Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inceput la sala

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am 17ani,60 kg, 1.88. Am cumparat un abonament la sala , am fost prima data miercuri. Mi-a prezentat antrenoru pentru prime data marea majoritate a aparatelor.  Am fost prima data si nu stiam ca nu trebuie sa intind cotu pana la urma si acum ma doare , sa plec si azi la sala ? Ma doare fac o articulatie. Ce sfaturi mi-ati da , vreau sa pun masa musculare ( clar sa ma ingras).
Vreau sa va intreb daca are rost sa platesc un antrenor o luna ca s-mi faca el un program sa vada cum ma descurc , sau pot si singur.

Edited by exydos, 03 February 2017 - 16:02.


#2
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
"Fac o articulatie" -- wut Posted Image) ?

Parerea mea e ca nu e nevoie sa platesti pe nimeni, te uiti pe youtube la ce exercitii trebuie sa faci pentru fiecare grupa musculara in parte, apoi te duci la sala si le aplici, bine inteles cat mai corect, nu iei 10-12 kg gantere si faci biceps fluturandu-ti tot corpul de-ti faci o articulatie Posted Image) , cum vad pe unii la sala care vin de ceva timp.

Edited by noname01, 03 February 2017 - 16:31.


#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Adica cand indoi cotul , ma doare partea deasupra cotului =)) mai ales la mana dreapta muschii din zona asta =))
Cred ca e de la faptul ca atunci cand ridicam haltera , indoiam mana fara sa tin muschii contractati

Edited by exydos, 03 February 2017 - 16:44.


#4
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Dar încălzire ai făcut înainte de a incepe lucrul cu haltera ? Presupun că, neîncălzit fiind ai facut o febră musculară ( dacă durerea a apărut a doua zi după antrenament ). Dacă ai accidentat articulația este un pic mai serios.

Oricum ai fi făcut un pic de febră musculară mai ales că la început apar mai ușor din cauză că nu ești obișnuit cu lucrul cu greutati

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
NU am facut incalzire =)) A aparut cam a 2a zi si nu e  accidentare, sa ma duc astazi la sala sau las pe luni ?

#6
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Mergi la sală și lucrează picioare sau bicicletă, lasă mâna să-și revină , să se refacă.
Și mereu fă exerciții de încălzire, mai ales ale articulațiilor pe care le vei lucra in ziua respectivă

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am inteles ca asa e in primele zile si nu trebuie sa renunt sa fac exercitiile respective

#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

View Postexydos, on 03 februarie 2017 - 16:58, said:

NU am facut incalzire =)) A aparut cam a 2a zi si nu e  accidentare, sa ma duc astazi la sala sau las pe luni ?

Neaparat sa faci incalzire.
Eu tot timpul fac la toate grupele musculare incalzirea, indiferent ce grupa lucrez in ziua respectiva.
La cum prezinti lucrurile iti recomand sa platesti un antrenor sau sa vorbesti cu persoane prin sala care stiu ce si cum, nu de alta dar sa nu faci degeaba.

E important sa eviti supraantrenarea, adica sa ai pauza cand esti obosit.
Azi am auzit pe un baiat la sala ca e a 3-a zi de brate pe saptamana asta si se gandeste daca sa mai faca si maine sau nu Posted Image
Mare grija acum la inceput ca esti odihnit si poti face cu greutate oarecum mare, dar sa nu fortezi pentru ca te accidentezi. Limiteaza greutatile pe masura posibilitatii.

Edited by eug3n92, 03 February 2017 - 18:50.


#9
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View Postexydos, on 03 februarie 2017 - 17:10, said:

Am inteles ca asa e in primele zile si nu trebuie sa renunt sa fac exercitiile respective

În primele zile o sa faci foarte uşor febră musculară ! Apoi, pe măsură ce te obişnuieşti cu antrenamentele vei face mai rar .
Asta nu înseamnă neapărat că e ok ! În sensul că, probabil, vrei sa pui un pic de masă musculară şi secretul unui antrenament bun este tocmai acea febră musculară, pentru ca ea înseamnă că ai efectuat un antrenament bun !

Dar, cel mai important e sa laşi muşchiul cu febră să recupereze ! Dacă nu, nu obţii creştere musculară !
"Rupi" muşchiul ( adică febră muschiulară ) cu un antrenament bun , apoi prin odihnă, refacere şi alimentaţie îl faci mai puternic ! Simplu ! Dacă tu mâine mergi la sală si lucrezi acelaşi muşchi vei "obţine" un SUPRAANTRENAMENT, ceea ce nu e bine pt muşchi si nu va creşte !

Mergi mâine la sală şi faci altă grupă musculară ! Împarte antrenamentul corpului în 3-4 şedinţe şi roteşti antrenamentul astfel incât sa nu antrenezi acelaşi muşchi în zile consecutive, sa se poată recupera !

ŞI OBLIGATORIU ÎNCĂLZIREA MUŞCHILOR ŞI A ARTICULAŢIILOR , F IMPORTANT !!! Dacă păţeşti ceva la articulaţiile neincălzite o sa stai "pe dreapta" săptămâni bune !

Uite un exemplu de program ! E doar un exemplu, tu îţi vei face programul in functie de cum raspunde corpul tau la antrenament, exemplul ăsta e doar ca să iti faci o idee.

[ http://exercitiisala.com/continut/uploads/2013/09/antrenament_5_zile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Eu zic sa lucrezi cu un antrenor bun prima luna. Prin sala poti primi tot felul de sfaturi. Nu te zgarci, e timpul tau si sanatatea ta.

#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postexydos, on 03 februarie 2017 - 15:59, said:

Am 17ani,60 kg, 1.88. Am cumparat un abonament la sala , am fost prima data miercuri. Mi-a prezentat antrenoru pentru prime data marea majoritate a aparatelor.  Am fost prima data si nu stiam ca nu trebuie sa intind cotu pana la urma si acum ma doare , sa plec si azi la sala ? Ma doare fac o articulatie. Ce sfaturi mi-ati da , vreau sa pun masa musculare ( clar sa ma ingras).
Vreau sa va intreb daca are rost sa platesc un antrenor o luna ca s-mi faca el un program sa vada cum ma descurc , sau pot si singur.

17 ani, 60 kg si 188 cm.  Mergi la sala, uiti de incalzire, "faci o articulatie" cum zici tu.
Cred ca ai neaparat nevoie de un antrenor bun daca iti permiti, ca altfel ajungi sa faci chestii anapoda cu eficienta redusa, sau mai rau sa te accidentezi des.

Nu am fost niciodata la sala in Romania, dar mi se pare ciudat ca un tip de 17 ani merge acolo i se prezinta aparatele si se apuca sa faca ce-i trece prin cap. Daca l-au lasat sa faca antrenament fara incalzire pot doar sa imi imaginez cat ii intereseaza de cat de corect face exercitiile.

Edited by ionutzitaly, 08 February 2017 - 14:05.


#12
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View Postionutzitaly, on 08 februarie 2017 - 13:59, said:


Nu am fost niciodata la sala in Romania, dar mi se pare ciudat ca un tip de 17 ani merge acolo i se prezinta aparatele si se apuca sa faca ce-i trece prin cap. Daca l-au lasat sa faca antrenament fara incalzire pot doar sa imi imaginez cat ii intereseaza de cat de corect face exercitiile.

:) Aproape toți am făcut asta la 17 ani, nu ne-a prezentat nici dracu aparatele, trăgeam cu ochiul la ce face unu-altu și "bagă mare !" , mai prindeam cate o revistă pe acolo, o sorbeam din ochi la poze, copiam programul de antrenament care era pe acolo și nu ascultam de nimeni ! La 17 eram zei și atotștiutori, de ce crezi că azi e altfel ? :)

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai tocmai de asta intri in orice sala si vezi unl sau doi care arata cat de cat. Restul pierd timpul.

Eu prima data cand am calcat in sala am facut din capul meu si am inteles ca nu merge asa. Din ziua doi am platit un antrenor.

Din nefericire nu am nimerit unul bun din prima. Mi-a adus o foaie pe care scria un program si eu habar nu aveam ce inseamna fluturari, ramat, fandari etc. Le-a spus unora mai vechi din sala sa-mi arate.

Cand ma uit acum la programul cela... el era nebun!

Edited by vinciun, 08 February 2017 - 21:57.


#14
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Totusi am inceput cu niste colegi din clasa care au un program de exercitii pt toate grupele de muschi ,care ma ajuta ,  mi ziceau ei daca nu fac corect exercitiile. Plus ma uit pe yt sa vad cum se folosesc aparatele si cum se executa corect si la sala ma uit in oglinda daca iese asa cum trebuie.

Edited by exydos, 10 February 2017 - 15:14.


#15
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Păi văd ce bine se pricep și colegii tăi de clasă, faci sală fără încălzire și pun pariu că te trăgeai cu tot corpul când făceai biceps sau unde ai zis că te-ai accidentat.
Din experiența mea, la 17 ani, colegii tăi o să-ți spună maxim 30% chestii folositoare, 70% minciuni,legende.
Cu un antrenor o să faci sală calumea de la început, așa am început și eu, cu colegi, din auzite, și pierzi mult timp prețios.
PLus alimentația, mâncă calumea dacă vrei să ai masă musculară și dormi calumea, dacă te culci la 1 te trezești la 9-10, nu te culci la 1 și te trezești la 7 că ai școală, așa nu faci nimica.
După părerea mea, fă acuma sală așa light, nu te chinui foarte mult, că în timpul liceului nu faci mare lucru, nu ai timp de mese, de odihnă și nu poți să-ți faci un program organizat.

#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu ca m am accidentat , ma dureau mainile doar in prima zi mai mult , nu am facut incalzire cu antrenor , doar mi a dat sa merg 10 minute, apoi a trecut sa mi arate cum functioneaza aparatele , acum cu colegii de clasa fac incalzire , nu trag tot coropul. De mancat mananc calumea   , de dormit nu prea am mult timp ( 5-7 ore)

Edited by exydos, 10 February 2017 - 15:59.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View PostVelaxa, on 10 februarie 2017 - 15:29, said:

... că Ă®n timpul liceului nu faci mare lucru, nu ai timp de mese, de odihnă și nu poți să-ți faci un program organizat.

Pardon? Pai daca acum nu are timp.. o sa aiba cand o sa lucreze, o sa aiba nevasta si copii.

Eu cele mai bune progrese le-am avut cand învățam si nu numai eu, lasand la o parte cei care traiesc din fitness sau culturism.


Edited by vinciun, 10 February 2017 - 19:34.


#18
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postvinciun, on 10 februarie 2017 - 19:32, said:

Pardon? Pai daca acum nu are timp.. o sa aiba cand o sa lucreze, o sa aiba nevasta si copii.

Eu cele mai bune progrese le-am avut cand învățam si nu numai eu, lasand la o parte cei care traiesc din fitness sau culturism.

Păi mă gândesc că o să facă o facultate, unde o să aibe un program mai avantajos, cel puțin 80% din facultăți sunt mai okay ca și program față de licee.
Un om matur este mai matur în gândire, știe să se odihnească, să mânce când trebuie, eu îți spun din experiența mea și de cum erau mai toți colegii mei de liceu, ni se rupea nouă de odihnă sau alimentație calumea, credeam că dacă băgăm o cupă de proteine și mergem o oră la sală, în câteva luni o să fim niște Christian Bale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate