Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbladhaund, on 10 mai 2017 - 23:35, said:

Presupun ca nu e mare diferenta intre traseul Cernica-Cismigiu sau Buftea-Cismigiu. Intrebarea e: voua in Cernica v-a facut vreun parc? E?
De ce ne-ar face cineva noua parc cand noi il avem pe cel mai misto din zona bucurestiului :)... e coada sambata aici la mine, mai au un oic si o sa parcheze si pe strada mea :)))

Si presupui gresit asta cu distanta. E imensa... de la simplu la dublu. Nu ca cernica ar fi in centru dar unul din avantajele de a sta aici e ca e  aproape de centru/unirea etc... dezavantajul e daca vrei da ajungi in nord, acolo aia de stau in pipera sau corbeanca au un avantaj... de 20 min cand nu se blocheaza dn1.

In rest eu fac oricum pana la munca aproape 1 ora ca las si copiii la gradi la iancului. Cand era lober am reusit si eu 35 min dar aia e mai mult o exceptie...

#92
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 10 mai 2017 - 23:41, said:

Da, frumos, extraordinar, dar eu am o colegă care sta în zonă și nu m-a scos iarna asta din poze cu traficul infernal spre serviciu (aviatorilor). Posted Image)))
Ca sa nu mai zic ca o zi bună înseamnă 40 de minute.Posted Image)
Ieri am facut 45 min Buftea-Giratoriu centura,a fost de vis, si inca 45 pana la Izvor. Sunt zile si zile, dar parca ieri a fost cosmar. Eu fac 45 min Corbeanca-Izvor, dar pe dn1, cu plecare la ora 07:40.

#93
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcata, on 11 mai 2017 - 09:04, said:

Ieri am facut 45 min Buftea-Giratoriu centura,a fost de vis, si inca 45 pana la Izvor. Sunt zile si zile, dar parca ieri a fost cosmar. Eu fac 45 min Corbeanca-Izvor, dar pe dn1, cu plecare la ora 07:40.
azi m-am trezit la 7:55 si pana "m-am eliberat" de energia stransa peste noapte :D s-a facut 8:10
la 8:38 abia am plecat spre masina si la 9:20, dupa ocolul cu copiii de lasat la gradi ... parcam in subsol aproape de nordului :)

cine pusca mea pleaca la 7:40 de acasa :D? ai program de la 8?

#94
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 09:04, said:

Ieri am facut 45 min Buftea-Giratoriu centura,a fost de vis, si inca 45 pana la Izvor. Sunt zile si zile, dar parca ieri a fost cosmar. Eu fac 45 min Corbeanca-Izvor, dar pe dn1, cu plecare la ora 07:40.

Cu masina e greu; 40 de minute in total ar fi rezonabil de acasa pana la serviciu. Atat fac si eu cu metroul. Dar, eu n-as putea sa-mi toc nervii in masina zilnic iar cu 5 -6000 ron/benzina pe an as putea face o vacanta in Maldive.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 09:27.


#95
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
O familie care locuieste in locatii precum buftea, cernica are nevoie de 2 masini si sa fie dispusi la naveta cu masina zilnic ambii parinti. Costurile pentru 2 masini lunar/anual sunt suficient de mari cat sa mai cumperi un apartament in rate in bucuresti.
Una e sa faci naveta zilnic 2 ore cu masina (2 masini) alta e cu transportul in comun, ma refer la costuri si stresul navetei.
Dupa aceea vine problema cu copiii, acestia trebuie plimbati cu masina permanent, cand se fac mari o sa le fie dificil sa ajunga in oras unde trebuie sa mearga la dentist, la o petrecere, la tenis, la mall etc.
Daca nu ai un program cat de cat flexibil si trebuie sa fii la ora 8 sau 9 punct la locul de munca e complicat deoarece nu stii niciodata cat dureaza o astfel de naveta.
De aceea majoritatea prefera la bloc in bucuresti eventual langa un metrou, e viata muuuult mai usoara si mai ieftina.

Asa ca incetati cu tampeniile ca e o idee fabuloasa sa locuiesti in buftea sau cernica, ca nu e.

Sa va vad eu cand o sa aveti o fata adolescenta si e nevoita sa faca naveta in bucuresti din buftea sau din cernica. Garantat acel copil o sa vrea in parc in herastrau sau sa iasa la un suc cu prietenii undeva in bucuresti, nu cred ca se va multumi la o cafenea din cernica sau in parcul ala din buftea.

Edited by protocala, 11 May 2017 - 09:49.


#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 09:42, said:

O familie care locuieste in locatii precum buftea, cernica are nevoie de 2 masini si sa fie dispusi la naveta cu masina zilnic ambii parinti. Costurile pentru 2 masini lunar/anual sunt suficient de mari cat sa mai cumperi un apartament in rate in bucuresti.
Asa ca incetati cu tampeniile ca e o idee fabuloasa sa locuiesti in buftea sau cernica, ca nu e.
scrii, scrii si dai cu batul in balta dupa :)
asa e. 2 masini si ambele tre sa aiba "service inclusive" ca sa nu ramana unul in pana :D si cu copiii clasele 1-4 e cea mai mare problema, gradi si generala 5-8 e deja ok... dar incet incet imi zic colegii care au copiii in clasa 0-1 ca ori ca stai in poplaca ori la universitate tot tre sa ii ia cineva de la scoala si daca n-ai bunici disponibil e fix acelasi lucru

cum e mai bine frate? 50 min cu metroul si mers pe jos dupa din militari sau 50 min cu masina proprie din cernica? grea dilema sincer, am ales masina si cernica... :)
plus hai sa-ti fac un calcul de masina: 25000 audi a4 secc hand cu 5000 km si 6 luni luat acum 9 ani, vandut cu 8500. motorina pe an e sub 1000 euro, intretinerea, impozit, itp, e 200 si mai pui 1000 alte chestii in 9 ani: iti spun iese 3000 pe an, am repetat calculul cu amicul meu de dimi. Daca nu-ti permiti 3000 pe an sa dai pe masina ai dreptate, stai in pushca mea in militari si gata. ce e atat de greu de inteles... nu toti ne permitem la casa si pe kiseleff... unii tre sa mai si serveasca la restaurant si sa stea pe banda. nu putem fi toti cu mapa...
a doua masina e bine sa fie moka

#97
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 09:51, said:



cum e mai bine frate? 50 min cu metroul si mers pe jos dupa din militari sau 50 min cu masina proprie din cernica? grea dilema sincer, am ales masina si cernica... Posted Image
plus hai sa-ti fac un calcul de masina: 25000 audi a4 secc hand cu 5000 km si 6 luni luat acum 9 ani, vandut cu 8500. motorina pe an e sub 1000 euro, intretinerea, impozit, itp, e 200 si mai pui 1000 alte chestii in 9 ani: iti spun iese 3000 pe an, am repetat calculul cu amicul meu de dimi. Daca nu-ti permiti 3000 pe an sa dai pe masina ai dreptate, stai in pushca mea in militari si gata. ce e atat de greu de inteles... nu toti ne permitem la casa si pe kiseleff... unii tre sa mai si serveasca la restaurant si sa stea pe banda. nu putem fi toti cu mapa...
a doua masina e bine sa fie moka

30-40 de minute Brancoveanu sau Iancului, asa e mai bine. :)
3000 de euro? Hahahahahahahahahahaha
mai cristi, tu nu stii cam cat castiga romanii. Si oricat ar castiga, eu personal as gasi alta folosinta la 3000 de euro, decat sa-i arunc pe ce trebuie masinii in fiecare an.

#98
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Dar si faptul ca in weekend ai propriul tau parc in gradina, bei o bere cu prietenii, faci o baie in piscina, asta nu se pune? :) Plus ca sunt hobby-uri pentru care statul la casa are mari avantaje.

#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 09:54, said:

3000 de euro? Hahahahahahahahahahaha
mai cristi, tu nu stii cam cat castiga romanii. Si oricat ar castiga, eu personal as gasi alta folosinta la 3000 de euro, decat sa-i arunc pe ce trebuie masinii in fiecare an.

ba stiu, ca nah am inceput si eu de la salariu de 50 usd pe luna... stiu, stiu... si am servit si la mac vreo 2 luni... in anul 2 de facultate.
atat ma costa pe mine pe an ce vrei. asta noua o sa ma coste vreo 3500 cam asa... poate o idee mai mult. aceasi masina, dar model mai nou si mai scump, se cheama ... inflatie.

ideea e asta: iti pui problema de casa cand ai un venit tu si sotia de 18-20.000 euro pe an. cand ai mai putin cloacele comuniste sunt extraodinare, pana mea. altfel de chinui si care e ideea sa te chinui? ideea e sa te intinzi la maximul posibilitatilor tale dar daca le depasesc stai in puscha mea in ce-a facut nea nicu, in cutiutie si mergi cu 41 ca e bun si ala... atat poti atat faci
ca mine, ca ma iau de nasu ca el da cate 8-9000 euro cand trece atlanticul ca merge la business class... si eu ma stramb si la 2000. pana mea daca-si permite, cine puscha mea sunt eu sa judec??? fiecare face cum il taie capul...

#100
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postfigo1988, on 11 mai 2017 - 09:58, said:

Dar si faptul ca in weekend ai propriul tau parc in gradina, bei o bere cu prietenii, faci o baie in piscina, asta nu se pune? Posted Image Plus ca sunt hobby-uri pentru care statul la casa are mari avantaje.

Am stat la casa vreo 18 ani. Acum as vrea sa fac chestii in afara casei. Prefer sa plec undeva decat sa raman in acasa, in timpul liber pe care mi-l permit.
Ma uit la rudele care si-au facut singure casa la tinerete, au muncit si au investit in ea toata viata. Acum regreta ca si-au pierdut mult timp din viata, si, ar vrea chiar sa se mute la bloc pentru ca nu mai pot intretine singuri o casa, atat din punct de vedere fizic, cat si financiar.
Daca ajungi la batranete stand la casa si nu ai un copil care sa te ajute sa o intretii, o sa ajunga in paragina, iti garantez. Si asta e o chestie la care nu poti sa-l obligi.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 10:06.


#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 10:04, said:

Daca ajungi la batranete stand la casa si nu ai un copil care sa te ajute sa o intretii, o sa ajunga in paragina, iti garantez.

parintii mei au stat la bloc toata viata si acum la pensie (ma rog de peste 10 ani sa fiu mai corect) si-au luat o casa pe langa Dn1. regreta ca nu au luat-o mai de mult...
daca devii sclavul casei da inteleg. casa iti faci cand iti permiti nu cand vrei tu... la fel cu orice.
bine eu am cam tras de bani dar n-as recomanda copiilor mei sa repete ce-am facut eu ca nu se stie daca o sa le iasa

la casa e mai bine punct. si daca mai e si in centru e si mai bine. punct. daca e prin zone Kiseleff/Cotroceni e perfect chiar! la bloc stai de nevoie nu de placere!

#102
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 10:04, said:

Am stat la casa vreo 18 ani. Acum as vrea sa fac chestii in afara casei. Prefer sa plec undeva decat sa raman in acasa, in timpul liber pe care mi-l permit.
Ma uit la rudele care si-au facut singure casa la tinerete, au muncit si au investit in ea toata viata. Acum regreta ca si-au pierdut mult timp din viata, si, ar vrea chiar sa se mute la bloc pentru ca nu mai pot intretine singuri o casa, atat din punct de vedere fizic, cat si financiar.
Daca ajungi la batranete stand la casa si nu ai un copil care sa te ajute sa o intretii, o sa ajunga in paragina, iti garantez. Si asta e o chestie la care nu poti sa-l obligi.

Da, aici a prins-o bine cristi in mesajul anterior si cred ca si alexandrina a zis mai demult. La casa stai ori cand esti f sarac, ori cand ai prins un pic de cheag. La venituri medii o sa ai un trai mai prost si stres mai mult. Dar asa, daca iti permiti fara probleme sa o intretii cu mesteri, fara sa fii fortat sa tunzi iarba daca nu ai chef, eu zic ca e mai misto la casa. Unde nu sunt de acord e cu casele in Bucuresti, genul ala unde curtea inseamna de fapt o alee. Acolo ai toate dezavantajele cu intretinerea, dar o folosesti ca si cum ai avea un apartament. Decat asa, mai bine un duplex intr-un bloc micut.

#103
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 10:08, said:

parintii mei au stat la bloc toata viata si acum la pensie (ma rog de peste 10 ani sa fiu mai corect) si-au luat o casa pe langa Dn1. regreta ca nu au luat-o mai de mult...
daca devii sclavul casei da inteleg. casa iti faci cand iti permiti nu cand vrei tu... la fel cu orice.
bine eu am cam tras de bani dar n-as recomanda copiilor mei sa repete ce-am facut eu ca nu se stie daca o sa le iasa

la casa e mai bine punct. si daca mai e si in centru e si mai bine. punct. daca e prin zone Kiseleff/Cotroceni e perfect chiar! la bloc stai de nevoie nu de placere!

Chiar si cand iti permiti sunt niste costuri mari de care nu poti sa scapi + timp dedicat intretinerii. Acum, daca esti Becali si ai o armata de persoane care fac treaba in locul tau, poate e mai bine. Dar atunci care mai e satisfactia? :)))
Eu am experimentat ambele variante iar la casa cheltuielile sunt exponential mai mari + timpul dedicat pierdut intretinerii. Pentru mine e ok o casa de vacanta, aia da, intr-un loc cu adevarat aflat in mijlocul naturii, nu comune limitrofe Bucurestiului.

#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 10:18, said:

Pentru mine e ok o casa de vacanta, aia da, intr-un loc cu adevarat aflat in mijlocul naturii, nu comune limitrofe Bucurestiului.
aia e o chelt chiar inutila. nu te bucuri de ea si costurile chiar curg si nu sunt mici
o cloaca (apart) la mare e cel mai ok. pleci toamna, il inchizi si mai vii primavara. ti se rupe de incalzire, apa, gaze, tot
iti zic din experienta

o casa in mijlocul padurii costa de rupe iar beneficiile sunt extrem de mici. o casa tre sa stai in ea si de aia daca iti permiti ti-o iei cat mai aproape de giob. cand iesi la pensie poate fi oriunde, cu conditia sa vezi marea/oceanul si sa fie intr-o zona in care cel mai frig e sa pui slapii Posted Image

Edited by MembruAnonim, 11 May 2017 - 10:22.


#105
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 09:27, said:

Cu masina e greu; 40 de minute in total ar fi rezonabil de acasa pana la serviciu. Atat fac si eu cu metroul. Dar, eu n-as putea sa-mi toc nervii in masina zilnic iar cu 5 -6000 ron/benzina pe an as putea face o vacanta in Maldive.
Am stat destul in capitala (39 de ani), am merg destul cu metroul (24 de ani), asa ca imi asum naveta. Faceam 45 de min cu metroul, Piata sudului-Obor, si cand stateam in Bucuresti. Benzina? vreo 500-600 pe luna.

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 10:21, said:

aia e o chelt chiar inutila. nu te bucuri de ea si costurile chiar curg si nu sunt mici
o cloaca (apart) la mare e cel mai ok. pleci toamna, il inchizi si mai vii primavara. ti se rupe de incalzire, apa, gaze, tot
iti zic din experienta

o casa in mijlocul padurii costa de rupe iar beneficiile sunt extrem de mici. o casa tre sa stai in ea si de aia daca iti permiti ti-o iei cat mai aproape de giob. cand iesi la pensie poate fi oriunde, cu conditia sa vezi marea/oceanul si sa fie intr-o zona in care cel mai frig e sa pui slapii Posted Image
Sunt la case de vacanta in Corbeanca, care sunt doar de wk, ca mi se par doar bani aruncati pe geam. Cine vrea ceva pentru vacanta face precum spune cristimate, sau ceva extern.

#106
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru cineva care doreste sa stea intr-o zona linistita dupa o zi de munca, este ok sa mearga in Buftea sau Cernica. In plus sunt si linii de maxi taxi care circula destul de bine. Multe au traseu pana in Pipera sau la Casa Presei. De acolo schimbi cu ce vrea muschiul tau si ajungi unde vrei. sau unde vrea RATB_ul. Si eu stau la marginea Bucurestiului si... poate in prostia mea (considerata de voi, normal), cand ajung acasa chiar imi place ca in loc de blocuri, sa vad un camp.
Cui ii place viata de capitala si crede ca idealul lui e sa stea mereu inconjurat de multe betoane, e clar ca zonele astea de langa Bucuresti nu sunt de el. Fiecare crede ca are dreptate si majoritatea crede despre celalalt ca e prost. Ca asa e romanul. Dar atata timp cat exista multi oameni care traiesc in zonele marginase si culmea, sunt si multumiti, poate ca treaba asta ar trebui sa va dea putin de gandit. ;)

#107
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Hai sa vedem cine da cu batul in balta.
3000 euro an 1 masina x 2 = 6000 euro an 2 masini (majoritatea nu au masina de serviciu).
Mai adauga si costul de achizitie al masinilor.

20000 euro venit anual pe familie si sa cheltui anual 8000 - 9000 euro doar pentru masini e super, ce sa zic.
Un venit de 20000 euro anual e foarte mic pentru o viata frumoasa la casa in buftea, cernica.

Sotia trebuie sa fie dispusa sa stea in trafic cu masina zilnic, cred ca majoritatea femeilor prefera sa urce intr-un metrou sau tramvai.
Problema cea mai mare raman copiii, acestia vor fi chinuiti permanent datorita navetei.

Daca ai o bona si trebuia sa ia copilul de la scoala ii trebuie si ei masina.

Sunt atat de multe probleme de care te lovesti incat o sa iti iasa pe nas avantajele sa locuiesti la casa in ilfov.

#108
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:34, said:

Daca ai o bona si trebuia sa ia copilul de la scoala ii trebuie si ei masina.
Sunt atat de multe probleme de care te lovesti incat o sa iti iasa pe nas avantajele sa locuiesti la casa in ilfov.

Nu ii trebuie masina bonei. Vorbesti fara sa stii. Din salariul pe care il dai bonei, isi poate face abonament la maxi taxi. Asa cum si tu ca sa mergi la serviciu cu metroul sau autobuzul, iti faci abonament. Sau iti bagi benzina in masina. Deci cost oricum exista. Bonele din cartierul unde stau, merg cu transportul complexului. Sau poti sa gasesti o bona din acel oras sau mai aproape de locatia ta. Ca si in Mogosoaia sau Buftea traiesc oameni.
Iar aia cu problemele multe... in Bucuresti singurul avantaj in vad a fi transportul Si asta e discutabil. Ca daca stai in Drumul Taberei si lucrezi in Pipera, e egal cu 0. La fel daca stai la Grivitei si lucrezi in Pantelimon. Tot o ora faci, asa cum ai face daca stai in Buftea sau Mogosoaia si lucrezi in Pipera.
Sunt orase mult mai mari ca Bucurestiul in care oamenii nu se plang de distante fata de locul de munca, asa cum se plang romanii.

Edited by LauCalin, 11 May 2017 - 10:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate