Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#73
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Buftea e totusi in Nord. Timpii de ajuns sunt mai buni pentru nord decat Militari, drumul taberei, titan, berceni (cu masina) si cam la fel colentina si pantelimon. Scoala e peste multe din Bucuresti...
  Daca vrei sa te muti, e bine sa incerci inainte sa stai cu chirie cateva luni,un an intr-o zona. Cred ca Buftea poate convinge pe oricine, daca locuieste aici.

#74
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Nu e mai bine in Mogosoaia fata de Buftea?

#75
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 ffm, on 19 martie 2017 - 22:29, said:

Nu e mai bine in Mogosoaia fata de Buftea?

  Poate e mai bine ,poate nu. Problema cu Mogosoaia este ca pe drum, castigi cel mult 15 minute. Cel mult, cel mai mult. Problema e la centura, care e inainte de Mogosoaia. La orice ora intre centura si Buftea, dupa ce ai trecut de ea faci 10-15 minute. Drumul e drept, fara stop-uri, ronduri, intersectii majore ,etc.
  Mogosoaia e plina de rromi din pacate si e...o comuna subdezvoltata. Toti cei care s-au mutat se duc in Bucuresti. Nu au o gradinita buna cu program prelungit de stat, nu au o scoala buna, nu au magazine bune, un Lidl macar!. Toti se servesc de Bucuresti. Eu as prefera sa-mi las copilul la scoala/gradinita in Buftea si apoi sa merg la treburile mele decat sa stau in Mogosoaia si sa ma duc in Bucuresti la scoala/gradinita disponibila (si scolile din Bucurestii noi cu o exceptie la care e mare concurenta, sunt proaste. foarte proaste) si apoi sa ma intorc spre unde am eu treaba.
  Mogosoaia e un soi de Pipera mai pentru saraci :). Ce propun eu cu Buftea este un mod de viata legat de facilitatile pe care ti le ofera Buftea fiind un orasel foarte dezvoltat pe majoritatea serviciilor.
  Mogosoaia e si mult mai scumpa. Cand cautam eu, 3 camere pe camp erau cam 85-90.000

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
15 min si 10 km pe sens... hai sa zicem un litru de motorina pe sens.
2 masini la 30 min pe zi, 600 euro pe an de masina ... in zece ani bagi numai din motorina 12000 euro. Plus cateva mii in alte consumabile... nu mai bine eviti asta?

Buftea e departe rau. Daca tot alegi sa stai departe recomand Snagov. E altceva... si ai si autostrada pana in bucale ca alternativa la dn1

#77
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 MembruAnonim, on 21 martie 2017 - 23:58, said:

15 min si 10 km pe sens... hai sa zicem un litru de motorina pe sens.
2 masini la 30 min pe zi, 600 euro pe an de masina ... in zece ani bagi numai din motorina 12000 euro. Plus cateva mii in alte consumabile... nu mai bine eviti asta?

Buftea e departe rau. Daca tot alegi sa stai departe recomand Snagov. E altceva... si ai si autostrada pana in bucale ca alternativa la dn1
  
  Eu folosesc doar benzina, nu-mi place motorina :) ,dubleaza suma.
  12.000 euro/10 ani e ok. E cam diferenta dintre casa mea (68.000) si o casa in camp la "Good afternoon residence" sau alta mai in camp la "Flamingo park" - bonus gropile din asfalt. Toate sunt la 4 camere pese 80.000.
  Buftea e "departe rau" ,clar. De-aia costa casele asa ieftin. Da-i departe in ideea in care faci sub o ora cam pana oriunde in oras minus Berceni (si trebuie sa fii tampit sa ai treaba in Berceni zilnic si sa te muti in Buftea) ai mai toate facilitatile posibile la cateva minute de mers cu masina sau pe jos (in cazul meu). Stiu pe cineva care a mostenit o casa la iesirea din Ploiesti (undeva prin Brazi) si a decis sa faca naveta zilnic pana la Bucuresti fiindca lucreaza in Baneasa. Face sub o ora si e fericit ca nu a mai dat bani pe casa. Copii lui merg la un liceu bun din Ploiesti, nevasta-sa lucreaza tot in Ploiesti.
  Stii, daca locuiesti in Bucuresti si dai 100 lei/om de abonament ratb + metrou, la doi oameni ai 2400 lei/an. Adica tot cam 600 de euro, in zece ani iesi doar la 6000. Doar ca o casa in Bucuresti de 4 camere care nu cade pe tine si nu e in Ferentari sau Giulesti Sarbi e cam minim 150.000 euro (da Bucuresti mai e si Greenfield, si anumite parti din Berceni....altfel ,e minim 200.000). Despre ce vorbim aici?
  Postarea se adreseaza oamenilor tineri care isi doresc o alternativa la viata de la bloc dar nu vor sa-si ingroape toate veniturile intr-o casa. Nu inca. Asta a facut tata la 55 de ani. Si-a cumparat ultma casa, a dat pe ea o galagie de bani si baga anual alti bani in imbunatatiri si toate alea. Eu spre exemplu nu ma gandesc sa imbatranesc aici. E o solutie foarte buna cat inca copiii mei sunt mici si merg la gradinita/scoala gimnaziala. Eu gradinite si scoli mai bune in Ilfov nu stiu sa existe decat private si nu-mi permit. Poate peste 10 ani o sa vand si o sa ma mut in Floreasca, cine stie?.

PS : Am lucrat in Snagov, Gruiu mai precis, am trecut prin Snagov zilnic. Partea cu ceva magazine ,banci ,restaurante, scoli si licee e adanc in Snagov, spre Gruiu Chiar, Ghermanesti, etc. Autostrada e o idee, dar ma tem ca dupa ce va strapunge mai departe de centura va costa o groaza de bani o casa pe-acolo, tocmai fiindca e "altceva" :) Eu am rata 1100 lei/luna.

#78
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Pentru cei interesati ,a fost azi cineva de pe forum care imi ceruse numarul dezvoltatorului sa vada zona si din pacate toate casele care acum se construiesc langa mine sunt rezervate. S-au rezervat din stadiul de proiect ,se pare. Din cate am inteles va mai construi aici pe Uzinei, cat de curand, dar momentan nu mai sunt.
   Se pare ca nu sunt singurul care considera ca e un raport excelent cat dai/ce primesti :)

#79
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
LE : am inteles ca mai construieste totusi un cartier nou de 30 de case in Samurcasi, pe aceeasi raza cu mine fata de centrul Buftea, dar mai aproape de drumul spre Targoviste

#80
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Manastirea era o treaba ca erai pe jos in Buftea, da Samurcasi...

#81
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
@initiator: iti dau dreptate cand lauzi zonele astea. Am cunostinte care stau in Darza. Am fost anul trecut la ei si cand le-am zis ca mi se pare f departe (el lucreaza in Drumul Taberei), mi-a zis ca daca as fi in situatia lui, nu as mai crede asa. A dat 75000 de euro pe o casa cu 4 camere si curte de vreo 100 mp. Asta inseamna 3 camere in Bucurestii Noi de exemplu. Ideea e ca nici nu mai vrea sa auda de Buc. Si sa stii ca intr-un fel il inteleg. Eu stau intr-un complex rezidential de la marginea Buc, de un an. M-am dezobijnuit de rumoarea si nebunia orasului. Parca nu mai suport aglomeratia, claxoanele, injuraturile si tupeul tipic unei metropole. De-asta si evit sa mai merg cu masina in oras si pana la munca iau microbuzul.

#82
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@LauCalin Drumul taberei e foarte accesibil din Darza/Buftea. El vine probabil prin sabareni/domnesti. Stiam pe cineva care facea drumul asta...(lucreaza cu sotia la firma lor de apartament?) Spuneau ca fac 30-35 de minute

Sa stii ca am capatat si eu panica asta de oras. Ma apuca toti dracii cand stau in trafic 30 minute ca sa trec de doua intersectii. Prefer metroul, autobuzul, trenul...

@denisen Samurcasi e 10-15% mai rau ca aici dar compenseaza prin faptul ca in 2 minute esti pe DN7 si in alte 10 la rondul de sub centura de la Chitila. E drept, esti cam dependent de masina, dar tot foarte aproape de Buftea

#83
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
M-am gandit ca nu ar fi rau sa argumentez si in imagini ceea ce am spus la inceputul topiculii.

   in poze este "parcul dintre flori". este singurul parc cu adevarat mare nou-nout pe care l-am vazut si se afla in Buftea aproape de centru. are locuri de joaca ,fitness in aer liber, alei pietruite, dealuri si partii, paza si locuri de parcare.Se ajunge in 5-10 minute de oriunde din Buftea,Crevedia,Corbeanca sau Mogosoaia.

Attached Files



#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va arata beton... Peste 50-100 ani❤
Acu e un camp din care s-au scos mărăcinii si s-au plantat niste puieti. Pana ajunge ca cismigiul va mai trece generatia copiilor mei

#85
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Presupun ca nu e mare diferenta intre traseul Cernica-Cismigiu sau Buftea-Cismigiu. Intrebarea e: voua in Cernica v-a facut vreun parc? E?

#86
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Da, frumos, extraordinar, dar eu am o colegă care sta în zonă și nu m-a scos iarna asta din poze cu traficul infernal spre serviciu (aviatorilor). :))))
Ca sa nu mai zic ca o zi bună înseamnă 40 de minute.:))

#87
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
D'aia nu putem sa avem si noi lucruri frumoase si suburbii, ca toti vreti 10 minute pana la scârbiciu. Vedeam datele din acest studiu in reportaj la TV: https://vocea.biz/li...atiul-personal/ Cica romanii sunt cei mai distanti si vor "spatiu personal" cel mai mare. Si ma gandeam ca nu se aplica deloc la imobiliare. Iubitori mai mari de blocuri decat romanii nu stiu daca se pot gasi.

#88
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 mihaigerard, on 10 mai 2017 - 23:41, said:

Da, frumos, extraordinar, dar eu am o colegă care sta în zonă și nu m-a scos iarna asta din poze cu traficul infernal spre serviciu (aviatorilor). Posted Image)))
Ca sa nu mai zic ca o zi bună înseamnă 40 de minute.Posted Image)
  Si pentru tine o zi buna cat inseamna?
  Cand eram student, timpul mediu de ajuns in locuri era de aproximativ o ora. Locuiam in aviatiei, la 5-6 minute de statia de metrou Aurel Vlaicu. O buna parte din cursuri le-am avut la Piata Muncii, spitalul Victor Babes. In fuga, ajungeam in 5 minute la metrou. Coboram, bagam cartela, intram prin turnicheti si ajungeam pe peron. Operatiunea asta mai dura 2 minute. Pe peron, daca metroul tocmai pleca din statie, mai aveam 3-4 minute de asteptat. Sa zicem 3. Faceam cam 5 minute dupa ce ma suiam in el pana la Victoriei. La victoriei schimbam cu cel de Dristor 2. Ca sa echilibram, sa zicem ca ajungeam in alte doua minute pe peron si asteptam doar un minut trenul acolo. Mai faceam 10 minute pana la Piata muncii. La muncii, ieseam la suprafata intr-un minut, in fuga.Tot in fuga, pana la Victor Babes in Amfiteatru faceam cam 10 minute. Hai sa adunam. 5+2+3+5+2+1+10+1+10=39 de minute. Hai sa rotunjim la 40 :). Daca nu fugeam pe nicaieri si ma mai si opream sa-mi iau o merdenea la Victoriei timpul ajungea lejer la 50-60 de minute.
  In liceu, luam metroul pana la Universitate, linie directa. De la Aurel Vlaicu pana La universitate faci cam 15 minute. Inca 10 pana la Colegiul National "Spiru Haret". Deci, in fuga 35-40 de minute. Lejer, cu asteptat vreun coleg sa ajunga si el pe peron sa mergem impreuna, 50.
  Am locuit si in Pipera, chiar la inceput ,imediat dupa rond in cartierul Impact Class. Puteai sa faci si o ora pana in aviatiei pe vremea cand nu era podul peste calea ferata si soseaua Pipera avea o banda pe sens. Acum, fratele meu face 20 de minute fiindca trebuie sa stea la coada pe breteaua de sub podul care traverseaza Barbu Vacarescu pe langa Promenada. Pana a gasit loc de parcare, pana in birou...ma rog, nu si-a luat niciodata marja mai mica de 30 de minute daca a vrut sa fie la timp la birou.
  Am locuit si pe Ion Mihalache. Sotia mea lucra la Piata Romana ,lua autobuzul 300. Facea 40-50 de minute.
  Am locuit in facultate o scurta perioada de timp (6 luni) in 2007 pe Vatra Luminoasa in faimosul bloc de garsoniere de pe Maior Coravu. Cu metroul faceam pana la Gara ,la spitalul Witing aproximativ o ora.

  Mai zic? 40 de minute pentru Bucuresti este ideal. Imi pare rau ca prietena ta care sta in zona mea sta prost cu nervii. Poate ar trebui sa se mute in Campina :)
  Oricum ,ii recomand, poate ii zici, sa ia trenul din Buftea si apoi metroul de la gara de nord pana la Aviatorilor. Face tot cam 40-45 de minute dar macar nu conduce si se poate relaxa citind ceva pe o tableta :)

#89
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 fightClub25, on 11 mai 2017 - 00:11, said:

Am locuit si in Pipera, chiar la inceput ,imediat dupa rond in cartierul Impact Class.
Stiam eu ca esti neam de bogatan. Posted Image

#90
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 MembruAnonim, on 10 mai 2017 - 23:19, said:

Va arata beton... Peste 50-100 ani❤
Acu e un camp din care s-au scos mărăcinii si s-au plantat niste puieti. Pana ajunge ca cismigiul va mai trece generatia copiilor mei
  Nu-i bai Cristi, in Buftea exista si "domeniul Stirbey" care e mai vechi decat Cismigiul. Am zis si eu sa pun chestii noi, care se fac si de care Buftea nu duce lipsa. O sa mai pun :)

 bladhaund, on 11 mai 2017 - 00:15, said:

Stiam eu ca esti neam de bogatan. Posted Image
  Oarecum :) Tata a cumparat acolo cea mai mica casa. Ilinca. 100 mp, 3 camere. Era asa de fericit si mi-a zis el asa, batraneste : bai tata, ce fericit sunt! In sfarsit sunt si eu, la 50 de ani, cel mai sarac om din comunitatea in care locuiesc :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate