Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

TELESCOP

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017
Salut oameni buni si rai,

Dintr-o data mi s-a pus pata sa-mi cumpar telescop astronomic.
Nu am cunostinte tehnice (ce am citit pe acest site despre telescoape m-a ingrozit, termeni si prescurtari pe limba cui?)
Caut raspunsuri pe intelesul toturor daca aveti timp de scris si explicat, daca nu, cautati pe altul sa-l injurati!
Vreau ca acest telescop sa fie capabil sa-mi ofere imagini ale sistemului nostru solar, daca este posibil (ma refer financiar) pana la Pluto.
Locuiesc in partea nordica, deci gaura de ozon, poluare aproape zero si alte inconveniente m-ar ajuta foarte mult.

Ce-mi recomandati?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Buget?

#3
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postdani.user, on 29 ianuarie 2017 - 15:08, said:

Buget?
Maxim 10000 euro

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/13764_1/Omegon-Telescop-N-150-750-EQ-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta este recomandat pentru planete si galaxii: http://www.astroshop...ab_bar_1_select

#5
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postddaannii, on 29 ianuarie 2017 - 15:13, said:

Pai cum dintr-o data,asta înseamnă că și execuți ce ți s-a spus?
Știi cat costa unul?
Sau tu ai impresia ca-ți cumperi un suc?
Continut provocator!
Nu mi-a spus nimeni nimic, eu am luat aceasta hotarare dupa ce am ajuns plictisit de filozofie.

View Postxmanyacs77, on 29 ianuarie 2017 - 15:13, said:

[ http://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/13764_1/Omegon-Telescop-N-150-750-EQ-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta este recomandat pentru planete si galaxii: http://www.astroshop...ab_bar_1_select
Salut,
Mi se pare destul de ieftin, are puterea si calitatea necesara sa-mi ofere imagini atat de indepartate?

#6
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Cel mai bine ar fi sa mergi aici: http://www.astronomy.ro/forum/

Sunt pe acolo oameni care te pot ajuta, cu siguranta.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu sunt de părere ca dacă nu profesezi în domeniu nu-și are rostul,doar ca te plictisești....asta nu e motiv.
Dacă te scot banii din casă, cumpără.

#8
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Posttiestodj20, on 29 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Cel mai bine ar fi sa mergi aici: http://www.astronomy.ro/forum/

Sunt pe acolo oameni care te pot ajuta, cu siguranta.
Intradevar un ajutor pe masura, multumesc!

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/50120_1/Omegon-Telescop-AC-152-1200-EQ-500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca cel de mai sus nu este ok, iti recomand acest model: http://www.astroshop...ab_bar_0_select

#10
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postxmanyacs77, on 29 ianuarie 2017 - 15:28, said:

[ http://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/50120_1/Omegon-Telescop-AC-152-1200-EQ-500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca cel de mai sus nu este ok, iti recomand acest model: http://www.astroshop...ab_bar_0_select
Merci:)

#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
"Vreau ca acest telescop sa fie capabil sa-mi ofere imagini ale sistemului nostru solar, daca este posibil (ma refer financiar) pana la Pluto."

Cu lentile de plastic nu o sa vezi mare lucru.
Ai privit macar printr-un binoclu de calitate?, sa constati ca, intradevar vezi cu el mai multe stele (cele cu stralucire redusa, invizibile cu ochiul liber - lentila frontala capteaza mai multa lumina decat ar intra direct prin pupila ochiului), dar imaginea este neinteresanta (un disculet luminos). Cu luneta este la fel, doar ca intervin dificultati suplimentare.

Nu ai cum sa vezi pana la Pluto.

Nimerit ar fi sa faci o vizita la un observator astronomic public, sa privesti printr-o luneta mult mai "mare" si sa ai astfel adevarata perspectiva a acestei incercari de a cauta fascinatia cerului. Nu stiu daca vei mai dori sa cumperi lunete dupa asa experienta.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 15:12, said:


Maxim 10000 euro
E pe bune cifra?

Fiind in nord s-ar putea sa nu vezi deloc planetele, ele fiind de obicei aproape de orizont sau chiar sub. Instaleaza Stellarium si configureaza locatia ta, iti faci o idee cam ce si cum se vad planetele.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 16:15.


#13
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007
http://www.astroshop...925-ota/p,44935

  La pretul lui trebuie sa adaugi un set de oculare si montura care e esentiala in obtinerea unor rezultate. Modelul este unul compact, o sa fii tentat sa mergi pe munte cu el si nu poti cara orice "tun" refractor. Vezi ca sunt mai multe tipuri de telescoape, dar principale sunt cele refractor sau gen luneta cu obiectivul format din lentile si cele reflector cu oglinda. Modelul pe care ti l-am propus, este unul bine corectat, foarte important sa obtii imagini fara filtre corectoare. Ca exemplu, o luneta sau altfel zis un telescop refractor, ca sa fie corectata bine, trebuie sa fie minim triplet, cu lentile din sticla ED, adica dispersie mica. Pretul unui astfel de refractor este urias la o apertura cat cel pe care ti l-am propus.

Fiecare tip de telescop, are si avantaje si dezavantaje, trebuie sa alegi in functie de scopul propus. Este pagubitor sa alegi la recomandarea pe forum. Iti propun sa te documentezi bine inainte de a cumpara, altfel vei transforma obiectul intr-o mobila scumpa. Nu sunt rautati ce-ti spun, ci un sfat sincer.

Attached Files



#14
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostAnca12, on 29 ianuarie 2017 - 15:59, said:

"Vreau ca acest telescop sa fie capabil sa-mi ofere imagini ale sistemului nostru solar, daca este posibil (ma refer financiar) pana la Pluto."

Cu lentile de plastic nu o sa vezi mare lucru.
Ai privit macar printr-un binoclu de calitate?, sa constati ca, intradevar vezi cu el mai multe stele (cele cu stralucire redusa, invizibile cu ochiul liber - lentila frontala capteaza mai multa lumina decat ar intra direct prin pupila ochiului), dar imaginea este neinteresanta (un disculet luminos). Cu luneta este la fel, doar ca intervin dificultati suplimentare.

Nu ai cum sa vezi pana la Pluto.

Nimerit ar fi sa faci o vizita la un observator astronomic public, sa privesti printr-o luneta mult mai "mare" si sa ai astfel adevarata perspectiva a acestei incercari de a cauta fascinatia cerului. Nu stiu daca vei mai dori sa cumperi lunete dupa asa experienta.
M-am gandit la un observator public si voi incerca. Cu toate ca nu am folosit nici un instrument de observare in trecut, vreau doar sa experimentez, sunt un visator, iar cerul e mult prea aproape ca sa-mi mai potolesc "setea". Pluto l-am dat doar ca referinta in caz ca cineva v-a intreba de buget, fiind cel mai indepartat, pretul crescand! Nu s-a perceput ca atare

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2017 - 16:02, said:

E pe bune cifra?

E astronomica, de!

Cauta unul computerizat; la putere mare de marire, corpul ceresc iti iese repede din campul vizual.
Ai nevoie de auto-tracking (sa iti deplaseze incet orientarea telescopului pentru a compensa rotatia Pamantului).

Eu as zice sa nu bagi atatia bani din prima. Ia-ti unul mai ieftin, de amatori, pana inveti cum sta treaba, te familiarizezi
cu termenii, vezi daca iti place domeniul cu adevarat. Nu baga bani cat pentru o masina ca sa descoperi ca il vei folosi
de doua ori pe an si doar in primul an.

#16
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2017 - 16:02, said:

E pe bune cifra?

Fiind in nord s-ar putea sa nu vezi deloc planetele, ele fiind de obicei aproape de orizont sau chiar sub. Instaleaza Stellarium si configureaza locatia ta, iti faci o idee cam ce si cum se vad planetele.
Da, m-am gandit sa cheltui acesti bani cu telescopul si accesoriile necesare.
Orizont insemnand Ecuator sa inteleg, merci pentru sfat.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Orizontul tau.

Sunt multe aspecte de discutat. De exemplu nu prea ai cum sa scapi, trebuie sa intelegi teoria, parametrii tehnici ai telescopului. Nu e ca la televizor, dai drumu si vezi Saturn in splendoarea lui.
Cum e vremea in zona ta, cum e cu poluarea luminoasa sau cu cea atmosferica? Te astepti sa vezi in ocular imagini ca pe internet?

#18
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostRazvan_N, on 29 ianuarie 2017 - 16:22, said:


E astronomica, de!

Cauta unul computerizat; la putere mare de marire, corpul ceresc iti iese repede din campul vizual.
Ai nevoie de auto-tracking (sa iti deplaseze incet orientarea telescopului pentru a compensa rotatia Pamantului).

Eu as zice sa nu bagi atatia bani din prima. Ia-ti unul mai ieftin, de amatori, pana inveti cum sta treaba, te familiarizezi
cu termenii, vezi daca iti place domeniul cu adevarat. Nu baga bani cat pentru o masina ca sa descoperi ca il vei folosi
de doua ori pe an si doar in primul an.
Computerizat sa fie, dar ce-mi dovedeste ca imaginile primite sunt live si nu vreun program instalat sa-i arate incepatorului ce vrea sa priveasca?
Ma gandesc ca este nevoie de multa teorie de rasfoit ca sa nu fi nevoit sa-mi raspunzi, dar rezuma-te la un produs care, dupa experienta ta, este cel mai bun posibil.
Partea financiara sau timpul pierdut lasa-le in grija mea!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate