Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DeepFreeze

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
DeepFreeze ai putea o solutie impotriva virusilor? Ma gandeam ca atunci cand vreau sa download-ez ceva sa pun direct pe CD ce ziceti?

#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Deep freeze nu e o solutie. Nu mi-a placut niciodata acest program chiar daca uneori poate fi folositor.

#3
gxg_s

gxg_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.11.2005
ce e DeepFreeze-ul asta  :w00t: ???

#4
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

View Postgxg_s, on Feb 9 2006, 18:30, said:

ce e DeepFreeze-ul asta  :w00t: ???


Hmmm... un utilitar, care, dupa ce il activezi, poti sa iti faci de cap dupa aia prin sistem. Absolut orice. Dupa restart, totul revine la starea initiala, de dinainte de activare a acestui utilitar. Am zis.

Later edit: din punct de vedere software, desigur...

Edited by gaskoe, 09 February 2006 - 19:35.


#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
eu l-am folosit timp de 3 luni si a fost perfect, doar ca nu aveam history si bookmarks la browser si trebuia dezactivat cand instalam ceva

#6
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Cea mai buna solutie mi se pare un backup la partitia de sistem dupa instalarea windows-ului, a driverelor si a softurilor necesare si in caz de probleme se restaureaza backup-ul.
E mult mai simplu si nu esti nevoit sa iti salvezi toate datele inainte de fiecare restart, si in nici un caz nu poti sa protejezi toate partitiile, ca doar de aia ai cumparat hard-ul, ca sa poti sa salvezi date pe el.

#7
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004

View PostLemmy, on Feb 9 2006, 20:12, said:

Cea mai buna solutie mi se pare un backup la partitia de sistem dupa instalarea windows-ului, a driverelor si a softurilor necesare si in caz de probleme se restaureaza backup-ul.
E mult mai simplu si nu esti nevoit sa iti salvezi toate datele inainte de fiecare restart, si in nici un caz nu poti sa protejezi toate partitiile, ca doar de aia ai cumparat hard-ul, ca sa poti sa salvezi date pe el.



Asta e o solutie optima pentru end-useri. Pentru cei din categoria middle-user, gen admini de net-uri (caz particular, desigur), ar fi  peste mina sa recurga la back-up-uri o data sau de citeva ori pe zi.
Am un amic, administrator si patron de sala net, pentru care utilitarul Deep Freeze e o solutie indispensabila, in fata setei de cunoastere si a iresponsabilitatii tuturor celor  care se perinda prin fata terminalelor sale.

Cu respect, Gaskoe.

#8
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Si cu salvarile jocurilor ce face?

#9
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Le sterge :) .

#10
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Le sterge doar cand e activat ...ar poate sa nu fie activat si nu le mai sterge :)



Salut nu am si o problema tot cu acestia (virusi) cand aveam Bitdefender8 imi scria doar cand intram pe net (eu avand net pe xnet) ca am anumiti virusi in system 32 ex: o.txt dar spunea ca l-a respins J(dar totusi imi arata ca e in calc)   nu mai stiu sigur cum se mai numeau   ..daca nu prea ati inteles o sa incerc sa fac rost din nou de antivir si sa vad exact cum se numeau …, iar cand ii dadeam sa scaneze nu imi arata ca am vreun virus … aveti parere ce erau acestia si de ce imi apareau?

Acum am firewall  de la Norton  dar nu mai am antivirus …


Voi ce imi recomandati Norton 2003 Firewall+Antivir sau Bitdefender? Care spuneti ca e mai bun?
Acum vreau sa-mi fac o „revizie calculatorului”  sa vad daca am virusi, trojani, worm…etc… Ce tools imi recomandati?
Nu l-am mai formatat de cam 5 luni , credeti ca e mult sau putin? Ar fi bine ca dupa ce-i voi face ‚revizia’ sa intalez   DeepFreze(sau alt firewall si antivir) ,fara sa-mi fac backup? (vreau sa incerc si aceasta tehnica)

#11
clausache

clausache

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 400
  • Înscris: 10.02.2006
scapa de norton cat poti de repede.

#12
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Daca mai poti :) .

#13
clausache

clausache

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 400
  • Înscris: 10.02.2006
format c: /q poate.

#14
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Am o problema rea.... cu deepfreze-ul...l-am instalat ....toate bune....dar mia schimbat cineva parola si nu o mai stie... pot sa-l dezinstalez fara sa imi ceara parola...?(acum mi-o cere)....Vreun sfat....?(fara format)

#15
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
DeepFreeze este si un program antiuser. Odata instalat si cu parola uitata nu mai poti sa il dai jos. Se ajunge la Format. Asa mi-a facut unu la munca pe calculatorul meu. Cica ti-am instalat ceva misto dar nu mai stiu parola... Si nu stiam de ce nu se mai salveaza mailurile mele si toate documentele care le salvam in pc. Asta e... B)

#16
Purice`

Purice`

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 21.08.2005
Ma gandeam eu ca un mai pot face ceva..... :(...daca aveti idei.... oricum multumesc  pt ajutor

#17
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002

View PostPurice`, on Feb 14 2006, 17:11, said:

Ma gandeam eu ca un mai pot face ceva..... :(...daca aveti idei.... oricum multumesc  pt ajutor


Exista o varianta prin care poti sa scapi de parola aia. Ii zice One Time Password .... Aveti grija cu DeepFreeze.

Off
E foarte nasol cand ai programe la care faci update zilnic de informatii (conturi de mail, salvari de jocuri, etc.). Pentru internet cafes e mana cereasca.......

#18
msmp3

msmp3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.02.2004
Deep Freeze poate fi dezactivat foarte usor :). Exista un utilitar gratuit care il dezactiveaza in orice sala de net

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate