fixa ajunge la Orange, nu pot sa spun acum la prelungirea contractului: "imi dati internet de care vreau eu ? la pretul pe care il vreau eu ?  ca altfel ma mut la Orange ! ca aia o sa zica: "bine domn'le ! du-te la Orange ca oricum acolo ajungeai in final !Posted Image Acum serios ! sa trag tare sa prin o oferta buna la Telekom la internet ca de la Orange nu cred ca o sa primesc vreodata Internet L la pret de M (adica la 27 de lei cum am acum)

Edited by stlk, 16 February 2017 - 19:06.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Si fanii Telekom tot bagau dinalea ca vin nemtii si pun pe picioare nustiu ce... nu merge chiar asa.

#11
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:36, said:


Mare prostie ar face RCS-RDS daca ar prelua si 1% din Telekom... o firma cu o infrastructura veche de pe timpu' lu' Ceausescu in proportie de 60-65%...cu mentalitate comunista daca ai vreo problema si suni la call-center sau ai nevoie de tehnic sa-ti remedieze o problema.... in care si neamtul a vazut ca n-are ce sa faca si nu stie cum sa scape de el. Vad ca inceput o lupta intre dreapta si stanga referitoare la cine, cum, cand si unde se controleaza un neamt ;)
Vorbesti in necunostinta de cauza...partea tehica
...la mentalitate ai dreptate...din pacate

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAdrianradu, on 16 februarie 2017 - 18:55, said:

Vorbesti in necunostinta de cauza...partea tehica
...la mentalitate ai dreptate...din pacate
Are dreptate ! Telekomul e varza ! de asta am eu  585 Mbps  la internet L (de 500 Mbps) Posted Image
[ http://www.speedtest.net/result/6058237553.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 16 February 2017 - 19:03.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlk, on 16 februarie 2017 - 19:01, said:

Are dreptate ! Telekomul e varza ! de asta am eu  585 Mbps  la internet L (de 500 Mbps) Posted Image
[ http://www.speedtest.net/result/6058237553.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu, esti o raritate!
[ http://beta.speedtest.net/result/6058369044.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:36, said:


Mare prostie ar face RCS-RDS daca ar prelua si 1% din Telekom... o firma cu o infrastructura veche de pe timpu' lu' Ceausescu in proportie de 60-65%...cu mentalitate comunista daca ai vreo problema si suni la call-center sau ai nevoie de tehnic sa-ti remedieze o problema.... in care si neamtul a vazut ca n-are ce sa faca si nu stie cum sa scape de el. Vad ca inceput o lupta intre dreapta si stanga referitoare la cine, cum, cand si unde se controleaza un neamt ;)
Pai neamtu credea ca romanul e prost ( exact ca aia cu care au avut ei de-a face prin tara lor ) dar surpriza .....

Iar faza asta cu rds preia o farama din Telekom o incadrez la gluma anului

Edited by mariusr1976, 16 February 2017 - 19:52.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i peste noapte, daca era vara era ziua!

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:27, said:

Mie-mi miroase a mafie si coruptie
Indiferent ce partid vine la putere , isi pune oamenii lui . Asta este de cind lumea si peste tot in lume .
Numai tu / voi vedeti mafie .

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

View PostKyKyKyKy, on 16 februarie 2017 - 18:09, said:

Mie îmi miroase a

View Postarbuneaionut, on 16 februarie 2017 - 18:27, said:

Mie-mi miroase a

View Postpasilla, on 16 februarie 2017 - 18:31, said:

Mie imi miroase a

Multi oameni simtitori pe aici.

Decizie peste noapte?
Ar trebui ca oamenii de bine sa faca un ghid de functionare pentru guvern in care sa se specifice exact intre ce ore se pot lua deciziile si cat timp trebuie sa se gandeasca inainte.
Pentru ca de exemplu guvernul actual a reusit rara performanta de-a a lua TOATE deciziile la ore gresite si mai ales se pare ca TOATE deciziile au fost luate sau prea repede sau prea incet.
Da.

Edited by danaciu, 16 February 2017 - 21:08.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanaciu, on 16 februarie 2017 - 21:07, said:

Pentru ca de exemplu guvernul actual a reusit rara performanta de-a a lua TOATE deciziile la ore gresite si mai ales se pare ca TOATE deciziile au fost luate sau prea repede sau prea incet.
Da.
Asta inseamna ca nu e bun pentru romani. PM nici macar nu are bunul simt sa isi dea demisia.

Edited by pasilla, 16 February 2017 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate