Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Inceput la sala

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Pentru că vorbeam de motivație, probabil de aia nu mai rup mușchiul la antrenamente, din cauza ei.
De aia mă uit și la ce programe faceți voi, cred. Poate mă ajutați și pe mine cu niște idei de program .
Să vă spun eventual ce am : am o bicicleta eliptica Kettler, un aparat multifuncțional și un set de gantere reglabile până la 40 kg.

Scopul meu nu e neapărat creștere în masă musculară, ci un antrenament general de menținere și tonifiere musculara

#38
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Aparatul este modelul din imaginea atașată

Attached Files



#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai depinde si ce varsta ai si la ce nivel te afli. De exemplu nustiu daca sunt suficiente doua gantere a cate 40kg pentru impins piept, indreptari, ramat. Pentru unul incepator, de exemplu, ce ai tu e foarte bine. Iti lipseste doar o bancuta orizontala pentru a efectua la ea impins din culcat si ramat cu o gantera sprijit pe un brat.

#40
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Da, nu am o bancă de împins culcat, m-am gândit că nu aș învesti in ea, poate reușesc la aparatul multifuncțional sa fac exercițiile pe care le-aș fi făcut la bancă.
Nivelul este de amator, am mai cochetat cu bodybuilding-ul acum 30 de ani, m-am gândit să mă reapuc de el la nivel de exerciții de întreținere corporală, tonifiere musculară, menținere a corpului in zona de sănătate, însă m-am reapucat pe la sfârșitul anului trecut, cam haotic , fără un program bine organizat și cred că asta îmi lipsește.
Am 50 de ani, 1,92 și 94 kg ( tocmai am coborât de la 103 kg in Ianuarie, printr-un regim alimentar ), mă incadrez la ectomorfi, pun destul de greu masă musculară, dar cum ziceam, nu asta urmăresc în principal, ci un corp in formă, cu mai puțini cm la burtă decât la piept.

Edited by ramurel, 11 March 2017 - 20:08.


#41
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postramurel, on 11 martie 2017 - 20:05, said:

Da, nu am o bancă de împins culcat, m-am gândit că nu aș învesti in ea, poate reușesc la aparatul multifuncțional sa fac exercițiile pe care le-aș fi făcut la bancă.
Nivelul este de amator, am mai cochetat cu bodybuilding-ul acum 30 de ani, m-am gândit să mă reapuc de el la nivel de exerciții de întreținere corporală, tonifiere musculară, menținere a corpului in zona de sănătate, însă m-am reapucat pe la sfârșitul anului trecut, cam haotic , fără un program bine organizat și cred că asta îmi lipsește.
Am 50 de ani, 1,92 și 94 kg ( tocmai am coborât de la 103 kg in Ianuarie, printr-un regim alimentar ), mă incadrez la ectomorfi, pun destul de greu masă musculară, dar cum ziceam, nu asta urmăresc în principal, ci un corp in formă, cu mai puțini cm la burtă decât la piept.

cum dumnezeu sa te consideri ectomorf la 100 de kile? :)))

Ontopic:
daca nu vrei sa investesti intr-o banca poti sa faci doar presa de umeri din sezut (pe un scaun) si gata.

#42
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Posttakillya, on 13 martie 2017 - 14:17, said:

cum dumnezeu sa te consideri ectomorf la 100 de kile? Posted Image))

Ontopic:
daca nu vrei sa investesti intr-o banca poti sa faci doar presa de umeri din sezut (pe un scaun) si gata.

Păi sunt ectomorf, că am 1.94 inalţime, sunt mai lungan şi slab, suta de kile e "proporţional" repartizată ! :P

Am si un set de gantere 2x20 kg, pot face umeri cu impins si fluturări

#43
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postexydos, on 03 februarie 2017 - 15:59, said:

Am 17ani,60 kg, 1.88. Am cumparat un abonament la sala , am fost prima data miercuri. Mi-a prezentat antrenoru pentru prime data marea majoritate a aparatelor.  Am fost prima data si nu stiam ca nu trebuie sa intind cotu pana la urma si acum ma doare , sa plec si azi la sala ? Ma doare fac o articulatie. Ce sfaturi mi-ati da , vreau sa pun masa musculare ( clar sa ma ingras).
Vreau sa va intreb daca are rost sa platesc un antrenor o luna ca s-mi faca el un program sa vada cum ma descurc , sau pot si singur.

Primul sfat ar fi sa mai treci pe la scoala, mai inveti romana, mai citesti o carte.

View Postexydos, on 03 februarie 2017 - 16:58, said:

NU am facut incalzire =)) A aparut cam a 2a zi si nu e  accidentare, sa ma duc astazi la sala sau las pe luni ?

La inceput o sa te doara toti muschii pe care ii lucrezi, d-abia iti vei putea misca mainile, nu e ceva neobisnuit.
Daca te dor articulatiile, fa cu greutati mai mici sau executa corect, ca sigur ceva nu e in regula.
Te uiti in stanga si dreapta, vezi cum executa altii, mai ceri un sfat la unul altul. Nu stiu cum e la sala unde te duci tu, dar la salile pe unde am fost eu, daca nu esti tovaras cu antrenorul, daca nu platesti abonament de antrenor, nu te ajuta nici naiba. Si chiar cand platesti, isi mai bate si ala joc de tine pe banii tai.

Important e sa inveti corect miscarea de la inceput, pentru ca daca o faci prost, te obisnuiesti sa o faci prost si dupa, iar atunci vor aparea problemele grave, articulatii umeri, dureri de coloana etc.
Daca te alimentezi corect acasa, mese la ore fixe, mancare gatita de mama, e numai bine. Impreuna cu sala, vei lua in greutate. Nu uita sa si alergi, sa faci cardio, daca nu la sala, atunci biciclete, fotbal cu baietii, alt sport, tenis etc....
Succes! Si nu cauta ca peste noapte sa devii Arnold!

#44
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Da stiu limba romana, dar m-am grabit. =))
Ma tin de un program de o luna ,  e bine sa le schimb des ( programele de exercitii ) ?

#45
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
Nu.

#46
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Update
20 ani  - 190 - 77kg , sper sa ajung la 80kg curand.
N-am facut sala constant , m-am reapucat acum o saptamana si am facut legat cam 1 an jumate-2  de 3 ori pe saptamana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate