Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

In 2016 VW a ajuns in premiera cel mai mare constructor auto mondial, depasind Toyota

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#1441
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Poti posta documentul unde reprezentanta recomanda sa se alimenteze masina doar cu motorina Mol Evo?

#1442
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa recomandau mecanicii din reprezentanta. Ma indoiesc sa faca cineva o recomandare oficiala, scrisa.

Cand am facut verificarea masinii la cumparare am primit si acesta recomandare verbala. Ca e bine, ca e rau nu pot sa stiu. Dar nu am avut probleme cu injectoarele pe partea mecanica si ce o mai fi in sistemul de injectie.
Doar coroziunea din cauza uleiului si intrarea in scurt a lor.

Edited by bumpocbum, 18 July 2017 - 07:35.


#1443
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Eu cand an avut Corolla diesel evitam Mol Evo, am pus odata si abia tragea. Am pus doar Omv euro 5 si n-am avut probleme.
Depinde si de statie, sunt francize si unii patroni mai faceau si smecherii.

#1444
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Postbumpocbum, on 16 iulie 2017 - 12:06, said:

Apropo de motorina, cat am avut passat-ul am bagat doar de la MOL (parca EVO diesel ii zice) asa cum a recomandat reprezentanta. Ce e de comentat aici ?

Acum merg doar pe benzina PETROM de 95, cea mai ieftina. Si culmea nu se strica nimic....
Sincer nu inteleg cine ti-a recomandat sa bagi un anume tip de benzina, sigur nu ai nimic in scris!
E de genul asa a zis x si y , vezi daca nu citesti manualul !

Revenind la probleme, toti producatorii le au, este inevitabil...

Faptul ca au schimbat injectoarele tot cu Siemens arata ca defapt reprezentanta e problema !! Lipsa de respecr pt clienri !!

Edited by fotbal5, 18 July 2017 - 11:44.


#1445
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014

View Postfotbal5, on 18 iulie 2017 - 11:40, said:

Faptul ca au schimbat injectoarele tot cu Siemens arata ca defapt reprezentanta e problema !! Lipsa de respecr pt clienri !!

reprezentanta nu plateste din banii ei aceste reparatii. ar ajunge la sapa de lemn daca ar face asta. este vb de VW care comanda aceste piese, iar daca ei zic sa se schimbe injectoarele cu alte petarde, pai asa se schimba si in service, pt ca asa zice vw. tu ca si client ai dreptul sa dai curs sau sa refuzi acest schimb "avantajos", vb aia, petarda sau nu, ei au facut recall si s-au spalat pe maini, e problema ta ca te mai costa jumate din motor pe urma de pe urma defectiunilor cauzate.

asa ca oricat doriti sa aparati idolul, buba este la el. pestele de la cap se impute, sa nu uitati asta.

#1446
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu apara nimeni idolul. Dar la ce vanzari au, f.mari, ma indoiesc mult ca sunt chiar asa mai proaste ca orice alta firma.
Decat sa ma "prezint" cu o Dacie cu 5 ani garantie si revizii 5 ani moka, mai bine cu un VW, Audi, Skoda, BMW in care mai bag bani. Luxul si imaginea costa. Vrei o nevasta urata si buna gospodina in casa, cu pretentii de Statiunea Eforie, sau o nevasta tanara si frumoasa, mai pretentioasa si cu pretentii de Strainatate?

Edited by Torquemada-666, 18 July 2017 - 12:01.


#1447
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
iar asta nu are treaba cu numele din spatele idolului, e intr-adevar de lipsa urma de respect vizavi de client. din pacate tot mai multi producatori au nevoie de clienti doar pana la semnarea cvc. in reprezentanta agentul te invaluie ca lasa ma ce a zis seful, ala e rau, dar uite ce oferta iti fac eu daca azi batem palma pt x masina mai scumpa cu cateva mii de euro fata de concurenta. iti dau si-un breloc lucios, sa vezi ce smecher o sa mergi cu geamurile fumurii pe bulevard si cu maneaua duduind.

iar cand vezi ca masina are probleme de fabrucatie sau mai rau, de proiectare si dupa somatii se face si un recall. atunci te ia ca lasa bai ca "este" bune si astea de le schimbam, asa a zis sefu, nu putem sa trecem peste ce zice sefu. dar la ce masina ti-ai tras, iti permiti sa schimbi cu dinalea bune, sa vezi ce avem pe stoc, ceva boboc.

este economie de consum, asa ca totul trebuie sa se invarta, de multe ori prin mai multe buzunare ale clientului.

View PostTorquemada-666, on 18 iulie 2017 - 12:00, said:

Nu apara nimeni idolul.

ba da. pt ca in loc sa vezi ca buba e in capul producatorului, tu te iei de intermediar.

ca si cum ai lua o paine cu mizerie in ea, mergi la magazin sa faci scandal, aia iti dau o alta paine la fel de problematica si apoi tot de aia de la magazin te iei ca e lipsa de repsect fata de client ca e painea naspa. producatorul e bun ca ti-a dat sa cumperi paine proasta cu pretentii de extra calitate, dar vanzatoarea e naspa ca nu a stiut ce e in painea aia.

asa si aici, VW nu da 2 bani pe piesele schimbate, sunt la fel de proaste, dar nu e el de vina, reprezentanta e de vina ca a facut ce-a zis producatorul.

#1448
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Majoritatea dealerilor fac asta. In Iasi eu nu mi.am liat Ford Mondeo din cauza reprez. Nu reparau aproape nimic daca ceva se strica pe garantie. Acuma nu mai stiu cum e, dar era arhicunoscut. La Toyota la fel, grav. La Skoda si mai nasol era. Acuma au mai rezolvat din probleme, dar toti cauta sa profite.

Si noi ca indivizi, care scrim aici pe net, cautam sa facem orice in avantajul nostru. Atunci ce sa mai vb.de altii mai mari 😉

#1449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 18 iulie 2017 - 12:00, said:

Decat sa ma "prezint" cu o Dacie cu 5 ani garantie si revizii 5 ani moka, mai bine cu un VW, Audi, Skoda, BMW in care mai bag bani. Luxul si imaginea costa. Vrei o nevasta urata si buna gospodina in casa, cu pretentii de Statiunea Eforie, sau o nevasta tanara si frumoasa, mai pretentioasa si cu pretentii de Strainatate?

Hmmmm.....daca crezi ca impresionezi o parte feminina "mai pretentioasa si cu pretentii de Strainatate" cu o cataraga de 6000 de euro numita B6...sau mai stiu eu ceva din acesta gama te inseli amarnic... Pe ce lume traiesti Posted Image  ? Lux si imagine....daca stiu eu bine vw=mașina poporului....

Mai bine mergi cu taxi-ul si bagi bani in club decat in injectoarele passat-ului... Sau ceva bilete de avion ...mult mai ieftin.

Apropo cu banii dati pe Duster iau 3 B6 la ora actuala.....sa am si pentru piese de rezerva...

View Postfotbal5, on 18 iulie 2017 - 11:40, said:

Sincer nu inteleg cine ti-a recomandat sa bagi un anume tip de benzina, sigur nu ai nimic in scris!

Am scris mai sus ca recomandarea era verbala. Si daca o reprezentanta recomanda un anumit tip de combustibil/firma banuiesc ca totusi nu sunt vorbe in vant. De ex si la duster am o recomandare tot verbala pentru 95 Petrom. Si de data asta nu am nici cea mai mica problema cu masina. Cel putin lotul de Dustere din care face parte masina mea nu are probleme de proiectari gresite. Si oricum Renault nu se lasa rugata sa faca recall in caz de probleme de proiectare...defectuoasa.

View PostTorquemada-666, on 18 iulie 2017 - 12:28, said:

Si noi ca indivizi, care scrim aici pe net, cautam sa facem orice in avantajul nostru.

Si care ar fi acel avantaj de care zici ?

Edited by bumpocbum, 18 July 2017 - 13:07.


#1450
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View PostTorquemada-666, on 18 iulie 2017 - 12:00, said:

VW, Audi, Skoda, BMW
Tu ai impresia ca aceste masini atrag femeile ca un magnet si denota faptul ca esti plin de bani? Tu ai vazut lux la aceste masini? Inseamna cu nu stii ce-i luxul!
Cu astfel de masini esti un om de rand la fel si ca cel cu Loganul....Un om de rand care cu chiu cu vai reuseste sa-si plateasca rata la masina (asta daca masina este noua)...sau cumpara masina sh cu un imprumut facut tot in banca. Daca ramane fara servici ...adio masina....indiferent ca-i Logan, skoda, VW, BMW, Renault, audi, Mercedes, etc...
Aceste masini atrag curvele, proastele, pitipoancele, etc.. si nicidecum o femeie la locul ei care-si stie valoarea! Aceste masini care tu le-ai amintit mai sus sunt pentru omul de rand...nu pentru bogatasi!
Daca vorbeai de Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Rolls Royce, etc...atunci mai stateam de vorba ...dar altfel? Sau te-ai vazut bogat ca ai o prapaditura (vechitura) de Audi si nimeni nu mai este ca tine?
Ti-am mai spus eu candva ca esti un copil necopt la minte!

Edited by RasAlGhul, 18 July 2017 - 14:22.


#1451
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007


View PostDany_Darke, on 18 iulie 2017 - 11:52, said:


reprezentanta nu plateste din banii ei aceste reparatii. ar ajunge la sapa de lemn daca ar face asta. este vb de VW care comanda aceste piese, iar daca ei zic sa se schimbe injectoarele cu alte petarde, pai asa se schimba si in service, pt ca asa zice vw.

Tu n-ai auzit de cazuri in care service-ul schimba o piesa in garantie cu alta piesa mai veche sau de pe alta masina?
Cam asta e marea fobie la noi si nu e legata de un brand.
La recall n-as crede ca fac in scara larga asta, presupunand ca ar face un stoc de gunoaie pentru a le pastra pe cele bune sa le schimbe pe mai multi bani, volumul e prea mare pentru un amarat de service.
Parerea mea e ca la noi la o masina noua problema principala e service-ul si mai putin brandul.

#1452
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu ati inteles. Bumpoc dar nu vb.de masini sh.

#1453
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
Doamne ce discutii....am avut un S Max care la 30 000 km i-a picat tot ce tine de ambreiaj.
S-a rezolvat ca era in garantie.
Dar ar trebui sa exclud pe viata Ford?
Am mai avut o Mazda. Foarte faina masina, doar ca tragea usurel dreapta. I-am verificat directia, era 99% in parametri.
In plus, m-am programat pentru revizie la Bucuresti cu 1 luna (da, o luna, sunt sas nebun) inainte si tot am fost impins cateva ore buna mia tarziu. Sa nu mai iau in considerare Mazda?

#1454
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu sunt mai circumspect din fire... In povestea lui bumpocbum sunt multe inadvertente... De unele dintre ele m-am convins cand am discutat despre oprirea motorului in mers care NU lasa masina fara directie asistata. Am ajuns sa postez si un video in care am scos cheia din contact si in car era evidet ca masina nu ramane fara directie asistata atata timp cat masina nu se oprea efctiv la 0 km/h. Eu m-am convins...

Acum inadvertentele.
Spune colegul ca i-au fost schimbate la reprezentanta injectoarele defecte (vorbeste la plural, asadar sunt cel putin 2 injectoare si este extrem de improbabil sa cada in acelasi timp) cu alte injectoare Siemens... care s-au defectat si ele in scurt timp...

Il intreb pe colegul bumpocbum, in ce an s-a facut reparatia intiala si schimbarea injectoarelor Siemens?
Ii atrag totusi atentia ca Siemens a fost cumparat de Continental in anul 2007. Asadar cred ca o eventuala reparatie a sa in 2010 si inlocuire a injectoarelor Siemens cu alte injectoare Siemens s-a facut cu... injectoare SH sau foarte vechi. Daca este adevarat, mi se pare absolut normal ca dealer-ul VW sa refuze schimbarea injectoarelor. Daca totusi a cumparat injectoare Siemens originale de la un dealer VW la aproape 3 ani de la incetarea vechii marci...
Injectoarele Siemens cu probleme a fost cele de prima echipare, din fabrica a unei parti din Passaturile fabricate in acei ani.

Problema este de domeniul trecutului, cu urmari stinse pentr toata lumea... sau aprope toata lumea
Noile injectoare Continental, schimbate gratuit de VW daca nu s-au facut interventii neautorizate la masina, sunt ok si functioneaza deja de 6 ani fara probleme, iar daca totusi mai pica, sunt sunt cazuri absolut izolate specifice oricarei piese. Noile injectoare nu mai au probleme de proiectare, asa cum au avut primele versiuni ale celor facute de Siemens

Edited by valitudor, 18 July 2017 - 15:57.


#1455
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Da, daca dupa inlocuire vei constata ca problema se repeta si piesele sunt proaste e bine sa eviti marca respectiva.

View Postoaspetele, on 18 iulie 2017 - 15:35, said:

Doamne ce discutii....am avut un S Max care la 30 000 km i-a picat tot ce tine de ambreiaj.
S-a rezolvat ca era in garantie.
Dar ar trebui sa exclud pe viata Ford?
Am mai avut o Mazda. Foarte faina masina, doar ca tragea usurel dreapta. I-am verificat directia, era 99% in parametri.
In plus, m-am programat pentru revizie la Bucuresti cu 1 luna (da, o luna, sunt sas nebun) inainte si tot am fost impins cateva ore buna mia tarziu. Sa nu mai iau in considerare Mazda?


#1456
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,936
  • Înscris: 31.03.2003
S-MAX-ul a plecat destul de repede, fiindca nu mai aveam nevoie de monovolum.
La Mazda nu aveam ce sa schimb.

#1457
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Din ciclul grandomaniei managerilor VW :

'http://www.automarke...-ion-78359.html'

Asta e din ciclul, nu continuati cu productia de electrice ca e de jale.
Noroc ca Mercedes isi deschide propria fabrica de baterii la anul, Tesla are in plan una noua in Europa iar Jaguar, BMW si Ford intenţionează să se alieze pentru a construi la rândul lor o fabrică de baterii asemănătoare cu cea dezvoltată de Tesla.
Asa ca seful ala Unicorn sau cum l-o chema, ar face bine sa-si vada de propriile marci decat sa faca declaratii belicoase.
Oricum, mi se pare mie sau astia de la VW au intrat in panica de la cota aia nesemnificativa de automobile electrice ? Ca prea curg declaratiile la ei mai mult decat la ceilalti.

View Postoaspetele, on 18 iulie 2017 - 16:01, said:

La Mazda nu aveam ce sa schimb.

La mazda schimbai service-ul si daca la 3 service-uri iti spuneau la fel ca nu au ce-i face ii spuneai pa marcii. La o marca, conteaza foarte mult si cum se comporta post vanzare.

Edited by Ford3, 18 July 2017 - 16:29.


#1458
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostFord3, on 18 iulie 2017 - 16:26, said:

Oricum, mi se pare mie sau astia de la VW au intrat in panica de la cota aia nesemnificativa de automobile electrice ? Ca prea curg declaratiile la ei mai mult decat la ceilalti.
Intr-adevar, au o cota nesemnificativa pe piata electricelor

La sfarsitul lui 2016, cota de piata arata cam asa:
1. BYD - cota de piata 13,2%
2. Tesla - cota de piata 9,9%
3. VW - cota de piata 8,2%
...
11. Ford, 3,3%
Electrice

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate