Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DeepFreeze

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Cum folositi DeepFreeze cu ZoneAlarm ? Daca DeepFreeze blocheaza partitia C (pe care se afla setarile ZoneAlarm), asta nu inseamna ca la fiecare resetare se vor duce dracului toate setarile ZA ? Adica de fiecare data cand un program o sa vrea sa intre pe net, ZoneAlarm o sa sara sa intrebe daca ii dau voie sau nu. Dupa un timp, devine cam enervant...

#38
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004

View Postcitro, on Jun 6 2006, 09:59, said:

Cum folositi DeepFreeze cu ZoneAlarm ? Daca DeepFreeze blocheaza partitia C (pe care se afla setarile ZoneAlarm), asta nu inseamna ca la fiecare resetare se vor duce dracului toate setarile ZA ? Adica de fiecare data cand un program o sa vrea sa intre pe net, ZoneAlarm o sa sara sa intrebe daca ii dau voie sau nu. Dupa un timp, devine cam enervant...



ii scrii regulile firewalului si faci absolut toate setarile computerului inainte de a activa df... si in felu asta ele nu vor mai fii modificate niciodata setarile  pe partitia pe care df e activ.... asa am facut eu si nu ca-l laud dar de la o imagine ghost la 2 zile uneori si zilnic din cauza fetelor cara dadeau yes si ok pe orice... acum un restart rezolva problema...

#39
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Deepfreeze-ul e cel mai tare antivirus. :coolspeak: Exceptant micile probleme, de care am dat si eu. Oricum eu nu il mai folosesc, pentru ca nu prea mai folosesc windowsul. :D

Edited by djadi21, 08 June 2006 - 13:29.


#40
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Poate raspund prea tarziu, dar pentru cei care au uitat parola sau vor sa isi faca de cap intr-un caffe, solutia este asta: el este trial si functioneaza doar 3 luni, deci se da data in fata din bios. :coolspeak:

#41
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Este un proverb: Daca taceai, filosof ramaneai!
Ce te face sa crezi ca un Internet Cafe foloseste Deep Freeze trial???? Plus de asta ce te face sa carezi ca ai acces la setari la un pc intr-un IC???

#42
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
prostu' pana nu-i fudul.... ce sa-i faci :)

fratilor, m-am luat cu mainile de cap tot citind la topicul asta, da' ce sa-i faci, suntem romani si exprimarea e libera...ar fi prea frumos ca atunci cand cineva cere informatii sa i se raspunda doar de catre persoane avizate...
in fine: contrar parerii populare, DeepFreeze nu e antivirus. e un utilitar care monteaza 4(sau 5, nu mai stiu) procese simultane care "ingheatza" efectiv partitia designata la instalare, pastrand setarile de la ultimul boot dinaintea activarii.
nu stiu de ce se lamenteaza marea felie de oameni nemultumiti de el... e un utililitar foarte competent. daca ai probleme cu el e din cauza ca nu te stii TU descurca cu el, nu ca e programul prost...
in IT circula o maxima: "calculatorul face ce-i spui tu sa faca, nu ce vrei tu sa faca."
sad, but true... :P

in principiu, folosirea deepfreezu'ului face inutila rularea in background a antivirusilor, firewall'urilor 'n such.
eu il folosesc acasa. nu am nimic altceva ca protectie. am doar deepfreeze activ pe partitia c:\ , adica cea cu sistemul. in rest NU AM NEVOIE DE NIMIC ALTCEVA ! poate sa ma hackeze cine vrea, pot sa iau orice/oricati virusi si troieni si viermi si toate cele, pur si simplu la urmatorul restart sunt curat. cand am nevoie sa instalez ceva, dau frumos restart, scot cablul de net, si dezactivez deepfreez'ul. e un pic mai mult de muncit,dar in maniera asta poti avea uptime la ultima instalare practic indefinit (exceptand defectiile hardware).
daca esti firma (sau ai informatii confidentiale pe calculator care trebuie protejate) poti instala frumos si un firewall, ca sa ai setul de securitate complet, si abia pe urma sa activezi deepfreeze'ul si sa bagi net'ul. oricum, ma gandesc ca in categoria asta intra o mai mica parte din internauti, iar astia mai pot configura un router linux, sau investi intr-unul de calitate... in fine, divagam.

acuma... nici macar deepfreeze'ul nu e o solutie fool-proof... cum zicea cineva: "there's no cure for human stupidity", dar asta e un impediment pe care ne straduim sa-l adresam :D

cheers

#43
Horatzio

Horatzio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.12.2006
Buna seara ,

Am si eu o intrebare legata de fiabilitatea DeepFreeze , sau utilitatea lui in fata unor infectii serioase (virusi , spyware, troieni , etc ,sau toate la un loc!!! cum se mai intimpla) .Dar mai ales ce valoare are DeepFreeze cu parola cu tot ,in fata unui Keylogger ???In conditiile in care pina la introducerea "self-defense" la programele antivirus ,chiar si acestea puteau fi dezactivate .
DeepFreeze poate scuti utilizatorul de "anumite" neplaceri( poate insa cauza altele in loc) dar nu este nici pe departe , o solutie de securitate luata ca atare .E mai de graba o solutie de back-up (nu foarte stralucita sau facila ).

#44
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Cu ce te ajuta keyloggerul in dezactivarea lui DeepFreeze? Chiar daca stii parola! N-ai cum sa-l dezactivezi! Nici macar remote fara ca utilizatorul sa stie! Ai folosit macar programul? Sau vorbesti doar asa, din auzite...

#45
just_z

just_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.11.2006

View Postwebsitefinder, on Dec 12 2006, 08:50, said:

Cu ce te ajuta keyloggerul in dezactivarea lui DeepFreeze? Chiar daca stii parola! N-ai cum sa-l dezactivezi! Nici macar remote fara ca utilizatorul sa stie! Ai folosit macar programul? Sau vorbesti doar asa, din auzite...
Si cine vrea parola lui DeepFreeze? :roflmaofast: Niste parole de online-banking sau numere de card sunt mult mai folositoare :P  Iar DeepFreeze nu te protejeaza de keylogger. Numai la urmatorul restart. Dar pana atunci? :death:  Ramai fara bani :coolspeak:  E o tampenie sa folosesti DeepFreeze ca antivirus. Instalati un antivirus si un firewall bun (eu am instalat Kaspersky 6 si Outpost 4), si nu aveti probleme cu virus/keylogger/spyware & stuff. :D

#46
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Am un Milennium cu Deep Freeze 3.0

Nu merge nicio combinatie de taste si nici shift + dublu click pe icoana.

Cum scap de el ?

#47
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Windows  98 pardon :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate