Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

TELESCOP

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Computerizat inseamna sa ai motura motorizata, cu go-to. Adica sa miste telescopul automat si sa urmareasca subiectul, sau sa alegi un obiect din lista si sa te indrepte spre el. Ex.:
http://www.teleskop-...-Controler.html
sau
http://www.teleskop-...es-to-20kg.html
sau asa
http://www.teleskop-...-reflector.html

Recomand sa citesti putin despre subiect, sa intrebi si sa lamuresti aspectele teoretice, altfel as paria ca te va dezamagi desi tu zici sa lasam in seama ta asta cu timpul si cu finantele, faptul ca cheltui atatia bani nu garanteaza, as zice ca din contra, cu cat cheltui mai mult in nestire cu atat dezamagirea mai mare:
http://skywatcher.ro/educatie.htm

Ce temperaturi ai noaptea pe acolo? Ai vreun astroclub sa discuti cu ei, sa privesti prin telescoapele lor? Esti sigur ca vezi planetele din locatia ta?

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 17:10.


#20
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2017 - 16:59, said:

Computerizat inseamna sa ai motura motorizata, cu go-to. Adica sa miste telescopul automat si sa urmareasca subiec tul, sau sa alegi un obiect din lista si sa te indrepte spre el.

http://www.teleskop-...-Controler.html
sau
http://www.teleskop-...es-to-20kg.html
Nu intrebam ce inseamna computerizat!
Sunt convins ca sunt multe aspecte de discutat!
Este ultima oara cand iti raspund.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 17:03, said:

Nu intrebam ce inseamna computerizat!
Sunt convins ca sunt multe aspecte de discutat!
Este ultima oara cand iti raspund.
Probabil vorbim alta limba. Daca tu consideri ca nu e in interesul tau sa raspunzi e ok pt. mine, nu te obliga nimeni. Succes in alegerea telescopului dorit Posted Image.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 17:15.


#22
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postdigioptic, on 29 ianuarie 2017 - 17:04, said:

Da ai perfecta dreptate, dar inainte sa incepem sa povestim pe intelesul oricarui incepator "lovit" brusc de microbul astronomiei, ar trebuii sa ne cenzuram noi. Deja devine un patern daca ai observat pe forumul Softpedia. Apare un cont facut astazi. Un utilizator la care banu' nu e o problema si 10 "inteligenti" incearca postand la greu sa-l faca sa inteleaga vastul domeniu al optici aplicate in astronomie.  Si vad lucrul asta cam peste tot prin SP. Sa fie oare din cauza ca nu mai sunt asa multi reponenti pe SP ?!?!?!

Acum astept sa vad in cat timp imi dispare postul ! Posted Image
Voi incerca sa gasesc cuvintele potrivite unui veteran: Esti superficial si in cazul de fata, la fel ca si mine, avem nevoie de mai multe detalii ca sa ajungem la o concluzie! Pentru ca nu am oferit prea multe informatii de ce si cum vreau acest aparat la mine in curte, frustrarea devine si mai mare.
De ce nu poti oferi un raspuns scurt si la obiect asa cum am primit mai sus, nu stiu!
Banuiesc ca ai o stofa de lider, destul de invechita iar un incepator ca mine te va respinge mereu.
Nu am crescut in puf dar vise am avut si unul cate unul le-am indeplinit.
De asta nu am putut sta intr-un loc ca Romania si am ajuns, intr-un final in Norvegia care nu o consider casa, mai am vise de implinit!
Stresul pune piedica mintii oarbe!

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Deci preferi raspunsuri trantite la misto, fara nici un detaliu din partea ta? Ok...

Pentru pozele ce le vezi pe net cu Pluto a calatorit satelitul azi de zile prin spatiu pentru a le putea face.

Edited by dani.user, 29 January 2017 - 17:34.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 17:27, said:

Nu am crescut in puf dar vise am avut si unul cate unul le-am indeplinit.
De asta nu am putut sta intr-un loc ca Romania si am ajuns, intr-un final in Norvegia care nu o consider casa, mai am vise de implinit!
C'mon, ti-ai implinit atatea vise dar nu poti alege un amarat de telescop care sa vada Pluto si celelate planete, cand ele se vad cu ochiul liber? Aveam sperante mari cu diaspora.

PS: scuze dar nu ma pot abtine mai ales cand cineva se leaga de cei din Romania cu tupeu de superioritate.

PS2: https://www.timeandd...ght/norway/oslo unde vezi ca planetele abea se ridica la 20' deasupra orizontului.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 17:42.


#25
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postdani.user, on 29 ianuarie 2017 - 17:32, said:

Deci preferi raspunsuri trantite la misto, fara nici un detaliu din partea ta? Ok...

Pentru pozele ce le vezi pe net cu Pluto a calatorit satelitul azi de zile prin spatiu pentru a le putea face.
Dupa cum spuneam, Pluto era un puct de referinta, in viziunea mea, fiind cel mai indepartat, creste si valoarea echipamentului.
M-a scos un pic la inaintare domnul "digioptic" facand din mine mai mult de cat un incepator.
Vreau sa stiu ce telescop, computerizat sau nu(detaliile astea aflandu-le mai recent) poate oferi o experienta placuta.
In ceea ce priveste intrebarile domnului "crokodilu" sunt perfect de acord cu ele. Nu mi-a placut abordarea dansului, destul de mistocara si superioara de aceea am nu am sa-i raspund.

#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 17:47, said:

Dupa cum spuneam, Pluto era un puct de referinta, in viziunea mea, fiind cel mai indepartat, creste si valoarea echipamentului...
NASA a trebuit sa trimita o sonda pana acolo, si nu cred ca nu aveau ei bani de un telescop mai calumea. Problema ta nu e valoarea echipamentului, si aici nu e nici un aspect de superioritate sau mistocareala, desi teoretic as putea sa iti recomand ceva de 20k E, consumerismul e motorul economiei, nu?

Quote

..destul de mistocara si superioara
Eu am zis ca vorbim alta limba...

Esti constient ca din toate planetele doar doua au detalii, destul de fixe (Saturn si Jupiter), iar restul sunt ca niste puncte coloare mici (rosii sau verzi albastre) indiferent de telescop? Asta in conditii ideale.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 17:55.


#27
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdani.user, on 29 ianuarie 2017 - 17:32, said:

Pentru pozele ce le vezi pe net cu Pluto a calatorit satelitul azi de zile prin spatiu pentru a le putea face.

Si tu acuma atati spiritele... Urmatoarea intrebare va fi sa ii recomandam un satelit bun.

#28
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 30.10.2007

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 17:27, said:

Voi incerca sa gasesc cuvintele potrivite unui veteran: Esti superficial si in cazul de fata, la fel ca si mine, avem nevoie de mai multe detalii ca sa ajungem la o concluzie! Pentru ca nu am oferit prea multe informatii de ce si cum vreau acest aparat la mine in curte, frustrarea devine si mai mare.
De ce nu poti oferi un raspuns scurt si la obiect asa cum am primit mai sus, nu stiu!
Banuiesc ca ai o stofa de lider, destul de invechita iar un incepator ca mine te va respinge mereu.
Nu am crescut in puf dar vise am avut si unul cate unul le-am indeplinit.
De asta nu am putut sta intr-un loc ca Romania si am ajuns, intr-un final in Norvegia care nu o consider casa, mai am vise de implinit!
Stresul pune piedica mintii oarbe!


  Este ciudat sa folosesti un ton si o adresare in total dezacord cu regulamentul forumului si in acelasi timp sa-mi fie sters postul care l-ai citat. Ciudata coincidenta, nu-i asa ?

Eu ma opresc aici, nu merita zau...

Edited by digioptic, 29 January 2017 - 18:08.


#29
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDSops, on 29 ianuarie 2017 - 18:02, said:

Si tu acuma atati spiritele... Urmatoarea intrebare va fi sa ii recomandam un satelit bun.
Sti vreunul tras pe dreapta? Poate cu ajutorul tau il putem pune in functiune!
Hai sa incepem o colaborare, cu siguranta vom gasi variante chiar si pentru rromii care detin centrul Timisoarei.

View Postdigioptic, on 29 ianuarie 2017 - 18:06, said:

  Este ciudat sa folosesti un ton si o adresare in total dezacord cu regulamentul forumului si in acelasi timp sa-mi fie sters postul care l-ai citat. Ciudata coincidenta, nu-i asa ?

Eu ma opresc aici, nu merita zau...
Nu am sters nimic, dupa cum ai observat, sunt nou pe forum, nu am cautat acea optiune, nici nu ma intereseaza.

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Unde vrei sa faci observatiile? Pe balcon, in curte, te duci pe munte? Ce temperaturi aveti noaptea pe acolo? Se depune frecvent roua, chiciura? Cate nopti senine sunt?

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
.

Attached Files



#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Hmm... ar trebui facuta o sectiune de aberat in voie (intr-un mod prietenesc si fara atacuri la persoana, desigur)...

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 15:12, said:

Maxim 10000 euro
Ce vrei sa vezi din Pluto cu banii aia?

Un Hubble ar fi bun pina la Pluto, dar e ceva mai scump.

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 15:20, said:

Continut provocator!
Nu mi-a spus nimeni nimic, eu am luat aceasta hotarare dupa ce am ajuns plictisit de filozofie.
Pentru inceput ia unul ieftin, cu o putere moderata si vezi ce se vede cu ala. Si incepator, si cu multi bani... o combinatie periculoasa.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDihorul Razboinic, on 29 ianuarie 2017 - 18:22, said:

Un Hubble ar fi bun pina la Pluto, dar e ceva mai scump.
Iluzia Hubble. Cam asa vede Hubble: https://www.theguard...s-gallery#img-4
Adica fix pix, si are oglinda de 2m diam si costa miliarde, si nici atmosfera terestra nu ii joaca feste.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 18:27.


#35
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View Postmircea812, on 29 ianuarie 2017 - 18:18, said:

.
De acord cu Domnul Carnegie:)

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Doar ca domnul Carnegie chiar privea ce fac oamenii, nu doar mistocareli.

Uite cum se vede Jupiter printr-un telescop de 1000E, doar ca din nord e posibils a fie imposibil sa il vezi asa, datorita locatiei: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CsVnVtcwagM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E ok pt. tine sau vrei mai mult?

Uite cum se vede printr-unul de vreo 10.000E in urma unor procesari pe computer destul de laborioase: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GIU7_KhDNVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E ok sau vrei mai mult?

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 18:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate