Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

cum poti sti cate cadre s-au tras cu un aparat foto digital?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 21.04.2004
blitzul poate obosi dupa multe cadre la un aparat digital?

#20
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
nu. sau nu inainte de a strica tu sigur aparatul ala.

#21
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

depinde de aparat. in general cu un tester de la centrul de reparatii se pot regasi datele (chiar si dupa stergerea de firmware).
intelept raspuns... defineste "firmware"

Quote

blitzul poate obosi dupa multe cadre la un aparat digital?
bineinteles, orice lampa cu descarcare in gaz are un numar finit de descarcari.

Quote

nu. sau nu inainte de a strica tu sigur aparatul ala.
nu inteleg, fii mai exact.

Edited by T.I.I., 13 February 2006 - 18:19.


#22
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006

View PostT.I.I., on Feb 13 2006, 18:18, said:

intelept raspuns... defineste "firmware"
cauta pe google. scriere epromuri... asta e basic step pt tine.

Quote

bineinteles, orice lampa cu descarcare in gaz are un numar finit de descarcari.
da, se strica, insa nu "oboseste". eu n-am intalnit blitz sa-i scada nr. ghid si zic eu ca s-a scurs ceva vreme...

Quote

nu inteleg, fii mai exact.
say pls ;)

#23
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

asta e basic step pt tine.
...oare; ma rog, nu caut sa ma cert, acum te cred pe cuvant; intamplator si eu lucrez in domeniu, si stii tu cum e raca asta intre tehnicieni :)

PS : am intalnit lampi "obosite" care dau rau rateuri la descarcari consecutive rapide

#24
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
nu lampile dau rateuri... condensatorii nu au timp sa se incarce atat cat trebuie

#25
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006

View PostT.I.I., on Feb 13 2006, 20:20, said:

...oare; ma rog, nu caut sa ma cert, acum te cred pe cuvant; intamplator si eu lucrez in domeniu, si stii tu cum e raca asta intre tehnicieni :)
nu stiu in ce domeniu esti, insa iti pot spune ca 90% nu esti sigur cu mine in domeniu, asa ca raca intre tehnicieni e exclusa.  nu de alta, dar eu nu sunt tehnician.
faptul ca nu stii nici functionarea unui blitz dar iti dai cu parerea despre oboseala spune ca nici cu termenul tehnician nu prea ai de-a face insa. nasol...
oricum e bine ca ai invatat sa vorbesti altfel decat cu imperativul.

Quote

PS : am intalnit lampi "obosite" care dau rau rateuri la descarcari consecutive rapide
e normal. nu lampa este de vina. ti s-a raspuns prin amabilitatea unui forumist. un post mai sus...

sa nu mai chiulesti de la fizica puisor. sau de la seminarii macar... ca uite, iar esti cu tema nefacuta ;)

Edited by docman2, 14 February 2006 - 00:53.


#26
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
bine mai, e clar ca nu ne putem intelege, asa ca voi fi primul care cedeaza; ma inchin in fata luminatiei tale.

si legat de lampi cu descarcare in gaz : exista cazuri in care datorita folosirii intense o parte din sticla se vaporizeaza in interior sub forma de dioxid de siliciu care se descompune in urma descarcarilor, rezultand (pe langa alte reziduri) si oxigen, care face lampa greu de declansat (uneori imposibil) => manifestarea de care iti spuneam mai devreme... dar daca voi spuneti ca e de la condensator, asa o fi, nu ma  mai contrazic cu nimeni. Asta nu am inventat-o eu, mi-e lene sa caut acum un link, dar daca incercati voi un "wall ablation effect" la google, s-ar putea sa gasiti ceva; deci nu mai sariti asa, "head first"... a, si nu cred ca mai are rost sa continuam discutia, pentru ca totusi ce discutam noi aici nu are absolut nici o legatura cu fotografia, si sincer deja mi-e greata de electronica; deci daca voi inca considerati ca nu am dreptate, mai bine tineti pentru voi (sau dezvoltati discutia pe la partea de electronica a forumului)...

#27
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
bine puisor, incearca sa nu mai chiulesti totusi. nu de alta, dar vorbesti din auzite.

#28
Alkayd

Alkayd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.09.2004
La un Canon 300d se poate afla cumva cate cadre s-au tras cu el ?

#29
Dragos_v3

Dragos_v3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 22.08.2005

Quote

bine puisor, incearca sa nu mai chiulesti totusi. nu de alta, dar vorbesti din auzite.
Eu inteleg ca la unii le-a placut fizica dar de ce atata raca si superioriate? nu era mai usor sa mai explici odata?de ce in ultima vreme a devenit lumea atat de acida? '"eu stiu restu nu.. hhehhee"
Poate sunt unii care nu au facut fizica...ca de.... mai sunt si calse care nu au frofil real...

Edited by Dragos_v3, 14 February 2006 - 15:02.


#30
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

bine puisor, incearca sa nu mai chiulesti totusi. nu de alta, dar vorbesti din auzite.
OK, ma inclin; am sa iti urmez sfatul ...taticule !

OT, LE : am vazut azi prin Herastrau (pe la intrarea dinspre Casa Scanteii) pe cineva cun un Tele (probabil Canon, nu stiu exact...) care poza de zor pe un ponton; vreun coforumist ? :)

Edited by T.I.I., 14 February 2006 - 16:20.


#31
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

bine puisor, incearca sa nu mai chiulesti totusi. nu de alta, dar vorbesti din auzite.
@docman2 :
...cata aroganta din partea ta; pai bine prietene scolit, ia explica-ne dom'le si noua, cum e cu efectua asta, ca zici ca tovarasul care a indraznit sa te contrazica vorbeste din auzite; pai hai sa auzim de la tine o teorie mai solida; satisfa-ne pofta de cunoastere.
Deci : sa auzim

PS : in afara de a asocia termenul firmware cu memorii eeprom (adica un fel de a descoperit maimuta roata), sau nush' ce poze "impresionante" cu sare si oxizi pe ele nu am auzit / vazut nimic "ingineresc" de la tine... doar dupa cum bine ai spus, tu nu esti tehnician (ne dai de inteles ca esti inginer presupun); hai sa vedem, asa ca de la inginer la inginer (eu chiar am fost aproape pe la toate cursurile, nu numai de fizica, si am avut note chiar foarte bune); hai sa vedem ce stii, ca vad ca ai venit sa dai lectii pe aici.

LE : rog un moderator sa mute (daca crede de cuviinta) acest topic pe aria corespunzatoare, intrucat chiar vreau sa discut cu acest individ, ca m-a scos din sarite de nu se poate cu atotcunoasterea lui...

Edited by HeyLupu, 15 February 2006 - 11:15.


#32
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
prietene, ia un distonocalm intai sa citesti forumurile.
pofta de cunoastere cred ca ti-o poti satisface cu altcineva, nu cu mine. e chiar indicat?!

lasand la o parte misto-ul, invata intai sa vorbesti civilizat.

daca asta ti se pare aroganta, mie mi se pare limbaj neadecvat tonul multor doritori "de cunoastere".

Edited by docman2, 15 February 2006 - 11:39.


#33
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

prietene, ia un distonocalm intai sa citesti forumurile.
pofta de cunoastere cred ca ti-o poti satisface cu altcineva, nu cu mine. e chiar indicat?!

lasand la o parte misto-ul, invata intai sa vorbesti civilizat.

daca asta ti se pare aroganta, mie mi se pare limbaj neadecvat tonul multor doritori "de cunoastere".

...lasand la o parte mistoul, invata intai ceva notiuni de ortografie, si mai ales sa scrii corect dpdv gramatical (nivelul tau de cultura spune multe)
cat despre pofta de cunoastere, intradevar, mi-o pot satisface cu altceva (o carte, etc.), nu cu altcineva, sau din acest motiv, cu atat mai putin cu tine.

Edited by HeyLupu, 15 February 2006 - 11:52.


#34
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
ai urmat sfatul cu distonocalm?

da, esti aproape in a-ti afla problema.....

Quote

mi-o pot satisface cu altceva (o carte, etc.), nu cu altcineva, sau din acest motiv, cu atat mai putin cu tine.
sa speram ca-i gasesti rezolvarea altfel decat singur.

Edited by docman2, 15 February 2006 - 11:57.


#35
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

prietene, ia un distonocalm intai sa citesti forumurile.
Nu, nu am urmat sfatul, pentru ca nu prea il inteleg; poate daca iti corectezi greseala...

#36
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
imi cer scuze. Corectez:
"prietene, ia un PROZAC intai sa citesti forumurile"

sa-mi spui cand da roade. poti folosi PM pt alte frustrari.

Edited by docman2, 15 February 2006 - 12:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate