Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor la despartirea in silabe!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Da, lingvistica nu este jurisprudență, cum nu e nici matematică. Regulile jocului se pot schimba oricînd. Dar justificarea regulilor și a schimbărilor lor trebuie căutată și înțeleasă, dacă ne interesează să vorbim îngrijit și cum să ne ferim de greșeli.

Libertatea individului de a scrie sau a pronunța agramat este sfîntă, Analogia cu „deal” era dată, pentru că mi se pare absurd cum cineva ar pronunța „subiect” în trei silabe, dacă n-ar fi vreun ardelean beat căruia sunetele îi ies din gură și mai încet decît îi ies în mod normal... Că veni vorba, cum pronunți pe „vreo” ? În două silabe, sau într-una ?

Edited by dextercioby, 09 April 2017 - 09:14.


#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 09:13, said:

Analogia cu „deal” era dată, pentru că mi se pare absurd cum cineva ar pronunța „subiect” în trei silabe, dacă n-ar fi vreun ardelean beat căruia sunetele îi ies din gură și mai încet decît îi ies în mod normal...
După cum v-am spus, poți trăi o viață și să nu te prinzi că alții pronunță altfel cuvintele astea. E o serie întreagă de astfel de cuvinte la care cu greu ne dăm seama de diferența de percepție dintre vorbitori. Am mai vorbit despre ele pe forum, vedeți aici:

https://forum.softpe...tc-cite-silabe/

Observați acolo că în sondaj 34% din respondenți spun că pronunță o-bi-ect. Deci nu e absurd, ci foarte frecvent. De altfel există cîteva dicționare care dau silabația asta în trei slabe, și nu pe cea în două (cele mai multe dicționare tac în chestiunea asta).

- Dicționarul limbii române literare contemporane (1955-57) zice o-bi-ect.
- Dicționarul de neologisme (1986) dă su-bi-ect, dar o-biect. (Întrebați-i pe ei cum stau cu consecvența.)

Nu sînt nici ardelean, nici beat.

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 09:13, said:

Că veni vorba, cum pronunți pe „vreo” ? În două silabe, sau într-una ?
Într-una.

#21
dextercioby

dextercioby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.04.2017
Cele două dicționare date spre exemplificare sînt explicative, nu de normare a pronunției, pentru că nu este rolul lor.
Cum spuneam, pentru normare a pronunției există 3 dicționare: cel din 1954, DOOM 1982 și DOOM 2005. Între ele putem strecura 5 ediții ale IOOP care au, totuși, un corp lexical restrîns. Restul dicționarelor nu au scop normativ în probleme de ortografie și ortoepie.

#22
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdextercioby, on 09 aprilie 2017 - 18:35, said:

Cele două dicționare date spre exemplificare sînt explicative, nu de normare a pronunției, pentru că nu este rolul lor.
Cum spuneam, pentru normare a pronunției există 3 dicționare: cel din 1954, DOOM 1982 și DOOM 2005. Între ele putem strecura 5 ediții ale IOOP care au, totuși, un corp lexical restrîns. Restul dicționarelor nu au scop normativ în probleme de ortografie și ortoepie.
După cum am mai încercat să vă explic, pe mine mă interesează lingvistica, nu juridica. Eu vreau să știu cum e limba reală, nu cum (credeți dumneavoastră că) ne impune cineva să fie limba. Toate dicționarele încearcă să reflecte cît mai bine limba, cu mai mult sau mai puțin succes. Ideea asta de a împărți dicționarele în normative și nenormative are priză la publicul înnebunit după întrebarea „Cum e corect?”, dar e o distincție artificială. Și dicționarele normative tot o reflectare a limbii reale încearcă să facă, doar că se limitează la limba standard, iar delimitarea se face și ea cu mai mult sau mai puțin succes, la fel ca reflectarea.

Am citat cele două dicționare ca să vedeți că nu sînt eu un rătăcit care pronunță aiurea, ca un ardelean beat, ci mai există și alții, de exemplu lingviști autori de dicționare, care pronunță ca mine (dacă sondajul meu de pe Softpedia vi s-a părut de neluat în seamă). Vă place sau nu, pronunția su-bi-ect este reală.

Apropo, dicționarele nu se împart în explicative și normative. Pentru cele două noțiuni criteriile sînt diferite: explicativ e dicționarul care explică sensuri, iar normativ e cel care reflectă norma. La o adică un dicționar poate să fie și normativ și explicativ, iar altul poate să nu fie nici nici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate