Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tableta sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
În luna februarie băiețelul meu face 2 anișori și cam de la 1 an și 9 luni se joaca pe o tableta diverse jocuri pentru copii, acum ca urmează ziua lui ma gândeam sa ii iau o tableta mai mica și mai buna cea pe care o folosește este și mare și grea și are cam 5 ani plus ca se încarcă greu având probleme la jackul de încărcare. Cred ca în medie se joaca cam 2 ore toată ziua, și în special jocuri de colorat, asculta povesti din desene și ale jocuri pentru el ca este mic.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sau nu.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca la 2 ani are tableta , la 12 ani ii cumperi un cartier ... ?

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Stati calmi, nu e chiar asa neobisnuit sa aiba tableta la 2 ani.
Problema e ca nepotelul meu, de la 2 la 5 ani, a stricat 2 tablete de 3 ori (una a fost la garantie o data).
Dar stricat din ala meserias, spart ecran cel putin, calcate in picioare.
Si fetita unei prietene, la 5-6 ani, a stricat tableta dupa 3 luni (a muscat din ea).
Si fetita altei prietene a rupt ambele mufe de incarcare (tableta, incarcator).
Si multe alte exemple......
Deci problema nu e ca au tableta, problema e ca le strica en-gross.
Si oricum se joaca pe telefoanele parintilor, chiar daca nu au tableta.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am luat cea mai ieftina tableta de 7" pe care am putut s-o gasesc la vremea respectiva.
A rezistat cateva luni, ca a alergat cu ea in brate, a alunecat si gata. Dusa a fost.
Piciul unui prieten a dat cu ciocanul in tableta de i-o luase tac-su.

Recomandrea mea e s-o folosesti pe cea pe care-o ai, pana moare definitiv.
Fiind mai mare o poti pune "in picioare" pe masa si el pe scaunul lui.
Asa va avea si o pozitie corecta.

Edited by sfantu.dracu, 16 January 2017 - 10:26.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Avand in vedere varsta si de asemenea cele spuse de colega Roxana, recomand o tableta ieftina (daca neaparat trebuie inlocuita cea actuala).
Mufa de incarcare rupta, display sau touchscreen spart, carcasa crapata/sparta/indoita si plonjatul in cada de baie/toaleta/piscina nu fac obiectul garantiei si sunt acoperite eventual de o asigurare mai scumpa decat tableta.
Si folosind-o un copil asa de mic, e inevitabil sa se intample asa ceva mai devreme sau mai tarziu.

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Daca tot ii iei, ia-i una ok, cu ecran mare, rezolutie buna.
Ca o strica, ca nu...aia e...

Nu-s impotriva tabletelor, mai ales ca si ai mei au tablete, nepotii la fel si cam toti copiii din jur pe care ii stiu, au.

View Postcobi1, on 16 ianuarie 2017 - 09:55, said:

Daca la 2 ani are tableta , la 12 ani ii cumperi un cartier ... ?

Nu ii iei cartier, ii iei accesorii sau gadgeturi. Asta e era in care traim.

Eu, alor mei de Craciun, le-am luat casti extraauriculare pt tableta, bune atat pentru ei, cat si pentru noi, ca sa nu mai auzim toata ziua tutoriale cu voce tare.

#8
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
As dori sa achiziționez o tableta de 7 inch cea actuala este de 10 inch și este din metal e foarte grea iar problema cu încărcarea o are de mult nu din vina lui, este cât de cât grijuliu cu ea se joaca în pat urcat pe perne. Nedumerirea mea era mai mult dacă e bine sau nu sa folosească tableta de la vârsta asta. Da se joaca și pe telefoane cum le prinde și chiar știe sa umble știe unde sunt jocurile știe sa dea înapoi știe sa îl aprindă știe sa facă poze părinți mei chiar zic ca ei nu știu sa umble cum umbla el pe tableta/telefon.

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Nu-i nicio problema ca se joaca pe tableta. Dar de la 2 ani. Da-o dracu.

Nu stiu, este doar parerea mea. Eu cred ca un copil nu se va dezvolta armonios psihic daca la 1 an ii dai acces la o tableta. I se distorsioneaza modul cum percepe el realitatea.

Am vazut/auzit de un caz in care copilul de 4-5 ani dadea/facea swipe la coperta unei reviste.(de fapt doar incerca, bineinteles ca acest lucru nu era posibil insa in psihicul copilului era posibil)
Parerea mea.

LE: Ce porcarii aud. Pai nu a zis nimeni sa nu le luati tablete la copii. La varste de 7-8+ ani da, dar la 1 an..mai da-o dracu de treaba.

1-7 ani este perioada cand copii se dezvolta extrem de mult din multe puncte de vedere, psihic etc. Daca tu ii arunci in brate de la varsta de un an o tableta...

Edited by andreiMembruAnonimut, 16 January 2017 - 11:10.


#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
Lsa-i bai, trebuie sa fie si oameni pe lumea asta care sa faca pantofii. Mai taiem din competitie. Selectie naturala.
Da sincer, credeam ca e troleala. Dupa aia mi-am amintit cite cazuri asemanatoare am vazut.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Post-Diana-, on 16 ianuarie 2017 - 10:40, said:

Daca tot ii iei, ia-i una ok, cu ecran mare, rezolutie buna.
Ca o strica, ca nu...aia e...

Nu-s impotriva tabletelor, mai ales ca si ai mei au tablete, nepotii la fel si cam toti copiii din jur pe care ii stiu, au.



Nu ii iei cartier, ii iei accesorii sau gadgeturi. Asta e era in care traim.

Eu, alor mei de Craciun, le-am luat casti extraauriculare pt tableta, bune atat pentru ei, cat si pentru noi, ca sa nu mai auzim toata ziua tutoriale cu voce tare.
O fi " era " asta defecta , daca parintii cumpara copiilor de sub 3 ani , gadgeturi in loc sa iasa cu ei in parc , la patinuar , cu bicicleta si alte activitati care solicita si corpul nu doar creierul .. ne miram de ce copchii au atatea probleme . Fiecare isi creste cum stie , odrasla , dar fiind un forum , cred ca sfaturile variate ajuta mult .

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Intind sa cred ca nimeni nu detine adevarul absolut despre subiectul  ``a detine sau nu gadget la 2 ani``.
Vor fi unii care vor zice da, unii care vor zice sigur nu si tot asa.

Eu zic ca trebuie sa faci cum crezi tu, cum crede si sotia, pentru ca voi stiti cel mai bine.
Daca nu il lasi toata ziua cu ochii in tableta, ia-i.
Tableta, cu multe alte rele, are si avantajele ei.

View Postcobi1, on 16 ianuarie 2017 - 10:54, said:

O fi " era " asta defecta , daca parintii cumpara copiilor de sub 3 ani , gadgeturi in loc sa iasa cu ei in parc , la patinuar , cu bicicleta si alte activitati care solicita si corpul nu doar creierul .. ne miram de ce copchii au atatea probleme . Fiecare isi creste cum stie , odrasla , dar fiind un forum , cred ca sfaturile variate ajuta mult .

Iesim si cu ei prin parcuri, peste tot, sa nu crezi ca stam cu copiii doar in casa, conectati la incarcatoare si atat.

Tableta este un fel de jucarie, o lasa, o iau, cred ca noi, astia mari suntem mai dependenti de tehnologie, decat ei.

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Pentru astia gen "Gica Contra" :
Cat ma certau  mama si bunicii sa nu mai stau "cu ochii in tv" cand ma uitam la casetele cu Tom si Jerry.... Ba'  si culmea e ca eu mai mult ma apropiam de el si inca vad ba'

#14
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Eu personal cred ca un "consum moderat" de tableta ajuta la dezvoltarea optima a copilului ii dezvoltă și niște aptitudini, atenția și reflexele, și ii place foarte mult sa stea afară și sa se joace cu copii mai mari ca el. 1 ora maxim 2 pe parcursul unei zile de 12 ore nu cred ca e mult, în momentul în care o sa meargă la grădiniță programul de timp liber se micșorează la fel și programul de tableta.

Edited by Anonyymous, 16 January 2017 - 11:17.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
De acord si eu, un consum moderat este cheia.

#16
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
@Anonyymous nu-i strica copilaria.>>Posted Image

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vrei sa ii strici copilaria si sa poarte ochelari de pe la 10 ani ? Toate sunt la vremea lor. Pe o rabla de tableta de 7" ieftina o sa aibe rezolutia foarte proasta.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In fiecare luna , puneti 10 lei deoparte . Peste cativa ani , cumparati ochelari copiilor din banii acestia . Obisnuiti-i sa focalizeze la 25 cm si  sa aveti niste adolescenti miopi ...doar pentru ca tot ceilalti parinti fac asta . Nu-i asa o tragedie . Vor avea niste restrictii profesionale ...dar ce conteaza , vor avea o copilare fericita , cu tableta in nas . Imi vine sa va strang de gat ( la figurat , nu sariti de cur in sus )  , cand vad cum va nenorociti la gramada copiii !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate