Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cetatea cea Mare-Babilonul cel Mare , apocaliptic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#1099
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 12 mai 2018 - 23:05, said:

1. Ierusalimul nu cred ca poate sa fie "Babilonul cel Mare"
2. Pentru acel Babilon o sa fie distrus, pe cand Ierusalimul o sa dainuiasca vesnic
1. din cauza necredintei si a impietririi inimii tale. Posted Image[intre noi fie vorba, Ierusalimul e doar Femeia , Concubina care-i poarta numele Imparatului care o sustine/protejeaza/favorizeaza]
2. Pentru ca Ierusalimul a decazut, Dumnezeu si-a gasit o alta pereche: Noul Ierusalim. Acest Nou Ierusalim,are valorile lui YHWH, pe cand cel vechi, Ierusalimul, are "valorile" democratice ale Fiarei, ale Cornului cel Mic.In sprijinul acestei a 2-a afirmatii, pot sa ti-l citez pe domnul Bibi daca vrei.Au sters ei dupe iutub cat au putut, dar au mai ramas.. Posted Image  El, ori decate ori are ocazia de a se adresa liderilor "crestini" ai Europei, le citeaza frumos din acea Carte.Doar ca numai anumite pasaje, care-i cocoşează pe ei, si il ajuta pe el... Posted Image
Ierusalimul pamantesc a fost deci inlocuit de Noul Ierusalim, de origine cereasca, divina. Cel vechi, va fi distrus de insasi armatele Fiarei si ale celor 10 coarne care pana mai ieri il sustineau. Din prorocia lui Isus cetire:"Cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti, sa stiti ca atunci pustiirea lui este aproape. (Luc.21:20)" Despre ce pustiire vorbeste Isus?Posted Image Despre aceeasi de care vorbeau Prorocii:
1. Din Prorocul lui YHWH, Ezekiel cetire: "de aceea, iata, voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea.Te voi judeca asa cum se judeca femeile preacurve si ucigatoare de copii si voi face din tine o jertfa sangeroasa a urgiei si geloziei.Te voi da in mainile lor; iti vor surpa casele de curvie si iti vor nimici inaltimile; te vor dezbraca de hainele tale, iti vor lua toata podoaba de pietre scumpe si te vor lasa goala, goala de tot.Vor aduce gloata impotriva ta, te vor ucide cu pietre si te vor strapunge cu lovituri de sabie.Iti vor arde casele cu foc"
2. Din Prorocul lui YHWH, Isaiah cetire: "Va voi spune insa acum ce voi face viei Mele: ...o voi pustii"
3. Din Prorocul lui YHWH, Ioan Apocalipticul cetire: "Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. (Apoc.17:16)...Caci Dumnezeu le-a pus in inima sa-I aduca la indeplinire planul Lui"...Iar pustiire, nu inseamna ce vezi tu astazi, si ce vad crestinii sionisti, ci asta:
"Si nu se va mai auzi in tine nici sunet de laute, nici cantece din instrumente, nici cantatori din fluiere, nici cantatori din trambite; nu se va mai gasi la tine niciun mester in vreun mestesug oarecare. Nu se va mai auzi in tine vuietul morii. (Apoc.18:22)
Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria ta (Apoc.18:23)"

De aceea, cand se vor vedea aceste semne, credinciosii sunt rugati ca aidoma lui Lot care trebuia sa iasa din Sodoma, sa iasa acum urgent din Babilon. Desi, unii politicieni, rabini si militari sunt de parere ca e cel mai safe loc dupe Terra acolo, Isus e de aceeasi parere contrara cu ei. aci se vede, in asta se concretizeaza credinta oricarui individ din Babilon care se numeste mesianic. Posted Image
iar cand acea ramasita va iesi alipindu-se de "Israelul lui Dumnezeu", abia atunci, dupa cum zicea si preaiubitul nostru frate Pavel dupe intelepciunea data lui, "atunci tot Israelul va fi mantuit(Rom.11:26)"

Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 May 2018 - 07:21.


#1100
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 00:22, said:

Ce legatura are spatiul, care este o creatie, nava cosmica, cu Babilonul cel mare?
absolut aiuristic. halucinant. nimic cu baza in Profetii adevarati ai lui YHWH. :)
ca si basmele cu cipul de altfel...

#1101
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 00:22, said:

Ce legatura are spatiul, care este o creatie, nava cosmica, cu Babilonul cel mare?

”Cerul” nostru este spațiul extraterestru. ”Turnul” prin care putem ajunge până la acest ”cer” este naveta spațială. Și la fel cum primii oameni s-au adunat să construiască un turn care să ajungă până la cerul cunoscut de ei, astăzi națiunile lumii (și nu numai ele...), adunate, vor să construiască un ”turn” care să ajungă până la cerul cunoscut de ele. Alt ”Babilonul cel mare” nu poate exista, decât acesta. Pentru că, în timp ce în Babilonul cel mic, erau adunate toate natiunile de pe pământ, în ”Babilonul cel mare” se vor aduna dracii extratereștri cu pământenii și vor încerca să-L detroneze pe Dumnezeu și să-i cucerească ”teritoriul”, adică întreg spațiul extraterestru.

View PostDude_2nd, on 13 mai 2018 - 07:23, said:

absolut aiuristic. halucinant. nimic cu baza in Profetii adevarati ai lui YHWH. Posted Image
ca si basmele cu cipul de altfel...

Părerea domniei tale... Din păcate, nu am văzut nici o referire la vreun verset măcar!

Edited by Dorel666, 13 May 2018 - 11:52.


#1102
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 13 mai 2018 - 07:05, said:

1. din cauza necredintei si a impietririi inimii tale. Posted Image[intre noi fie vorba, Ierusalimul e doar Femeia , Concubina care-i poarta numele Imparatului care o sustine/protejeaza/favorizeaza]
2. Pentru ca Ierusalimul a decazut, Dumnezeu si-a gasit o alta pereche: Noul Ierusalim. Acest Nou Ierusalim,are valorile lui YHWH, pe cand cel vechi, Ierusalimul, are "valorile" democratice
contrazici flagrant biblia, in ceea ce priveste distrugerea spre eternitate a Ierusalimului.
Vin grămezi-grămezi în valea judecăţii, căci ziua Domnului este aproape, în valea judecăţii. (Ioel 3:14)
daca Ierusalimul este distrus asa cum sustii dumneata unde veneau gramezile respective?
Dar Iuda va fi vecinic locuit, şi Ierusalimul din neam în neam. Le voi răzbuna sîngele pe care nu l-am răzbunat încă, dar Domnul va locui în Sion. (Ioel 3:15-21)
Orice oală din Ierusalim şi din Iuda va fi închinată Domnului oştirilor; toţi cei ce vor aduce jerfe vor veni şi se vor sluji de ele ca să-şi fiarbă carnea; şi nu vor mai fi Canaaniţi în Casa Domnului oştirilor, în ziua aceea. (Zaharia 14:16-21)
Scoală-te, fiica Sionului, şi treeră! Căci îţi fac un corn de fer şi o copită de aramă, ca să sfărîmi multe popoare, şi să închini Domnului prada lor, să închini Domnului întregului pămînt averile lor. (Naum 4:6-13)

View PostDorel666, on 13 mai 2018 - 11:53, said:

”Cerul” nostru este spațiul extraterestru. ”Turnul” prin care putem ajunge până la acest ”cer” este naveta spațială. Și la fel cum primii oameni s-au adunat să construiască un turn care să ajungă până la cerul cunoscut de ei, astăzi națiunile lumii (și nu numai ele...), adunate, vor să construiască un ”turn” care să ajungă până la cerul cunoscut de ele. Alt ”Babilonul cel mare” nu poate exista, decât acesta. Pentru că, în timp ce în Babilonul cel mic, erau adunate toate natiunile de pe pământ, în ”Babilonul cel mare” se vor aduna dracii extratereștri cu pământenii și vor încerca să-L detroneze pe Dumnezeu și să-i cucerească ”teritoriul”, adică întreg spațiul extraterestru.
Ma tem ca nu inteleg nimic din ce zici, in cer s-a ajuns deja cu avioane, manevrate de un pilot care vorbeste o limba materna diferita de a copilutului care vorbeste alta limba materna si la bord se afla stewards care sunt cam la fel....

Edited by Signed_on_ice, 13 May 2018 - 11:59.


#1103
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 11:58, said:

contrazici flagrant biblia, in ceea ce priveste distrugerea spre eternitate a Ierusalimului.
Vin grămezi-grămezi în valea judecăţii, căci ziua Domnului este aproape, în valea judecăţii. (Ioel 3:14)
daca Ierusalimul este distrus asa cum sustii dumneata unde veneau gramezile respective?
Dar Iuda va fi vecinic locuit, şi Ierusalimul din neam în neam. Le voi răzbuna sîngele pe care nu l-am răzbunat încă, dar Domnul va locui în Sion. (Ioel 3:15-21)
Orice oală din Ierusalim şi din Iuda va fi închinată Domnului oştirilor; toţi cei ce vor aduce jerfe vor veni şi se vor sluji de ele ca să-şi fiarbă carnea; şi nu vor mai fi Canaaniţi în Casa Domnului oştirilor, în ziua aceea. (Zaharia 14:16-21)
Scoală-te, fiica Sionului, şi treeră! Căci îţi fac un corn de fer şi o copită de aramă, ca să sfărîmi multe popoare, şi să închini Domnului prada lor, să închini Domnului întregului pămînt averile lor. (Naum 4:6-13)

blablabla...Ioel, Naum, Amos, Zahariah, etc... Tu ai auzit de Profetul despre care vorbea Moses? Despre profetul profetilor, Isus Mesiah? Ei bine, daca El spune una, ca a divortat de Ierusalim pe motiv de preacurvie, cum poti tu sa invoci aiurea prorocii de tinichea [pe langa stralucirea lui Hristos Isus] ca sa-L contrazici?Posted Image

Sa-ti fie limpede:
1. Ierusalimul despre care vorbeau prorocii cu limba de binecuvantare, este astazi Ierusalimul cel Nou, Biserica lui Hristos.
2. Ierusalimul cel vechi, pamantesc, a fost parasit prin divort dupa ce vierii in cunostinta de cauza s-au sfatuit sa-L ucida pe Mirele, si totusi, pana in zilele noastre spun: "sed ca imparateasa,nu sunt vaduva..."

citeste de la inceput topicul si ai sa obosesti cate argumente pro Babolonul cel Mare s-au adus in favoarea "cetatii celei mari unde a fost rastignit si Domnul", alias Ierusalimul. Nu mai zic fizic ca iar incepe Zexe ca o moara stricata cu fier-betonu si caramizile :lol:

View PostDorel666, on 13 mai 2018 - 11:53, said:

Părerea domniei tale... Din păcate, nu am văzut nici o referire la vreun verset măcar!
citeste primele 10 pagini. :)

#1104
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Nu mai citesc nimic, ca nu are rost, credeam ca purtam o discutie lejera si facem schimburi de opinii.
De exemplu, eu am adus in context niste profeti din vechiul testament, iar dumneata urli la mine.
Devine descurajanta orice abordare.
Dude, pentru mine topicul despre profetii este un instrument de cercetare, nu de limpezire.
Ce stiu eu, pai nu stiu nimic, cred ca ma aflu in cea mai ideala pozitie.
Asa ca scuza-mi interventiile, o sa gasesc motivatia de a studia atunci cand o sa apara useri care-s mai docili in dialog sau cand o sa-ti schimbi atitudinea.

Edited by Signed_on_ice, 13 May 2018 - 13:18.


#1105
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 11:58, said:


Ma tem ca nu inteleg nimic din ce zici, in cer s-a ajuns deja cu avioane, manevrate de un pilot care vorbeste o limba materna diferita de a copilutului care vorbeste alta limba materna si la bord se afla stewards care sunt cam la fel....


De ce crezi că a nu a dat voie Dumnezeu ca oamenii să termine de construit turnul Babilonului...? Ți-ai pus vreodată întrebarea aceasta?

View PostDude_2nd, on 13 mai 2018 - 13:12, said:



citeste primele 10 pagini. Posted Image

Mă refeream la o singură postare, nu la zece pagini. Dacă nu ai înțeles ce am spus, sau nu poți să sintetizezi, las-o baltă!

#1106
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 mai 2018 - 13:27, said:

Mă refeream la o singură postare, nu la zece pagini. Dacă nu ai înțeles ce am spus, sau nu poți să sintetizezi, las-o baltă!
Babolonul cel Mare sintetizat intr-un singur verset? Posted Image Nu esti cam aspru, Dorele?Posted Image

ceteste macar primele 3 pagini...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 May 2018 - 14:57.


#1107
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 13 mai 2018 - 14:53, said:

Babolonul cel Mare sintetizat intr-un singur verset? Posted Image Nu esti cam aspru, Dorele?Posted Image

ceteste macar primele 3 pagini...Posted Image

Deci nu poți să sintetizezi.

#1108
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 mai 2018 - 16:24, said:

Deci nu poți să sintetizezi.
E un subiect prea vast ca sa poata fi sintetizat intr-un vers. Iote un punct de plecare/sprijin:
"Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor. (Apoc.11:8)"
iti pica pe rand toate marile orase ale lumii, si te duce direct la tinta. :)

Edited by Dude_2nd, 13 May 2018 - 21:16.


#1109
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 13:16, said:

Asa ca scuza-mi interventiile, o sa gasesc motivatia de a studia atunci cand o sa apara useri care-s mai docili in dialog sau cand o sa-ti schimbi atitudinea.
Useri experți în profeții, nu vor mai apărea, așa că va trebui să te mulțumești cu Dude, care, după ce îl vei cunoaște mai bine, îți vei da seama că este un băiat de zahăr. Ceea ce te-a nemulțumit pe tine a fost atitudinea puțin bătăioasă pe care colegul și prietenul nostru o afișează de fiecare dată când expune temele sale favorite.

#1110
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 13 mai 2018 - 21:22, said:

Useri experți în profeții, nu vor mai apărea, așa că va trebui să te mulțumești cu Dude, care, după ce îl vei cunoaște mai bine, îți vei da seama că este un băiat de zahăr.
Posted Image
multumesc mult. nici nu stii cata dreptate ai! Posted Image

View PostSigned_on_ice, on 13 mai 2018 - 13:16, said:

Nu mai citesc nimic, ca nu are rost, credeam ca purtam o discutie lejera si facem schimburi de opinii.
pai tot ce ai facut pana acuma a fost sa spui: Nu e asa, nu ai dreptate, nu poate fi, nu e. :)
eu ti-am adus la greu argumente legate de Cornul cel Mic, Fiara cu cele (G)7 capete pe care sade Femeia-Cetate. La care tu ai raspuns cum ti-am arata mai sus...Posted Image
Nu trebuie sa te superi, supararea duce numai la rau. :)

#1111
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 13 mai 2018 - 21:15, said:

E un subiect prea vast ca sa poata fi sintetizat intr-un vers. Iote un punct de plecare/sprijin:
"Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor. (Apoc.11:8)"
iti pica pe rand toate marile orase ale lumii, si te duce direct la tinta. Posted Image

Parcă vorbeam de Babilon, nu de Sodoma și Egipt.

#1112
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 13 mai 2018 - 22:23, said:

Parcă vorbeam de Babilon, nu de Sodoma și Egipt.
da, Babilonul = Cetatea cea Mare, numita in limbaj duhovnicesc ca fiind Sodoma si Egipt. Te las pe tine sa-ti prajesti neuronii descifrand ce inseamna titulaturile astea puse Cetatii Celei Mari unde a fost rastignit Domnul. ;)

#1113
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 14 mai 2018 - 07:17, said:

da, Babilonul = Cetatea cea Mare, numita in limbaj duhovnicesc ca fiind Sodoma si Egipt. Te las pe tine sa-ti prajesti neuronii descifrand ce inseamna titulaturile astea puse Cetatii Celei Mari unde a fost rastignit Domnul. Posted Image


Apocalipsa 11:8 Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă „Sodoma” şi „Egipt”, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Apocalipsa 14:8 Apoi a urmat un alt înger, al doilea, şi a zis: „A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mâniei curviei ei!”

La prima vedere, pare că ar fi vorba despre aceeași cetate, pentru că amândouă sunt numite ”cetatea cea mare”. Totuși, eu nu sunt sigur că este așa. De unde știi că nu este vorba de două cetăți numite ”cetatea cea mare”? Pentru că pot fi o grămadă de cetăți mari! Dacă zicea ”cetatea cea mai mare”, atunci aceasta nu putea fi decât una singură. Așa cum scrie, însă, nu ai dreptul, dpdv logic, să pui semnul egal între ”cetatea cea mare Babilon” și ”cetatea cea mare Sodoma și Egipt”.

Și cred că, pentru înțelegerea textului, ar trebui să ținem cont de versetul următor:

Daniel 4:30 împăratul a luat cuvântul şi a zis: ‘Oare nu este acesta Babilonul cel mare pe care mi l-am zidit eu, ca loc de şedere împărătească, prin puterea bogăţiei mele şi spre slava măreţiei mele?’

După cum vezi, se pare că împăratul face o comparație între ”Babilonul cel mic”, adică cetatea Babilonului, înainte de venirea lui, mai mică ca mărime, importanță și arhitectură și ”Babilonul cel mare”, adică așa cum era orașul transformat după venirea împăratului. Ceea ce înseamnă că, în primul verset, se vorbește despre o cetate obținută din unirea Egiptului cu Sodoma (ambele în sens duhovnicesc), pe când în al doilea verset se vorbește despre o cetate concretă de pe pământ, dar fără legătură cu Sodoma și Egipt, nici în sens direct, nici în sens duhovnicesc.

Edited by Dorel666, 15 May 2018 - 23:01.


#1114
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 13 mai 2018 - 21:22, said:

Useri experți în profeții, nu vor mai apărea, așa că va trebui să te mulțumești cu Dude, care, după ce îl vei cunoaște mai bine, îți vei da seama că este un băiat de zahăr. Ceea ce te-a nemulțumit pe tine a fost atitudinea puțin bătăioasă pe care colegul și prietenul nostru o afișează de fiecare dată când expune temele sale favorite.
Ce face ca un user sa dobandeasca titlul de expert in profetii?
Faptul ca a citit Biblia?Foarte bine, imi plac oamenii care zilele acestea citesc si Biblia.
Dar citirea Bibliei, analiza ei nu te face automat si expert in ceva.
Expertiza tine de validitatea rationamentului, care poate sa fie ori falsa ori adevarata.
Daca rationamentul are o alta structura, alta in afara de cea mentionata mai sus de mine nu esti expert ci esti un om care are niste opinii legate de subiect.
Eu cred ca G7 reprezinta Fiara din Biblie cu ale sale coarne si cred asta pentru ca...dupa care se insira niste argumente extrase din Biblie.
Alta persoana poate sa admita ca argumentele sunt sau nu valide, dar nu are importanta, trecerea timpului este cea care de fapt le valideaza intr-un fel si nu altul.
Ceea ce m-a nemultumit pe mine in contextul discutiei a fost bla bla bla-ul pe post de raspuns la argumentul prezentat in culoarea rosie, argumentul despre Iersusalim care o sa fie locuit din neam in neam vecinic, de unde eu inteleg ca de fapt nu o sa fie distrus niciodata.
Dude a considerat ca Ierusalimul s-a innoit si a devenit din Ierusalim biserica lui Hristos, locuita vesnic din neam in neam.
M-am oprit sa-l intreb care biserica, nu de alta dar toate bisericile se desemneaza implicit ale lui Hristos.
M-am oprit sa-l intreb cum o biserica este locuita din neam in neam, pentru ca nu avea rost.
Cand cineva si-a format o opinie cu privire la descalcirea profetiilor, o sa mearga cu ea pana in panzele albe.
Ori daca ar fi fost asa de simplu, nici nu mai era nevoie sa ne raportam la respectivele viziuni ca la niste profetii, ci doar ca la niste lucruri care se vor intampla intocmai intr-un fel si nu in altul.

View PostDude_2nd, on 14 mai 2018 - 07:17, said:

da, Babilonul = Cetatea cea Mare, numita in limbaj duhovnicesc ca fiind Sodoma si Egipt. Te las pe tine sa-ti prajesti neuronii descifrand ce inseamna titulaturile astea puse Cetatii Celei Mari unde a fost rastignit Domnul. Posted Image
Inainte de a ne descalcii neuronii, observam ca atunci cand analizezi o profetie dumneata pleci de la 2 chestiuni
-ceteatea este cand sistem cand loc geografic.
Poate te hotarasti nu de alta dar fizic, Isus adica Domnul a fost rastingnit la Ierusalim, iar psihic, a fost rastignit de nenumarate ori cand credinta a luat-o pe aratura.Ca de exemplu in Sodoma.

Edited by Signed_on_ice, 16 May 2018 - 06:32.


#1115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Biblia vorbește despre Ierusalimul de acum, care nu mai este orașul Ierusalim în care Trump și-a mutat ambasada zilele trecute.

Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, si el este mama noastra. (Gal.4:26)
în scena profetică actuală funcționează Ierusalimul mama creștinilor, care însă este Sus, în Ceruri.

#1116
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 16 mai 2018 - 09:54, said:

Biblia vorbește despre Ierusalimul de acum, care nu mai este orașul Ierusalim în care Trump și-a mutat ambasada zilele trecute.

Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, si el este mama noastra. (Gal.4:26)
în scena profetică actuală funcționează Ierusalimul mama creștinilor, care însă este Sus, în Ceruri.
corect.

iar cel pamantesc in care Cornu cel Mic prin Trump, si-a instalat corturile ambasadei, a primit cartea de despartire pe motiv de curvie cu imparatii pamantului, in special cu Fiara cu cele (G)7 capete prin Cornu cel Mic. Profetia e limpede cristal. Totusi, negustorii pamantului ii imbata cu vinul curviei ei pe toti locuitorii pamantului. Incearca sa porti o discutie onesta, argumentata, inteligenta, cu un om beat. Ai incercat? Posted Image Eu da. De aceea inteleg perfect termenii in care vorbeste Profetia. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 May 2018 - 10:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate