Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

iPhone 6s vs Samsung S6 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
-Mango-

-Mango-

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 09.12.2016
iPhone 6s vs Samsung S6 Edge

il voi folosi doar pentru poze, mail, net.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu l-as alege pe niciunul. Exista variante mai bune.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Imediat apar Xiaomi & co...

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postericmario, on 06 ianuarie 2017 - 21:37, said:

Imediat apar Xiaomi & co...
Petardele alea..
Compari telefoane de top cu nume de chinezarie? "Xiaomi"

Edited by red46, 06 January 2017 - 21:43.


#5
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu as alege Iphone.

#6
-Mango-

-Mango-

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 09.12.2016

View Postred46, on 06 ianuarie 2017 - 21:42, said:

Petardele alea..
Compari telefoane de top cu nume de chinezarie? "Xiaomi"
Era sarcastic.

View PostVladutzU2013, on 06 ianuarie 2017 - 21:44, said:

Eu as alege Iphone.
De ce?

#7
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Și eu iphone aș alege. Pentru că e mai cursiv, mai user friendly, mai ușor de folosit. Dacă vrei customizare, atunci alege Android

Dacă nu ai mai avut până acum ios sau android, caută pe net comparații. Și ferește-te de cei care susțin un sistem sau altul, pentru că aceia sunt fanboys. Caută păreri obiective, comparații făcute pe site-uri de specialitate, și apoi trage concluziile

Edited by R10, 06 January 2017 - 21:53.


#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostR10, on 06 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Și eu iphone aș alege. Pentru că e mai cursiv, mai user friendly, mai ușor de folosit. Dacă vrei customizare, atunci alege Android
Pai si tu poti fi numit fanboy. Cursiv? Si cele cu android sunt cursive.
User friendly/usor de folosit? Ce e asa greu de folosit la un android cand ai toate alea la indemana, plus ca la android poti sa l customizezi mai mult deci este si mai usor de folosit.

#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postalin62, on 06 ianuarie 2017 - 21:56, said:

Pai si tu poti fi numit fanboy. Cursiv? Si cele cu android sunt cursive.
User friendly/usor de folosit? Ce e asa greu de folosit la un android cand ai toate alea la indemana, plus ca la android poti sa l customizezi mai mult deci este si mai usor de folosit.

Eu sunt fanboy? Dețin 2 telefoane (unul cu Android și unul cu ios) și îl folosesc pe cel cu ios pentru că mi se pare mai ușor de folosit. Omul a postat o întrebare, la care i-am dat opinia mea din experiența cu cele 2 sisteme de operare, și l-am sfătuit să caute păreri obiective, nu oameni care înainte de a face comparația au deja o părere formată. Dacă asta înseamnă fanboy pentru tine, atunci nu vorbim aceeași limbă

Nu am spus că android-ul nu e cursiv. Doar că ios-ul e mai cursiv. Android-ul uneori mai "agață". Mai des decât ios-ul

Edited by R10, 06 January 2017 - 22:04.


#10
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Eu am avut urmatoarele telefoane cu Android:

1. HTC One M7, nu mi-a placut bateria, o incarcam de doua ori pe zi (da, ai citit bine)
2. Sony Xperia Z3C,  a mers cat a mers pana s-a dezlipit ecranul, se mai bloca tastatura cand scriam sms
3. Samsung Galaxy A5 (2016) , se bloca tastatura sau fb messenger pana ii dadeam restart

Acum am cumparat iphone pentru ca nu mai am nevoie de laguri si probleme tehnice cu telefonul. Dai un ban dar stai in fata.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu te-ai gândit ca problemele pe care le-ai întâmpinat nu sunt datorate sistemului de operare Android?  

Exemplul 1. Tine de hardware.
Exemplul 2. Tine de hardware.
Exemplul 3. Tine de hardware plus implementarea defectuoasa a TouchWiz-ului pe telefoanele cu hardware slab.

Hai sa fim corecti.

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostR10, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Nu am spus că android-ul nu e cursiv. Doar că ios-ul e mai cursiv. Android-ul uneori mai "agață". Mai des decât ios-ul
Am zis ca si tu poti fi numit fanboy pentru parerea ta, nu ca esti neaparat.

Iar asta cu "agata" era in anii 2010, acum un flagship android e cel putin la fel de cursiv ca un iphone, si asta pe o rezolutie a ecranului mult mai mare.

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostSonic3R, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Eu am avut urmatoarele telefoane cu Android:

1. HTC One M7, nu mi-a placut bateria, o incarcam de doua ori pe zi (da, ai citit bine)
2. Sony Xperia Z3C,  a mers cat a mers pana s-a dezlipit ecranul, se mai bloca tastatura cand scriam sms
3. Samsung Galaxy A5 (2016) , se bloca tastatura sau fb messenger pana ii dadeam restart
One M7 a fost ales atunci telefonul anului, nicidecum iphone care la vremea aia tot de doua ori pe zi le incarcau si ei. Iar M7 avea bateria micuta fata de alte flagshipuri. Oricum bateria nu are legatura cu android.
Z3C nu a fost un tel reusit din cauza celor de la sony nu din cauza androidului.
A5 nu a fost niciodata un flagship. Bine ca nu compari allview cu iphone...

Dai un ban si stai in fata si cu android, S7, P9, Oneplus 3T, htc 10 si altele.

Edited by alin62, 06 January 2017 - 22:17.


#14
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014

View PostSonic3R, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Eu am avut urmatoarele telefoane cu Android:

1. HTC One M7, nu mi-a placut bateria, o incarcam de doua ori pe zi (da, ai citit bine)
2. Sony Xperia Z3C,  a mers cat a mers pana s-a dezlipit ecranul, se mai bloca tastatura cand scriam sms
3. Samsung Galaxy A5 (2016) , se bloca tastatura sau fb messenger pana ii dadeam restart

Acum am cumparat iphone pentru ca nu mai am nevoie de laguri si probleme tehnice cu telefonul. Dai un ban dar stai in fata.

Data viitoare orienteaza-te spre telefoanele care au Android-ul vanilla , fara toate prostiile de la Samsung , Htc (au mai scos din aplicatiile inutile , dar au inceput sa iti afiseze "reclame" in notificari) , Sony. Ui-urile alea care dau cateva functionalitati in plus aduc o gramada de probleme , de care producatorii astia cam "uita" sau se fac ca nu le vad.
Conform posturilor de mai sus , ma pot enumera intre "fanboy"-ii de la Android , dar , daca alegerea ta este strict intre aceste 2 telefoane , ti-as recomanda Iphone-ul . De ce ? Pentru ca Samsung are Rom-ul stock foarte incarcat (chiar daca s-au laudat ca au mai scapat de cateva aplicatii inutile) , si deja este un telefon "vechi" care nu o sa mai primeasca multe update-uri. (Se apropie de limita de 2 ani de suport tehnic de la Samsung).
Daca vrei Android , iti sugerez sa cauti ori Nexus-urile 5x sau 6P , ori Motorola moto X / Z / G (de anul asta).

Edited by uNNNk, 06 January 2017 - 22:19.


#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Post-Mango-, on 06 ianuarie 2017 - 21:21, said:

Ce buget ai avea maxim pentru telefon? Si esti dispus sa mai astepti putin pana apar noile flagshipuri?
Pentru ca cele din 2016 or sa se ieftineasca si mai mult. In loc de S6 edge mai bine te ai orienta spre un S7 sigilat de pe olx pana in 2000 lei, sau huawei P9 din magazin, Oneplus 3T, Xiaomi Mi5S alte variante bune.
Dar daca vrei samsung sau iphone mai bine ramai pe un S7 sigilat cu garantie de pe olx.

#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postalin62, on 06 ianuarie 2017 - 22:12, said:

Am zis ca si tu poti fi numit fanboy pentru parerea ta, nu ca esti neaparat.

Iar asta cu "agata" era in anii 2010, acum un flagship android e cel putin la fel de cursiv ca un iphone, si asta pe o rezolutie a ecranului mult mai mare.

Cu o logică normală, nu pot fi numit fanboy, pentru că nu i-am spus că părerea mea este universal valabilă. Efectiv asta e experiența mea cu ambele sisteme de operare. Eu i-am spus omului să caute pe net păreri obiective (care vor veni din urma unor comparații, făcute probabil exact ca și mine, testând produsele), și să ia singur o decizie. Un fanboy nu ar face asta

Vrei să spui că nu agață? Niciodată? Nu cred. Și ios-ul mai agață. Nu am spus despre niciun sistem că e total cursiv. Doar că android-ul agață puțin mai des decât ios-ul

View PostPeter Blood, on 06 ianuarie 2017 - 22:12, said:

Asta-i din puţu' gândirii!
Dacă nevastă-ta-i mai krv, nu-nseamnă că toate se-npiedică...

Există topicuri dedicate pentru ambele telefoane...dacă are timp, inițiatorul poate citi mai multe pagini și să tragă singur concluziile

Este un forum. Omul a pus o întrebare, la care eu i-am răspuns. Dacă vreți să săriți pe mine pentru asta, chiar vă rog, nu mă deranjează cu absolut nimic

Edited by R10, 06 January 2017 - 22:22.


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mie nu-mi place nici androbitocul, nici aioesu'.
Raman la telefonul meu pana se topeste bateria in el.
Pana atunci, poate apare altceva.

#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostR10, on 06 ianuarie 2017 - 22:21, said:

Vrei să spui că nu agață? Niciodată? Nu cred. Și ios-ul mai agață. Nu am spus despre niciun sistem că e total cursiv. Doar că android-ul agață puțin mai des decât ios-ul
Incearca un flagship 2016 si apoi vezi ce "agata".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate