Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#1
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Salutari tuturor,

Dupa cateva jurnale de casa citite cap coada (bicosu - Casa P+1+pod; maddy23 -Casa Pitesti si denache - Casa P+1, constructie 2016) si alte cateva, citite pe sarite, cateva zeci de pagini (oMariusRO - Operatiunea "Casa noua" si dana84 - Casa parter si etaj) mi-am facut cateva fisiere word cu TO DO and NOT TO DO la constructia unei case si incerc sa prind din mers cate ceva din experienta fiecaruia.

Astfel dupa luni bune de lecturat in paralel si IPAT seria 3, Incalzire pardoseala Amorfi, Cazane peleti si IZOLARE TERMICA LOCUINTA inca simt ca este loc de imbunatatit si deschizand acest jurnal de casa sper ca voi primi feedback din partea celor care sunt in curs de construire, cei care au terminat casa mult visata dar bineintales si de la cei de specialitate, arhitecti, ingineri si constructori.

Am cumparat un teren de 593 mp in Cornetu Ilfov in 2014 iar in acest an sper ca voi putea cu success incepe constructia casei. Terenul are o forma atipica de 18mx27m cu lungimea ca si deschidere la drumul de servitute. Am intrat in posesia CU de la Primarie, retragere 3m pe toate partile si cedare 1m la primarie pentru drum acces. Am facut deja un studio geotehnic, cu referat de verificator autorizat si deja am luat legatura cu un arhitect si am demarat niste anteproiecte pe care o sa le atasez mai jos.

Astazi din cate stiu cineva din echipa lui trebuia sa depuna actele pentru avize, o sa trec zilele astea pe la el pentru o ultima varianta de anteproiect.
Casa se vrea a fi una mica spre medie de maxim 140-150 mp desfasurati, P+1E. Structura va fi pe cadre de 30x30 cu grinzi de 40x25(cred), pereti exteriori Porotherm 30Sth si in interior BCA de 15, placa de beton peste etaj si pod prevazut cu scara extensibila, eventual folosit ca si depozit.

In urma discutiei cu arhitectul am primit doua propuneri de schite, schita 1 si 2, dupa alte discuti si modificari a rezultat si prin contopirea lor o a treia schita V3  care acum este dupa alte modificari schita pe care se va merge in continuare versiunea V 3.3.

La versiunea V3.3 nu imi plac golurile usilor de la parter si etaj imi par prea apropiate unele de altele. Am constatat lipsa spalete la usa camera tehnica din hol si spalate cam mic la usa de la terasa de la bucatarie si usa exterioara de la spatiu tehnic cam aprox 10 cm, cred ca ar trebui mai mare gen 25 cat e o caramida porotherm.

La fel usa anexa cred ca trebuie spre exterior, usile la vestibul aliniate nu pe diagonala si ambele spre interior. Voi ce ziceti, ce modificari spre bine se pot adduce la anteproiect, care sa i le cer arhitectului? Eu am cateva in vedere, usile si paleti precum si largirea holului de la etaj pentru a nu fi usile la colturi inghesuite, dar se va pierde la camera cu balcon din latime.

Astept cu nerabdare sugestile voastre si sper ca va fi un jurnal de success precum si constructia casei in sine! Numai bine, Mirel.

Attached Files

  • Attached File  v1.jpg   102.69K   606 downloads
  • Attached File  v2.jpg   78.39K   580 downloads
  • Attached File  V3.jpg   96.31K   570 downloads
  • Attached File  V3.3.jpg   103.61K   623 downloads
  • Attached File  1 Teren.jpg   91.01K   497 downloads

Edited by Mirel_85, 16 January 2017 - 22:34.


#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salutari si bine ai venit...
Nu ai atasat nici o schita :)
First question: De ce Porotherm STh30 (caramida portanta antiseismica) daca e o structura pe cadre?

#3
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Salut, merci. Acum sunt si schitele, inca editam mesajul. Arhitectul a propus o structura mixta de caramida la exterior si BCA la interior. Chit ca este pe cadre mi-a spus ca imi recomanda caramida la exterior de 30 si nu BCA. El nu a recomandat tipul de caramida dar l-am ales eu deoarece 30 sth cred ca are o rezistenta termica mai buna ca orice alta caramida de 30 cm grosime, sau cel putin asa am gasit eu prin pliantele producatorilor de caramida...

Edited by Mirel_85, 16 January 2017 - 22:52.


#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am tras concluzia după ce am văzut fugitv schițele,că poate ar trebui să ții cont în baie de ce vrei să pui(cabină de duș sau cadă).
Personal,camerele din unele schițe,mi se par a fi cutiuțe(din punctul de vedere al unuia cu "volum" mai mare).

Însă,nu am înțeles de ce scara din V1 ar lățimea de 2 metri?
Și de ce este biroul la etaj?
La 1,5 ai loc să urci și pianul la etaj(bănuiesc).

Doar întreb ca să mă aflu în treabă,căci eu stau la bloc.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
1.20m e standardul pt scara cu doua sensuri (adica pot trece doua persoane normale una pe langa alta). 1.05m e pt scara cu un singur sens (adica daca se intalnesc doua persoane pe scara una trebuie sa se opreasca, sa se puna cu spatele la perete sa treaca cealalta). daca vrei scara la minimum merge si 0.8m, dar daca se intalnesc doua persoane pe scara nu prea vor putea trece una pe langa cealalta.

Edited by Fane, 16 January 2017 - 23:25.


#6
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostASCENDED, on 16 ianuarie 2017 - 23:12, said:

Am cerut doua solutii, una cu scara pe hol si una cu scara integrata in living. La V1 are 2 m latime deorece este scara cu doua rampe si podet, urci 8 trepte, te intorci 360  grade pe podet si dupa inca 8 trepte.
Din V1 si V2 am ajuns la V3. Ultima varianta de schita e V3.3, celelalte mai vechi deja nu mai sunt de actualitate.
Biroul este la etaj deoarece la nevoie se poate transforma intr-un mic dormitor pentru un copil de pana in 6-7 ani.
Mi-am facut deja niste planuri pt bai, la parter dus, chiuveta, wc si masina de spalat iar la etaj, wc, labidoar, chiuveta, cada si un dulapior.
Nu intaleg ce ai vrut sa spui cu "la 1,5...." ?

Edited by Mirel_85, 16 January 2017 - 23:42.


#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
STH de la Poroherm are conductivitatea termica λ = 0,142 W/mK in comparatie cu cel mai ordinar EPS care are λ = 0,04 W/mK. Raportul il calculezi singur...concluzia care trebuie sa o tragi este ca nu merita diferenta de bani doar pentru ca are cel mai bun λ dintre caramizi Posted Image.

Studiu de caz (preturi si caracteristici materiale de pe site la Dede):
Porotherm Sth30 - 260.28 lei/mc, λ = 0.141 W/mK
Porotherm 25/30 Light Plus - 212.16 lei/mc, λ = 0.234 W/mK
EPS 80 - 180.27 lei/mc, λ = 0.04 W/mK

Calculand in u-wert un perete din Porotherm Sth30 + 15 cm EPS reiese un R = 6,106 [m²K/W] iar aceasi configuratie cu Porotherm 25/30 Light Plus + 15 cm EPS reiese un R = 5,260 [m²K/W].
Pentru a da acelasi rezultat ar trebui Porotherm 25/30 Light Plus + 18.5 cm EPS rezultand un R = 6,135 [m²K/W].
Daca ne raportam la o arie de 200 mp de fatada (valoarea este estimativa din prima varianta: (8.3+7.9+7.3+7.9)x6 = 195 mp) atunci pe prima varianta (STH+15EPS) ar fi necesar 200x0.3 = 60 mc de STH si 200x0.15 = 30 mc de EPS ...rezulta 21 025 lei. La a doua var. (Porotherm Light + 18.5 EPS - stiu ca nu exista Posted Image ) ar fi 200x0.3 = 60 mc de Porotherm Light + 200x0.185 = 37 mc EPS...rezulta 19 399.6 lei. Dezavantajul pentru var.2 este ca "pierzi" 3.5 cm din curte Posted Image

Revenind la schite pe care intre timp le-a vazut....sincer?...Nu imi place nici una din variante....nu imi place in primul rand forma dreptunghiulara a casei...nu imi ofera absolut nimic vizual o asemenea casa...banuiesc ca acoperisul va fi in 2 ape? Va arata ca o sura Posted Image scuza-ma nu vreau sa jignesc...e doar parerea mea.
In var.1: - nu imi place ca nu ai camara la bucatarie, ai acolo holul care duce la scara mare si ametit, scara pusa in spatele casei nu mi se pare o alegere inspirata; la etaj acelasi spatiu imens irosit cu acel hol, apoi nu vrei nici macar un dressing la dormitoare, nu vrei sa ai baia ta proprie la dormitorul matrimonial?
In var.2  - hol mare irosit (stii ca asta e din cauza formei de dreptunghi a casei, nu??) aceasi bucatarie fara camara si amplasata prea departe de intrare va fi distractiv sa cutreieri toata casa cu baxurile de suc in brate sau sacosele de cartofi pana in bucatarie Posted Image , scara foarte chinuita , intrarea in dormitorul de 16 mp este mult prea aproape de prima treapta (practic cand iesi din dormitor vei fi pe marginea scarii, o intoarcere gresita si esti cu rotile in sus), nu mai repet povestea cu dresing si baie proprie
var. 3 - bucatarie aproape de intrare Posted Image insa lipsa camara Posted Image , scara tot incomoda....la etaj raman la opinia mea cu dresingul si baia proprie.

@ascended ...scara din v1 are 2 metri pentru ca este din 2 rampe...deci fiecare rampa de 1 metru...

Inca nu este tarziu sa schimbi arhitectul....actualul este evident ca "se chinuie" prea tare.

Edited by brawnie, 16 January 2017 - 23:40.


#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostMirel_85, on 16 ianuarie 2017 - 23:36, said:

Nu intaleg ce ai vrut sa spui cu "la 1,5...." ?
1,5 metri lățime.

#9
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postbrawnie, on 16 ianuarie 2017 - 23:39, said:

STH de la Poroherm are conductivitatea termica λ = 0,142 W/mK in comparatie cu cel mai ordinar EPS care are λ = 0,04 W/mK. Raportul il calculezi singur...concluzia care trebuie sa o tragi este ca nu merita diferenta de bani doar pentru ca are cel mai bun λ dintre caramizi Posted Image.

Merci de info, nu am aprofundat asa de mult la astfel de calcule comparative.


Studiu de caz (preturi si caracteristici materiale de pe site la Dede):
Porotherm Sth30 - 260.28 lei/mc, λ = 0.141 W/mK
Porotherm 25/30 Light Plus - 212.16 lei/mc, λ = 0.234 W/mK
EPS 80 - 180.27 lei/mc, λ = 0.04 W/mK

Calculand in u-wert un perete din Porotherm Sth30 + 15 cm EPS reiese un R = 6,106 [m²K/W] iar aceasi configuratie cu Porotherm 25/30 Light Plus + 15 cm EPS reiese un R = 5,260 [m²K/W].
Pentru a da acelasi rezultat ar trebui Porotherm 25/30 Light Plus + 18.5 cm EPS rezultand un R = 6,135 [m²K/W].
Daca ne raportam la o arie de 200 mp de fatada (valoarea este estimativa din prima varianta: (8.3+7.9+7.3+7.9)x6 = 195 mp) atunci pe prima varianta (STH+15EPS) ar fi necesar 200x0.3 = 60 mc de STH si 200x0.15 = 30 mc de EPS ...rezulta 21 025 lei. La a doua var. (Porotherm Light + 18.5 EPS - stiu ca nu exista Posted Image ) ar fi 200x0.3 = 60 mc de Porotherm Light + 200x0.185 = 37 mc EPS...rezulta 19 399.6 lei. Dezavantajul pentru var.2 este ca "pierzi" 3.5 cm din curte Posted Image

Ce alta marca de caramida de 30 cm recomazi in afara de Porotherm 25/30 Light Plus ? Cred ca o sa fie 30 cm + 15 EPS simplu sau grafidat, e OK?


Revenind la schite pe care intre timp le-a vazut....sincer?...Nu imi place nici una din variante....nu imi place in primul rand forma dreptunghiulara a casei...nu imi ofera absolut nimic vizual o asemenea casa...banuiesc ca acoperisul va fi in 2 ape? Va arata ca o sura Posted Image scuza-ma nu vreau sa jignesc...e doar parerea mea.

No ofense taken, fiecare cu gustul si parerea lui. In mare parte ai dreptate si mie mi se pare simpla si dreptunghiulara dar dupa cum spuneam, vreau o casa mica/medie placuta si utila, nu sunt pretentios si nu pretind ceva wow arhitectural, atat timp cat scap din betoanele de la chirie si ma mut la curte in propria casa.


In var.1: - nu imi place ca nu ai camara la bucatarie, ai acolo holul care duce la scara mare si ametit, scara pusa in spatele casei nu mi se pare o alegere inspirata; la etaj acelasi spatiu imens irosit cu acel hol, apoi nu vrei nici macar un dressing la dormitoare, nu vrei sa ai baia ta proprie la dormitorul matrimonial?
In var.2  - hol mare irosit (stii ca asta e din cauza formei de dreptunghi a casei, nu??) aceasi bucatarie fara camara si amplasata prea departe de intrare va fi distractiv sa cutreieri toata casa cu baxurile de suc in brate sau sacosele de cartofi pana in bucatarie Posted Image , scara foarte chinuita , intrarea in dormitorul de 16 mp este mult prea aproape de prima treapta (practic cand iesi din dormitor vei fi pe marginea scarii, o intoarcere gresita si esti cu rotile in sus), nu mai repet povestea cu dresing si baie proprie

var. 3.3 - bucatarie aproape de intrare Posted Image insa lipsa camara Posted Image , scara tot incomoda....la etaj raman la opinia mea cu dresingul si baia proprie.

Lipsa camarei este pentru ca nici nu a fost in plan si nici nu o sa fie, nu ii vad folosul, eventual pot improviza la nevoie in anexa un colt de borcane de dulceturi si muraturi.
Scara incomoda in ce fel? Treptele prea inalte, nu e suficient de lata? Acolo e o treapta in plus inainte de podet, deja am vb cu arhitectul sa o scoata.
Dresing va fi facut dupa la comanda sau cumparat din Ikea, kika, etc, nu cred ca e necesar a fi pus in planul de arhitectura, sau poate ma insel..?

@ascended ...scara din v1 are 2 metri pentru ca este din 2 rampe...deci fiecare rampa de 1 metru...

Inca nu este tarziu sa schimbi arhitectul....actualul este evident ca "se chinuie" prea tare.

Din pacate este prea tarziu, deja am semnat un contract, am platit o prima transa + contravaloarea taxelor avizelor + o taxa ca se ocupa ei de avize, aproximativ 2600 RON.



View PostFane, on 16 ianuarie 2017 - 23:25, said:

1.20m e standardul pt scara cu doua sensuri (adica pot trece doua persoane normale una pe langa alta). 1.05m e pt scara cu un singur sens (adica daca se intalnesc doua persoane pe scara una trebuie sa se opreasca, sa se puna cu spatele la perete sa treaca cealalta). daca vrei scara la minimum merge si 0.8m, dar daca se intalnesc doua persoane pe scara nu prea vor putea trece una pe langa cealalta.

In prima iteratie la scara din living era de 80 cm dar i-am spus arhitectului ca mi se pare cam ingusta, asa ca acum a devenit de 100 cm latime. Cred si sper ca e suficient 100 cm la o casa unifamiliara de 2 persoane, 3 sau 4 pe viitor Posted Image


View PostASCENDED, on 17 ianuarie 2017 - 00:08, said:

1,5 metri lățime.

Da, la parter e prevazut hol de 165 cm latime iar la etaj doar 135 cm. Mi s-a parut cam putin 135 cm la holul de la etaj dar masurand holul coridorului de la bloc care este de 140 cm iar holul din apartament este de 120 cm, acum mi se pare ok 135 cm.

Edited by Mirel_85, 17 January 2017 - 00:38.


#10
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Sti ca ai platit Avizele cu ~50% mai mult...?!...nu stiu sigur ce cerinte ai avut in CU dar pe Ilfov toate nu costa mai mult de 1000 RON
Imi poti spune cat a costat Studiul Geotehnic?!

#11
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Pe langa contravaloarea taxelor de avize, pe care e normal sa primesc chitante sa vad cat au fost si sa imi returneze bani sau sa ii mai dau eu daca este nevoie(pentru ca la salubritate inca nu am platit), are si o taxa precum toti arhitecti cu care am discutat anterior, pe care unii o includ in pretul per metru patrat, alti o cer separat pentru serviciul lor de a face actele necesare de depunere, a se deplasa si a sta la coada sa depuna, sa platesca si sa ridice avizele cerute in CU.

Studiul m-a costat 1.200 RON un singur foraj, a fost mecanic, manpower. Au dat de apa la -210 cm s-au mai chinuit vreo 15 minute inca vreo 10-20 cm adancime dar nu puteau extrage mostra ca se spala de apa pietrisul amestecat cu nisip de la adancimea respectiva.

Edited by Mirel_85, 17 January 2017 - 10:01.


#12
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Multumesc...
...a fost alegerea ta cu Avizele...a fost doar o observatie.
Sunt in aceiasi etapa cu tine...plata lor te-a scutit de timp pierdut/nervi doar ca mi s-a parut ca ai platit cam mult.
Succes cu Constructia!

#13
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 17 ianuarie 2017 - 10:41, said:

Multumesc...
...a fost alegerea ta cu Avizele...a fost doar o observatie.
Sunt in aceiasi etapa cu tine...plata lor te-a scutit de timp pierdut/nervi doar ca mi s-a parut ca ai platit cam mult.
Succes cu Constructia!

Cu placere, nu e nici o problema sunt deschis la orice fel de observatie sau sugestie, fie ea pe placul meu sau nu. M-am interesat anterior de birocratia depunerii de acte pentru obtinerea azizelor si alergatura si la depus si la ridicare, toate au termene diferite deci la cum merge treaba in Romania trebuia sa imi iau liber de la servici cel putin o zi,doua la depunere si inca cel putin una sau doua la ridicarea lor, asta in cazul ca erau toate actele in regula.
Ai foarte mare dreptate timp si nervi, tocmai din acest motiv am ales sa ma scap de acest timp pierdut si nervi contra unei sume de bani mai exact 1.000 RON cat a fost onorariul solicitat de ei.
Merci frumos si tie de asemena succes cu constructia!

#14
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
De exemplu la Sanatatea Populatiei va trebui sa modifice "Birou" din V3.3 deoarece are sub < 12 mp si "Birou" = Camera (indiferent daca este sau nu Dormitor) -> motiv pentru a nu primi/respingere acte.

Edited by Adrianradu, 17 January 2017 - 13:17.


#15
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAdrianradu, on 17 ianuarie 2017 - 13:10, said:

De exemplu la Sanatatea Populatiei va trebui sa modifice "Birou" din V3.3 deoarece are sub < 12 mp si "Birou" = Camera (indiferent daca este sau nu Dormitor) -> motiv pentru a nu primi/respingere acte.
E prima data cand aud de asa ceva.


"Inca nu este tarziu sa schimbi arhitectul....actualul este evident ca "se chinuie" prea tare. " @brawnie

Chinuieli din astea le observ (in ultimul timp) la arhitectii de prin sud (in special capitala sau ilfov) ...doar ca nu inteleg motivul. In schimb la arhitectii de prin Ardeal (de ex) observi o alta abordare de imagine (una in bine) , de creativitate si deschisi catre lucrurile noi. Iar altii parca au ramas blocati in parcarea de idei ..


#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMirel_85, on 17 ianuarie 2017 - 00:29, said:

Din pacate este prea tarziu, deja am semnat un contract, am platit o prima transa + contravaloarea taxelor avizelor + o taxa ca se ocupa ei de avize, aproximativ 2600 RON.
Nu este prea tarziu... niciodata nu este prea tarziu...si ca sa iti spun caz concret cunostinta cu autorizatia de constructie scoasa refacut proiectul si scos alta autorizatie dupa ce i s-a deschis ochii... prea tarziu este dupa ce e casa gata...
Scara este ingusta si marginita de 2 pereti...va da tot timpul impresia de claustrofobie... eu unul nu m-as simti deloc bine pe o asemenea scara...
Nu ti-a facut arhitectecul si o volumetrie ca sa ne dam cu parerea? cu toate ca multe variante nu are de unde sa scoata avand in vedere "dreptunghiul"... Eu mi-am dat cu parerea mai las si pe altii :)

PS: Referitor la EPS grafitat vs EPS normal...iar nu merita ..nu iti mai fac calculele dar crede-ma cu banii care ii dai pe grafitat obtii o termoizolatie mai buna din EPS normal ...ceva mai gros normal(cam 2-3 cm e diferenta)...EPS grafitat de 10 cm este aprox echivalentul la 12 cm EPS normal...
PS2: Avand in vedere ca este o structura pe cadre eu as merge pe cea mai usoara caramida de pe piata (sau chiar BCA) pentru a nu incarca aiurea structura...

#17
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 17 ianuarie 2017 - 13:10, said:

De exemplu la Sanatatea Populatiei va trebui sa modifice "Birou" din V3.3 deoarece are sub < 12 mp si "Birou" = Camera (indiferent daca este sau nu Dormitor) -> motiv pentru a nu primi/respingere acte.

E prima oara in viata mea cand am auzit de "Sanatatea Populatiei" poti dezvolta subiectul!
Mie arhitectul mi-a spus ca daca e sub 280 cm latime nu poate fi numit Dormitor dar poate a avea alta functie, de exemplu Birou.
Si daca e sa existe o "Sanatate a populatiei", putin probabil, din Birou il fac in acte Spatiu depozitare, de 10 m2, nu cred ca poate sa imi zica cineva ca e prea mare "Debaraua" ?!?



View PostdoarUNom said:

E prima data cand aud de asa ceva.

Asa si eu, prima oara cand aud, dar ma duce cu gandul la ceva asemnator in alte zone ale Euopei. De exemplu stiu de la o cunostinta din Elvetia si ca la ei sunt norme stricte de marimi garsoniere sau apartamente dupa numarul de locatari si varsta lor, si zona in care sunt amplasate. Un cuplu nu poate inchiria o garsoniera, o persoana poate dar un cuplu nu, ii obliga legea sa stea/ sa inchirieze, minim un apartament c doa camere. La fel si la constructia de case dar noi traind in Romania putin probabil de astfel de norme, sau poate o fi pe foaie dar in parctica nu se aplica.

#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu mă pricep,așa că doar întreb,iar dacă ar fi corect,poate se ține cont:

EPS grafitat,nu ar fi bun de pus sub fundație?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate