Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

TELESCOP

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Colegule initiator .... cativa colegi bine intentionati au incercat sa iti sugereze faptul ca doar  o suma mare de bani nu suplineste studiul in domeniu . Daca ai fi studiat catusi de putin problema ai fi inteles ca din primul tau post razbate ignoranta ( cu puterea a 1000 de sori ...ca sa ma exprim poetic ) . Este ca si cum te-ai adresa membrilor unui forum auto cu pretentia sa iti gaseasca o masina care accelereaza de la 0 -100 km/h intr- o secunda . Te-ai fi ales ca acelasi gen de bascalie. Daca postarea ta este serioasa ( personal ma indoiesc ), studiaza putin problema pe internet si daca doresti, poti sa reformulezi intrebarile tale intr-o forma mai rezonabila .

Daca erai o idee mai priceput n domeniu , stiai ca daca mai puneai vreo 2500 euro luai un telescop cu care vedeai si Kepler -  452b. Stiai o treaba .

Edited by JurasikMan, 29 January 2017 - 18:44.


#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Un forum din zona, sunt ceva planete vizibile daca browsezi:
http://www.astro-for...s.asp?TID=15608
http://www.astro-for...s.asp?TID=15501
http://www.astro-for...s.asp?TID=15331

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 18:44.


#39
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostJurasikMan, on 29 ianuarie 2017 - 18:32, said:

Colegule initiator .... cativa colegi bine intentionati au incercat sa iti sugereze faptul ca doar  o suma mare de bani nu suplineste studiul in domeniu . Daca ai fi studiat catusi de putin problema ai fi inteles ca din primul tau post razbate ignoranta ( cu puterea a 1000 de sori ...ca sa ma exprim poetic ) . Este ca si cum te-ai adresa membrilor unui forum auto cu pretentia sa iti gaseasca o masina care accelereaza de la 0 -100 km/h intr- o secunda . Te-ai fi ales ca acelasi gen de bascalie. Daca postarea ta este serioasa ( personal ma indoiesc ), studiaza putin problema pe internet si daca doresti, poti sa reformulezi intrebarile tale intr-o forma mai rezonabila .

Daca erai o idee mai priceput n domeniu , stiai ca daca mai puneai vreo 2500 euro luai un telescop cu care vedeai si Kepler -  452b. Stiai o treaba .
Ma lovesc inca o data de un senior care trage concluzii. Se pare ca acum trebuie sa dovedesc cat de serios sunt! Aberant.
Am incercat sa gasesc acele informatii, si tot pe acest site cateva persoane vorbeau despre aproape acelasi lucru ca si mine, care ar fi cel mai bun telescop din punct de vedere tehnic cat si financiar. Foloseau un limbaj si prescurtari care mie mi-ar fi luat saptamani sa inteleg. De aceea am zis sa fac un cont si sa deschid subiectul acesta crezand ca voi primii raspusuri pe masura intrebarilor. Am primit! Unele chiar sunt de ajutor. Altele, vin cu tot felul de frustrari!
Nu voi pierde timp sa caut acele informatii pe care voi probabil le stiti foarte bine. Doar apelez la acele informatii, daca sunt accesibile. Deci, daca vrei sa-ti imparti cunostintele, bine, daca nu, iar bine!
Dar cred ca mai degraba inchid contul si voi folosii informatiile pe care le consider la obiect.

#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Doar apelez la acele informatii,
Ok, ce informatii vrei? Eventual adreseaza intrebari concrete, punctuale, cu scuzele de rigoare daca le-ai mai adresat dar s-au pierdut in tumultul discutiilor. Plec de la premiza ca esti serios si chiar doresti ajutor in atingerea visului tau si ca esti constient ca nu orice vis se poate implini, indiferent de suma, si ca intelegi ca colegii de pe aici pot avea experienta de zeci de ani in astronomie deci vorbesc cam ca in citatul ala pe care l-ai apreciat mai sus.

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 19:05.


#41
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prima chestiune este ca un novice nu intelege restrictiile de ordin tehnic ale telescoapelor , d.p.d.v constructiv . Adica ce o sa faci ...noi iti zicem un nume de telescop si tu ...zdup ...sa dai pe el 10.000 euro . Ta-na-na Posted Image !
Cumpara-ti unul asa ...de 500-700 de euro ( dupa aceea il folosesti ca si cautator ) , vezi ce limitari ai , ce ai vrea sa faci cu el si ce anume te-ar avantaja . Sa intelegi si tu ce inseamna un ocular de calitate , sa intelegi ce inseamna poluarea luminoasa pentru observatii , etc. incepe cu inceputul , pentru ca un telescop de 10.000 euro pentru un necunoscator este ca in povestea cu Pacala : " un margaritar , la gat de magar " scuza exprimarea dar mi se pare relevanta .  Poate vrei astrofotografie ...si atunci datele se schimba . Ia-o incet , vezi daca te pasioneaza, ca s-ar putea sa nu-ti placa sa stai noaptea tarziu in frig ca sa vezi un satelit anume al lui Jupiter . Esti cam nerabdator , te cam arunci . Sezi mai domol , mai detasat , ca astronomia nu-i pentru oameni grabiti .

Edited by JurasikMan, 29 January 2017 - 19:20.


#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
..sau varianta 2: uite linkul asta, alege-ti ce iti place, platesti cu cardul si ti-l aduc la usa, si gata.
http://www.teleskop-..._astronomy.html

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 19:15.


#43
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
V-as ruga sa postati on topic si sa nu faceti atacuri la persoana sau presupuneri in afara a ceea ce se posteaza. Multumesc.

#44
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostJurasikMan, on 29 ianuarie 2017 - 19:08, said:

Prima chestiune este ca un novice nu intelege restrictiile de ordin tehnic ale telescoapelor , d.p.d.v constructiv . Adica ce o sa faci ...noi iti zicem un nume de telescop si tu ...zdup ...sa dai pe el 10.000 euro . Ta-na-na Posted Image !
Cumpara-ti unul asa ...de 500-700 de euro ( dupa aceea il folosesti ca si cautator ) , vezi ce limitari ai , ce ai vrea sa faci cu el si ce anume te-ar avantaja . Sa inteleg si tu ce inseamna un ocular de calitate , sa intelegi ce inseamna poluarea luminoasa pentru observatii , etc. incepe cu inceputul , pentru ca un telescop de 10.000 euro pentru un necunoscator este ca in povestea cu Pacala : " un margaritar , la gat de magar " scuza exprimarea dar mi se pare relevanta .  Poate vrei astrofotografie ...si atunci datele se schimba . Ia-o incet , vezi daca te pasioneaza, ca s-ar putea sa nu-ti placa sa stai noaptea tarziu in frig ca sa vezi un satelit anume al lui Jupiter . Esti cam nerabdator , te cam arunci . Sezi mai domol , mai detasat , ca astronomia nu-i pentru oameni grabiti .
Pana aici ai spus totul....adica trebuie sa ma mut la gradinita ca sa-ti inteleg "intelepciunea parinteasca"...cam asa suna.
Niciodata nu am spus ca voi cheltui 10000 de euro..am spus doar ca bugetul ar fi de maxim 10000. Daca un telescop mult mai ieftin ofera o imagine placuta a constelatiilor, planetelor si mai stiu eu ce extraterestrii se pot observa, bineinteles ca voi cheltui mai putin. Nu sparg bani doar ca asa mi-a venit! De aceea caut informatii aici! Da, daca acest telescop imi da optiunea sa fac o poza verzuliului sau chiar fundului tau gol, si alte persoane, cumparandu-l, au avut acelasi rezulatat, il voi cumpara.
Ma invart in cerc, incercand sa-mi fac loc printre preconceptii.

View Postnicolaie, on 29 ianuarie 2017 - 19:20, said:

V-as ruga sa postati on topic si sa nu faceti atacuri la persoana sau presupuneri in afara a ceea ce se posteaza. Multumesc.
Foarte frumos, o seara buna!

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 19:27, said:

De aceea caut informatii aici! .
E a treia oara cand intreb daca vorbim aceeasi limba. Colegii ofera informatii, nu vrei sa le discuti dar zici ca vrei informatii. Dar nici macar nu zici ce informatii vrei.

Quote

Daca un telescop mult mai ieftin ofera o imagine placuta a constelatiilor, planetelor si mai stiu eu ce extraterestrii se pot observa, bineinteles ca voi cheltui mai putin
Ti-am postat mai devreme un link, e echipament complet, nu ai zis nimic, sau poate ca nu era informatia dorita (nicolaie, oi fi fost oare offtopic?): http://www.teleskop-...-reflector.html

Edited by crokodilu, 29 January 2017 - 19:43.


#46
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
In pretul ala as cumpara cel mai puternic binocular (cu trepied, of course, caci are vreo 20 kg) si as sta calare numai pe Luna, pe scaun, cu berea in fata. O sa-mi multumesti!
Adaug si faptul ca se pot vedea foarte bine Marte, Jupiter cu 4 sateliti si Saturn. Nu mai vorbesc de nebuloasele cele mai apropiate.

Attached Files


Edited by florinbad, 29 January 2017 - 20:05.


#47
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Initiator , ai inteles gresit . Si eu am inceput la fel ca tine . Doream un telescop care sa faca de toate . Am intrebat , m-am agitat ....si cineva mi-a zis sa iau ceva mai ieftin ( nu aveam bugetul tau , al meu era de 10 ori mai mic  ) . Am ascultat si am inceput sa invat despre tipuri constructive . Sa inteleg diferentele dintre aceste tipuri pentru ca sunt majore. Nu faci cu un refractor de faci cu un Cassegrain sau cu un Newtonian .Toate trei sunt telescoape , dar nu fac exact acelasi lucru . Trebuie sa intelegi notiuni de optica : distanta focala , raport focal , grosisment , apertura , rezolutie , etc . Poate vrei sa faci si observati terestre si atunci ai nevoie de refractor ( cum ar fi sa-mi fotografiez mie fundul ....cum ziceai in postul precedent ) . Va fi complicat tare sa faci asta cu un Dobson . Deasemenea trebuie sa intelegi notiuni de astronomie . Pe cer , noaptea , toate stelele sunt la fel, difera doar stralucirea . Cum le vei identifica ?
Nu exista raspuns la intrebarea ta pentru ca nici tu nu stii ce anume vrei sa faci cu telescopul . Noi nu te desconsideram pentru ca esti incepator . Si noi am fost . Poate nu suntem de acord cu modul in care doresti sa rezolv problema . Parca il vad pe Becali cand vrea sa cumpere telescop : " Am bani ....sa-mi dati cel mai bun telescop din lume , ca scot toti diavolii din voi ! " . Nu merge asa . Adica , poti sa insti dar arunci banii pe geam .

Edited by JurasikMan, 29 January 2017 - 20:00.


#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Este irelevanta experienta voastra, si il incurca, colegul vrea informatia punctual.

Oricum ideea cu binocularul e interesanta, doar sa si vezi cu ambii ochi la fel de bine.

#49
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2017 - 18:26, said:

Iluzia Hubble. Cam asa vede Hubble: https://www.theguard...s-gallery#img-4
Adica fix pix, si are oglinda de 2m diam si costa miliarde, si nici atmosfera terestra nu ii joaca feste.
Pai eu zic ca 50 de pixeli e totusi o performanta! Pluto e linga ultima planeta.

#50
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017
Am decis sa inchid contul.

#51
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si-o fi cumparat ceva ?  Posted Image
....sau era insusi Becali si l-am ginit , ca prea a plecat repede Posted Image . Parca vad maine titluri in presa :Gigi Becali isi cumpara telescop ! Vrea sa vada cu ochii lui Divnitatea Posted Image.
crockodile , vezi ca binocularul ala are corectie pe ambii ochi ( se vede daca maresti poza ).

Edited by JurasikMan, 29 January 2017 - 20:14.


#52
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 19:27, said:

...
Sfatul meu: in primul rind instaleaza-ti programul Stellarium: http://www.stellarium.org/ Apoi uita-te in el cit vrei, vezi ce stele si planete apar pe acolo si incearca sa intelegi ce e cu magnitudinea (nu aia absoluta); magnitudinea iti spune cit de bine se vede un obiect de pe cer.

Dupa aia gindeste-te daca mai vrei un telescop. Daca da, atunci baga-te la unul ieftin mai intii. Foloseste-l la ce se foloseste de obicei: ca sa vezi Luna (are multe detalii), planetele mai apropiate de Pamint (si Neptun daca duce pina acolo, dar lasa-l pe Pluto in pace), stelele, roiurile stelare si galaxiile. Nu cere performanta de la telescop atita timp cit nu intelegi bine cum si la ce se foloseste, inclusiv teoria aferenta. Nu are rost, ca incepator nu iti trebuie performanta si nu ai sti ce sa faci cu ea; pentru poze frumoase in detaliu apeleaza la NASA.

Dupa aia te poti gindi si la ceva mai scump. Dar rezultatele vor fi cam tot pe acolo; nu te poti compara cu NASA totusi.

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 16:51, said:

rezuma-te la un produs care, dupa experienta ta, este cel mai bun posibil.
Stellarium

View PostMihalceanuM, on 29 ianuarie 2017 - 20:08, said:

Am decis sa inchid contul.
Nu cred ca e posibil.


LE: Aproape am uitat

ATENTIE!!! NU PRIVI SOARELE PRIN TELESCOP / OCHEAN / BINOCLU!!! Iti arzi ochii.

Edited by Dihorul Razboinic, 29 January 2017 - 20:23.


#53
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostJurasikMan, on 29 ianuarie 2017 - 20:10, said:

crockodile , vezi ca binocularul ala are corectie pe ambii ochi ( se vede daca maresti poza ).
Nu cred ca are setarea care sa mearga in cazul meu...

#54
MihalceanuM

MihalceanuM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDihorul Razboinic, on 29 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Sfatul meu: in primul rind instaleaza-ti programul Stellarium: http://www.stellarium.org/ Apoi uita-te in el cit vrei, vezi ce stele si planete apar pe acolo si incearca sa intelegi ce e cu magnitudinea (nu aia absoluta); magnitudinea iti spune cit de bine se vede un obiect de pe cer.

Dupa aia gindeste-te daca mai vrei un telescop. Daca da, atunci baga-te la unul ieftin mai intii. Foloseste-l la ce se foloseste de obicei: ca sa vezi Luna (are multe detalii), planetele mai apropiate de Pamint (si Neptun daca duce pina acolo, dar lasa-l pe Pluto in pace), stelele, roiurile stelare si galaxiile. Nu cere performanta de la telescop atita timp cit nu intelegi bine cum si la ce se foloseste, inclusiv teoria aferenta. Nu are rost, ca incepator nu iti trebuie performanta si nu ai sti ce sa faci cu ea; pentru poze frumoase in detaliu apeleaza la NASA.

Dupa aia te poti gindi si la ceva mai scump. Dar rezultatele vor fi cam tot pe acolo; nu te poti compara cu NASA totusi.


Stellarium


Nu cred ca e posibil.


LE: Aproape am uitat

ATENTIE!!! NU PRIVI SOARELE PRIN TELESCOP / OCHEAN / BINOCLU!!! Iti arzi ochii.
Ai dreptate, nu se poate inchide contul, ce mizerie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate