Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#37
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 17.03.2014

 Annamaria7, on 07 februarie 2017 - 22:19, said:

Pai vata de 15 in loc de 10 ar insemna vreo 1000 de lei in plus la cei 210mp.

Nu stiu ce calcul ai facut tu dar mie imi da o diferenta de 4000lei

#38
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cam asa imi da si mie intre 15cm si 20 cm ...adic aprok 1K euro..
La acoperis am dat diferenta asta si am pus gerard garantie 50 de ani...acum mai evaluez.

#39
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Annamaria7, on 07 februarie 2017 - 22:19, said:

Pai vata de 15 in loc de 10 ar insemna vreo 1000 de lei in plus la cei 210mp. Stiu, ce mi-e o boaba pe langa un ciorchine Posted Image) sa vedem... mai avem asa multe de facut... si am vrea sa ne mutam odata anul astaaa.
E putin mai mult Posted Image 20x210 ... Cunosc problema mutatului, eu doar ti-am sugerat ca ar fi o investitie buna. De acolo incolo ...

 Annamaria7, on 07 februarie 2017 - 22:19, said:

Sa stii ca nici nu am mai cerut oferta pt StoSil pentru ca mi s-a spus ca e in jur de 320 ron/galeata... nici nu mi-a mai trebuit Posted Image
Hm, cred ca s-a intins putin la pret Posted Image Acusica o facea cat Lotusan-ul. Asa, ca ordine dpdv calitativ la Sto sunt: Marlit, Stolit, StoSil (silicatica), StoSilco (siliconica), Lotusan.
Si eu la StoSilco am primit aprox 280 ron/galeata. StoSil ar trebui sa fie mai ieftin. Asta eram curioasa, cu cat e mai ieftin.

 Annamaria7, on 07 februarie 2017 - 22:19, said:

Da, Marlit pica, m-am uitat si eu peste fisele tehnice. Dar vad ca si Stolit are V2 si W3, mi se pare similar cu StoSilco, nu?
http://www.sto-sea.c..._TDS2016222.pdf
http://www.sto.co.uk...-k_20100702.pdf
Asta e o fisa tehnica veche de la StoSilco (din 2010). Uite, varianta actualizata de la nemti (din 2017).

 Annamaria7, on 07 februarie 2017 - 22:19, said:

Joi ne intalnim cu a 3-a potentiala echipa si o sa vorbesc si cu ei despre produse, au lucrat cu Sto mult cica.
Echipa ai? Si daca da, cat ti-au cerut pe mp?
Da, am echipa. 52 ron/mp. Dar e vata de 20. Cea de 10 sau 15 ar fi fost cam cu 5 ron mai putin. Nu-s nici cei mai ieftini nici cei mai scumpi din ce am primit. Dar de ei mi-a placut mult cum lucreaza si la mine asta e esential, la cat de scumpe sunt materialele si la cat m-am saturat sa tot fac aceeasi lucrare de doua ori pentru ca nu a iesit din prima.
Depinde si de unde esti. La mine in Cluj preturile sunt destul de mari ...

Edited by dana84, 07 February 2017 - 23:13.


#40
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am primit primele mostre de la technonicole, mai multe detalii aici

Attached Files



#41
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Da, scuzati greseala de valuta :)) 1000 de euro am vrut sa scriu, e de la proteste.
De asta trebuie sa vad daca ne permitem.
Dana, aici la Sibiu am primit oferta de 7euro/mp (firma din Timisoara), ceea ce mi s-a parut prea ieftin. Plus ca imi vindeau vata si adeziv Knauf la jumatate de pret fata de orice altceva... ceva nu era bine... apoi o oferta de 50lei/mp de la o echipa care de fapt nu a lucrat decat cu polistiren (nu i-am mai luat in considerare). Si apoi un pret de 73lei/mp de la cineva care lucreaza cu vata... sunt dezamagita deocamdata, astept sa intalnesc maine pe altcineva. Mi se pare foarte greu sa gasesti o echipa ca lumea cand vine vorba de lucrat cu vata...

#42
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si care ar fi problema daca au lucrat doar cu polistiren?? Tehnologia de montaj la vata este similara...adica nu iei un rigipsar sa faca termosistem :) Asta e ca si cum ai spune ca cel care monteaza gresie nu poate monta faianta :))

#43
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Annamaria7, on 08 februarie 2017 - 22:54, said:

Dana, aici la Sibiu am primit oferta de 7euro/mp (firma din Timisoara), ceea ce mi s-a parut prea ieftin. Plus ca imi vindeau vata si adeziv Knauf la jumatate de pret fata de orice altceva... ceva nu era bine... apoi o oferta de 50lei/mp de la o echipa care de fapt nu a lucrat decat cu polistiren (nu i-am mai luat in considerare). Si apoi un pret de 73lei/mp de la cineva care lucreaza cu vata... sunt dezamagita deocamdata, astept sa intalnesc maine pe altcineva. Mi se pare foarte greu sa gasesti o echipa ca lumea cand vine vorba de lucrat cu vata...
7 euro e dubios de putin pentru termosistem si decorativa. Presupun ca nu au in momentul asta lucrari ca sa le poti vedea, dar le poti cere poze.
De fapt la oricare ii poti cere poze ca sa vezi cum lucreaza.
Sincer nici ai mei nu-s experti in vata, de fapt fac mai mult finisaje interioare. Au si cateva termosisteme din vata, dar nu multe. I-am ales pe creiteriul ca par a fi atenti la detalii. Printre ultimii cu care am lucrat si care trebuiau sa imi faca si termosistemul fac doar termosisteme cu vata de vreo 7-8 ani. Dar erau niste badarani pe care nu ii interesau deloc detaliile. Sa faca treaba repede si sa ia banii. Asa ca dupa ce au tencuit si am vazut cum stau lucrurile, ne-am despartit. Ce pot sa iti recomand, daca gasesti, e sa cauti o echipa mica cu care sa lucrezi direct. Adica seful sa lucreze si el alaturi de echipa, nu tu sa discuti cu seful si el, cum are multe pe cap si multi oameni de gestionat sa uite sa transmita informatia. Sau sa nu-i pese. Din experienta mea de pana acum, asa a iesit cel mai bine. Cu cine discut sa faca si lucrarea. Eventual cu ceva ajutoare pe langa el daca e nevoie.

#44
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

 brawnie, on 09 februarie 2017 - 08:08, said:

si care ar fi problema daca au lucrat doar cu polistiren?? Tehnologia de montaj la vata este similara...adica nu iei un rigipsar sa faca termosistem Posted Image Asta e ca si cum ai spune ca cel care monteaza gresie nu poate monta faianta Posted Image)

Io stiu...? E vorba de materiale scumpe, mai grele, mai pretentioase. Am avut probleme cu aproape fiecare echipa, la aproape fiecare etapa de constructie/finisare... m-am tot ars si nu mai vreau...

 dana84, on 09 februarie 2017 - 09:49, said:

7 euro e dubios de putin pentru termosistem si decorativa. Presupun ca nu au in momentul asta lucrari ca sa le poti vedea, dar le poti cere poze.
De fapt la oricare ii poti cere poze ca sa vezi cum lucreaza.
Sincer nici ai mei nu-s experti in vata, de fapt fac mai mult finisaje interioare. Au si cateva termosisteme din vata, dar nu multe. I-am ales pe creiteriul ca par a fi atenti la detalii. Printre ultimii cu care am lucrat si care trebuiau sa imi faca si termosistemul fac doar termosisteme cu vata de vreo 7-8 ani. Dar erau niste badarani pe care nu ii interesau deloc detaliile. Sa faca treaba repede si sa ia banii. Asa ca dupa ce au tencuit si am vazut cum stau lucrurile, ne-am despartit. Ce pot sa iti recomand, daca gasesti, e sa cauti o echipa mica cu care sa lucrezi direct. Adica seful sa lucreze si el alaturi de echipa, nu tu sa discuti cu seful si el, cum are multe pe cap si multi oameni de gestionat sa uite sa transmita informatia. Sau sa nu-i pese. Din experienta mea de pana acum, asa a iesit cel mai bine. Cu cine discut sa faca si lucrarea. Eventual cu ceva ajutoare pe langa el daca e nevoie.

Multumesc de sfaturi :) Am cerut poze de la astia cu 7euro/mp, dar mi-au trimis doar cu case gata finisate... fiind in TM, nici macar nu am siguranta ca chiar le-au facut ei. Era prea complicat sa mai si merg pana acolo, asa ca am renuntat. Devenise dubios de stresant cu telefoanele. Azi am vorbit iar cu cineva (echipa de 2 persoane) care zic ca au mai lucrat cu vata, dar si ei cer doar 30 lei/mp. Incep sa ma simt absurda ca ma deranjeaza pretul mic. O sa mai discut... sa vedem o casa facuta de ei...

tataiepure, am fost si eu azi dimineata la Sto si le-am cerut sa facem teste pe vata de la Werk :P I-am dat foc, s-a innegrit, a mirosit urat, dar s-a stins imediat si cu flacara tinuta sub ea constant. Am scufundat-o in apa si se vedea cu apa se prelinge de pe ea. Oricum, daca ajunge o casa sa stea scufundata vreun pic in apa, e grav :)) Si la apasare se lasa putin, dar isi revine. Si era mostra lor veche, cine stie prin cate a trecut. Deci banuiesc ca e ok.

#45
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Si eu recomand de 15 cm, vei scoate punctul de inghet mai mult in exteriorul peretului. Fa un efort chiar daca vei intarzia terminarea casei...merita sa astepti inca cateva luni ! Eu de ex. am de gand sa mai astept si sa strang aprox. 10.000 lei in plus pt a pune bazaltica de 20.

Inca ceva:eu as merge pe λ cat mai mic (0.035 W/mK sau cat se gaseste); nu stiu cat conteaza asa mult greutatea / mc adica ma refer ca sunt diferente destul de mici 90-120kg/metru cub. (atentie 90-120 per metru cub deci intre doua placi diferenta de greutate este si mai mica)

Edited by livyu_s, 09 February 2017 - 13:00.


#46
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Incepeti sa ma convingeti... Cu 15 cm cel putin :) apropo de lambda, vata de la werk are 0.036.
Adevarul e ca nu am citit niciodata atenta ce inseamna o diferenta de 0.001 lambda. Acum o sa citesc.


#47
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Nu cred ca este o diferenta care sa fie simtita mai tarziu...Ma uitam acum ca Polisiren Austrotherm EPS - AF-PLUS - GRAFITAT are λ = 0,032 W/mK. Eu stiam ca vata bazaltica are cel mai bun indice de transfer termic...Nici nu sti ce sa mai crezi...

Edited by livyu_s, 09 February 2017 - 13:25.


#48
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Stiai gresit :)
Eps grafitat are lambda mai bun, spuma pur/pir are si mai bun. Exista materiale si cu lambda 0.007 ( nu cred ca vrei sa stii cat costa :D)
Vata e un material mai natural decat polistirenul, cu un pret cat de cat rezonabil si un lambda f bun pt un material mai natural.

#49
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am inteles!
Revenind la intrebarea lui Annamaria7 : ce inseamna o diferenta de 0,003 intre indicii lambda ? Voi ce parere aveti ?

Edited by livyu_s, 09 February 2017 - 14:18.


#50
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 Annamaria7, on 09 februarie 2017 - 13:13, said:

Incepeti sa ma convingeti... Cu 15 cm cel putin :) apropo de lambda, vata de la werk are 0.036.
Adevarul e ca nu am citit niciodata atenta ce inseamna o diferenta de 0.001 lambda. Acum o sa citesc.
Poti calcula rezist termica astfel
la 15cm
0,15metri/0,036=>R=4,16
Cu cat R este mai mare cu atat mai bine.
La fel se calculeza pt caramida, bca,polistiren etc

Ps: vata testata de mine la foc mirosea a peste afumat pe urma:))))

#51
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 livyu_s, on 09 februarie 2017 - 14:17, said:

Am inteles!
Revenind la intrebarea lui Annamaria7 : ce inseamna o diferenta de 0,003 intre indicii lambda ? Voi ce parere aveti ?

Pentru λ = 0.0032, o grosime a EPS-ului de 15cm, o suprafata a peretilor de 100m² si temp. interioara de 24°C si exterioara de -15°C, avem:

Q = U * S * dT = (0.035 / 0.15) * 100 * (24 - (-15)) = 0.24 * 100 * 39 = 910 W
Q = U * S * dT = (0.032 / 0.15) * 100 * (24 - (-15)) = 0.21(3) * 100 * 39 = 832 W

Adica se pierd 78W intr-o ora la 100 m².

#52
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Mie mi au dat alte rezultate...nu inteleg... 117w diferenta

0.24 * 100 * 39 = 936
0.21 * 100 * 39 = 819

Gata, am inteles, Tu ai pus si perioadele

Edited by livyu_s, 09 February 2017 - 16:23.


#53
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Gata, am inteles, Tu ai pus si perioadele.....

salut,

din ce mi aduc aminte, la ROCKWOOL, nu exista 15 cm grosime -erau de 14 cm sau 16 cm grosime; in alta ordine de idei, pentru FRONT ROCK MAX E, era hidrofobizata in masa - verificat in timpul ploilor de vara - dupa ploaia torentiala, apa sa scurs din vata, atit cit intrase dupa mai bine de 3 ore de ploaie. vata inca  nu era dibluita...
parere personala, pe partea de NORD sau foarte expuse vinturilor, as pune acum de 20 cm grosime; se simte diferenta peretilor de pe Nord sau foarte expusi fata de ceilalti pereti cu acelasi strat de izolatie.


o zi buna,
laurentiu

#54
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

 Kendo, on 09 februarie 2017 - 15:41, said:

Pentru λ = 0.0032, o grosime a EPS-ului de 15cm, o suprafata a peretilor de 100m² si temp. interioara de 24°C si exterioara de -15°C, avem:

Q = U * S * dT = (0.035 / 0.15) * 100 * (24 - (-15)) = 0.24 * 100 * 39 = 910 W
Q = U * S * dT = (0.032 / 0.15) * 100 * (24 - (-15)) = 0.21(3) * 100 * 39 = 832 W

Adica se pierd 78W intr-o ora la 100 m².

esti profesor de matematica sau doar vrei sa faci pe interesantul ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate