Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Invitatie la un proiect de cercetare a astrologiei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 09:56, said:

Chiar daca astrologia nu indeplineste toate criteriile de stiintificitate pentru a face parte din stiinta mainstream, aceasta nu o face sa fie mai putin stiinta. De fapt, exista mai multe paradigme astrologice care se abat intr-o masura mai mare sau mai mica de la aceste criterii. dar toate contin in denumire particula "logos" care inseamna "stiinta" (cel putin etimologic). Deoarece astrologia nu este o stiinta conform definitiilor moderne ale stiintei, dar nici nu ii lipsesc cu desavarsire anumite caracteristici ale stiintei moderne a fost clasificata ca "pseudostiinta" sau, mai corect, ca "stiinta ezoterica". Deci nu este propriu-zis o non-stiinta.
Datorita formularii de ipoteze si a probarii (confirmarii sau infirmarii) lor, a utilizarii metodelor empirice cum ar fi observarea, experimentul, studiul de caz, a masurarii, metodei statistice etc. poate fi considerata mai stiintifica decat matematica sau filosofia. Lipsindu-i consistenta (astrologia fiind constituita din paradigme mai mult sau mai putin contradictorii), predictibilitatea, falsificabilitatea etc. (chiar daca nu in totalitate) nici nu poate face parte din stiinta mainstream precum fizica, astronomia, biologia, psihologia, antropologia culturala, filologia etc.
Eu prefer sa o definesc ca "stiinta ezoterica".
Astrologia moderna opereaza foarte bine in termeni de predictibilitate si falsicabilitate. S-a renuntat la caracterul fatalist ilustrat de vechile paradigme, desi din ceea ce am studiat eu, exista pe langa conditionarile cu  care se naste un om si anumite aspecte legate de destin si evolutie.
Ai exprimat foarte bine in ce fel astrologia este o stiinta. Cred ca este o greseala a fi considerata pseudo-stiinta, doar fiindca nu face parte din stiintele exacte, asa cum este matematica si astronomia. Metodele de cercetare empirice nu sunt mai nestiintifice fata de cele teoretice. Acupunctura este iarasi un exemplu de "pseudo stiinta" , desi este dovedit ca a avut rezultate in cazuri in care medicina "stiintifica" a esuat. In realitate sunt asteptate rezultate exacte intr-un domeniu atat de complex si nebulos (deci greu de descifrat) si rezultate previzibile 100% acolo unde nu este normal ca ele sa existe (in contradictoriu cu liberul arbitru).
Ceea ce "nu face astrologia" se refera la caracteristici ale psihicului uman si tin mai degraba de asteptari nerealiste, gandire magica si procese cognitive gresit structurate, ca exemplu:
- dorinta de a stii/controla viitorul in procent de 100%
- dorinta de a nu trebui sa iei decizii dificile sau dureroase, deci ideea existentei "unui destin" poate fi extrem de reconfortanta in acest context
- oportunismul unor "situatii favorabile" si asteptarea lui Mos Craciun.
- etc.

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acupunctura, medicina Ayurvedica etc. sunt tot stiinte ezoterice. Totusi, astrologia previzionala se coreleaza si cu arta divinatiei care nu mai este stiinta. Este undeva intre stiinta si arta.

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Se laudau ceva astrologi cu asta, inclusiv AstroLaur pe site-ul lui, dar n-am dat importanta, fiindca nu cred in arta divinatiei. Din cate stiu, nu este ceva ce posezi/stapanesti, ci este ceva ceea ce primesti. Cine se lauda cu asa ceva ...minte (parerea mea, pana la proba contrarie).

Edited by Cr1spy, 10 January 2017 - 20:17.


#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci nu crezi in posibilitatea existentei unei abilitati precognitive (native sau cultivate) a omului in care astrograma devine un simplu suport al interpretarii...
Florin Onitza (astrologul american de origine romana) miza pe aceasta posibilitate. De altfel, Onitza combina astrologia cu diverse tehnici divinatorii. Eu nu l-as numi un mincinos, mai ales ca a studiat si prezentat prin lucrarile lui numeroase astrograme in incercarea de a gasi anumite corelatii pe care se pare ca le-a si gasit in sensul ca acestea pot sta la baza apropierii astrologiei de stiinta, in ciuda faptului ca acorda credit si artelor divinatiei.
Din punctul meu de vedere omul este probabil mai mult decat spune despre el stiinta la ora actuala. Si nu doar omul, ci intregul univers, toate fiintele. Si eu sunt sceptic, dar raman deschis catre multiple posibilitati, inclusiv catre posibilitati pe care nu le pot anticipa.

#23
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 AstroLaur, on 05 ianuarie 2017 - 23:42, said:

Va salut, sunt Laurentiu.
Am deschis acest subiect pentru ca am nevoie de voluntari la un proiect de cercetare a astrologiei.
..................
Si eu te salut!
Astrologia face parte din stiintele oculte considerata mai putin periculoase. Din pacate, in cazul stiintelor oculte, nu exista mai putin periculos sau mai putin stapinit de anumite entitati.
O categorie a ingerilor cazuti a transmis stiintele oculte pamintenilor.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Inseamna ca acei ingeri cazuti sunt prieteni ai omului.
Insasi cunoasterea de aceasta natura este de natura "luciferica", adica este indreptata spre mister si aventura, ca sa il citez pe Blaga (din amintiri). Posted Image

Ingerii au o semnificatie religioasa (iudeo-crestina). Astrologia precede iudeo-crestinismul si nu are, de regula, treaba cu religia in nicio traditie (chiar daca denumirile planetelor reprezinta nume de zei in anumite traditii astrologice).

Edited by _-_, 10 January 2017 - 21:00.


#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ba tocmai ca stiu foarte bine ca exista aceste abilitati si felul in care functioneaza si tocmai de aceea le situez in zona de inspiratie si nu de posesie.
Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu faptul ca astrograma este un simplu suport al interpretarii. De fapt nu am citit nimic despre tehnicile divinatorii si poate de aceea nu inteleg ce vrei sa spui.

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 20:58, said:

Inseamna ca acei ingeri cazuti sunt prieteni ai omului.
Insasi cunoasterea de aceasta natura este de natura "luciferica", adica este indreptata spre mister si aventura, ca sa il citez pe Blaga (din amintiri). Posted Image

Ingerii au o semnificatie religioasa (iudeo-crestina). Astrologia precede iudeo-crestinismul si nu are, de regula, treaba cu religia in nicio traditie (chiar daca denumirile planetelor reprezinta nume de zei in anumite traditii astrologice).
Invers... religia are treaba cu astrologia. Te "diabolizeaza" " crestinii" imediat, nici n-apuci sa zici astrologie...
S-ar putea sa aiba legatura cu ceva tehnici.))) Am sa mai citesc daca gasesc ceva sursa de informatie buna.

Edited by Cr1spy, 10 January 2017 - 21:07.


#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Astrologia nu este "exact science". Oricate cunostinte teoretice ai avea despre astrologie, in practica te confrunti cu situatii pe care nu stii cum sa le interpretezi sau care se pot interpreta diferit si aici intervin abilitatile parapsihologice ale astrologului. De aceea eu nu acord credit programelor de astrologie pentru calculator care fac interpretari automate sau aleg o interpretare din mai multe posibile pe baza de randomizare.

#27
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 20:58, said:

Inseamna ca acei ingeri cazuti sunt prieteni ai omului.
Insasi cunoasterea de aceasta natura este de natura "luciferica", adica este indreptata spre mister si aventura, ca sa il citez pe Blaga (din amintiri). Posted Image
Stiinta folositoare omului nu este interzisa.
Cind omul a trebuit sa cunoasca ceva sau sa aiba anumite indeminari a primit un ajutor de la creator.

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 20:58, said:

Ingerii au o semnificatie religioasa (iudeo-crestina). Astrologia precede iudeo-crestinismul si nu are, de regula, treaba cu religia in nicio traditie (chiar daca denumirile planetelor reprezinta nume de zei in anumite traditii astrologice).
Partea cu ingerii cazuti este trecuta la apocrife.
Stiintele oculte preced doar scrierile iudeo-crestine.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de cum vad eu divinatia poti citi ce am postat aici (eventual si postul de deasupra): https://forum.softpe...8#entry18929943

 barbu78, on 10 ianuarie 2017 - 21:07, said:

Cind omul a trebuit sa cunoasca ceva sau sa aiba anumite indeminari a primit un ajutor de la creator.

Nu cred in Creator, fie el si un superprogramator al unui univers simulat. Cred in evolutie (inclusiv a speciilor) si in faptul ca omul ramane inca o enigma.

Astrologia a facut parte integranta din anumite traditii religioase si s-au pastrat anumite mentiuni inclusiv in anumite carti religioase cum ar fi Apocalipsa lui Ioan din Biblia crestinilor. Dar astrologia nu este derivata din traditii religioase, ci a fost invers (anumite religii s-au folosit de Astrologie), ca in exemplul dat.

Edited by _-_, 10 January 2017 - 21:16.


#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 21:08, said:

Legat de cum vad eu divinatia poti citi ce am postat aici (eventual si postul de deasupra): https://forum.softpe...8#entry18929943
Merci frumos, esti f. dragut/a.


Aha, multumesc de lamurire, dar sa fim seriosi, de la acest suport se pleaca, de-abia apoi vin interpretarile, abilitatile de revela adevarul.

#30
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Legat de cum vad eu divinatia poti citi ce am postat aici (eventual si postul de deasupra): https://forum.softpe...8#entry18929943
Vezi ca la scorpion ai uitat de ceilalti guvernatori si de o caracteristica importanta: renasterea, puterea vitala de revenire din adinc.

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 21:12, said:

Nu cred in Creator, fie el si un superprogramator al unui univers simulat. Cred in evolutie (inclusiv a speciilor) si in faptul ca omul ramane inca o enigma.
Ai uitat si aici lumea nevazuta.

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Cr1spy, on 10 ianuarie 2017 - 21:14, said:

Aha, multumesc de lamurire, dar sa fim seriosi, de la acest suport se pleaca, de-abia apoi vin interpretarile, abilitatile de revela adevarul.

Iar astrologia ofera un suport destul de vast, repere suficiente, inclusiv o parte stiintifica, ceea ce ghicitul in cafea, de exemplu, nu iti ofera (ofera doar, sa zicem, un canal de comunicare deschis catre propriul inconstient/ subconstient).

 barbu78, on 10 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Vezi ca la scorpion ai uitat de ceilalti guvernatori si de o caracteristica importanta: renasterea, puterea vitala de revenire din adinc.

Acolo am punctat doar cateva elemente principale. Scorpionul este asociat atat mortii cat si sexului sau renasterii ca opus nasterii ce apartine Berbecului (celalalt domiciliu al lui Marte). Moartea in astrologie nu este moarte, ci doar tranzitie, schimbare brusca. Moare ceva pentru a lasa loc la altceva cu aceeasi esenta. In astrologie, de exemplu, nu exista nimic care sa "prevesteasca" moartea fizica, totul este transformare, ciclicitate.

#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 _-_, on 10 ianuarie 2017 - 21:29, said:

In astrologie, de exemplu, nu exista nimic care sa "prevesteasca" moartea fizica, totul este transformare, ciclicitate.
Doar predispozitiii...
Configuratia karmica mai sopteste cite ceva.

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ba, casa VIII-A ofera detalii cu privire la moartea fizica. Adica predispozitii fatale: condus cu viteza, fumat excesiv, etc.

Edited by Cr1spy, 10 January 2017 - 22:16.


#34
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Si cum verifici?

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce sa verifici mai ? Cauza mortii, lol. E asa de greu de verificat ?

#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Cr1spy, on 10 ianuarie 2017 - 22:14, said:

Ba, casa VIII-A ofera detalii cu privire la moartea fizica. Adica predispozitii fatale: condus cu viteza, fumat excesiv, etc.

Doar in cadrul dictonului "Astrele nu impun, ci predispun" care reprezinta mai curand o scuza pentru esecul unei interpretari...
Aceste predispozitii se afla in zona de probabilitate (exista sanse egale de realizare sau de nerealizare) - cel putin pana la o proba statistica relevanta efectuata pe un esantion reprezentativ.

Oricum, eu ma refeream prevestirea mortii ca moment calendaristic, nu la cauza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate