Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

iPhone 6s vs Samsung S6 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSonic3R, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Eu am avut urmatoarele telefoane cu Android:

1. HTC One M7, nu mi-a placut bateria, o incarcam de doua ori pe zi (da, ai citit bine)
2. Sony Xperia Z3C,  a mers cat a mers pana s-a dezlipit ecranul, se mai bloca tastatura cand scriam sms
3. Samsung Galaxy A5 (2016) , se bloca tastatura sau fb messenger pana ii dadeam restart

Acum am cumparat iphone pentru ca nu mai am nevoie de laguri si probleme tehnice cu telefonul. Dai un ban dar stai in fata.

Pai esti asa inteligent incat compari A5 de 1000lei cu iphone de 3000 Posted Image . Z3c a avut o problema de fabricatie, asta nu inseamna ca toate telefoanele cu Android sunt proaste, la fel cum nu din cauza lui HTC M7 ca are bateria slaba, celelalte cu android sunt proaste. Posted Image  Mai sunteti multi ?

View Postutopias, on 06 ianuarie 2017 - 22:33, said:

iPhone. Mai ales ca se stie ca s6 a avut tot felul de probleme. Rog fanboy android sa se abtina din a debita iarasi tampenii

O tampenie mai mare ca ce spui tu acuma, nu o poate scoate nici un fanboy de Symbian OS Posted Image

#38
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Post-Mango-, on 06 ianuarie 2017 - 21:21, said:

il voi folosi doar pentru poze, mail, net.

Pai la ce altceva ai putea folosi un TELEFON?


View PostR10, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Android-ul uneori mai "agață".

Pai daca agață fete atunci sigur e alegerea perfecta pentru multi.

#39
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Ce probleme are S6? Ca eu cat l-am avut,nu am gasit.
Poate durata bateriei ..si incet uneori .

Dar astea nu sunt probleme ...

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Initiator:

-cat costa fiecare ? 6s-ul o sa fie mai scump.

Mergi pe 6s deoarece e un telefon care in mod normal se compara cu samsung s7, nu cu s6. Insa doar daca preturile sunt egale.
Altfel te sfatuiesc sa iei S6 edge, deoarece e mult mai frumos, are si loc pentru card, senzor infrarosu, iar rezolutia face toti banii, mult peste iphone 6s, pana la urma majoritatea timpului ti-l petreci in ecran nu pe spate.
Aplicatii gasesti pentru ambele, nu mai exista de multa vreme (Android e free tot, iar la iOS totul e pe bani), iar daca vrei o aplicatie nu mori pentru 1-3euro dupa ce ai dat 500euro pe telefon. Am folosit ios 4 ani si inca il mai am prin casa, de un an folosesc Android, am avut anul acesta (2016) peste 10 telefoane (inclusiv BB Passport), iar deocamdata nu vad un iphone pe placul meu, adaptat la nevoile mele, pe cand la Android sunt oferte destule. Poate iphone SE si 7-le plus merita cumparate, in rest nu prea deocamdata.

#41
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
S6 nu are loc pentru card..

#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
am confundat cu s7 Posted Image scz

Edited by TruculMagic, 07 January 2017 - 00:10.


#43
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postprisonbreak, on 06 ianuarie 2017 - 23:18, said:

La fel, sunt multi fanboy android care isi mascheaza fanboysmul criticandu-i de zor pe ceilalti Posted Image.
Diferenta e ca "fanboy" android nu arunca cu rahat in iphone asa cum fac fanboy apple care au ramas mult in trecut. Ei saracii au uitat sa mai avanseze si au ramas cu 6 7 ani in urma. Pacat ca fac mizerie pe aici.

View PostRobert13x, on 06 ianuarie 2017 - 23:22, said:

Mai am eu un prieten care compara S3-ul lui de 4 ani cu un iPhone ..spunea ca android-ul e  in alta liga,e laggy pe langa noul lui iPhone 7 ...
Posted Image

Cum dumnezeu sa compari telefoane low-end android cu high end apple?
Mai stiu genii care comparau olviewuri de 600 de lei cu iPhone-uri de 3200..

CE ZICEAI?
Uite ca si a aparut unu Posted Image Posted Image

View PostInTech, on 06 ianuarie 2017 - 23:24, said:

Da cu banu, ia-ti ce prinzi. Daca cate Samsung, te convingi dupa cateva sapt cat de praf e.
Eu am fost superindoctrinat cu Android. Am considerat dintotdeauna un bullshit faptul ca pe iPhone nu ai voie sa faci aia/aia/aia.
Sa zicem ca mi-as fi permis sa imi cumpar un iPhone mai vechiut cu 1gen inca de acu 2 ani de cand mi-am luat Samsung S4, dar indoctrinat fiind, nici daca ma picurai cu ceara nu as fi facut asta.

Chinezarie cu spec-uri bune si SoC de pe Samsung S3:
Android neoptimiziat cum e pe orice care nu-i Huawei/Samsung/HTC deci mergea mai praf decit trebuia.
Nu am rezistat decat 2 luni cu el.

Samsung S4:
Din prima zi scroll-ul prin lista de contacte era cu sarituri.....
iPhone 6s:
Merge. Functioneaza. Merge ca telefon, ma aud in 10/10 convorbiri.....

Eu nu inteleg, unii chiar nu realizeaza cat de penibili sunt? Cum sa postezi asemenea ineptii pe forum si sa si crezi cu tarie ce spui...

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Posted Image Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 January 2017 - 00:23.


#45
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostTruculMagic, on 06 ianuarie 2017 - 23:46, said:

Ma doare capul cand vad ce argumente aduc cei ce sustin iOS-ul in defavoarea Androidului.
Mai rau ca ii bagam in seama, si mai rau ca sunt lasati sa spuna numai ineptii pe un forum cand cineva poate cauta o parere buna si in schimb primeste doar niste raspunsuri cu logica de pe alta planeta.

#46
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
iPhone-ul e un telefon premium, e un telefon ce functioneaza.
Cele cu Android sunt o jucarie, abia de la S6 au inceput sa fie ok ca si build quality, dar faptul ca Android-ul e opensource, deci un sandbox pentru multi cretini, cu merge-uri in main repo care nu trec cum ar trebui sa treaca, adunat cu faptul ca Samsung trebuie sa-si imparta optimizarile de HW pentru flota de jdemii de device-uri pe an, face ca produsul final sa nu fie cum ar trebui.
Nu-s fanboy apple, is fanboy la ce merge si functioneaza. Am incercat Android si a dat fail; nu am luat un mid-range si am luat virf.

Intr-adevar, 6s se compara de fapt cu Galaxy S7:
http://www.forbes.co...-the-difference
scrie si in review-ul asta ca 6s e mai fast putin datorita OS-ului, dar Galaxy are camera ceva mai buna.

#47
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostInTech, on 07 ianuarie 2017 - 00:53, said:

iPhone-ul e un telefon premium, e un telefon ce functioneaza.
Cele cu Android sunt o jucarie, abia de la S6 au inceput sa fie ok ca si build quality

Adică vrei să spui că au fost, nu că sunt o jucărie :)

#48
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sistemu de operare Android imi provoaca acelasi sentiment pe care mi-l provoaca o femeie proasta dar frumoasa atunci cand incepe sa vorbeasca :)

#49
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRobert13x, on 06 ianuarie 2017 - 23:28, said:

iOS si securitatea..
sigur.
https://en.wikipedia...elebrity_photos
Si mai multe..


(da,dar pe android ai puterea de a anula drepturile aplicatiei . La ios nu stii,nu poti.)

Pe cuvantul tau? la iOS ai chestii de-astea cu limitarea permisiunilor de pe la iOS 7. Androidul doar de pe la 6 are asa ceva fara root.

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostInTech, on 07 ianuarie 2017 - 00:53, said:

Intr-adevar, 6s se compara de fapt cu Galaxy S7:
http://www.forbes.co...-the-difference
scrie si in review-ul asta ca 6s e mai fast putin datorita OS-ului, dar Galaxy are camera ceva mai buna.
Sunt si clipuri pe YT, e putin mai fast cam cu 0.5 sec/aplicatie, si asta nu datorita OS ului minune ci datorita rezolutiei mult mai mici pe un i6S decat un S7.
Deci unde e "superioritatea" aia? 0.5 sec si asta datorita unui ecran cu rezolutie muuult mai mica? Posted Image

#51
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostInTech, on 07 ianuarie 2017 - 01:13, said:

Sistemu de operare Android imi provoaca acelasi sentiment pe care mi-l provoaca o femeie proasta dar frumoasa atunci cand incepe sa vorbeasca :)
Got it, dar nu este corect sa vii sa arunci cu noroi in Android bazandu-te pe experienta pe care ai avut-o cu un telefon lansat in Martie 2013. Este cunoscut faptul ca pe atunci Android-ul nu era cel mai matur, iar TouchWiz era foarte încărcat cu tot felul de functii inutile cum ar fi Eye Scroll (parcă așa se numea).

Iar apoi tu compari experienta negativa de pe S4 cu experienta de pe un telefon relativ recent, cu hardware mai bun.

In aceeasi zonă de preț cu 6S găsesc telefoane bune precum OnePlus 3T, Lenovo Moto Z, HTC 10 care oferă hardware mai bun in acelasi pret (slot SD, baterie mai mare, mai mult RAM, camera foto mai buna, CPU mai recent) si un soft mai mult decât ok. 3T si Moto Z vin cu Android aproape stock in timp ce HTC-ul vine cu Sense, care este mai prietenos cu resursele fata de TouchWiz.
Un telefon de genul ar trebui folosit drept etalon, si nu un Samsung vechi de 3 (aproape 4 ani). Nu contează ca a fost flagship, tehnologia mai avansează.

Fii corect pana la capăt.

#52
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View Postalin62, on 07 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Mai rau ca ii bagam in seama, si mai rau ca sunt lasati sa spuna numai ineptii pe un forum cand cineva poate cauta o parere buna si in schimb primeste doar niste raspunsuri cu logica de pe alta planeta.

Dar ce credeati ca o sa se intample in astfel de topic  care practic e Android vs iOS ?
E o discutie ce nu se termina niciodata, fiecare are ceva de spus... pe alocuri se mai si jignesc intre ei.




@initiator: Daca vrei Android, nu lua Samsung, ia ASUS Zenfone, ala e super ca si calitate-pret, mai e si OnePlus3, sau OnePlus2...Parerea mea. Daca nu stai prost cu banii, iti recomand iPhone 6s, nu 7 ca ala nu are jack de 3.5 si nu cred ca mai vrei sa dai  400-500 lei pe casti wireless care o sa stea aiurea in urechi

Edited by Sonic3R, 07 January 2017 - 09:49.


#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostSonic3R, on 07 ianuarie 2017 - 09:47, said:

ia ASUS Zenfone, ala e super ca si calitate-pret,
Mdea, Zenfone..au dat-o in bara rau de tot cu seria 2 iar seria 3 nu se ridica la masura asteptarilor.

#54
-Mango-

-Mango-

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 09.12.2016

View PostuNNNk, on 06 ianuarie 2017 - 22:17, said:

daca alegerea ta este strict intre aceste 2 telefoane , ti-as recomanda Iphone-ul . De ce ? Pentru ca Samsung are Rom-ul stock foarte incarcat (chiar daca s-au laudat ca au mai scapat de cateva aplicatii inutile) , si deja este un telefon "vechi" care nu o sa mai primeasca multe update-uri. (Se apropie de limita de 2 ani de suport tehnic de la Samsung).

View Postalin62, on 06 ianuarie 2017 - 22:20, said:

Si esti dispus sa mai astepti putin pana apar noile flagshipuri?
Pentru ca cele din 2016 or sa se ieftineasca si mai mult. In loc de S6 edge mai bine te ai orienta spre un S7 sigilat de pe olx pana in 2000 lei, sau huawei P9 din magazin, Oneplus 3T, Xiaomi Mi5S alte variante bune.
Dar daca vrei samsung sau iphone mai bine ramai pe un S7 sigilat cu garantie de pe olx.
Poate fi si Samsung S7 Edge. Dar doar dintre aceste telefoane voi alege - Samsung S7 Edge vs iPhone 6s.

View PostYOUR_GOD, on 06 ianuarie 2017 - 22:54, said:

Faci poze vad. Vrei un soft de prelucrare a imaginii free? Gasesti pe Android.
Da, dar nu le voi prelucra pe telefon. Si nici nu va fi singura camera foto.

View PostR10, on 06 ianuarie 2017 - 23:19, said:

Uite o recenzie obiectivă (după părerea mea): https://forum.softpe...6#entry19424153

Se poate vedea acolo că terminalul folosit nu e galaxy s6, ci s7. Dar nu au fost comparate telefoanele, ci sistemele de operare

View Postproxxxy, on 19 iunie 2016 - 00:05, said:

Dupa o lunga perioada in care am folostit ios (iphone5/6s), acum am trecut pe android (samsung s7). Ca sisteme de operare sunt diferite, nu exista unul mai bun (cine spune ca X sau Y e mai bun, nu stie ce spune). Ca idee, ios e mai simplu, mai optimizat si mai fluid iar android e mai liber cu posibilitati ca fiecare sa-l faca dupa propriile preferinte. Nu stiu de ce am impresia ca android e dat dupa utilizator iar ios e dat utilizatorul dupa el (il folosesti asa cum vrea echipa lu nenea Cook).
Ce imi place la iOS:
- fluid, chiar si pe sisteme mai vechi; pe un iphone 5 de acum 3-4 ani merge decent, pe 6s merge mai bine decat orice android;
- updateuri rapide, azi se lanseaza noua versiune de ios, azi o poti avea pe iphone; la android (exceptie nexus) astepti cateva luni bune;
- simplu de utilizat, nu trebuie sa caut tot felul de aplicatii, root, debloat, flashuit, xposed, romuri, batai de cap, ca sa faci un lucru; daca merge, merge asa cum vine din fabrica, daca nu, asta e;
- mult mai simplu de facut back-up cu itunes;
- aplicatii mai de calitate (cam toate aplicatiile respecta niste reguli de design, de obicei sunt mult mai practice; un exemplu facebook care are butoanele in partea de jos, nu sus ca la android), fara virusi, bloatware, reclame, permisiuni nejustificate.
- usurinta in utilizare prin swipe (nu ca butonul back ar fi o problema, dar pentru swipe nu trebuie sa misti degetul pe butonul de back de jos);
- atingerea ecranului in partea de sus (pe status-bar) = scroll to top; Genial, imi lipseste asta pe android (stiu ca se poate cu root, xpose etc. dar nu merita riscul);
- oprirea soneriei din buton dedicat pe telefon;
- control center-ul mult mai usor de accesat;
- compatibilitatea cu anumite dispozitive (la un soundbar LG pot da volumul sistemului direct din telefon; la android se schimba doar volumul din telefon, la soundbar ramane acelasi);
- unele functii care in android nu exista sau aplicatiile care le implementeaza nu sunt de calitate (nightshift, reglarea automata a luminozitatii mai buna, raspuns la notificari direct din bara de sus);
- unele aplicatii stock peste oricare din android (aici e o parere personala, dar aplicatiile pentru mail, calendar, vreme, compas mi se par mult mai usor de folosit si arata mai bine);

Ce imi place la android:
- in primul rand libertatea de a folosi spatiul de stocare cum vreau, pot pune orice pe el, mult mai simplu prin cablul de date;
- control center mai bun - personalizare, intrarea directa in setari prin tinerea apasata pe un buton (wifi de ex);
- smart-dial cu speed dial;
- instalarea aplicatiilor direct din browser de pe calculator;
- multe optiuni avansate de customizare si multe setari;
- posibilitate de widget-uri si launchere;
- posibilitate de setare a unei aplicatii ca default;
- multitasking - doua aplicatii simultan pe ecran;
- personalitatea - nu exista doi utilizatori de android care sa aiba aceeasi interfata, fiecare isi pune ce vrea; la ios in afara de wallpaper nu poti schimba;
- unele aplicatii peste cele de pe ios - tastatura (oricare) mai buna decat cea din ios, cu swype, rand cu numere, mai multe optiuni; player-ul audio poate reda pe foldere;
Ce inseamna asta (randurile bolduite)? Ce lipsteste iPhone-ului? Ce nu pot face? In ce fel ma va deranja lipsa acestor optiuni?

View Postdanaciu, on 06 ianuarie 2017 - 23:57, said:

Pai la ce altceva ai putea folosi un TELEFON?
Diverse aplicatii, muzica, filme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate