Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Exigent Two - Str Fabricii 53

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Nu imi strici bisnisul, ca nu vand eu blocul, eu doar vreau sa locuiesc in el fara sa imi vina in cap mai mult decat blocul actual facut in 90' si sa stii ca apreciez comentarile constructive, cu ocazie achizitiei se pare ca trebuie sa ma inscriu si la facultatea de constructii :D.

Acuma intr-o nota mai serioasa, care ar fii riscurile dupa tine la blocul asta neavand tronsonarea respectiva la portiunile L, eu tind sa cred ca inafara unui cutremur mare spre foarte mare *(>7.5 ) ar crea crapaturi in planseul care il leaga de dreptunghiul principal, dar nu risca prabusirea, desigur daca fierul/betonul este cel corect indicat ( B400 ) si a fost respectat planul de constructie. Asa la cum arata apartamentul din L are 80% din pereti de rezistenta, parca devine cel mai rezistent din toata structura :) (*din nou perspectiva de om neavizat )

Pana una alta ca tot ai mentionat de "in caz de incendiu" as adauga ca nu inteleg cum au permis holul principal sa nu aiba nici o aerisire inafara de parter si ultimul nivel, in caz ca se umple cu fum devine cam greoaie evacuarea. Asta unde se poate verifica ? La pompieri nu cred ca iti dau detalii pe persoana fizica pentru o cladire in constructii.

#20
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostFre33lancer, on 20 februarie 2017 - 17:05, said:

Nu imi strici bisnisul, ca nu vand eu blocul, eu doar vreau sa locuiesc in el fara sa imi vina in cap mai mult decat blocul actual facut in 90' si sa stii ca apreciez comentarile constructive, cu ocazie achizitiei se pare ca trebuie sa ma inscriu si la facultatea de constructii Posted Image.

Acuma intr-o nota mai serioasa, care ar fii riscurile dupa tine la blocul asta neavand tronsonarea respectiva la portiunile L, eu tind sa cred ca inafara unui cutremur mare spre foarte mare *(>7.5 ) ar crea crapaturi in planseul care il leaga de dreptunghiul principal, dar nu risca prabusirea, desigur daca fierul/betonul este cel corect indicat ( B400 ) si a fost respectat planul de constructie. Asa la cum arata apartamentul din L are 80% din pereti de rezistenta, parca devine cel mai rezistent din toata structura Posted Image (*din nou perspectiva de om neavizat )

Pana una alta ca tot ai mentionat de "in caz de incendiu" as adauga ca nu inteleg cum au permis holul principal sa nu aiba nici o aerisire inafara de parter si ultimul nivel, in caz ca se umple cu fum devine cam greoaie evacuarea. Asta unde se poate verifica ? La pompieri nu cred ca iti dau detalii pe persoana fizica pentru o cladire in constructii.
Soliciti dezvoltatorului sa vezi planurile vizate spre neschimbare de primarie.
Daca pe planuri nu regasesti o stampila rosie triunghiulara inseamna ca nu au trecut pe la pompieri, cel mai probabil pentru ca nu li s-a cerut lucrul acesta de catre primarie prin certificatul de urbanism.

#21
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
am fost si eu azi pe acolo, putin dezamagit de atitudinea celor de la vanzari, mai mai sa ma certe ce caut acolo, am tras eu de el sa vedem un apartament, dar era mut nu zicea nimic, a trebuit sa trag eu de el sa imi zica ceva.
eu stiu ca un agent de vanzari, intai face o prezentare, iar dupa, clientul vine cu intrebarile, aici am sarit peste etapa prezentarii, jalnic.

la avans de peste 70% se acorda 2500 euro reducere, preturile includ TVA, iar acum, o data cu eliminarea TVA, preturile vor ramane neschimbate, deci direct profit pentru ei eliminarea taxei...

Edited by Eagle Raider, 20 February 2017 - 20:52.


#22
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Mda, mai au putine apartamente si presupun ca nu isi mai dau interesul, prin Decembrie ofereau acelasi discount la 30% avans.

#23
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Taxa nu se stie sigur daca va fi eliminata de la 1 martie, deci nu va faceti mari sperante. Si daca s ar elimina cei care ar beneficia de ea realmente ar fi cei care au deja antecontracte.
E logic ca preturile vor fi umflate de "dezvoltatori" si clientul nu va simti niciun beneficiu.
Sunt destui care deja ii obliga pe potentialii cumparatori la antecontractele de acum sa nu aiba nicio pretentie la o eventuala scadere de tva. Jalnic !

#24
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Eu am citit ca nu au cum sa scoata TVA-ul, este normativa europeana ca 5% este minim, deci chestia cu 0% este doar apa de ploaie, nu au cum sa o implementeze. Mai ales la 1 Martie cand ei se bat cu morile de vant sa ramana la putere.

#25
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Cam da...numai grija tva ului n-o au ei acum 😂!

#26
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
am fost si eu azi pe acolo, putin dezamagit de atitudinea celor de la vanzari, mai mai sa ma certe ce caut acolo, am tras eu de el sa vedem un apartament, dar era mut nu zicea nimic, a trebuit sa trag eu de el sa imi zica ceva.
eu stiu ca un agent de vanzari, intai face o prezentare, iar dupa, clientul vine cu intrebarile, aici am sarit peste etapa prezentarii, jalnic.


La multi dezvoltatori inclusiv exigent vinde programul "prima casa" si zona de amplasare a proiectului (vezi onix).
Iar in cartierul Militari sunt inca multe terenuri ale fostelor fabrici comuniste pe care se vor ridica blocuri .

Revenind la topic mai aveau ceva la vinzare, sa nu batem drumul degeaba?

#27
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

View PostFre33lancer, on 21 februarie 2017 - 14:08, said:

Eu am citit ca nu au cum sa scoata TVA-ul, este normativa europeana ca 5% este minim, deci chestia cu 0% este doar apa de ploaie, nu au cum sa o implementeze. Mai ales la 1 Martie cand ei se bat cu morile de vant sa ramana la putere.
in mod normal se va aplica realiza eliminarea TVA, dar probabil va mai dura si trebuie acordul comisiei europene.
oricum in cazul de fata nu are relevanta ca oricum au spus ca pretul ramane neschimbat Posted Image

@ecologistul:
mai aveau la parter si la ultimul etaj cel de 64k de care eram eu interesat, iar tipul D de 66k il mai aveau si la etajul 1 si 9 parca pe langa parter si 10

Edited by Eagle Raider, 21 February 2017 - 15:09.


#28
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Acum o saptamana mai aveau B, D cele spre N si modelul E ( pe ambele laturi N si S ) . Apartamente tip C nu mai sunt din decembrie, sau defapt era doar 1 la etajul 10. Studio-urile deasemenea nu mai sunt.

http://www.exigent-t...A1suprafete.jpg

Nu as recomanda apartamentele de la P mai ales spre N unde o sa fie locurile de parcare exterioare, ajungi sa te trezesti cu sunetul de motor dimineata.

Edited by Fre33lancer, 21 February 2017 - 15:18.


#29
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Exista un grup pe FB pentru cei care o sa locuiasca in blocul exigent two : https://www.facebook...21955548071134/

#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFre33lancer, on 20 februarie 2017 - 17:05, said:

Pana una alta ca tot ai mentionat de "in caz de incendiu" as adauga ca nu inteleg cum au permis holul principal sa nu aiba nici o aerisire inafara de parter si ultimul nivel, in caz ca se umple cu fum devine cam greoaie evacuarea. Asta unde se poate verifica ? La pompieri nu cred ca iti dau detalii pe persoana fizica pentru o cladire in constructii.

View PostJoakin, on 20 februarie 2017 - 17:23, said:

Soliciti dezvoltatorului sa vezi planurile vizate spre neschimbare de primarie.
Daca pe planuri nu regasesti o stampila rosie triunghiulara inseamna ca nu au trecut pe la pompieri, cel mai probabil pentru ca nu li s-a cerut lucrul acesta de catre primarie prin certificatul de urbanism.
Pompierii nu se uită la clădiri de locuit sub P+11.

#31
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Say what ? Adica cum ? Presupun ca erai ironic, la 100 de apartamente cred ca ar trebuii sa isi dea si ei interesul cum scot oamenii in caz de incendiu, zic si eu.

#32
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Eu am gasit in P118 urmatoarele:
1.2.5. Cladire inalta - constructie civila (publica) supraterana, la care pardoseala ultimului
nivel folosibil este situata la peste 28 m fata de terenul (carosabilul adiacent) accesibil
autovehiculelor de interventie ale pompierilor pe cel putin doua laturi ale cladirii.
Atunci cand ultimele niveluri sunt locuinte de tip duplex sau triplex se ia in considerare
numai nivelul de acces din circulatiile comune orizontale ale cladirii.
Nu sunt considerate cladiri inalte :
- constructiile care nu sunt destinate sa adaposteasca oameni;
-cladirile civile (publice) la care deasupra nivelului limita se afla un singur nivel ce
ocupa maximum 50% din aria construita a cladirii si cuprinde numai incaperi pentru masini
ale ascensoarelor, spatii tehnice aferente constructiei, circulatii functionale;
-cladirile civile (publice) nominalizate in normativ.
Iar in Hotărârea Guvernului nr. 571/2016 pentru aprobarea categoriilor de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi/sau autorizării privind securitatea la incendiu. Actul normativ a apărut în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 628 din 16 august și a intrat în vigoare la data publicării, înlocuind, practic, vechile reguli stabilite prin HG nr. 1739/2006.Astfel,  extragand din documentul mai sus mentionat citez doar partea de cladiri:
Clădiri și amenajări pentru care este nevoie de avizare şi autorizare:
1. Clădiri
-încadrate conform legii în categoriile de importanţă excepţională şi deosebită, indiferent de aria construită, regimul de înălţime sau destinaţie (față de vechea reglementare, nu mai scrie că este vorba de clădiri civile);
-definite conform reglementărilor tehnice specifice domeniului securităţii la incendiu ca "înalte" sau "foarte înalte", indiferent de aria construită ori de destinaţie (de asemenea, precizarea ”civile” a fost eliminată);
-în care sunt amplasate încăperi sau grupuri de încăperi, definite conform reglementărilor tehnice specifice domeniului securităţii la incendiu ca "săli aglomerate", indiferent de aria construită, regimul de înălţime ori destinaţie;
-de locuit colective, noi sau existente, cu mai mult de patru niveluri supraterane, la care se realizează sau amenajează mansarde (până pe 15 august, legislația făcea referire la un regim de înălţime egal sau mai mare de parter + trei etaje, la care se amenajau sau se realizau mansarde sau supraetajări);
-pentru sedii ale autorităţilor publice locale şi centrale, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp (până acum, avizarea și autorizarea erau necesare indiferent de aria construită);
-pentru lăcaşuri de cult şi spaţii de cazare aferente, accesibile publicului, cu aria desfăşurată mai mare de 200 mp, cu excepţia caselor parohiale, clădirilor destinate locuirii personalului monahal, clopotniţelor, lumânărarelor şi capelelor (înainte de modificări, se făcea referire la lăcașurile de cult și spațiile de cazare aferente, indiferent de arie sau numărul de persoane, exceptate fiind doar casele parohiale);
-agrozootehnice sau agroindustriale, închise, cu aria construită mai mare sau egală cu 600 mp, cu excepţia silozurilor metalice, depozitelor de furaje fibroase, serelor, solarelor, răsadniţelor şi ciupercăriilor (la excepții au fost adăugate depozitele de furaje fibroase);
-de depozitare a buteliilor transportabile pentru gaze comprimate, lichefiate sau dizolvate sub presiune, cu excepţia GPL, de capacitate medie sau mare.

Din pct. meu de vedere, daca nu au declarat inaltimi de nivel de 2.55m sau au facut "apartamente duplex" la ultimele nivele, nu aveau cum sa scape de avizare, iar daca au facut-o este clar ilegal. Asta e opinia mea.

Edited by Joakin, 22 February 2017 - 18:40.


#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
P118/99
4.2.8. Clădirile de locuit colective sunt considerate clădiri înalte dacă au peste P+11 niveluri supraterane. Deasupra nivelului limită este admis un singur nivel care ocupă maximum 50% din aria construită a clădirii și cuprinde numai încăperi pentru mașini ale ascensoarelor, spălătorii și călcătorii comune, precum și spații tehnice.

#34
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Chiar azi am auzit la radio ca tva-ul ramane in continuare de 5%.

#35
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Pana in Iunie cand o sa fie gata mai baga astia doua legi, mai vine alt guvern, nu se stie niciodata in Romanistan :)

#36
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Mi se pare mie sau nici un apartament nu are geam la baie ?
Nu inteleg de ce in toate blocurile noi baile nu sunt prevazute cu ferestre.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate