Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
16786 răspunsuri în acest subiect

#12565
Alina-Mantescu

Alina-Mantescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 26.06.2017
Buna ziua,
Cate zile dureaza sa ajunga contractul de garantare de la fond intr-o agentie BCR -Bucuresti?

#12566
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 15.11.2003

 anca_17, on 18 august 2017 - 10:47, said:

Wow. Nu pot sa cred ca urmariti forumul. Azi a fost aprobat dosarul meu. Pe data de 12 iulie a ajuns la voi. Sper sa il expediati cat mai repede si sa nu patesc precum persoane de aici care inca nu il au expediat Posted Image
Esti boboc pe aici ... Daca ai citi un pic in urma, ai vedea ca cei de la fond posteaza aproape zilnic. Si ca mai ai de asteptat ...

#12567
Cbogdansarbu

Cbogdansarbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.01.2016

 hanks, on 18 august 2017 - 10:54, said:

Esti boboc pe aici ... Daca ai citi un pic in urma, ai vedea ca cei de la fond posteaza aproape zilnic. Si ca mai ai de asteptat ...
Frumos si decent spus :)))

#12568
ttt2017

ttt2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 07.08.2017

 Aninoacid2017, on 18 august 2017 - 09:47, said:

Bună tuturor. Nu mai am răbdare. Am dosarul în Fond din 24/7. În 7/8 a intrat în analiză. A fost un duce vino fond-banca-fond. Din 16/08 este in analiză.
adica nu ai asteptat iar 15 zile sa intre in analiza?

#12569
sandubloc

sandubloc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 01.03.2010
Care a fost la voi durata de timp dintre depunerea ultimului act la banca si trimiterea dosarului complet catre fond (de catre banca) ?

#12570
anca_17

anca_17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 17.08.2017

 Cbogdansarbu, on 18 august 2017 - 11:01, said:


Frumos si decent spus :)))
Un boboc care asteapta :). Abia azi-noapte mi-am facut contul.

#12571
mike_32

mike_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 74
  • Înscris: 16.08.2017

 sandubloc, on 18 august 2017 - 11:20, said:

Care a fost la voi durata de timp dintre depunerea ultimului act la banca si trimiterea dosarului complet catre fond (de catre banca) ?
depinde cat dureaza analiza dosarului de catre banca, la mine a durat cam 10 zile

#12572
anser105

anser105

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 08.09.2016
Am depus ieri o cerere de urgentare (numar 27394), la registratura mi s-a spus ca nu stie daca va fi luata in considerare, dar totusi mi-au inregistrat-o. La emailuri / mesaje pe site nu mai raspunde nimeni, cand sun telefonul este tot timpul ocupat. Sunt disperata, disperata,disperata... Posted Image Trebuie sa rezolv totul pana pe 7 sept, inclusiv semnarea, pentru ca mai tarziu proprietarii nu mai vor sa astepte, iar eu plec din tara pentru aproape o luna. La cat dureaza totul dupa aprobare, cred ca nu am nici o sansa... Atata timp pierdut si atata stres ca sa pierd totul pe ultima suta de metri...

Mai intra cineva de la FNGCIMM aici pe forum, exista vreo sansa sa primesc un raspuns mai clar decat cel in care mi se zice, de 11 zile, ca dosarul este in analiza? Posted Image

SOLICITAREA 361364
Data Starea Se află la
19.07.2017 16:30 Solicitare în completare la banca BANCA
20.07.2017 09:09 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
07.08.2017 07:58 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
16.08.2017 09:44 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
16.08.2017 09:59 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

#12573
Londur10

Londur10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 18.08.2017
Salutari tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a ma putea inarma cu rabdare(sa fac o previziune de timp) si sa calculez pasii urmatori.

Pentru lucrul cu BCR, cat dureaza procesul(pe pasi). Ma intereseaza:
  • Durata analizei in centrala
  • In cat timp de la depunerea dosarului vine evaluatorul
  • Parcursul dosarului in centrala(iar analizeaza?!?)
  • Fondul de garantare presupune 30 zile?
  • De la aprobare la fond pana la semnarea contractului de vz-cump astept alte cateva zile. Cate?
  • Cand si unde pot aparea probleme?
  • Estimare timp total de asteptare? 90,120, 150 sau 180 zile?(un mic sondaj)
Multumesc anticipat tuturor pentru orice informatie.

PS Poate aflam un punct de vedere din partea bancii !?!

#12574
sandubloc

sandubloc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 01.03.2010
+ 2-3 zile drumul curierului de la banca catre fond.
Dosarul cand se poate "vedea" in aplicatia celor de la fond, in ziua in care ajunge dosarul la ei sau atunci cand il iau in analiza?

#12575
Aninoacid2017

Aninoacid2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 09.08.2017

 ttt2017, on 18 august 2017 - 11:04, said:

adica nu ai asteptat iar 15 zile sa intre in analiza?
Nu, am trimis e-mail la fond si am intrebat daca din momentul in care dosarul se retrimite de la banca catre fond mai trebuie "sa iau coada de la capat". Mi s-a spus ca in momentul in care vad dosarul trimis catre fond sa trimit un e-mail catre ei. Dosarul a fost retrimis de la banca catre fond in data 11/08 iar in 16/08 a intrat in analiza.

#12576
Serban131

Serban131

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 13.07.2017

 sandubloc, on 18 august 2017 - 11:20, said:

Care a fost la voi durata de timp dintre depunerea ultimului act la banca si trimiterea dosarului complet catre fond (de catre banca) ?

La mine a fost cam o luna. Plus doua saptamani daca consider ca aveam actele depuse la sucursala si ei au zis ca nu il pot trimite inca la Centrala, pentru ca asteapta transa nr. 2 de fonduri si au fost informati sa nu mai trimita dosare pana nu sunt fondurile intrate. Deci mult.

#12577
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 06.08.2008

 Londur10, on 18 august 2017 - 12:17, said:

Salutari tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a ma putea inarma cu rabdare(sa fac o previziune de timp) si sa calculez pasii urmatori.

Pentru lucrul cu BCR, cat dureaza procesul(pe pasi). Ma intereseaza:
  • Durata analizei in centrala: 2 saptamani

  • In cat timp de la depunerea dosarului vine evaluatorul: 1-2 saptamani de la depunerea documentelor ( antencotnract, documente personale, documente apartament)

  • Parcursul dosarului in centrala(iar analizeaza?!?): 1 saptamana dupa ce da raspunsul evaluatorul

  • Fondul de garantare presupune 30 zile?: 10 zile normal, 30 in mod curent.

  • De la aprobare la fond pana la semnarea contractului de vz-cump astept alte cateva zile. Cate? 10-20.

  • Cand si unde pot aparea probleme? De la banca la fond. Date incomplete din partea bancii. 10-14 zile pana intra in analiza si inca 10 zile la fiecare intoarcere.  

  • Estimare timp total de asteptare? 90,120, 150 sau 180 zile?(un mic sondaj): 120.
Multumesc anticipat tuturor pentru orice informatie.

PS Poate aflam un punct de vedere din partea bancii !?!

Punct de vedere n-ai cum sa aflii. Daca te ia cu termene standard in maxim 1 luna esti gata mutat. Realitatea arata altfel, insa.

Editat de paso87, 18 august 2017 - 13:14.


#12578
Aninoacid2017

Aninoacid2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 09.08.2017

 Londur10, on 18 august 2017 - 12:17, said:

Salutari tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a ma putea inarma cu rabdare(sa fac o previziune de timp) si sa calculez pasii urmatori.

Pentru lucrul cu BCR, cat dureaza procesul(pe pasi). Ma intereseaza:
  • Durata analizei in centrala

  • In cat timp de la depunerea dosarului vine evaluatorul

  • Parcursul dosarului in centrala(iar analizeaza?!?)

  • Fondul de garantare presupune 30 zile?

  • De la aprobare la fond pana la semnarea contractului de vz-cump astept alte cateva zile. Cate?

  • Cand si unde pot aparea probleme?

  • Estimare timp total de asteptare? 90,120, 150 sau 180 zile?(un mic sondaj)
Multumesc anticipat tuturor pentru orice informatie.

PS Poate aflam un punct de vedere din partea bancii !?!

Buna. Chiar ar fi interesant sa aflam dar nu cred ca ai sa afli, oricum mult succes. Am facut un calcul rapid in cazul dosarului nostru. Din prima zi in care am depus dosarul la banca pentru a ne asigura bani in fond si pana azi au trecut 189 zile calendaristice. Azi dosarul nostru se afla in fond in analiza. Si toata lumea imi spune sa am rabdare Posted Image

Editat de Aninoacid2017, 18 august 2017 - 13:41.
prea multe paranteze


#12579
Georgiana1992

Georgiana1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 04.08.2017

 Aninoacid2017, on 18 august 2017 - 13:14, said:

Buna. Chiar ar fi interesant sa aflam dar nu cred ca ai sa afli, oricum mult succes. Am facut un calcul rapid in cazul dosarului nostru. Din prima zi in care am depus dosarul la banca pentru a ne asigura bani in fond si pana azi au trecut 189 zile calendaristice. Azi dosarul nostru se afla in fond in analiza. Si toata lumea in spune sa am rabdare Posted Image

La mine au trecut 171 de zile din momentul in care am depus antecontractul la banca. Ieri am primit aprobarea de la Fond dar cred ca mai avem de asteptat cel putin 30 de zile pana se finalizeaza toate actele. Nu luam in calcul perioada in care am cautat apartamentul si pana am semnat antecontractul.

Zi frumoasa!

#12580
Roxette_S

Roxette_S

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 26.09.2016
Si la mine au trecut 182 de zile de cand am depus antecontractul la banca pentru rezervarea de fonduri.. sa nu mai zic ca dosarul am inceput sa il fac mai repede, cu adeverinte de venit, contracte de munca, etc.. Momentan astept la Fond, nu stiu cat o sa mai dureze dar stiu ca maine imi expira antecontractul.. :(

#12581
LenutaC

LenutaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 28.07.2017

 Londur10, on 18 august 2017 - 12:17, said:

Salutari tuturor,

Am nevoie de ajutor pentru a ma putea inarma cu rabdare(sa fac o previziune de timp) si sa calculez pasii urmatori.

Pentru lucrul cu BCR, cat dureaza procesul(pe pasi). Ma intereseaza:
  • Durata analizei in centrala

  • In cat timp de la depunerea dosarului vine evaluatorul

  • Parcursul dosarului in centrala(iar analizeaza?!?)

  • Fondul de garantare presupune 30 zile?

  • De la aprobare la fond pana la semnarea contractului de vz-cump astept alte cateva zile. Cate?

  • Cand si unde pot aparea probleme?

  • Estimare timp total de asteptare? 90,120, 150 sau 180 zile?(un mic sondaj)
Multumesc anticipat tuturor pentru orice informatie.

PS Poate aflam un punct de vedere din partea bancii !?!

Eu am fost la un consilier/broker de credite si partea care a tinut de banca s-a miscat foarte repede in comparatie cu ce am mai citit pe aici. Intr-o luna i-am dat actele care mi le-a cerut, a trecut si de analiza la banca si de evaluare.. si momentan e in analiza la fond. In mare daca e sa fac calcule de cand am facut antecontractul pana ar trebui sa semnam CVC ar fi cam doua luni jumate (daca nu o sa necesite completari)

#12582
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.558
  • Înscris: 06.02.2006
Stimati colegi,

Dupa cum am mai spus, aici este un topic strict informativ cu statusul pe PC si diferite situatii mai mult sau mai putin inedite.

Pentru nemultumiri, diferite comentarii off-topic, alte opinii mai mult sau mai putin legate de subiect, aveti 2 posibilitati:

1. Deschideti voi un topic separat
2. Va ajut eu cu deschiderea unui astfel de topic.

Cum doriti sa procedam?

Editat de RealThing, 18 august 2017 - 15:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate