Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tableta sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAnonyymous, on 24 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Dupa ce am inceput acest topic, am inceput incet incet sa nu i-o mai dam deloc tableta, o mai cere el cand isi amintestem dar ii distragem atentia si uita de ea, mai apuca el cateodata cate un telefon dar foarte putin pe zi. Mi bine asa fara tableta, cand va sosi ziuaam sa ii ia-au si tabelta, pe moment nu mai are acces la ea.
Va multumes la toti pentru sfaturi.
O decizie inteleapta .

View PostAnonyymous, on 10 februarie 2017 - 09:31, said:

La mine sa ma joc cu băiețelul are un efect benefic asupra mea după stresul de la muncă și cred ca și benefic si pentru el. Când ma joc cu el uit de toate grijile și problemele cotidiene.
Esti pe drumul cel bun .

Chiar daca e frig afara si nu aveti parc in apropiere , jocuri ( dinamice ) se pot face in aer liber, cu micutii si este mai benefic decat orice joc pe tableta , inchis in casa ...

#38
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Am un nepoțel care îl îngrijesc și îi obsedat de tableta lam pedepsit lam și certat i-am ascuns tableta și tot nu mă mai înțeleg cu el face numai prostii nu mai asculta vorbește aiurea . Nu știu ce săi mai fac îmi puteti da un sfat

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Foloseste o nuia.

#40
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Va bucurati ca stiu sa numere, la 4 ani, datorita tabletei, ca se dezvolta intelectual, dar nu va doare ca la varsta aia ar trebui sa se dezvolte emotional, astfel sa ajunga sa stie si sa poata relationa cu coilegii de gradinita, educatorii si ulterior profesorii. Chiar va creste inima cand ei stiu da swype dar in acelasi timp sunt impotenti emotional?

#41
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postonlyviu, on 20 decembrie 2017 - 12:22, said:

Va bucurati ca stiu sa numere, la 4 ani, datorita tabletei, ca se dezvolta intelectual, dar nu va doare ca la varsta aia ar trebui sa se dezvolte emotional, astfel sa ajunga sa stie si sa poata relationa cu coilegii de gradinita, educatorii si ulterior profesorii. Chiar va creste inima cand ei stiu da swype dar in acelasi timp sunt impotenti emotional?
Ti-ai pus problema ca stiu sa manuie tableta impecabil dar in acelas timp comunica ireprosabil si emotional si vorbit cu educatoarea /colegii/oamenii de pe strada/vanzatorii din magazin etc? Iti garantez ca exista chiar foarte multe exemple de genul.

#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcuculea, on 17 ianuarie 2018 - 22:33, said:

Ti-ai pus problema ca stiu sa manuie tableta impecabil dar in acelas timp comunica ireprosabil si emotional si vorbit cu educatoarea /colegii/oamenii de pe strada/vanzatorii din magazin etc? Iti garantez ca exista chiar foarte multe exemple de genul.
Arata-mi mie cateva. Pai ce emotie sa mai simta cand ala e obsedat de like si share ?
Eu foarte rar ii dau telefonul sa joace puzzle copilului meu care are 3 ani jumate. Cand spun foarte rar ma refer la maxim 15-20 de minute o data la 4-5 zile. Desi niciodata nu i-am aratat cum si unde sa apese a prins imediat cum sa umble pe telefon...asa ca legat de inteligenta m-am lamurit ca il duce capul....important e ca acea inteligenta sa fie indrumata spre ceva constructiv.

#43
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Tableta nu inseamna doar si numai facebook sau chat.

Tableta,daca stii cum sa il canalizezi,poate insemna ceva foarte educTiv si distractiv.

Ma rog, fiecare cu a lui conceptie. Eu sunt mai openmind,asa va fi si copilul meu. Acum sa aud conceptii despre openmind. Bineanteles ca fiecare va intelege ce il taie capul si ce vrea.


#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2018 - 16:49, said:

Tableta nu inseamna doar si numai facebook sau chat.

Tableta,daca stii cum sa il canalizezi,poate insemna ceva foarte educTiv si distractiv.

Problema este ca tableta la varste fragede duce la afectiuni cerebrale. Ajunge sa fie exact unui drog pentru copii. Nu mai bine ii pui niste culori si o foaie in mana sa o mazgaleasca decat sa dea click-uri ? Nu mai bine ii pui niste lego/ cuburi si il lasi sa isi bata capul cu ele ca sa poata deveni creativ ? Nu mai bine il scoti pe afara la o plimbare decat sa il lasi cu tableta in mana ?
Problema e ca parintii vor mai mult timp si pentru ei fara ca sa ii deranjeze copii si atunci le arunca o tableta sau telefon in fata si atunci este liniste. Si apoi tot ei, parintii se auto-intituleaza "open mind" cand mai degraba sunt "closed mind"...
Si cand iti spun asta, ti-o spun in calitate de parinte a doi kinderi de 2 ani si 5 luni respectiv 3 ani jumate care prefer sa ma joc cu ei de-a calul, bau-bau, sa ne jucam cu lanternele prin casa, sa construim garaj din lego pentru masinute, sa construim cale ferata, ne jucam cu roboteii etc. Da, e super obositor pentru mine dar asta e defapt viata de parinte.

Sunt curios cum poti canaliza tu tableta la un copil mic ca sa fie si educativ si distractiv.

#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Vreau sa te intreb ceva dar sa fii sincer ....esti cumva medic neuro psihiatru?

#46
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2018 - 18:09, said:

Vreau sa te intreb ceva dar sa fii sincer ....esti cumva medic neuro psihiatru?
Eu nu, dar altii sunt medicii aia care i-ai mentionat tu. Si daca aia au zis ca tabletele sunt nocive, e cuvantul tau impotriva cuvantului lor. Deci sa inteleg ca tu esti unul din doctorii aia care sustin contrariul ?
Chiar eu am vazut un studiu facut de cineva in care spunea cam ce se intampla in creierul unui copil cand primeste o tableta, telefon sau are acces indelungat la TV...
Da-mi si mie un articol, link, documentar in care sa sustina ca tabletele sunt foarte ok pentru copii mici si atunci eu iti voi da 10 contra argumente cu linkuri si documente care sa sustina contrariul...


L.E. Uite primul link.
http://diyhealthacad...ndheld-devices/

Al doilea link
https://nypost.com/2...chotic-junkies/

Edited by tehnics, 18 January 2018 - 18:33.


#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La ai mei le-am luat la 5 ani tablete si desi au 7 respectiv 9 ani jocul pe tableta e cu portia, 30 de minute/zi cu conditia sa fie temele facute.

#48
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Da și nepotul meu sta foarte mult pe tabletă se uita la foare multe desene dar nu ori ce fel de desene au apărut mai nou niște desene pentru copii care se bat sparg lucruri etc și numai la ele se uita dar problema e ca ce vede acolo face și el și mai nou nu ascută de loc vorbește urât are un comportament foarte rău la vârsta lui de 4 anișori părinți lui încearcă sa îl educe și nu poate îl cearta îl pedepsește și nimic la 4 ani încă sugestii la biberon și îi mai pune și pampers dacă mă puteți ajuta cu un sfat

#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Se poate da jos doar desenele aprobate de parinti si taiat netul. Desenele pot avea o influenta asupra copilului in masura in care educatia parintilor este precara.

Niste atentionari de genul "Stinge tableta ca asa vreau eu", "Nu te uita la desenele alea", "Iti iau tableta daca te mai uiti la Justin Biber" sunt fara efect. Copilului ii trebuie explicate consecintele vizionarii unor desene violente. In timp va accepta argumentele, insa dureaza.

Si al meu face cateodata urat dupa ce se uita la desene mai tampite, dar asta e pretul platit pentru care imi pot sa imi vad si eu de ale mele.

#50
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postprintzul69, on 07 mai 2018 - 10:18, said:

părinți lui încearcă sa îl educe și nu poate îl cearta îl pedepsește și nimic la 4 ani
Ar trebui sa se certe si sa se pedeapsca pe ei :lol:


Taiat accesul cu totul, explicat ca strica ochii, strica mintea si ca jocul afara e mai folositor. Si apoi acceptat urletele si datul cu fundul de pamant. La un moment dat trec si alea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate