Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#109
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:34, said:


Sunt atat de multe probleme de care te lovesti incat o sa iti iasa pe nas avantajele sa locuiesti la casa in ilfov.
Ca la orice lucru, ai avantaje, dar si dezavantaje. Totul este sa ti le asumi. Inainte de a ma muta din Bucuresti, am cantarit de n ori, acum dupa 1,6 ani nu m-as mai muta inapoi.

Edited by cata, 11 May 2017 - 10:52.


#110
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017
Fiecare cum se descurca.
Naveta e o problema foarte mare in bucuresti si asa va fi in continuare.
Localitatile din ilfov nu iti asigura tot ce ai nevoie sa traiesti si esti nevoit permanent sa ajungi in bucuresti.
Acele maxi taxi ce fac legatura cu bucuresti sunt niste mizerii pe roti, sa fim seriosi.

#111
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 10:31, said:

Am stat destul in capitala (39 de ani), am merg destul cu metroul (24 de ani), asa ca imi asum naveta. Faceam 45 de min cu metroul, Piata sudului-Obor, si cand stateam in Bucuresti. Benzina? vreo 500-600 pe luna.


Depinde de ce si cum lucrezi. Cu metroul 40 de minute e ok, poti face si mai mult daca stai la margine. Diferenta e la benzina. Eu nu merg cu masina In Bucuresti decat in caz de nevoie sau in weekend la cumparaturi. Altfel, la serviciu merg cu metroul si dau 70 de lei pe luna. Bani mai multi pe benzina dau cand plec in weekend din oras sau in vacanta.
70<600.
Daca stai si intr-o zona semi-centrala, ai cam tot ce-ti trebuie la o distanta de mers pe jos.

View PostLauCalin, on 11 mai 2017 - 10:31, said:

Cui ii place viata de capitala si crede ca idealul lui e sa stea mereu inconjurat de multe betoane, e clar ca zonele astea de langa Bucuresti nu sunt de el. Fiecare crede ca are dreptate si majoritatea crede despre celalalt ca e prost. Ca asa e romanul. Dar atata timp cat exista multi oameni care traiesc in zonele marginase si culmea, sunt si multumiti, poate ca treaba asta ar trebui sa va dea putin de gandit. Posted Image

Aici nu e o competitie, ci o dezbatere din care pot rezulta niste chestii interesante pentru cei care la momentul asta sunt nehotarati in alegerea uneia dintre variante. Posted Image
Argumente pro si contra.

View PostLauCalin, on 11 mai 2017 - 10:41, said:

Nu ii trebuie masina bonei. Vorbesti fara sa stii. Din salariul pe care il dai bonei, isi poate face abonament la maxi taxi. Asa cum si tu ca sa mergi la serviciu cu metroul sau autobuzul, iti faci abonament. Sau iti bagi benzina in masina. Deci cost oricum exista. Bonele din cartierul unde stau, merg cu transportul complexului. Sau poti sa gasesti o bona din acel oras sau mai aproape de locatia ta. Ca si in Mogosoaia sau Buftea traiesc oameni.
Iar aia cu problemele multe... in Bucuresti singurul avantaj in vad a fi transportul Si asta e discutabil. Ca daca stai in Drumul Taberei si lucrezi in Pipera, e egal cu 0. La fel daca stai la Grivitei si lucrezi in Pantelimon. Tot o ora faci, asa cum ai face daca stai in Buftea sau Mogosoaia si lucrezi in Pipera.
Sunt orase mult mai mari ca Bucurestiul in care oamenii nu se plang de distante fata de locul de munca, asa cum se plang romanii.

Nici o bona n-o sa vina cu maxi-taxi din Bucuresti in Buftea. Never ever. Sau daca vine, te seaca de bani pentru asa ceva.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 11:17.


#112
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu te seaca de nici un ban. Ca la orice pe lumea asta cand vine vorba de servicii, poti sa gasesti si bone cu care sa te intelegi si sa ajungeti la un numitor comun, inclusiv in privinta transportului. Pe bune, unii cred ca detin adevarul absolut bazandu-se pe pareri personale.

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:51, said:

Fiecare cum se descurca.
Naveta e o problema foarte mare in bucuresti si asa va fi in continuare.
Localitatile din ilfov nu iti asigura tot ce ai nevoie sa traiesti si esti nevoit permanent sa ajungi in bucuresti.
Acele maxi taxi ce fac legatura cu bucuresti sunt niste mizerii pe roti, sa fim seriosi.

O, daaaa! Lasa ca sunt tramvaiele, troleibuzele su autobuzele ceva de lux. :D
Sora mea sta in Damaroaia. De acolo si pana in Pipera face in fiecare dimineata cel putin 30 de minute. Eu fac 20-25 si nu stau in Bucuresti. Iar distanta pe care o parcurg eu e mai mare. :)

#113
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:34, said:

Sotia trebuie sa fie dispusa sa stea in trafic cu masina zilnic, cred ca majoritatea femeilor prefera sa urce intr-un metrou sau tramvai.
Problema cea mai mare raman copiii, acestia vor fi chinuiti permanent datorita navetei.

ooooo claaaarrr... ce decizie grea :) sa i-o prezint si sotiei mele:
ia zi draga sotie, ce vrei, masina noua, piele, muzica de pe youtube, navigatie mare, scaune cu reglaje electrice pliabile pe curul tau care sunt mai misto ca canapeaua, automata, aer conditionat vreo 200 cai sub cur disponibili la o apasare mai energica de picior si 2 telefoane legate la bluetooth (ambele ca sa zic asa moka), coduci cu pantofi cu toc fara sa ii strici,  parcata in curte si pe locul tau, ca maraie si cand o pun eu pe a mea acolo, sau militari, metrou, tramvai si mers pe jos in aglomeratia din aviatiei... chiar ca grea decizie. naspa ca tre sa conduci... auzi voi cand conduceti ce faci? eu fac teleconferinte cu amicii mei... uneori ma suna si intram in 3-4 :D

nu zic ca sotia n-a condus in viata ei decat masina premium si cand am luat-o pe asta noua mi-a zis asa de la obraz... auzi da cand o iau eu? ca daca tot e pe numele meu... ce daca cica e masina ta... mie imi place! :D

#114
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 11:16, said:

Depinde de ce si cum lucrezi. Cu metroul 40 de minute e ok, poti face si mai mult daca stai la margine. Diferenta e la benzina. Eu nu merg cu masina In Bucuresti decat in caz de nevoie sau in weekend la cumparaturi. Altfel, la serviciu merg cu metroul si dau 70 de lei pe luna. Bani mai multi pe benzina dau cand plec in weekend din oras sau in vacanta.
70<600.
Daca stai si intr-o zona semi-centrala, ai cam tot ce-ti trebuie la o distanta de mers pe jos.



De acord. Primul criteriu este de ordin financiar, ai bani de casa si de intretinere? Daca raspunsul este NU, nu mai are rost sa te gandesti la transport, gradinita, scoala, bona,etc
Legat de masina/transport, cand stateam in Bucuresti, avem medie de 7500km/an, pentru ca foloseam numai metroul/ratb pentru serviciu. Acum fac 1300 km pe luna,a fost al doilea criteriu pentru mine.
In privinta celor 40-45 min, in Bucuresti faceam  8 km/45 min, pe cand acum fac 26 km/ 45min

View Postprotocala, on 11 mai 2017 - 10:34, said:

Hai sa vedem cine da cu batul in balta.
3000 euro an 1 masina x 2 = 6000 euro an 2 masini (majoritatea nu au masina de serviciu).
Mai adauga si costul de achizitie al masinilor.

20000 euro venit anual pe familie si sa cheltui anual 8000 - 9000 euro doar pentru masini e super, ce sa zic.
Un venit de 20000 euro anual e foarte mic pentru o viata frumoasa la casa in buftea, cernica.

Sotia trebuie sa fie dispusa sa stea in trafic cu masina zilnic, cred ca majoritatea femeilor prefera sa urce intr-un metrou sau tramvai.

Facem naveta impreuna, muncim in aceeasi locatie, avantaj noi. Inca ceva, abia asteapta sa ajunga acasa sa stea la aer, pe cand eram in capitala, nu puteam sa o scot din casa decat daca plecam din capitala tarii.

Edited by cata, 11 May 2017 - 11:49.


#115
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 11:43, said:

De acord. Primul criteriu este de ordin financiar, ai bani de casa si de intretinere? Daca raspunsul este NU, nu mai are rost sa te gandesti la transport, gradinita, scoala, bona,etc
Legat de masina/transport, cand stateam in Bucuresti, avem medie de 7500km/an, pentru ca foloseam numai metroul/ratb pentru serviciu. Acum fac 1300 km pe luna,a fost al doilea criteriu pentru mine.
In privinta celor 40-45 min, in Bucuresti faceam  8 km/45 min, pe cand acum fac 26 km/ 45min

Te contrazic. Primul criteriu nu e de ordin financiar. Pentru mine, primul criteriu e timpul economisit. Asta e nepretuit, n-are valoare cunatificabila in bani. Dincolo de asta vine si criteriul financiar, desigur. Criteriul financiar nu se limiteaza doar la " iti permiti sau nu", pentru unii este: ce altceva as putea face cu banii aia? Posted Image
Discutia despre cat faci in Bucuresti cu masina mi se pare irelevanta in contextul in care ai posibilitatea sa te deplasezi cu metroul. Nu circuli in Bucuresti cu masina decat daca ai nevoie. Altfel, esti condamnat la stres, de oriunde ai incerca sa te deplasezi.

De fapt, e o chestiune de perceptie a standardului de viata. Unii se simt mandri daca spun ca stau la casa, eventual superiori celorlalti. Daca e sa analizezi profund situatia, nu ies tocmai pe plus, din anumite puncte de vedere. Pe de alta parte, ca liber profesionist, s-ar putea sa fie o solutie mai buna sa stai la casa, daca castigi decent. Insa, daca trebuie te duci in fiecare zi la job in Bucuresti de la periferie, ma cam indoiesc. Posted Image

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 12:10.


#116
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 12:01, said:

Te contrazic. Primul criteriu nu e de ordin financiar. Pentru mine, primul criteriu e timpul economisit. Asta e nepretuit, n-are valoare cunatificabila in bani. Dincolo de asta vine si criteriul financiar, desigur. Criteriul financiar nu se limiteaza doar la " iti permiti sau nu", pentru unii este: ce altceva as putea face cu banii aia? Posted Image
Discutia despre cat faci in Bucuresti cu masina mi se pare irelevanta in contextul in care ai posibilitatea sa te deplasezi cu metroul. Nu circuli in Bucuresti cu masina decat daca ai nevoie. Altfel, esti condamnat la stres, de oriunde ai incerca sa te deplasezi.
Timpul din Bucuresti era doar cu metroul, Aparatorii Patriei-Obor, cel extern este cu masina, Corbeanca-Izvor. Cum spuneam mai devreme, sunt avantaje si dezavantaje, totul este sa le stii si sa ti le asumi.

Edited by cata, 11 May 2017 - 12:09.


#117
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 12:08, said:

Timpul din Bucuresti era doar cu metroul, Aparatorii Patriei-Obor, cel extern este cu masina, Corbeanca-Izvor. Cum spuneam mai devreme, sunt avantaje si dezavantaje, totul este sa le stii si sa ti le asumi.

Am spus ca faci mult cu metroul daca stai la periferie. Ideal e sa stai undeva semi-central, ca sa te poti deplasa usor in toate directiile. :)

#118
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostLauCalin, on 11 mai 2017 - 10:41, said:

Asa cum si tu ca sa mergi la serviciu cu metroul sau autobuzul, iti faci abonament.
Da, iar metroul e 20 euro/luna x 12 = 240 euro/an. Pana la 3000 de euro... incap vreo 12 abonamente anuale :)

#119
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 11:42, said:


ooooo claaaarrr... ce decizie grea Posted Image sa i-o prezint si sotiei mele:
ia zi draga sotie, ce vrei, masina noua, piele, muzica de pe youtube, navigatie mare, scaune cu reglaje electrice pliabile pe curul tau care sunt mai misto ca canapeaua, automata, aer conditionat vreo 200 cai sub cur disponibili la o apasare mai energica de picior si 2 telefoane legate la bluetooth (ambele ca sa zic asa moka), coduci cu pantofi cu toc fara sa ii strici,  parcata in curte si pe locul tau, ca maraie si cand o pun eu pe a mea acolo, sau militari, metrou, tramvai si mers pe jos in aglomeratia din aviatiei... chiar ca grea decizie. naspa ca tre sa conduci... auzi voi cand conduceti ce faci? eu fac teleconferinte cu amicii mei... uneori ma suna si intram in 3-4 Posted Image

nu zic ca sotia n-a condus in viata ei decat masina premium si cand am luat-o pe asta noua mi-a zis asa de la obraz... auzi da cand o iau eu? ca daca tot e pe numele meu... ce daca cica e masina ta... mie imi place! Posted Image


Daca intrebi mereu femeia ce vrea si ii indeplinesti toate dorintele, ajungi la sapa de lemn. Posted Image

#120
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 12:12, said:


Am spus ca faci mult cu metroul daca stai la periferie. Ideal e sa stai undeva semi-central, ca sa te poti deplasa usor in toate directiile. Posted Image
Este de discutat si asta. Cunosc pe cineva care are locuinta vis-a-vis de magazinul Cocor, pe acest criteriu si-a luat apartamentul. Ce crezi ca a facut? A cumparat alt apartament, langa Udriste si s-a mutat din cauza zgomotului.

#121
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 11:42, said:

nu zic ca sotia n-a condus in viata ei decat masina premium si cand am luat-o pe asta noua mi-a zis asa de la obraz... auzi da cand o iau eu? ca daca tot e pe numele meu... ce daca cica e masina ta... mie imi place! Posted Image
Da boss,
decat batran si sarac, mai bine tanar si bogat , nu ? Posted Image


on topic:
https://www.vice.com...ata-la-bloc-536

Edited by alex1vasile, 11 May 2017 - 12:20.


#122
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcata, on 11 mai 2017 - 12:18, said:

Este de discutat si asta. Cunosc pe cineva care are locuinta vis-a-vis de magazinul Cocor, pe acest criteriu si-a luat apartamentul. Ce crezi ca a facut? A cumparat alt apartament, langa Udriste si s-a mutat din cauza zgomotului.

Da, e o problema daca stai la o artera circulata. Dar, iti poti lua ceva pe o straduta din spatele blocurilor aflate pe o artera circulata. Asa, si aia de prin Greenfield aud avioane sau masinile de pe DN1.
Liniste e in Pestera, Moeciu.

Edited by mihaigerard, 11 May 2017 - 12:26.


#123
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcata, on 11 mai 2017 - 12:08, said:

Timpul din Bucuresti era doar cu metroul, Aparatorii Patriei-Obor, cel extern este cu masina, Corbeanca-Izvor. Cum spuneam mai devreme, sunt avantaje si dezavantaje, totul este sa le stii si sa ti le asumi.


#124
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017

View Postmihaigerard, on 11 mai 2017 - 12:17, said:


Daca intrebi mereu femeia ce vrea si ii indeplinesti toate dorintele, ajungi la sapa de lemn. Posted Image

Facem pariu ca o sa ajunga? Posted Image

#125
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Mai e o chestie: de atatea ori s-a facut reclama unor solutii miraculoase de scapat de aglomeratie, dupa care, s-a ingramadit toata lumea sa le adopte. Si asa de la casa de vis s-a ajuns la trafic, aglomeratie si nervi.
Realitatea este ca nu exista in Romania, la momentul actual, o infrastructura capabila sa suporte traficul adaptat zilelor noastre. Si nici perspective de imbunatatire nu sunt. Pana la urma, esti nevoit sa faci niste compromisuri. Pe care le alegi, este o optiune personala...

#126
protocala

protocala

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 04.04.2017

View Postcata, on 11 mai 2017 - 11:57, said:

Facem naveta impreuna, muncim in aceeasi locatie, avantaj noi. Inca ceva, abia asteapta sa ajunga acasa sa stea la aer, pe cand eram in capitala, nu puteam sa o scot din casa decat daca plecam din capitala tarii.

Eu nu mi-as dori sa fac naveta impreuna cu sotia.

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 11:42, said:

ooooo claaaarrr... ce decizie grea Posted Image sa i-o prezint si sotiei mele:
ia zi draga sotie, ce vrei, masina noua, piele, muzica de pe youtube, navigatie mare, scaune cu reglaje electrice pliabile pe curul tau care sunt mai misto ca canapeaua, automata, aer conditionat vreo 200 cai sub cur disponibili la o apasare mai energica de picior si 2 telefoane legate la bluetooth (ambele ca sa zic asa moka), coduci cu pantofi cu toc fara sa ii strici,  parcata in curte si pe locul tau, ca maraie si cand o pun eu pe a mea acolo, sau militari, metrou, tramvai si mers pe jos in aglomeratia din aviatiei... chiar ca grea decizie. naspa ca tre sa conduci... auzi voi cand conduceti ce faci? eu fac teleconferinte cu amicii mei... uneori ma suna si intram in 3-4 Posted Image

nu zic ca sotia n-a condus in viata ei decat masina premium si cand am luat-o pe asta noua mi-a zis asa de la obraz... auzi da cand o iau eu? ca daca tot e pe numele meu... ce daca cica e masina ta... mie imi place! Posted Image

Textul de sus e importat din civilizatia din Cernica? Ca nu ma prind.
Eu n-am nevoie de teleconferinte cand conduc sau ma deplasez, mai mult de jumatate de ora nu fac, oriunde si oricand am nevoie sa ma deplasez.

Edited by protocala, 11 May 2017 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate