Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Buftea/Crevedia - analiza obiectiva asupra zonei - de departe cea mai buna zona accesibila dpdv financiar

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#55
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Da, largirea soselei Bucuresti-Targoviste se va face fara indoiala, in ritmul melcului turbat, dar se va face. Astept sa vad daca se toarna fundatia la spital, asa cum promitea Tudorache ca va face la Straulesti spitalul modern al Bucurestiului, ca odata turnata fundatia mai greu se razgandesc.

Cei din Mogosoaia oricum ajung la metrou in 15-20min, doar circulatia ii mai incurca la orele de varf, in special intre 5 si 6:30 seara.

Campurile de pe Bucuresti-Targovite sunt toate puse la vanzare in loturi mari, mai devreme sau mai tarziu se vor construi si ele. De asta imi tot rod unghiile, ca am avut prieteni pe care ii tot sfatuiam sa cumpere in zona de acum 6-7 ani, sau sa astepte in chirie sa stranga banii, si apoi ca cumpere pe langa mine. Ei nu, blocuri vechi si Militari sau Popesti-Leordeni.

Si tu cand ai deschis firul asta tot asta ai vrut sa faci. :)

#56
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postalexandrinabob, on 13 martie 2017 - 23:15, said:


Si tu cand ai deschis firul asta tot asta ai vrut sa faci. Posted Image

    Da. Imi place ideea de a locui alaturi de oameni destepti :). Vezi tu, eu inca sunt profund uimit sa vad cum se construieste si se cum se muta lume ,inca, in Prelungirea Ghencea. Trec prin mocirla aia de Popesti-Leordeni, partea cu vestitul metrou de la IMGB si vad bandustanele alea de 4 etaje, lipite intre ele fara niciun sens arhitecturala si/sau urbanistic. Vad "good afternoon residence" pe drumul dintre Dimieni si Moara Vlasiei, cum sunt ei acolo ,aruncati in camp pe drumul ala care se viscoleste la orice zapada. Vad "strazile" din Pipera de 3 metri latime, "Adora residence" langa turmele oilor machedonene, Militari rezidence, locul ala sinistru unde s-a construit mai aglomerat ca in Militariul original, aruncat in camp de unde oamenii ies pe o strada ca vai de ea, una singura....
   Imi pare rau ca oamenii nu inteleg ca o casa, mai ales aia pentru care te indatorezi o vesnicie trebuie sa aiba si alte chestii decat un anume numar de MP, un anume pret, apropierea de ceva anume (de cele mai multe ori job-ul). O casa trebuie sa fie intr-o zona care sa-ti ofere mai multe facilitati, si daca tu nu ai copii si nici nu vrei sa ai, tot trebuie sa fie o gradinita si o scoala bune in zona pentru ca poate vrei sa o vinzi si majoritatea celor care se muta la casa au copii. Trebuie sa ai mai mult de un Mega Image, trebuie sa ai pe unde merge pe jos, poate candva vei dori sa faci asta, trebuie sa ai pe unde merge cu bicicleta, etc. Poate ramai fara carnet. Poate vrei sa slabesti. Poate te apuca o faza new-age si incepi sa respingi automobilul. Poate...nu stiu.
   O parte din cei care s-au mutat la noi sunt oameni "fugiti" din complexe si ansambluri rezidentiale noi. Caz concret, vis-a-vis de mine e o familie care a fugit efectiv dintr-un complex rezidential de blocuri din Berceni. Platisera avansul si banca le intarzia creditul. Dezvoltatorul i-a lasat sa stea o perioada de timp, si in perioada aia de timp si-au dat seama ca NU isi doresc sa stea la bloc nou in capatul Berceniului, cu tot cu metroul cel faimos, au lasat avansul acolo si s-au mutat peste noapte in prima casa construita aici. Intre timp banca le-a acordat creditul ,au facut rost de alt avans si sunt vecinii mei. Stau aici de 2 ani si sunt asa de fericiti ca zambesc non-stop. Zici ca sunt familia "Colgate". Alta familie ,la 3 case de mine au "fugit" din Rahova. 13 septembrie chiar. Bloc nou. Au pastrat apartamentul, au inchiriat si sunt fericiti. El e corporatist piperean, pleaca la 7 de-acasa sa faca doar 30 de minute pana la job, se intoarce la 16.30 ca sa faca tot 30 de minute inapoi. Au doi copii mici. Copii lor se joaca toata ziua pe strada, ei nici nu stiu unde sunt. Seara vin pe la casele vecinilor care au copii de-o varsta sa-i culeaga.
   Eu! eu am plecat din 3 camere in Aviatiei, cel mai jmeker cartier posibil si imposibil din Bucuresti. Acolo unde "dezvoltatorii" de la Metropolitan construiesc un bandustan de 15 etaje langa calea ferata si singurii rromi din cartier unde cer 120.000 pe doua camere si au vandut aproape tot dar au uitat sa le si termine apartamentele! E o singura scoala in Aviatiei si e omor pe ea, toata Pipera trage sa-si dea copiii acolo la scoala fiindca in Pipera si Tunari scolile au niste medii dezastruoase....

   Cand aud faza cu "e departe de job" ma gandesc ca unii din cei care scriu asta nici nu au apucat sa vada comunismul la fata, cu toate astea gandesc fix ca atunci. Nimeni nu se gandeste : bai ,ma mut intr-o zona frumoasa, nu ma costa mult, am un viitor aici, eu si copiii mei, vad eu ce fac cu job-ul. Imi fac un PFA si incep sa lucrez de-acasa. Pun CV-uri la firme din zona, ma reprofilez, iau fonduri europene si ma apuc sa fac ciuperci....nu stiu. Job-ul e o chestie volatila. Eu sunt foarte apreciat in ceea ce fac si am schimbat cel putin 10 job-uri in viata mea profesionala. Mereu am mers la mai bine, mulat dupa nevoile mele nu dupa ale angajatorilor mei. Ei stiau ca sunt bun ,ma primea oricand altcineva cu bratele deschise. Altcineva mai ok pentru mine ,mai aproape de CASA MEA ,nu sa ma gandesc eu sa ma apropii mai bine de BIROUL LOR :)
  Cred sincer ca cine va intelege ce trebuie din topicul asta si va lua o decizie spre zona noastra, va fi un om destept si ,astia nu sunt multi (deci nu riscam sa ne aglomeram) si mie imi plac de vecini :)

#57
seful_tuturor

seful_tuturor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2017

View PostfightClub25, on 14 martie 2017 - 00:27, said:


  
  Cred sincer ca cine va intelege ce trebuie din topicul asta si va lua o decizie spre zona noastra, va fi un om destept si ,astia nu sunt multi (deci nu riscam sa ne aglomeram) si mie imi plac de vecini Posted Image

Pe mine m-ai convins si sunt complet de acord cu tine. Cum ar fi daca nimeni nu ar mai cumpara locuinte in zone fara strazi, canalizari, parcuri si tot ce e nevoie pentru un minim de confort. Poate ca atunci nu s-ar mai construi atat de mult si prost.
Eu as cumpara in Buftea, dar nu am mai vazut niciun anunt cu case de vanzare acolo. Imi poti spune, te rog, daca dezvoltatorul de la care ai luat tu mai construieste ceva in zona? Sau macar daca mai exista vreun santier sau case gata construite.

#58
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Mai, e chiar o oportunitate fiindca se construieste fix langa mine. Cred ca e acelasi tip. E doar un zvon intre noi ,dar majoritatea sunt de acord ca el este. Suna-l ,vezi daca el este (intreaba daca construieste tot pe Uzinei) si apoi vino intr-o zi sa vezi cum e aici.

#59
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostfightClub25, on 14 martie 2017 - 00:27, said:

Aviatiei, cel mai jmeker cartier posibil si imposibil din Bucuresti.

Asta e o gluma/ ironie, nu?

#60
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Din pacate nu :) este cel mai dezirabil cartier pentru majoritatea clasei de mijloc. Nu vorbim de aviatorilor, cotroceni, stejarii din padurea Baneasa,etc. E singurul cartier in care se mai construieste si se vinde scump. Exclud centrul fiindca centrul nu este un cartier :)

#61
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostfightClub25, on 14 martie 2017 - 00:27, said:

   Cand aud faza cu "e departe de job" ma gandesc ca unii din cei care scriu asta nici nu au apucat sa vada comunismul la fata, cu toate astea gandesc fix ca atunci. Nimeni nu se gandeste : bai ,ma mut intr-o zona frumoasa, nu ma costa mult, am un viitor aici, eu si copiii mei, vad eu ce fac cu job-ul.
Da , pentru ca timpul este singura resursa complet neregenerabila. Bani se fac, pamant se cumpara cu bani , etc. Timp nu exista de vanzare nicaieri.
Asa ca 3 ore pe zi pierdute aiurea in trafic sunt 3 ore pierdute aiurea din viata. 3 x 5 zile / sapt = 15 ore/saptamana, 60 ore/luna. Practic inca o saptamana plina de munca... numai ca neplatita... dimpotriva, tu platesti (combustibil, rovinieta, rca, etc) pt a avea "priviliegiul" de a pierde vremea prin trafic. Posted Image

Plus de asta, fiecare are un tarif orar, indiferent ca e constient sau nu. Pentru unul timpul poate valora 50 ron/ora, pentru altul 500 ron/ora, altul 500 lire/ora. Timpul inseamna bani.
Deci pe langa cheltuielile de deplasare , exista si un cost de oportunitate al veniturilor nerealizate din cauza transportului.

Edited by alex1vasile, 14 March 2017 - 12:26.


#62
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nu calculezi corect, conteza si calitatea timpului. Daca castigi timp ca sa stai doar la calculator/TV prin casa, daca te imbolnavesti fizic din cauza poluarii sau statului pe canapea, daca faci depresie din cauza galagiei, peisajului, mizeriei sau daca din lipsa spatiului trebuie sa renunti la face ceva, atunci timpul ala castigat doar l-ai furat din alta parte.

Degeaba petreci mai mult timp cu copilul, daca copilul este plimbat in fiecare zii pe un bulevard poluat, o sa petreci timp mai mult cu el prin spitale.

Deci mai usor cu predica ca timpul e totul, timpul e totul doar pentru un anumit moment din viata, cand fugi intre facultate si job, sau pentru un anumit caracter care poate sa ignore cu succes exteriorul si doarme linistit cand bate in teava vecinul.

Edited by alexandrinabob, 14 March 2017 - 19:25.


#63
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Amesteci lucrurile ,
timpul e 24h/zi. Timpul pierdut in trafic e timp pierdut. Punct. Ca exista si alte forme de pierdere a timpului, categoric da! Cu putina munca se poate pierde tot timpul de aiurea, fara mari eforturi :)

#64
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@alex1vasile. Problema e destul de simpla. Buftea/Crevedia se afla la cativa Km de Bucuresti si 20 de minute de Ploiesti, la 25-30 de minute de Moara Vlasiei si la 25-30 de minute de zona industriala/office de pe A1. Nu este un ciot in camp cum este comuna Berceni a caror singura solutia este sa ajunga la metrou si de-acolo pe unde i-ar duce in Bucuresti.
   Pipera a devenit un loc ingrozitor de greu de ajuns si pentru cei care stau aproape, gen Baneasa! Zona s-a impachetat de corporatii si zgarie-nori si nu mai e ok de mers acolo indiferent de unde vii. Poti sa stai pe Sisesti ,la 3 km de zona metroului Pipera si sa stai la stop pe Ion Ionescu de la Brad lejer 20 de minute, apoi inca 20 la intersectia soseaua Pipera cu Barbu Vacarescu, apoi iar 15 minute la intersectia cu Fabrica de Glucoza, apoi inca 10 minute in coloana dn cauza trecerii de pietoni de la metrou Pipera, samd.
   Poti sa stai in Tei, Tot stai 10 minute la stopul de la LukOil, apoi in 5-10 minute in coloana pe Petricani ,samd. Oricum ai face, zona aia incepe sa moara, sa se sufoce din cauza propriei dezvoltari. Oamenii aia la metrou nu mai pot. Am o prietena care sta in Berceni si a lesinat la Piata Sudului pe peron ,cica era strivita....
   Oamenii trebuie sa iasa din roata asta de hamster numita "servici" de la 9 la 17 ,in Pipera/Aurel Vlaicu/Victoriei. Pentru binele lor, mai ales binele profesional.
   Eu am zis ca poti sa te muti oriunde vrei daca ai CAP si CURAJ sa faci niste schimbari (in bine) in viata ta profesionala. Poti sa discuti cu superiorul direct, sa-i explici ca tu nu mai poti sa vii la 9,ca vei veni la 7.30 si vei pleca la 16.30. Daca nu-i convine, sa-ti spuna fiindca tu o sa-ti cauti in alta parte.
   Eu la firma mea am o angajata care si-a dorit sa faca si rezidentiatul (e medic) pe langa job-ul la mine. I-am redus simtitor programul (de la 8-9 ore la 6) si ne cam dam dupa ea fiindca e un om valoros, am investit mult in ea si cred ca merita sa ramana alaturi de noi chiar daca ne-a pus niste conditii mai dificil de pus in practica. Ea a ramas un angajat foarte bun ,eu sunt in continuare foarte multumit de ea si....asta este. Lipseste doua ore in fiecare dimineata, si noi ne descurcam si fara ea, asa cum putem. Chiar trebuie toti sa ne imbulzim ca niste sclavi la ora 8.00 impreuna cu TOATA lumea ca sa ajungem la 9 asa cum face TOATA LUMEA la birou? :)
  Si chiar si asa, poti respecta un program 9-17 si daca stai in Buftea/Crevedia si face 30-35 de minute pana la job daca nu e in Pipera sau in centru (si ce e mai departe de centru bineinteles. Iti raman zeci de km2 de zona dezvoltata unde sunt job-uri, trebuie doar sa cauti si daca esti bun, te vor angaja. Nu pricep obedienta asta vis-a-vis de un anume program standard si lucrul in anumite zone standard. :) Fuck it, o viata ai.

#65
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postalex1vasile, on 14 martie 2017 - 19:43, said:

Amesteci lucrurile ,
timpul e 24h/zi. Timpul pierdut in trafic e timp pierdut. Punct. Ca exista si alte forme de pierdere a timpului, categoric da! Cu putina munca se poate pierde tot timpul de aiurea, fara mari eforturi Posted Image
Sa iti pierzi sanatatea doar ca sa stai la 10 minute de munca nu este acceptabil pentru mine, nu stiu cum sunt altii.  Divagam de la subiect oricum. Aici se discuta de cei care au ales alte periferii, nu unirii/baneasa.

Subiectul cu 10 minute distanta de munca s-a discutat la chirie vs proprietate. Daca vrei 10 minute de munca nu-ti cumperi punct. Daca iti cumperi si scopul tau este sa fii mereu la 10 minute de munca atunci vei sta legat de aceeasi zona si poti sa pierzi joburi ok in alta parte.

@fightClub25, sunt multe locuri de munca si in corporatii cu program pe ore decalate de normalul 9-18. Am o colega care a plecat la alta firma si programul ei incepe de la 6 dimineata, a cautat 3 luni si a gasit. Alt coleg a gasit job de la 12:00 pentru ca nu se putea trezi dimineata. Mai nou angajatorii cauta oameni pentru toate cele 24 de ore, ca sa aiba acoperire continua fata de clienti externi si nu este greu sa gasesti devansat ceva.

La mine in firma ca sa poata tine studentii le-au oferit program flexibil, vin mai tarziu pleca mai tarziu, in functie de orar, anunta de la inceputul semetrului in ce zile au programul devansat, si nu facem nici un efort, e chiar mai util au disparut multe dintre orele overtime, ca lasam la shift, nu mai asteptam dupa clienti sa raspunda.

Eu am fost tot timpul in contratimp si de aia merg linistita cu transportul in comun, daca te defazezi putin fata de orele normale nu mai dai de aglomeratie, e lejer. Nu suport aglomeratia nicaieri, nici la hipermarket, nici la munca si aglomeratia asta e prinsa bine de cei cu program 9-17 sau 9-18(plus pauza de masa).

Edited by alexandrinabob, 14 March 2017 - 21:33.


#66
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Asa este...

Adevarul e ca daca as lucra in Pipera , nu as vrea sa stau acolo. Si eu as prefera o oaza de verde, proaspat, si... omenesc, undeva in apropierea orasului.

#67
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Stii? Cand vezi cum se goleste orasul la ora 10, cat de liber e tot si cat de lejer se circula, ma mir ca nu a cautat toata lumea sa scape de 9-18.... Primul meu job a fost de reprezentant de vanzari medicamente si nu incepeam niciodata mai devreme de 10. Pur si simplu nu ma miscam! Si stateam atunci la piata Domenii. Mai bine incepeam la 10 si trageam tare pana in 16.30. Daca ma prindea 16.30 undeva si mai aveam de lucru, nu ma interesa, plecam spre casa. Ideea de a sta si 30 de minute intr-un ambuteiaj continuu, sa ma bat pe locurile de parcare, pe locurile din metrou, pe o paine calda la Mega Image....gizas! Nu a fost niciodata pentru mine...

#68
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ideea e că nu are rost să îți faci casă în funcție de serviciu. Cum alegi - lîngă serviciul tău, lîngă serviciul soției, lîngă școala copilului? Care din astea 3? Și la ce moment calculezi? Pentru că ăștia nu sînt niște parametri ficși pe toată viața.

#69
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

 fightClub25, on 14 martie 2017 - 22:04, said:

Stii? Cand vezi cum se goleste orasul la ora 10, cat de liber e tot si cat de lejer se circula, ma mir ca nu a cautat toata lumea sa scape de 9-18.... Primul meu job a fost de reprezentant de vanzari medicamente si nu incepeam niciodata mai devreme de 10. Pur si simplu nu ma miscam! Si stateam atunci la piata Domenii. Mai bine incepeam la 10 si trageam tare pana in 16.30. Daca ma prindea 16.30 undeva si mai aveam de lucru, nu ma interesa, plecam spre casa. Ideea de a sta si 30 de minute intr-un ambuteiaj continuu, sa ma bat pe locurile de parcare, pe locurile din metrou, pe o paine calda la Mega Image....gizas! Nu a fost niciodata pentru mine...
Asa este.... Problema e ca vasta majoritate a functiilor/posturilor presupun un orar fix. Dar pt cine are posibilitatea, clar e de preferat sa isi decaleze plecarea si sosirea.

 abancor, on 14 martie 2017 - 22:06, said:

Ideea e că nu are rost să îți faci casă în funcție de serviciu. Cum alegi - lîngă serviciul tău, lîngă serviciul soției, lîngă școala copilului? Care din astea 3? Și la ce moment calculezi? Pentru că ăștia nu sînt niște parametri ficși pe toată viața.
Trebuie sa iei in calcul cam tot. Altfel ajungi ca in articolele de pe Vice cu tineri mutati la periferie care, dupa 4-5 ani de naveta si-au vandut casutele si si-au luat garsoniere in oras...

Naveta e simpla in tinerete, ba e chiar un sport uneori. Si cui nu ii place sportul la 30 de ani ?
Mai incolo, e mai greu. Apar si copiii, ei au alt program... si , cat sunt mici, sunt total dependenti de parinti pt transport (exceptie facand anumite gradinite particulare). Cheltuielile cu un autoturism frecat zilnic inspre/dinspre/prin Bucuresti sunt destul de mari.. Cu doua turisme (unul pt el unul pt ea), cheltuielile sunt foarte mari.
Si tot asa, se aduna. Mai ales la joburile unde se lucreaza mult overtime ... sa mai prinzi si 3 ore in trafic, practic "casa" e doar un loc de dormit

#70
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@alex1vasile ,nu degeaba nu prea face lumea copii :). Sa ai o familie in Romania secolului XXI e greu oriunde ai locui...In general am observat, la toti prietenii care s-au incumetat sa aiba copii ca unul dintre parinti ,de obicei mama, a lasat-o mai "moale" cu job-ul. Ori a trecut la part-time ,ori a inceput sa lucreze mai mult de-acasa, ori a devenit casnica de-a binelea. Cunosc si tatici ,dar mai putin si tranzitoriu.
   Cand copii sunt mici ,job-ul de mamica e part/time cel putin :). Apoi, dupa gimnaziu o buna parte revin la job-uri full time. Familiile au de obicei o alta dinamica sa stii. Trebuie sa gaseasca o solutie pentru anul dintre inceperea gradinitei si terminarea indemnizatie de crestere a copilului, trebuie sa gaseasca o solutie pentru clasa pregatitoare cand copilul termina scoala la 12...
   In general, din cei pe care ii cunosc eu, situatia e cam asta : Tatal e de obicei antreprenor sau corporatist in middle/upper management si munceste pe branci, mama sta acasa in crestere copil, apoi incepe ceva part-time, sau chiar full time si angajeaza o bona. Exista bineinteles si situatii in care amandoi muncesc pe branci pe salarii medii si copiii stau la bunici, inclusiv in afara Bucurestiului, se vad doar in weekend-uri. In orice caz insa, oricum ai lua-o si ai da-o, sa ai familie si sa stai la bloc e infernal :). Ma uitam cu o ciuda groaznica la vecinii mei care aveau "locul lor de parcare, platit!" cum o salutau respectuos pe nevasta-mea care cadea pe gheata cu doi copiii de 5 si 2 ani dupa ea si cumparaturi....Ea ,amarata, nu prinsele "loc platit". Parca pe unde putea si se chinuia prin nameti si gheata ca sa ajunga la intrarea in bloc. Faptul ca ai tai copiii nu pot iesi afara decat cu tine de mana prin parcuri si cand mergi acolo trebuie sa fii cu ochii in 4 din cauza aglomeratiei de copiii, parinti ,samd. Stiti cum e in Herastrau intr-o zi frumoasa de weekend primavara? nu poti sa respiri. De fapt stai ,nu apuci sa respiri fiindca nu ai unde parca. Si mergi cu masina fiindca copiii sunt mici si sunt greu de carat dupa tine pe la metrou, si cand te intorci fiind duminica seara nu ai unde parca si copiii dorm in spate si trebuie sa-i cari si nu merge liftul si....mai zic!?!
    Vrei/nu vrei, cand ai copii FUGI la casa. Nu ai bani, fugi la casa la periferie :)

#71
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
E foarte dificil sa cresti un copil in ziua de azi.

Eu am cunostinte in ambele ipostze - atat la casa, cat si la bloc.

Cei care stau la casa au gradina, parcare ferita pt masini, spatiu de joaca pt cei mici, verde, proaspat.

Cei care stau la bloc au furnizorii (cam toti) la distante de mers pe jos, gradinita la fel (pt cine opteaza pt gradinita de cartier, desigur), si cheltuieli totale ceva mai mici.

Banii dicteaza, o familie cu 15 - 20 de mii venituri lunare isi face alte planuri fata de o familie cu 3 - 4 mii venituri.
Dincolo de asta, e vb de timp si confort. Unii nu au permis de conducere, altii au dar le repugna traficul de varf (mai ales dupa cateva 'pupaturi'); altii au 2 joburi in oras, iar locuitul in afara ar elimina orice timo petrecut cu familia.

Edited by alex1vasile, 15 March 2017 - 06:50.


#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Statul in afara bucale inseamna masini si probleme cu copiii... cand ajung la scoala. Inca nu stim cum vom face cand va trebui sa ii ducem la clasa 0. Dimi pana la inacului intre 21 si 30 min, seara clar afterschool.

Buftea o fi ea misto dar e departe dupa mine care lucrez in nord... si eu si sotia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate