Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Augustin Lazar - seful Parchetului General

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#19
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Domnul Augustin Lazar trebuie sa realizeze faptul ca el este in pozitia in care pune in aplicare legi, nu le creeaza.

Domnia sa are destule lucruri de facut, datul cu parerea nu e in fisa postului.

#20
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Daca vrea sa faca legi, sa intre in politica si sa castige alegerile. Dar securistii vor sa conduca fara sa fie alesi.

#21
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Imi place Lazar foarte mult. Isi apara independenta procurorilor pe care-i conduce, face o treaba foarte buna.
Cred ca e bun sa preia DNAul dupa ce se termina mandatul lui Kovesi. Poate fac rocada, ar fi perfect.

#22
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

View PostCris007, on 12 decembrie 2017 - 15:50, said:

...
Cred ca e bun sa preia DNAul dupa ce se termina mandatul lui Kovesi. Poate fac rocada, ar fi perfect.
buna ideea. eu cred totusi ca pentru Laura Kovesi  e mai okay sa devina prima femeie care ocupa postul de Presedinte al Romaniei.

#23
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Daca ar fi vreo femeie in Romania care sa ajunga in functia de presedinte, Kovesi are cele mai multe sanse, da.

#24
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Pai hai sa vedem la vot :)

#25
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Ei nu stiu ce inseamna vot.

#26
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostCris007, on 12 decembrie 2017 - 15:50, said:

Imi place Lazar foarte mult. Isi apara independenta procurorilor pe care-i conduce, face o treaba foarte buna.
Cred ca e bun sa preia DNAul dupa ce se termina mandatul lui Kovesi. Poate fac rocada, ar fi perfect.
Din punct de vedere legal nu se poate,lazar poate fi numit la dna dar kovesi nu la PG.

#27
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Consider că Lazăr e pe pubipla lui și-o să le-o dea la nas lu ciordachel si 2dorel  :D
Bonus lu dracnea si molicianu via Codruța  ;)

#28
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
În acest context, conducerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție își manifestă îngrijorarea cu privire la independența procurorului, ideea preluării gestionării bugetului Ministerului Public de către Ministerul Justiției însemnând o gravă atingere adusă acestei independențe. Dacă ministrul justiției - om politic sau membru al unui guvern politic - devine ordonator de credite al bugetului Ministerului Public, se creează posibilitatea controlării activității procurorilor prin subfinanțarea sistemului, a unor structuri din cadrul acestuia sau direcționarea discreționară a resurselor financiare

Sa-i spuna cineva cretinului asta sinistru ca Ministerul de Justitie, de la Burebista incoace, este ordonatorul principal de credite pentru cele 16 Curti de Apel din Romania, pentru toate cele 50 de Tribunale din Romania, pentru toate cele 176 de judecatorii din Romania, adica peste 90% din instante din Romania care infaptuiesc justitia sint subordonate politic si nu sint independente. Posted Image

Si daca tot e vorba de cretinul asta sinistru a mai slobozit una : Ministerul Public atrage atenția asupra faptului că, în cursul zilei de ieri, 24 noiembrie 2017, Comisia parlamentară specială pentru legile justiției a votat modificarea unor articole de lege într-o formă prin care, în mod evident, se conturează premisele eliminării independenței procurorului,

La asta trebuie sa recunosc ca tudorel toader i-a dat dauna totala : ”Proiectul de lege preia regula de rang constituțional, potrivit căreia își desfășoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiției. Ministrul Justiției nu interferează în activitatea de urmărire penală, însă poate să întrebe de exemplu cum se explică faptul că față de un înalt demnitar se începe urmărirea penală, demnitarul este suspendat din funcție, apoi o lungă perioadă de timp nu e mai efectuează niciun act de urmărire penală.” Posted Image

#29
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Poststantudor, on 12 decembrie 2017 - 17:56, said:

Ei nu stiu ce inseamna vot.
Doar atunci cand vine vorba de furatul votului, atunci stiu bine.

#30
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Ieri cretinu' sinistru lazar augustin: Este o situaţie sensibilă, pe care noi o analizăm pentru a vedea care sunt instrumentele juridice prin care vom acţiona mai departe, în zilele care urmează. Eu am precizat de multe ori că, dacă cineva doreşte să modifice legile justiţiei nu trebuie să o facă nici la o comisie specială, nici în procedură de urgenţă, fiindcă noi avem nevoie de legi în care să aibă încredere toţi românii. Avem nevoie de o Justiţie care să fie bine conturată, o Justiţie europeană”
Intrebat daca ia in calcul sesizarea CCR privind legile justitiei, cretinul sinistru a zis: “E una dintre ideile noastre“. :ciocan: :ciocan:
Cretinule care esti tu cretin art. 146 din Constitutia Romaniei:
Curtea Constituţională are următoarele atribuţii:
a) se pronunţă asupra constituţionalităţii legilor, înainte de promulgarea acestora, la sesizarea Preşedintelui României, a unuia dintre preşedinţii celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puţin 50 de deputaţi sau de cel puţin 25 de senatori, precum şi, din oficiu, asupra iniţiativelor de revizuire a Constituţiei;


Legea 47 /1992 , adica legea de functionare a CCR zice la art. 11:
(1) Curtea Constituţională pronunţă decizii, hotărâri şi emite avize, după cum urmează:
A. Decizii în cazurile în care:
a) se pronunţă asupra constituţionalităţii legilor, înainte de promulgarea acestora, la sesizarea Preşedintelui României, a unuia dintre preşedinţii celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puţin 50 de deputaţi sau de cel puţin 25 de senatori, precum şi, din oficiu, asupra iniţiativelor de revizuire a Constituţiei;

#31
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008

View PostNeamtul, on 12 decembrie 2017 - 18:35, said:

Consider că Lazăr e pe pubipla lui și-o să le-o dea la nas lu ciordachel si 2dorel  Posted Image
Bonus lu dracnea si molicianu via Codruța  Posted Image

Mai schimbati, bre, lozincile. De ex. lazar si codruta, repede fuguta.

#32
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postactive95, on 12 decembrie 2017 - 19:09, said:

Ieri cretinu' sinistru lazar augustin: Este o situație sensibilă, pe care noi o analizăm pentru a vedea care sunt instrumentele juridice prin care vom acționa mai departe, Ăźn zilele care urmează. Eu am precizat de multe ori că, dacă cineva dorește să modifice legile justiției nu trebuie să o facă nici la o comisie specială, nici Ăźn procedură de urgență, fiindcă noi avem nevoie de legi Ăźn care să aibă Ăźncredere toți romĂąnii. Avem nevoie de o Justiție care să fie bine conturată, o Justiție europeană”
Intrebat daca ia in calcul sesizarea CCR privind legile justitiei, cretinul sinistru a zis: “E una dintre ideile noastre“. :ciocan: :ciocan:
Cretinule care esti tu cretin art. 146 din Constitutia Romaniei:
Curtea Constituțională are următoarele atribuții:
a) se pronunță asupra constituționalității legilor, Ăźnainte de promulgarea acestora, la sesizarea Președintelui RomĂąniei, a unuia dintre președinții celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puțin 50 de deputați sau de cel puțin 25 de senatori, precum și, din oficiu, asupra inițiativelor de revizuire a Constituției;


Legea 47 /1992 , adica legea de functionare a CCR zice la art. 11:
(1) Curtea Constituțională pronunță decizii, hotărĂąri și emite avize, după cum urmează:
A. Decizii Ăźn cazurile Ăźn care:
a) se pronunță asupra constituționalității legilor, Ăźnainte de promulgarea acestora, la sesizarea Președintelui RomĂąniei, a unuia dintre președinții celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puțin 50 de deputați sau de cel puțin 25 de senatori, precum și, din oficiu, asupra inițiativelor de revizuire a Constituției;

Azi il atacau pe A.L. cei de la latrina3.
Din pura coincidenta a reinceput atacul si in Poiana...

@active95: eu credeam ca CCR se ocupa cu indicarea persoanelor care trebuie sa fie audiate de comisia politica de ancheta a alegerilor prezidentiale.
Multumesc ca m-ai lamurit...



#33
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Cat tupeu pe javra asta, ba. Cat tupeu pe javrele rosii.

Merita sa fie calcati in picioare.

Deputatul mai spune că procurorul general nu a înțeles nimic și că dacă legea va fi votată mâine, Augustin Lazăr va fi acuzat de abuz în serviciu, pentru că noile prevederi precizează că magistrații nu mai au voie să comenteze ce face legislativul.

Deputatu' mitraliera, ba. Bolovanu' asta s-a trezit vorbind. Astia fac legi in Romania. Da?

Vedea-l-as in zeghe. Si pe el. Si pe aia de l-au votat.

Edited by Alecsandru010, 12 December 2017 - 19:34.


#34
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostAlecsandru010, on 12 decembrie 2017 - 19:34, said:

Cat tupeu pe javra asta, ba. Cat tupeu pe javrele rosii.

Merita sa fie calcati in picioare.

Deputatul mai spune că procurorul general nu a înțeles nimic și că dacă legea va fi votată mâine, Augustin Lazăr va fi acuzat de abuz în serviciu, pentru că noile prevederi precizează că magistrații nu mai au voie să comenteze ce face legislativul.

Deputatu' mitraliera, ba. Bolovanu' asta s-a trezit vorbind. Astia fac legi in Romania. Da?

Vedea-l-as in zeghe. Si pe el. Si pe aia de l-au votat.
Super tare asta :) o sa-l ancheteze lulutza pe lazarica?!? Ce-o sa ne mai radem! :)

#35
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postactive95, on 12 decembrie 2017 - 19:09, said:

Ieri cretinu' sinistru lazar augustin: Este o situație sensibilă, pe care noi o analizăm pentru a vedea care sunt instrumentele juridice prin care vom acționa mai departe, în zilele care urmează. Eu am precizat de multe ori că, dacă cineva dorește să modifice legile justiției nu trebuie să o facă nici la o comisie specială, nici în procedură de urgență, fiindcă noi avem nevoie de legi în care să aibă încredere toți românii. Avem nevoie de o Justiție care să fie bine conturată, o Justiție europeană”
Intrebat daca ia in calcul sesizarea CCR privind legile justitiei, cretinul sinistru a zis: “E una dintre ideile noastre“. Posted Image Posted Image
Cretinule care esti tu cretin art. 146 din Constitutia Romaniei:
Curtea Constituțională are următoarele atribuții:
a) se pronunță asupra constituționalității legilor, înainte de promulgarea acestora, la sesizarea Președintelui României, a unuia dintre președinții celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puțin 50 de deputați sau de cel puțin 25 de senatori, precum și, din oficiu, asupra inițiativelor de revizuire a Constituției;


Legea 47 /1992 , adica legea de functionare a CCR zice la art. 11:
(1) Curtea Constituțională pronunță decizii, hotărâri și emite avize, după cum urmează:
A. Decizii în cazurile în care:
a) se pronunță asupra constituționalității legilor, înainte de promulgarea acestora, la sesizarea Președintelui României, a unuia dintre președinții celor două Camere, a Guvernului, a Înaltei Curți de Casație și Justiție, a Avocatului Poporului, a unui număr de cel puțin 50 de deputați sau de cel puțin 25 de senatori, precum și, din oficiu, asupra inițiativelor de revizuire a Constituției;

Cu alte cuvinte tu te-ai bucura sa nu poata sesiza CCR chiar daca ai o lege neconstitutionala. Tare.

Lasa ca stie el Lazar ce face, nu te mai stresa atat.

#36
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostAlecsandru010, on 12 decembrie 2017 - 19:34, said:

Cat tupeu pe javra asta, ba. Cat tupeu pe javrele rosii.

Merita sa fie calcati in picioare.

Deputatul mai spune că procurorul general nu a înțeles nimic și că dacă legea va fi votată mâine, Augustin Lazăr va fi acuzat de abuz în serviciu, pentru că noile prevederi precizează că magistrații nu mai au voie să comenteze ce face legislativul.

Deputatu' mitraliera, ba. Bolovanu' asta s-a trezit vorbind. Astia fac legi in Romania. Da?

Vedea-l-as in zeghe. Si pe el. Si pe aia de l-au votat.
sa-i spuna careva prostalaului ala de mitraliera de fansule ca legea nu e retroactiva. Cine puii mei l-a pus pe prostul ala in functia aia?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate