Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Am depresie severa - cum fac sa ma concentrez ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
240896

240896

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2017
In sfarsit un sfat pertinent. Multumesc Phobos! :)

#20
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Poti sa incepi intai cu parasutele de la tine din bloc.

#21
240896

240896

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2017

 anygel, on 08 februarie 2017 - 08:46, said:

Poti sa incepi intai cu parasutele de la tine din bloc.
Cred ca pot mai bine de atat.. heh. :D

#22
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 240896, on 08 februarie 2017 - 08:45, said:

In sfarsit un sfat pertinent. Multumesc Phobos! Posted Image
adica sfatul meu ar fi impertinent?fratica,ca sa sari cu parasuta trebue sa ai si un pic de nebunie,ca sa-i arzi o betie trebue sa ai doar bani

#23
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 240896, on 07 februarie 2017 - 22:20, said:

Sufar de depresie de la 12 ani (adica de vreo 8 ani - poveste complicata). Vizitele la psiholog si tratamentul psihiatric nu ajuta. Am fost pe la vreo 4 psihiatrii in 2016 - unii mi-au prescris medicamente slabe care nu ajutau la nimic, altii tranchilizante, care ma tineau admormit 20 de ore pe zi. In momentul de fata le iau pe alea mai slabe, asta ca sa ma asigur ca sunt destul de lucid incat sa nu ma arunc pe fereastra.

Ma pregatesc pentru admiterea la medicina, dar nu pot sa studiez mai mult de 20 de pagini pe zi. Pentru fiecare ora de studiu trebuie sa iau o pauza de cel putin 2 ore pentru ca altfel simt ca o iau pe ulei - nu din cauza ciclului lui Krebs, materia o invat de placere; simt ca daca nu ies afara la aer curat, sa ma plimb si sa trag un fum, o sa imi explodeze capul.
Nu stiu ce sa mai fac.
Am primit o gramada de sfaturi de la prieteni - mai nou trag de fiare si meditez de 2 ori pe zi. Ajuta? Nu. Vreau sa imi zbor creierii ? Nu chiar.
Vreau sa ma simt mai bine? Da. Dar cum ? Orice sfat e bine venit.
Multumesc!
Hmmm, boala asta in termeni medicali se numeste depresia parlamentarului. La ei, dupa 1 ora de stat in Parlament, se simte nevoia sa iasa 2 ore la un fum. Dupa 1 zi la Parlament, 2 zile relaxarea mintii.
Se rezolva cu o vacanta parlamentara.

Edited by cataspo, 08 February 2017 - 10:03.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 07.11.2006

 240896, on 07 februarie 2017 - 22:20, said:


Ma pregatesc pentru admiterea la medicina,


Daca topicul va mai exista,in mod obligatoriu sa ne anunti unde anume vei profesa ca medic.Adica orasul si unitatea medicala.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,093
  • Înscris: 23.09.2005
De ce, ai impresia ca depresia e ceva "pe veci"?

Depresia vine, trece, asa, cum rasare si apune soarele. Rabdare, si intr-o dimineata, omul se va trezi "ca nou", energic, voios, optimist. Ca un nou nascut care vede pentru prima data rasaritul de soare...

Edited by Phobos, 08 February 2017 - 12:26.


#26
marproof

marproof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.03.2014
Ţi-ai făcut analize de sânge pentru vitamina D3?

Acum vreo 4 ani aveam şi eu o stare depresivă, nu mă puteam concentra, adormeam citind cursurile, plângeam din senin. Mi-au prescris şi antidepresive, dar nu le-am luat.
Am citit pe forumuri străine că deseori persoanele cu probleme de tiroidă (adică eu) au şi deficit de vitamina D3. Pe atunci, medicii de aici n-aveau habar de aşa ceva. Mi-a zis o doctoriţă că ei au avut numai 2 rânduri prin manual. Mi-am plătit o analiză şi mi-a ieşit deficit acut. Am început să iau vitamina D3 (doză după sfaturile de pe forumurile străine, că doza pe care mi-a prescris-o medicu era apă de ploaie). Abia după 1 an cu doză mare am reuşit să ating limita inferioară. Aşa mi-au trecut şi oboseala şi stările depresive.

#27
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 240896, on 07 februarie 2017 - 22:20, said:

Vreau sa ma simt mai bine? Da. Dar cum ? Orice sfat e bine venit.
Multumesc!
Sa suferi de la 12 ani de depresie inseamna fie traume foarte grave, fie un dezechilibru instrinsec major. Poate nu ai fost la cine trebuie, tratamentul ar trebui sa isi faca efectul si in paralel sa mergi la un psihoterapeut. Te sfatuiesc sa te evaluezi foarte clar daca poti sa faci fata admiterii, un esec te poate da mai rau peste cap si ti-o zis din proprie experienta de student la medicina. Pe de alta parte, poate fi un mare salt sa reusesti ce ti-ai propus. Totusi, daca dezechilibru e la nivel de neurotransmitatori, n-o sa te ajute meditatia si nici sala de fitness. Mai consulta-te si cu alti medici si cauta solutii. Gaseste pe cineva BUN si deschis sa comnunice si tine-te de el pe parcurs.

PS Ciclul Krebs se invata la facultate, ce treaba ai la admitere cu el??

Edited by crank_, 08 February 2017 - 19:21.


#28
240896

240896

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2017
Da. Ultimul contact serios cu bautura s-a lasat cu traumatisme. Am cazut rostogol pe scari in incercarea mea de a ajunge la market-ul de la parter pentru a-mi procura "siropul".
-------
O vacanta in Seychelles ar rezolva o parte din probleme, nu ma indoiesc.
-------
Mai aproape decat crezi adisz.
-------
De la un timp iti pierzi speranta Phobus.
-------
Iau suplimente alimentare care contin vit D3. O sa incerc sa trec pe la vreo clinica sa verific. Multumesc!
-------
Da. Traume pe bune.
3 psihologi si 4 psihitarii. Dansii ma intrebau daca m-am despartit de prietena - mai rau era ca si insistau desi respunsul era mereu nu. Un exercitiu de relaxare, un test d-ala informativ pentru anxietate/depresie pe care le gasesti pe net, niste benzenodiazepine - dumnealor cu zambetul pe buze, eu simteam ca imi pierd mintile. Am invatat cum sa opresc un atac de panica si cam atat - mai sunt si pastilele pe care le iau acum si care ma tin oarecum lucid - in rest, bani aruncati in vant as zice. Domnii doctori la care am fost sunt cei mai laudati, iubiti, recomandati, star-uiti pe toate forumurile/blogurile/site-urile medicale. Unde sa mai merg ? Ma mut in alt oras sa merg la psiholog ? Cine isi permite asa ceva ... serios. Abia am bani sa imi platesc testul pentru vitamina D3.

PS. Dupa cum stii, metabolismul glucidic (prin resp. celulara), implica glicoliza, ciclul Krebs, sistemul transportor de electori si chemiosmoza. Trebuie sa invat fiecare proces in parte pentru admitere. Ciclul Krebs se intinde pe 2 pagini complete + alte 2,5 cu desene. Catabolismul & anabolismul lipidelor, metabolismul proteinelor, stari metabolice si multe altele etc etc. Not that B(N)AD Posted Image

Edited by 240896, 08 February 2017 - 22:37.


#29
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Atunci mergi si tu la o biserica , la o manastire. Stai la slujba. Fă o rugaciune.

#30
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 240896, on 08 februarie 2017 - 22:29, said:

PS. Dupa cum stii, metabolismul glucidic (prin resp. celulara), implica glicoliza, ciclul Krebs, sistemul transportor de electori si chemiosmoza. Trebuie sa invat fiecare proces in parte pentru admitere. Ciclul Krebs se intinde pe 2 pagini complete + alte 2,5 cu desene. Catabolismul & anabolismul lipidelor, metabolismul proteinelor, stari metabolice si multe altele etc etc. Not that B(N)AD Posted Image
Nu mai stiu biochimia din anul I, am dat erase la detalii. Dar la ce UMF dai admitere?

Ai incercat Prozac sau ceva mai light?

#31
240896

240896

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.02.2017
Biserica nu e o solutie. Popa e nasul de cununie al parintilor mei si ma sacaie saptamanal cu lecturi religioase!

-------

Cymbalta+Seroquel+Doxepin+Rivotril (in fiecare zi); uneori iau si somnifere sa pot sa dorm.

La Targu Mures. Mi s-a spus ca admiterea e usoara (putin peste 300 de pagini), dar apoi ai de pregatit peste 1000 de slide-uri pe saptamana + alte carti/lp-uri etc.
Ce an esti ?

Edited by 240896, 10 February 2017 - 17:01.


#32
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
De muncint nu spui nimic. Realizezi ca poate te plictisesti si ti se urca basinile la creier?

#33
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

 240896, on 07 februarie 2017 - 22:20, said:

Sufar de depresie de la 12 ani (adica de vreo 8 ani - poveste complicata). Vizitele la psiholog si tratamentul psihiatric nu ajuta. Am fost pe la vreo 4 psihiatrii in 2016
[...]
Am primit o gramada de sfaturi de la prieteni - mai nou trag de fiare si meditez de 2 ori pe zi. Ajuta? Nu.

 240896, on 08 februarie 2017 - 22:29, said:

3 psihologi si 4 psihitarii. [...] Domnii doctori la care am fost sunt cei mai laudati, iubiti, recomandati, star-uiti pe toate forumurile/blogurile/site-urile medicale. Unde sa mai merg ?

Servus! Ce recomanda ghidurile clinice de referinta internationala atunci cand nu functioneaza nici medicatia, nici psihoterapia este terapia electroconvulsiva (vezi ghidul Ministerului Sanatatii din Regatul Unit).

Exista mitul (si probabil se va scrie pe-aici) ca ar fi un tratament dureros, barbar si retrogradat. Exact acest mit este abordat si in celebra carte 50 de mari mituri ale psihologiei populare.  Este recomandata ca interventie pentru depresia rezistenta la tratament.

Toata procedura se face sub anestezie totala. Probabilitatea decesului este de zece ori mai mica decat cea asociata nasterii si nu este mai periculoasa decat anestezia in sine. Mai multe, dintre toti oamenii, cei care au cele mai pozitive pareri despre terapia electroconvulsiva sunt chiar cei care au trecut prin ea si peste 90% dintre ei declara ca, daca ar cadea din nou in depresie, ar recurge inca o data la aceasta terapie (din nou, vezi capitolul din cartea cu miturile).

Terapia electrocunvulsiva a evoluat fata de ceea ce era in urma cu cateva decenii, insa in filme este in continuare portretizata ca fiind periculoasa... apropo de raspandirea miturilor.

Evident, trebuie sa discuti cu un medic. Nu stiu care este procedura in Romania, dar intai ar trebui sa personalul medical sa se asigure ca ai primit tratamente adecvate pana acum si abia apoi ar trebui sa ia in considerare terapia electroconvulsiva, explicandu-ti care sunt riscurile. Imediat dupa interventie, este posibil sa ai stari de greata, dureri musculare si migrene, dar, pana la urma, nu e nimic special in legatura cu simptomele astea. La cateva cazuri s-a observat o oarecare afectare a memoriei, in spcial daca persoana avea o functionare intelectuala mai scazuta, daca era batrana si daca era femeie, dar sunt mai multe variante si dozaje ale terapiei (vezi articolul din Nature).

Ce iti recomand este sa te documentezi din surse serioase (ex. ghiduri clinice de referinta internationala, pentru Ghidul NICE din Regatul Unit) si sa te uiti la rezultatele cercetarilor din literatura stiintifica, dupa care sa te uiti unde in Romania se ofera acest serviciu medical si cum il poti accesa.

Din nou, este recomandat ca, pana la terapia electroconvulsiva, sa te asiguri ca ai primit tratament medical si psihologic adecvat, dar a esuat. Spuneai ca ai trecut insa pe la multi psihologi si psihiatrii, deci probabil ca intr-adevr e vorba de depresie rezistenta la tratament.

Bafta!

Attached Files



#34
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

tratament dureros, barbar si retrogradat

Am vazut-o administrata fara anestezie si fix asa arata. Ba pacientul mai si urla. WTF?

#35
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

 Steetch, on 11 februarie 2017 - 20:19, said:

Am vazut-o administrata fara anestezie si fix asa arata. Ba pacientul mai si urla. WTF?
Scria in 50 de mari mituri ale psihologiei populare ca si in Rusia s-ar practica asa (fara anestezie). Pe "lumea cealalta" insa (cum ne spunea un profesor), adica in lumea civilizata din Occident, se practica sub anestezie. Na, 240896, sa te interesezi cum e in Romania.

Edited by Victor2311, 11 February 2017 - 20:25.


#36
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ba mergi si in alt oras pentru inca o parere. Nu stiu de cand iei tratamentul ala, dar Doxepin si Rivotril fac cam acelasi lucru, unui de somn si celalalt benzo pentru anxietate.
In depresiile rezistente , ceea ce cred ca ai capatat in timp, se recomanda o combinatie de 2 antidepresive.
Daca doresti un contact , iti pot recomanda in privat un medic foarte bun de la Obregia.

Investitia in tine, la varsta asa cruda este cea mai buna investitie ever.
Si Nu renunta la medicina, daca pentru ea deschizi ochii dimineata!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate