Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#1117
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dude_2nd, on 16 mai 2018 - 10:12, said:

corect.

iar cel pamantesc in care Cornu cel Mic prin Trump, si-a instalat corturile ambasadei, a primit cartea de despartire pe motiv de curvie cu imparatii pamantului, in special cu Fiara cu cele (G)7 capete prin Cornu cel Mic. Profetia e limpede cristal. Totusi, negustorii pamantului ii imbata cu vinul curviei ei pe toti locuitorii pamantului. Incearca sa porti o discutie onesta, argumentata, inteligenta, cu un om beat. Ai incercat? Posted Image Eu da. De aceea inteleg perfect termenii in care vorbeste Profetia. Posted Image
Eu nu sunt beata, insa care Ierusalim este locuit vesnic din neam in neam?
Cel pamantesc cu siguranta, ca cel de sus este prin natura lui indestructibil.
Ori, scrie ca este vesnic locuit si cel de jos, de unde concluzia ca o sa fie exterminat?

Edited by Signed_on_ice, 16 May 2018 - 12:32.


#1118
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dude_2nd, on 16 mai 2018 - 10:12, said:

iar cel pamantesc in care Cornu cel Mic prin Trump

sunt de acord ca Trump are Cornu Mic

#1119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 12:31, said:

Eu nu sunt beata, insa care Ierusalim este locuit vesnic din neam in neam?
Cel pamantesc cu siguranta, ca cel de sus este prin natura lui indestructibil.
Ori, scrie ca este vesnic locuit si cel de jos, de unde concluzia ca o sa fie exterminat?
Pe unde scrie ca Ierusalmul pamantesc nu o sa fie distrus? Sau, sa beau o bere ca poate vad asta?

2 Petru 3

10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde.
11. Deci, fiindca toate aceste lucruri au sa se strice, ce fel de oameni ar trebui sa fiti voi, printr-o purtare sfanta si evlavioasa,
12. asteptand si grabind venirea zilei lui Dumnezeu, in care cerurile aprinse vor pieri, si trupurile ceresti se vor topi de caldura focului?

Poate Ierusalimul ala fizic din Israel nu e pe Pamant sau ...cum? Hai ca beau o bere, ca poate ma sucesc si eu.

Edited by zexelica, 16 May 2018 - 20:15.


#1120
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Aici scrie:
Ioel
Vin grămezi-grămezi în valea judecăţii, căci ziua Domnului este aproape, în valea judecăţii.
Dar Iuda va fi vecinic locuit, şi Ierusalimul din neam în neam. Le voi răzbuna sîngele pe care nu l-am răzbunat încă, dar Domnul va locui în Sion.
Zaharia
Toţi cei ce vor mai rămînea din toate neamurile venite împotriva Ierusalimului, se vor sui în fiecare an să se închine înaintea Împăratului, Domnul oştirilor, şi să prăznuiască sărbătoarea corturilor.
Naum
şi Domnul va împărăţi peste ei, pe muntele Sionului, de acum şi pînă-n veac!

#1121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Astea sunt profeții. Trebuiesc tălmăcite. Apoi, ceva îmi spune că împlinirea lor deja a avut loc.

#1122
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Zexe m-a intrebat unde scrie si i-am aratat ca scrie negru pe alb ca Ierusalim -ul o sa fie locuit din neam in neam vesnic.
De aici eu inteleg ca nu o sa fie distrus.

#1123
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Și despre Sabat scrie că va fi ținut veșnic. Termenu veșnic înseamnă un timp la dispoziția lui Dumnezeu, aion.

#1124
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
De unde vesnicie=eon?

#1125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
aionios/ olam

#1126
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dark, on 16 mai 2018 - 21:52, said:

Și despre Sabat scrie că va fi ținut veșnic. Termenu veșnic înseamnă un timp la dispoziția lui Dumnezeu, aion.
Sabat nu in sensul de o zi anume ci spiritul odihnei va fi in om mereu.
"In liniste si pace va fi mantuirea voastra" . Si nu e vorba de momentul mantuirii ci intreaga vesnicie din momentul nasterii din nou. Posted Image

#1127
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 dark, on 16 mai 2018 - 21:56, said:

aionios/ olam
Olam inseamna univers

#1128
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 21:51, said:

Zexe m-a intrebat unde scrie si i-am aratat ca scrie negru pe alb ca Ierusalim -ul o sa fie locuit din neam in neam vesnic.
De aici eu inteleg ca nu o sa fie distrus.
dar daca zici ca ai vreo legatura cu Crestinismul - acesta fiind credinta in Cristos - atunci trebuie sa iei aminte la prorocia lui ultima, peste care nu pot trece nici una din alte prorocii anterioare, Hristos fiind "implinirea Legii".
"Cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti, sa stiti ca atunci pustiirea lui este aproape. (Luc.21:20)"

Despre ce "pustiire" vorbeste aci Hristos?Posted Image
despre aceeasi despre care vorbeau prorocii:

1. "o voi pustii" (Isa.5:6)"

2. "de aceea, iata, voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea.Te voi judeca asa cum se judeca femeile preacurve si ucigatoare de copii si voi face din tine o jertfa sangeroasa a urgiei si geloziei.Te voi da in mainile lor; iti vor surpa casele de curvie si iti vor nimici inaltimile; te vor dezbraca de hainele tale, iti vor lua toata podoaba de pietre scumpe si te vor lasa goala, goala de tot.Vor aduce gloata impotriva ta, te vor ucide cu pietre si te vor strapunge cu lovituri de sabie.Iti vor arde casele cu foc si se vor razbuna pe tine inaintea unei multimi de femei. Voi face sa inceteze astfel curvia ta, si nu vei mai da plata de curva." Ez.16

3. "Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc.Caci Dumnezeu le-a pus in inima sa-I aduca la indeplinire planul Lui" Apoc.17

Iar pustiire, nu e ceva ce la un moment dat e pustiu, si apoi se repopuleaza, dupa cum vezi lucrarea Fiarei/Prorocului Mincinos la aproape 2000 de ani de la pustiirea lui de catre Titus.E asta:"Si nu se va mai auzi in tine nici sunet de laute, nici cantece din instrumente, nici cantatori din fluiere, nici cantatori din trambite; nu se va mai gasi la tine niciun mester in vreun mestesug oarecare. Nu se va mai auzi in tine vuietul morii.
Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria ta (Apoc.18:22-23)"

Thank you very much! You like that? Posted Image

ai vazut in clipul postat de Logic cum ii abureste de-i cocoşează Bibi pe toti pocaitii americani din auditoriu?Posted Image  Ce face el numeste Biblia ca fiind imbatare. Cu vin, spune Profetia, sau cu apa rece, spunem noi cunoscatorii[din mijlocul carora faci parte si tu de acum inainte] Profetiei.Posted Image

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 21:45, said:

Aici scrie:
Ioel
Duhul lui Antihrist citeaza din orice, numai din Hristos NU. Posted Image
poti sa ne spui si o profetie al ultimului si cel mai mare dintre prorocii lui YHWH, referitoare la Ierusalimul pamantesc/fizic, afara de ce am scris mai sus?Posted Image
daca nu poti, sa stii ca aducerea de profetii din cele vechi care nu sunt in concordanta cu invatatura lui Hristos, se numeste invatatura antihrista.
asta fac pastorii idioti moronici crestini sionisti, caci dupa cum bine stim noi cunoscatorii, sionismul crestin precede sionismul evreiesc. Posted Image

 criztu, on 16 mai 2018 - 12:56, said:

sunt de acord ca Trump are Cornu Mic
vorbele tale de duh sunt invaluite in mister. Posted Image detaliaza pentru noi, muritorii de rand... Posted Image

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 12:31, said:

Eu nu sunt beata, insa care Ierusalim este locuit vesnic din neam in neam?
cel nou.

sa nu uitam, sa nu uitam SignumPosted Image , ce spuneau Prorocii:"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva!(Isa.1:21)"Posted Image
Iar divortul, conform invataturii dumnezeiesti a lui Hristos este posibil numai din acest motiv:
"Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste. (Mat.5:32)"

Dupa cum stim, Dumnezeu/Hristos nu curvesc.
Curva a fost abandonata si a fost insusita de catre Fiara/Cornu cel Mic care conform invataturii, chiar daca sunt casatoriti, preacurvesc. Posted Image

ps: betia nu consta in faptul ca bei alcohol, ci in faptul ca desi vezi prorocia lui Histos, totusi tii cu dintii de invatatura lui Antihrist care Il contrazice, adaugand profetie peste profetie, din cei mici si vechi. Posted Image Cu un astfel de om, nu e greu, e imposibil sa argumentezi din Scripturi.[]nu fac referire la tine personal]
Ai incercat sa argumentezi in fata unui om beat? Posted Image e cel mai funny si mai trist in acelasi timp lucru, incearca si tu. Posted Image

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 12:31, said:

Cel pamantesc cu siguranta, ca cel de sus este prin natura lui indestructibil.
Dumnezeu nu este bigam, si nu promoveaza bigamia.
Treburile sunt logice: deoarece cel pamantesc a curvit[Isa.5:6, Ez.16, Ier,...], Dumnezeu a divortat de el, si s-a logodit cu un altul de origine cereasca, ce nu tine cont de granitele etnice ci de soiul credintei care se afla in componentii lui.

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 12:31, said:

Ori, scrie ca este vesnic locuit si cel de jos, de unde concluzia ca o sa fie exterminat?
Exterminat este o expresie urata, antisemita. Posted Image Eu zic sa ne limitam la expresiile biblice, agreate. Pustiit, e in conformitate cu cele scrise/profetizate. Posted Image

Cel de jos nu exista in economia cerurilor, fiind femeia lasata de barbat pentru pricina de preacurvie.
ti-am mai explicat inca o data.

iote, iti mai pun o pilda:

"Un om a sadit o vie, a arendat-o unor vieri si a plecat intr-o alta tara, pentru o vreme indelungata.
10. La vremea roadelor, a trimis la vieri un rob, ca sa-i dea partea lui din rodul viei. Vierii l-au batut si l-au trimis inapoi cu mainile goale.
11. A mai trimis un alt rob; ei l-au batut si pe acela, l-au batjocorit si l-au trimis inapoi cu mainile goale.
12. A mai trimis un al treilea rob; ei l-au ranit si pe acela si l-au scos afara.
13. Stapanul viei a zis: "Ce sa fac? Am sa trimit pe fiul meu preaiubit; poate ca il vor primi cu cinste."
14. Dar vierii, cand l-au vazut, s-au sfatuit intre ei si au zis: "Iata mostenitorul; veniti sa-l ucidem, ca mostenirea sa fie a noastra."
15. Si l-au scos afara din vie si l-au omorat. Acum, ce le va face stapanul viei?
16. Va veni, va pierde pe vierii aceia, si via o va da altora." Cand au auzit ei cuvintele acestea, au zis: "Nicidecum!"



tot ce vezi tu, Signum, de la distrugerea Irakului, la primavara araba, la distrugerea siriei, a yemenului si acum mai nou la inceputul distrugerii iranului, fac parte din acea opera de "nicidecum!" . Posted Image
Totusi, fiindca este planul lui Dumnezeu, ea nu stie de la cine vine pericolul: intocmai de la Entitatea democratica ce o sprijinea si ale carei "valori"[printre care si poposexualitatea ] le-a adoptat in locul valorilor lui YHWH - Sotul:"ti-am jurat credinta, am facut legamant cu tine, zice Domnul Dumnezeu, si ai fost a Mea!"Ez.16:8. Aceasta adoptare a valorilor unui alt Barbat, se numeste in termeni profetici curvie. Cu imparatii pamantului, - in special Cornu cel Mic= Imperatorul Babolonului-,Signum.

Semnele inceputului sfarsitului se prevad, dupa cum indica Icoana vorbitoare si de mari minuni facatoare de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WJpjUS1SL24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cornul cel Mic isi pierde sprijinul celor 10 coarne, si odata cu el ghici cine?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 17 May 2018 - 06:01.


#1129
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 21:51, said:

Zexe m-a intrebat unde scrie si i-am aratat ca scrie negru pe alb ca Ierusalim -ul o sa fie locuit din neam in neam vesnic.
De aici eu inteleg ca nu o sa fie distrus.
Eu am aratat ca pamantul va fi distrus, deci Ierusalimul vesnic nu are cum sa fie cel fizic.

Evrei 12
22. Ci v-ati apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui Viu, Ierusalimul [background='yellow']ceresc[/background], de zecile de mii, de adunarea in sarbatoare a ingerilor,
23. de Biserica celor intai nascuti, care sunt scrisi in ceruri, de Dumnezeu, Judecatorul tuturor, de duhurile celor neprihaniti, facuti desavarsiti,

Ierusalimul, Iuda reprezinta BISERICA, cereasca sau pamanteasca.

Eh, insa vine Dude si zice ca Ierusalimul in vedere este cel fizic, venind cu proba biblica unde scrie ca Ierusalimul se marita si pacatuieste.
Normal ar fi sa concluzionezi ca ADUNAREA pacatuieste, iar el frizeaza ridicolul sustinand ca niste caramizi se marita si comit adulter, numai ca sa posteze video cu ce se mai intampla in lume si sa se vaite ca a venit sfarsitul iehovist al lumii Posted Image Posted Image Ca ala adventist a venit prin 1841 Posted Image Posted Image

Edited by zexelica, 17 May 2018 - 07:18.


#1130
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,125
  • Înscris: 10.09.2008

 Signed_on_ice, on 16 mai 2018 - 22:28, said:

Olam inseamna univers

Și univers și timp lung, neprecizat, chiar veșnic.
Gen. 6:4: "Vitejii din vechime (olam), oameni cu nume".

#1131
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 17 mai 2018 - 07:18, said:

Ca ala adventist a venit prin 1841 Posted Image Posted Image
nu.
adventistii asteapta cu sufleul la gura sa vie Papa sa-i persecute/prigoneasca/oropseasca. Posted Image
dar pana una alta, s-au facut una cu lumea, ba chiar si-au tras un Telematinal exact ca lumea. Pentru ce motiv ar putea lumea sa-i prigoneasca? Ca mananca raw vegan? Pai si new ageistii o fac.Posted Image Ca fac politica? Pai si lumestii o fac. Posted Image Ca nu lucreaza sambata? pai si secularii neoliberali fac la fel.Posted Image Atunci pentru ce i-ar putea prigoni?
Doar o interventie divina a lui Peio pe la prietenii de la Ministerul Cultelor si eventual la Cel de Interne si Securitate, ar putea aranja o prigoana prietenoasa[cu fata umanaPosted Image ] ca enoriasii sa nu se simta chiar inutili pe lumea asta :lol :

Edited by Dude_2nd, 17 May 2018 - 07:53.


#1132
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, tu ce părere ai, versetele prezentate de Signed, din Vechiul testament, s-au împlinit deja sau sunt profetii viitoare?

#1133
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Dude_2nd, on 17 mai 2018 - 05:57, said:

dar daca zici ca ai vreo legatura cu Crestinismul - acesta fiind credinta in Cristos - atunci trebuie sa iei aminte la prorocia lui ultima, peste care nu pot trece nici una din alte prorocii anterioare, Hristos fiind "implinirea Legii".
"Cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti, sa stiti ca atunci pustiirea lui este aproape. (Luc.21:20)"
O sa-ti raspund dupa ce analizez ceea ce ai scris.
Deocamdara nu subscriu ideii ca profetiile din vechiul testament ar trebui ignorate, cand nu ne convine si citate cand ne convine [vezi cum procedezi dumneata cu Cartea lui Daniel, de exemplu]
Citatul din Luca nu l-as aduce ca argument, nu de alta dar tot Luca te conditioneaza, cat o sa fie Ierusalimul pustiit?  până ce se vor împlini vremurile neamurilor.
Ori contextul discutie plecase de la distrugerea definitiva [ca nu ti-a placut cuvantul exterminare] a Ierusalimului, pe care dumneata il asociezi Babilonului, care intradevar o sa fie distrus, numai ca Babilonul nu-i Ierusalimul.
In opinia mea Babilonul nu-i un loc geografic, este mai degraba un "sistem" fara a avea pretentia ca as expune un adevar, caci totul este tainic
Pe frunte purta scris un nume, o taină: ”Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pămîntului.”

 Dude_2nd, on 17 mai 2018 - 05:57, said:

Duhul lui Antihrist citeaza din orice, numai din Hristos NU. Posted Image
poti sa ne spui si o profetie al ultimului si cel mai mare dintre prorocii lui YHWH, referitoare la Ierusalimul pamantesc/fizic, afara de ce am scris mai sus?Posted Image
daca nu poti, sa stii ca aducerea de profetii din cele vechi care nu sunt in concordanta cu invatatura lui Hristos, se numeste invatatura antihrista.
asta fac pastorii idioti moronici crestini sionisti, caci dupa cum bine stim noi cunoscatorii, sionismul crestin precede sionismul evreiesc. Posted Image
Profetiile din Vechiul Testament caci pe acelea le-am citat sunt antihristice?
Tu te auzi ce vorbesti?
Adica profetiile care-l profetesc pe Mesiah Hristos sunt de fapt antihristice...
Cred ca trebuie sa iau o pauza si sa reflectez daca nu am intrat pe aria de fun.

Edited by Signed_on_ice, 17 May 2018 - 15:38.


#1134
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,761
  • Înscris: 16.03.2004

 Signed_on_ice, on 17 mai 2018 - 15:42, said:

In opinia mea Babilonul nu-i un loc geografic, este mai degraba un "sistem" fara a avea pretentia ca as expune un adevar, caci totul este tainic
Pe frunte purta scris un nume, o taină: ”Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pămîntului.”

Mai ales faptul că stă pe ape multe.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate