Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

iPhone 6s vs Samsung S6 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
R10, când spui ca agata te referi la experienta avuta cu Xiaomi Redmi 4 Prime? Daca da, atunci nu este cea mai fericita comparatie dpdv al fluiditatii deoarece R4P este un telefon low-mid in timp ce iPhone-ul este high-end.

#20
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Nu. Are o cunoștință chiar un Samsung S6, iar eu am un iphone SE, adică un "6s mini"

Normal că nu aș  fi comparat xiaomi cu galaxy s6, sunt în ligi diferite

Edited by R10, 06 January 2017 - 22:33.


#21
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
iPhone. Mai ales ca se stie ca s6 a avut tot felul de probleme. Rog fanboy android sa se abtina din a debita iarasi tampenii

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai exista si alte telefoane bune in acelasi buget, nu trebuie sa se limiteze doar la S6.

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Poate ca Samsung mai agata dar Honor 7 al meu nu.

#24
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Deja s-a deviat. Cred că dacă inițiatorul vrea să ia în calcul și alte telefoane, va preciza. Dacă se raportează doar la cele 2 menționate, nu ar trebui să aducem vorba despre alte terminale

#25
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Pe bune ca nu mai inteleg de ce inca exista topicuri aici ca si sfaturi de achizitii.

In cele din urma autorul oricum nu o sa inteleaga nimic pt ca pe fiecare topic exista aceleasi discutii contradictorii intre iOS si Android.

#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Iphone.

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSonic3R, on 06 ianuarie 2017 - 22:01, said:

Lol. Tare ma tem ca problema se gasea exact in fata telefoanelor.

Eu iti recomand S6. iPhone 6 sta rau la baterie. De fapt, recomand S6 la toate capitolele si in principal, pentru jocuri si aplicatii multe si gratis. Faci poze vad. Vrei un soft de prelucrare a imaginii free? Gasesti pe Android.

#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View Postutopias, on 06 ianuarie 2017 - 22:33, said:

iPhone. Mai ales ca se stie ca s6 a avut tot felul de probleme. Rog fanboy apple sa se abtina din a debita iarasi tampenii
La fel si invers.

View Postk0r3k7, on 06 ianuarie 2017 - 22:50, said:

Pe bune ca nu mai inteleg de ce inca exista topicuri aici ca si sfaturi de achizitii.
In cele din urma autorul oricum nu o sa inteleaga nimic pt ca pe fiecare topic exista aceleasi discutii contradictorii intre iOS si Android.
Asta pentru ca inca mai sunt fanboy apple care au ramas in anul 2009 2010 cand era la moda sa spuna ca android are lag si ca e prost.
Atata timp cat ei vor exista cu ideile lor depasite de ani multi, vor exista si discutii din astea din pacate.

#29
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
La fel, sunt multi fanboy android care isi mascheaza fanboysmul criticandu-i de zor pe ceilalti Posted Image. Ce mi se pare simpatic e ca fandroizii sunt cam aceiasi, se autosesizeaza si ii regasesti pe mai toate subiectele cu sfaturi de achizitii si obisnuiesc sa repete, de cele mai multe ori, aceleasi banalitati.

Edited by prisonbreak, 06 January 2017 - 23:22.


#30
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Uite o recenzie obiectivă (după părerea mea): https://forum.softpe...6#entry19424153

Se poate vedea acolo că terminalul folosit nu e galaxy s6, ci s7. Dar nu au fost comparate telefoanele, ci sistemele de operare

Edited by R10, 06 January 2017 - 23:20.


#31
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Mai am eu un prieten care compara S3-ul lui de 4 ani cu un iPhone ..spunea ca android-ul e  in alta liga,e laggy pe langa noul lui iPhone 7 ...
Posted Image

Cum dumnezeu sa compari telefoane low-end android cu high end apple?
Mai stiu genii care comparau olviewuri de 600 de lei cu iPhone-uri de 3200..

#32
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da cu banu, ia-ti ce prinzi. Daca cate Samsung, te convingi dupa cateva sapt cat de praf e.
Eu am fost superindoctrinat cu Android. Am considerat dintotdeauna un bullshit faptul ca pe iPhone nu ai voie sa faci aia/aia/aia.
Sa zicem ca mi-as fi permis sa imi cumpar un iPhone mai vechiut cu 1gen inca de acu 2 ani de cand mi-am luat Samsung S4, dar indoctrinat fiind, nici daca ma picurai cu ceara nu as fi facut asta.

Chinezarie cu spec-uri bune si SoC de pe Samsung S3:
Android neoptimiziat cum e pe orice care nu-i Huawei/Samsung/HTC deci mergea mai praf decit trebuia.
Nu am rezistat decat 2 luni cu el.

Samsung S4:
Din prima zi scroll-ul prin lista de contacte era cu sarituri. S-a rezolvat cu update la Android 5. Versiune ce mi-a adus buguri si mi-a ingreunat functionarea cu mult, cu foarte mult.
Inainte de update nu aveam sunet la 3/10 convorbiri, dupa update a coborit la 1/20, ceea ce e tot inacceptabil.
Lag-lag in aplicatii. Destul de slow in general.
Cand incercam sa-mi reconectez acasa casca cu bluetooth era un calvar, imi arata ca-i conectata si nu era, si invers.
Exemple mai sint dar nu mi le aduc aminte.

iPhone 6s:
Merge. Functioneaza. Merge ca telefon, ma aud in 10/10 convorbiri.
Reconectarea la casca mea de BT se face fara nicio problema.
Performanta in aplicatii este de vis.
UI-ul este mult-mult simplificat fata de Android, totul este unde trebuie, niciun buton in plus, niciun buton in minus. M-am adaptat in 1 sapt.
Securitate ! Exemplu banal: aplicatia de la firma de taxiuri din GL pe versiunea de Android cere sa vada Photos/Media. WTF, de ce ar cere asa ceva ? Ori sa trimita in background cind sint pe WIFI pozele din tel sa vada pe cine din GL ard, cui am tras sus si cui jos. Daca aveam mai mult timp puneam winpcap si vedeam.


Daca ai bani de 6s e pacat mare sa nu iti iei. Daca nu erai dispus sau nu aveai decat de un AllView de 7-8 mil, era altceva, iti recomandam un 5s de pe OLX :D
Am prieten care imi explica de vreo 3 ani ce inseamna Apple, dar eu refuzam sa-l ascult, ca mi se parea mie cool Androidu, ca poti sa-i pui custom ROM-uri ( nu am avut timp sa fac asta efectiv niciodata ) si uram fara sens iPhone-urile, acu regret. Tre sa-i dau niste beri.

Practic, acu am primul telefon, cu toate ca smartphone-uri am din 2006: Nokia 7610

#33
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
iOS si securitatea..
sigur.
https://en.wikipedia...elebrity_photos
Si mai multe..


(da,dar pe android ai puterea de a anula drepturile aplicatiei . La ios nu stii,nu poti.)

Edited by Robert13x, 06 January 2017 - 23:29.


#34
YUNG

YUNG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.09.2016
Cu siguranță iPhone .

#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalin62, on 06 ianuarie 2017 - 21:56, said:

Pai si tu poti fi numit fanboy. Cursiv? Si cele cu android sunt cursive.
User friendly/usor de folosit? Ce e asa greu de folosit la un android cand ai toate alea la indemana, plus ca la android poti sa l customizezi mai mult deci este si mai usor de folosit.


Ma doare capul cand vad ce argumente aduc cei ce sustin iOS-ul in defavoarea Androidului.

#36
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View PostRobert13x, on 06 ianuarie 2017 - 23:28, said:

iOS si securitatea..
sigur.
https://en.wikipedia...elebrity_photos
Si mai multe..


(da,dar pe android ai puterea de a anula drepturile aplicatiei . La ios nu stii,nu poti.)

Pur si simplu dezactivezi uploadu in iCloud.
Pe android nu stiu cum sa dezactivez drepturile, dar la iOS nu te intreaba de drepturi la inceput, ci ti le cere pe masura ce are nevoie de ele: microfon / camera / etc, din ce vad.
De exemplu lu MSQRD nu i-am dat voie la microfon, parca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate