Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#775
Rosa2017

Rosa2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.08.2017

View PostOne of Them, on 04 aprilie 2018 - 14:27, said:

Interesant articolul, dar nu pare sa fie relevant in cazul Isaran. Blocul este racordat la Electrica, urmeaza ca fiecare proprietar sa incheie contract individual cu furnizorul.
.
Blocul nu e racordat la electrica inca. Noi ca proprietari ce suntem acum nu am putut incheia contractul individual deoarece momentan" isaran" nu a facut nici o cerere de racordare la electrica . Deci isaran in continuare ne minte in fata. 😡 Si cum spunea si in articol racordarea trebuie achitata de dezvoltator. Oare cei 800 lei pe care ii cere Isaranul pe dosarul electrica de racordare de ce trebuie dati daca racordarea trebuie sa si-o asume dezvoltatorul?

Edited by Rosa2017, 04 April 2018 - 21:52.


#776
Costi_09

Costi_09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.10.2017

View PostRosa2017, on 04 aprilie 2018 - 21:44, said:

.
Blocul nu e racordat la electrica inca. Noi ca proprietari ce suntem acum nu am putut incheia contractul individual deoarece momentan" isaran" nu a facut nici o cerere de racordare la electrica . Deci isaran in continuare ne minte in fata. �� Si cum spunea si in articol racordarea trebuie achitata de dezvoltator. Oare cei 800 lei pe care ii cere Isaranul pe dosarul electrica de racordare de ce trebuie dati daca racordarea trebuie sa si-o asume dezvoltatorul?
Pentru cei 800 lei, a primit cineve chitanta? Afirmatiile precum ca o sa se inmaneze la momentul incheierii contractului, ma face sa cred ca nu se va regasi intrega suma in ceea ce o sa primim.
Daca este cineva care a facut personal demersuri la Electrica, il rog sa ofere mai multe informatii.

#777
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
Nu am făcut eu demersurile, dar am înțeles (de la un electrician, nu de la Isaran)  ca dosarul de bransare nu prea îl poți face singur ușor. E mai complicat de făcut (îmi recomanda sa apelez la o firma decât sa ma apuc singur) și e necesar sa te duci din nou si din nou pe la ghișee în mai mulți pași, pe măsură ce se primesc aprobările diverse pe rând.

Costul la electrica este mai mic decât 800 de lei, diferența e pentru cel care face toți pasii respectivi, completează dosarul, etc.

Acum depinde de fiecare de cât timp are la dispoziție pentru stat la ghișee, etc., eu am apelat la colaboratorul recomandat de isaran pentru a ma putea concentra in schimb pe alte lucruri mai importante.

#778
Rosa2017

Rosa2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.08.2017

View Postmehighbiz, on 04 aprilie 2018 - 22:29, said:

Nu am făcut eu demersurile, dar am înțeles (de la un electrician, nu de la Isaran)  ca dosarul de bransare nu prea îl poți face singur ușor. E mai complicat de făcut (îmi recomanda sa apelez la o firma decât sa ma apuc singur) și e necesar sa te duci din nou si din nou pe la ghișee în mai mulți pași, pe măsură ce se primesc aprobările diverse pe rând.

Costul la electrica este mai mic decât 800 de lei, diferența e pentru cel care face toți pasii respectivi, completează dosarul, etc.

Acum depinde de fiecare de cât timp are la dispoziție pentru stat la ghișee, etc., eu am apelat la colaboratorul recomandat de isaran pentru a ma putea concentra in schimb pe alte lucruri mai importante.
Noi am incercat sa facem singuri dimersurile dar la electrica ni s-a spus ca nu putem face nimic deoarece societatea "isaran" nici nu a depus cererea de bransare. Asa ca asta ca dureaza mult si ca sunt multi pasi este o scuza pt a justifica timpul mare de asteptare si a strange probabil bugetul de bransare de la locatari , nu de la dezvoltator. Inca un mod de a lungi termenele de mutare probabil intentionat punand scuza electrica isaran va avea timp rezolve ce nu este gata. Daca nu trebuia sa depindem de isaran sa depuna dosarul si am fi rezolvat repede cu electrica oricum nu ne-am fi mutat ca neregulile de la prereceptie nu sunt rezolvate.

Edited by Rosa2017, 05 April 2018 - 00:18.


#779
geopop2005

geopop2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.02.2014
Cine stie ce chichita functionareasca e aici. Blocul e bransat, cu siguranta, ca anul trecut s-a facut legarea la TRAF-ul care a fost marit, cand am avut noi curentul oprit o jumatate de zi. Plus ca domnul cu firma de curatenie a scris ca pe casa scarilor este curent, deci bransat e sigur. Cu domnul Liviu ati vorbit?
Si eu am facut actele la electrica prin firma, nu personal - am verificat insa inainte si am ales solutia asta pentru ca am scutit o multime de timp pierdut aiurea pe la ghisee. Cei 800 de lei nu ii cere Isaranul, ci firma respectiva. Indiferent daca alegeti sa va faceti singura contractele sau printr-o firma (sunt chiar mai multe care se oupa de asa ceva prin Brasov!), tot va trebui sa platiti. Diferenta e in jur de 100 de lei prin firma si am primit chitanta de la ei.

#780
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Dar de ce prefera in continuare solutia asta ? Pentru o suma mica de bani apar o gramada de nemultumiri la adresa dezvoltatorului.
In cazul meu situatia a fost foarte usoara: la predare toate apartamentele erau conectate prin contoare pasante (cred ca asa se numesc) si foloseam energia electrica "pe contractul" dezvoltatorului. Dupa formalitatile cu creditul, plata si inscrierea la impozit dezvoltatorul s-a ocupat de realizarea contractelor individuale. Nu  am platit nimic pentru acest lucru si energia electrica a fost tot timpul disponibila in apartament.

#781
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
In blocul 1, inainte de mutatare, nu aveam inca contract incheiat cu electrica, dar curent era in apartament deja pentru a putea face proba la centrala, aprins lumini etc. Dar dupa ce plecam se oprea curentul de la tablou. Acum ce o fi in blocul 3, nu stiu.

#782
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
La blocul 3 este o priza undeva pe langa lift din care mi-am tras curent cu un prelungitor cat sa fac una alta. Este jale.
Cel putin casa scarii este la fel ca acum 4 luni. Cred ca mai dureaza un minim de 6 luni pana e gata cu adevarat blocul.

#783
mehighbiz

mehighbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.05.2009
Se lucrează de zor la blocul 4 (m-am uitat pe geam inspre el de câte ori am urcat în 3), iar la 3 e cam pustiu.. Si ținând cont ca 4 trebuia predat peste 2 luni înțeleg de ce au pus mulți oameni acolo.
Sper sa nu uite și de casa scării înainte sa ne prindă iar înghețul.

#784
Sanurian

Sanurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.10.2015
Ce ar mai fi de facut pe casa scarii ? Are cineva fotografii recente?

#785
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Blocul 3 este legat temporar la un bransament electric de tip organizare de santier,se realizeaza pentru alimentarea cu energie electrica in vederea construirii imobilului.
Abia dupa ce se va trece la bransarea definitiva se va putea face bransarea individuala.

Sfatul meu e sa alegeti persoana dedicata pt. ca timpi de asteptare sunt destul de mari iar comisionul lui nu reprezinta cine stie ce, veti primi chitanta pe toate taxele platite.
Nu-i fac reclama dar asa am procedat  eu pt. bl.2, plus ca am lucrat in sistem si cunosc birorcratia in astfel de cazuri!

Evident, alegerea e a vostra !

Bafta !

#786
lavee

lavee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.11.2017
Nu stiu la toate etajele, dar la nivelul meu mai e destul de lucru - zugravit (inca o mana), lumini, dulapuri de montat. *sigh*

#787
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Pai e super mult de lucru la interior. Si la apartamente mai sunt probleme. Pereti murdari, etc.
Dar casa scarii e departe de finalizare

#788
doxxa

doxxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.10.2017
Eu am demarat deja procedurile cu firma recomandata. La sediul Electrica exista o lista cu firme recomandate pentru asa ceva, asa ca aveti de unde alege daca nu va place omul sau nu aveti incredere. Mie mi l-a recomandat cineva care chiar lucreaza la Electrica si care m-a asigurat ca asa o sa am mai rapid rezolvata toata hartogaraia. Dupa socoteli, se va rezolva pana la sfarsitul lunii cel tarziu.

La apartamente am inteles ca acum se lucreaza sa se rezolve, pe rand, problemele constatate la receptii. Azi l-am auzit pe dl. Liviu povestind cuiva ca saptamana viitoare se concentreaza echipele pe finalizarea holurilor.

#789
paul_predeal

paul_predeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2016
Ar trebui făcut ceva în sensul acesta,  însă cred ca va mai dura ceva... toți vor sa termine cu cvc, mobila, utilități, etc


View PostMariusbvb, on 26 martie 2018 - 20:30, said:


Asteptam cu nerabdare ca lingaii lui Fadi sa-i raspunda lui Marinela.....

Si propun,pt.cei care sunt de acord,sa-i facem o vizita acestui ""dezvoltator"",din 100 + familii ce urmeaza a se mute in acest bloc poate reusim sa ne adunam macar jumatate....bataia de joc a ajuns la un nivel de neimaginat,pe banii nostri...


#790
Arasandu

Arasandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare tuturor. Are cineva cunostinte legale cu privire la bransarea la electrica? E normal sa platim si sa facem noi toata procedura? Practic, cumpar un ap care nu este racordat la utilitati! A cerut cineva parerea unui avocat?


#791
Silviaandreea94

Silviaandreea94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.10.2017
Ceva noutati in legatura cu electrica ?

#792
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Promisiuni 7 mai:))
Avantaj ca au timp sa facă curat și sa arate intr - un fel.
Dezavantaj ca cei care au făcut cu firma Isaran a costat 800 lei și cei care fac singuri  vreo 400 și probabil mai repede dar când am sigur informațiile voi scrie.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate