Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Invitatie la un proiect de cercetare a astrologiei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
AstroLaur

AstroLaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.04.2016
Va salut, sunt Laurentiu.
Am deschis acest subiect pentru ca am nevoie de voluntari la un proiect de cercetare a astrologiei. Cei care se implica vor primi la final o interpretare personalizata si succinta a astrogramei natale. Pentru inscriere trimiteti unui mesaj privat si va voi raspunde cu un link catre pagina web care gazduieste experimentul. Sunt necesare 30 de minute timp liber pentru activitatea care va revine, sinceritate si cunoasterea minutului nasterii voastre sau macar a unui interval din sfert in sfert de ora. Cititi in continuare ce este in mintea mea si care este rostul acestui proiect.

Studiez astrologia de multi ani.
Personal o clasific în 3 categorii principale, în ordine crescătoare a valorii:
Divertisment
Intrebarile intre prieteni gen `în ce zodie esti?`, diverse studii de caz pe care le fac astrologii DUPA moartea, norocul, dezastre, câștiguri, dar foarte rar inainte de astfel de evenimente majore,  afirmatii precum `anul 2017 va fi al initiativelor si conducerii` care se dovedesc false atunci cand sunt privite din punct de vedere statistic, horoscopul care este citit de oameni care nu stiu ce vor in viata si duc dorul vremurilor in care mergeau la oracole pentru a afla vointa zeilor, etc.
Ajutor
Consultațiile facute de un astrolog bun ajuta clientul sa isi privească viața de sus, iar acesta noua viziune poate schimba omul. Uneori doar îi dau o satisfactie mentală, alteori îi deblocheaza energii latente. Un astrolog este la baza un psiholog care are si ceva cunostinte initiatice.
Conștientizare
Astrologia actuala nu este un domeniu de sine stătător. Constelatiile zodiacale, planetele, casele, aspectele,... sunt ale astronomiei, ale matematicii, iar semnificatiile lor sunt importate din hermetism, hinduism, kabbalah, alchimie, de la greci, azteci, babiloni...  sunt peste tot, mai toate traditiile au dezvoltat astrologia. Astrologia este un instrument de structurare a cunoasterii lumii pentru a o intelege mai bine. Ea colecteaza informatii abstracte din alte domenii, le pune in tabele circulare dupa modele astronomice si matematice, iar in final le asociaza cu lumea concreta. Corelatiile intre diverse domenii sunt singura ei contributie. Pe mine ma ajuta mult felul in care informatia este structurata in tabele circulare, lumea este mai usor de inteles. Corelatiile acestor tabele cu viata noastra de zi cu zi sunt foarte discutabile insă.

Pe măsură ce m-am maturizat am început să fiu mai rational. Costat că lumea astrologiei este plina de incertitudine. Multi oameni fac afirmatii neacoperite de dovezi. Credinte care dau o satisfactie mentală ca stim ceva pe căi oculte, dar care se dovedesc gresite cand sunt confruntate cu realitatea.
Va intreb. Care credeti voi că este mecanismul astrologiei? De ce `functioneaza`?
Răspunsurile scepticilor sunt la fel de binevenite.
Parerea mea este că un astrolog isi face treaba printr-o combinatie de efecte psihologice cum ar fi validarea subiectiva și adevăr, adica exista totusi o relatie intre sistemul solar si noi, dar ma intereseaza procentual cat adevar este in ea si cata pacaleala. Mai valoroasă decat credința este experienta practică. De aceea v-am scris aceste randuri, pentru a va invita sa experimentam.
Sper sa-mi impartasiti entuziasmul de a cerceta acest domeniu.
Multumesc.

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 AstroLaur, on 05 ianuarie 2017 - 23:42, said:

Va intreb. Care credeti voi că este mecanismul astrologiei? De ce `functioneaza`?

Pentru ca exploateaza o resursa (aproape) nelimitata de ignoranta si naivitate.

#3
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 00:08, said:


Pentru ca exploateaza o resursa (aproape) nelimitata de ignoranta si naivitate.

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 00:08, said:


Pentru ca exploateaza o resursa (aproape) nelimitata de ignoranta si naivitate.


Sincer, zodia clasifica foarte bine oamenii. Imi aduc aminte, cand eram mic, mi-a citit cineva zodiacul chinezesc. Nu-mi venea sa cred cat de multa dreptate avea:|, adica, parca cineva a deschis o carte, si hop, eram acolo:|.
Acum, nu as merge pana in punctul unde iti poate spune viitorul,dar la clasificarea oamenilor, nu greseste;)

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 jamesbond91, on 06 ianuarie 2017 - 03:45, said:

Sincer, zodia clasifica foarte bine oamenii. Imi aduc aminte, cand eram mic, mi-a citit cineva zodiacul chinezesc. Nu-mi venea sa cred cat de multa dreptate avea:|, adica, parca cineva a deschis o carte, si hop, eram acolo:|.
Acum, nu as merge pana in punctul unde iti poate spune viitorul,dar la clasificarea oamenilor, nu greseste;)

Nu cumva erai un pic impresionabil si subiectiv cand erai mic? Multi dintre noi asa eram.
Daca ti-ar fi citit din greseala (sau intentionat) de la alta zodie, crezi ca ai fi reactionat diferit?

#5
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 10:38, said:

Nu cumva erai un pic impresionabil si subiectiv cand erai mic? Multi dintre noi asa eram.
Daca ti-ar fi citit din greseala (sau intentionat) de la alta zodie, crezi ca ai fi reactionat diferit?

Pai, imi aduc aminte ca a citit zodiacul mai multor persoane atunci. Pentru fiecare se potrivea,.Si cand a ajuns la mine, am ramas uimit, practic omul a citit o pagina si m-a cunoscut:|..Am si invatat lucruri despre mine in ziua aia:|

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
James Randi a facut un studiu pe tema asta, a cerut datele personale (detaliate, inclusiv ora nasterii) unor studenti si apoi a revenit cu cate o hartie personalizata fiecaruia.
Toti au fost super-uimiti, 90% potrivire etc., pana ce le-a cerut sa-si dea intre ei hartiile. ERAU IDENTICE. Restul facuse creierele lor: au ignorat nepotrivirile si au reactionat
super-pozitiv la generalitati de genul "esti curajos dar cateodata pui pret prea mare pe parerea altora si atunci ai tendinta sa eviti" etc. etc. uau! de unde ma cunoaste asta? blabla
Daca zici ca ai si invatat lucruri despre tine inseamna ca erai intr-un asemenea stadiu de acceptare fara rezerve incat atunci cand nu te incadrai te-ai apucat sa-ti reconsideri
profilul interior in conformitate cu ce auzeai acolo.

#7
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 12:07, said:

James Randi a facut un studiu pe tema asta, a cerut datele personale (detaliate, inclusiv ora nasterii) unor studenti si apoi a revenit cu cate o hartie personalizata fiecaruia.
Toti au fost super-uimiti, 90% potrivire etc., pana ce le-a cerut sa-si dea intre ei hartiile. ERAU IDENTICE. Restul facuse creierele lor: au ignorat nepotrivirile si au reactionat
super-pozitiv la generalitati de genul "esti curajos dar cateodata pui pret prea mare pe parerea altora si atunci ai tendinta sa eviti" etc. etc. uau! de unde ma cunoaste asta? blabla
Daca zici ca ai si invatat lucruri despre tine inseamna ca erai intr-un asemenea stadiu de acceptare fara rezerve incat atunci cand nu te incadrai te-ai apucat sa-ti reconsideri
profilul interior in conformitate cu ce auzeai acolo.


cazul meu nu e asemanator. In primul rand, a citit in fata tuturor si fiecare zodie avea ceva caracteristic. In cazul meu, cam tot, a fost exact cum sunt eu. Si am zis ca am invatat ceva despre mine, dar a fost mai mult ca o confirmare. In plus, toti ziceau ca mi se potriveste. Aveam o anume trasatura si anume, ca ma victimizam:|..si era perfect adevarat.
Pe unii oameni ii nimereste zodiacul, si pot spune ca pe mine m-a nimerit.

Nu sunt adeptul acestei stiinte, dar nu pot sa nu remarc cateva similaritati in zodii. De exemplu scorpioncele sunt foarte bune la pat( am avut 2:)),in facultate, am fost surprins de un fapt, cei mai buni prieteni si majoritatea din clasa eram aceeasi zodie (acest lucru l-am aflat mult mai tarzu:P)

Edited by jamesbond91, 06 January 2017 - 13:45.


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu nu cred ca functioneaza, statistic nu se ridica deasupra hazardului si in plus exista o multime de contraargumente zdrobitoare.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ma bazez pe vibratia telurica impregnata de astralul eteric miasmatic pentru identificarea zodiilor.

#10
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 13:54, said:

Eu nu cred ca functioneaza, statistic nu se ridica deasupra hazardului si in plus exista o multime de contraargumente zdrobitoare.

eu sunt de parere ca functioneaza, dar pana intr-un anumit punct. trasaturile fiecarei zodii in cele mai multe dintre cazuri, chiar se aplica . spun asta din experienta mea, dar si din postura de spectator ( si eu nu sunt un tip care isi citeste zodiacul, poate doar ocazional)

Posibil sa fi fost influentat, dar ma indoiesc, pentru ca eu sunt o persoana care ma cunosc foarte bine si sunt extrem de obiectiv cand vine vorba de zodia mea:)

Edited by jamesbond91, 06 January 2017 - 14:03.


#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cunosti frati gemeni cu caractere si cursuri ale vietii complet opuse? Daca nu gemeni, atunci oameni complet diferiti care s-au nascut in aceeasi zi. Explica asta prin prisma zodiacului.

#12
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 14:21, said:

Cunosti frati gemeni cu caractere si cursuri ale vietii complet opuse? Daca nu gemeni, atunci oameni complet diferiti care s-au nascut in aceeasi zi. Explica asta prin prisma zodiacului.

eu nu sunt adeptul acestei stiinte, cum am zis, dar nu o neg complet. Motivul e simplu, sunt fascinat de asa ceva:)

#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Hai sa nu-i mai zicem stiinta, pentru ca n-are absolut niciuna din caracteristicile care s-o faca sa se incadreze acolo.
Stiinta e astronomia.

#14
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 14:21, said:

Cunosti frati gemeni cu caractere si cursuri ale vietii complet opuse? Daca nu gemeni, atunci oameni complet diferiti care s-au nascut in aceeasi zi. Explica asta prin prisma zodiacului.
Fratii gemeni nu se nasc amandoi deodata, ci la un interval de timp. Daca tot ceea ce stii tu despre astrologie sunt 12 zodii in care imparti miliarde de oameni si iti rezulta ca nu stiu cate milioane sunt la fel, este vina ta. Adica este nivelul la care judeci lucrurile (pe care nu le cunosti de fapt).

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 14:31, said:

Hai sa nu-i mai zicem stiinta, pentru ca n-are absolut niciuna din caracteristicile care s-o faca sa se incadreze acolo.
Stiinta e astronomia.
Cum spuneam...

Edited by Cr1spy, 06 January 2017 - 20:04.


#15
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Si la mine la zodia Fecioara am gasit o carte in care spunea parca cuvant cu cuvant cine sunt, si copilaria cum a fost. La alte zodii parca nu a nimerit-o decat 50% din cate le-am mai citit la colegi. Cunosc un leu trufas, cativa tauri posesivi. Eu cred ca are legatura cu anotimpul in care te nasti. Anotimpul influenteaza starea de a fi. Probabil  in urma cu milioane de ani vietatile din care au evoluat celelalte traiau sub un an iar in functie de anotimp aveai alt acces la resurse. It's a long shot dar poate ca zodia e o reminiscenta a acelor vremuri.

#16
AstroLaur

AstroLaur

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.04.2016
Sa va spun si eu cate ceva.

 Razvan_N, on 06 ianuarie 2017 - 14:31, said:

Hai sa nu-i mai zicem stiinta, pentru ca n-are absolut niciuna din caracteristicile care s-o faca sa se incadreze acolo.
Stiinta e astronomia.
Citesc cu interes informatii despre biologie, fizica, chimie, astronomie... Faptul ca astrologia nu este o stiinta este evident. Chiar daca Razvan nu a gasit nimic bun in aceasta arta, apreciez totusi ca a venit cu argumente inteligente si a studiat putin demersurile oamenilor de stiinta pentru a intelege astrologia. Razvan ne-a mai transmis si

Quote

Vedea-v-as respectand metoda stiintifica in cercetari!
.
Mesajul său a fost sters. Eu il anunt ca proiectul meu este un test cu dublu orb in care sunt luate masuri pentru a nu exista indicii. Proiectul este orientat stiintific si chiar il invit pe Razvan sa se implice. Observ erori adesea in testele altora si este necesar sa traiesc pe propria piele si sa judec cu propria minte pentru a avea propriile mele credinte.

 jamesbond91, on 06 ianuarie 2017 - 14:01, said:

Posibil sa fi fost influentat, dar ma indoiesc, pentru ca eu sunt o persoana care ma cunosc foarte bine si sunt extrem de obiectiv cand vine vorba de zodia mea:)

James iti multumesc pentru ca ne iei apararea, dar cand vine vorba de validare subiectiva nu putem fi credibili. Este necesar un test cu dublu orb pentru a o elimina. Te aceea te invit la proiect pentru ca pe viitor vorba noastra sa fie mai grea atunci cand argumentam ca astrologia are si un sambure de adevar.

 republicall, on 06 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Si la mine la zodia Fecioara am gasit o carte in care spunea parca cuvant cu cuvant cine sunt, si copilaria cum a fost. La alte zodii parca nu a nimerit-o decat 50% din cate le-am mai citit la colegi. Cunosc un leu trufas, cativa tauri posesivi.

Impartirea in cele 12 zodii este ceva superficial. Eu nici nu lucrez cu asa ceva. Uneori fac o anumita actiune, o persoana pasionata de zodiac ma intreaba ce zodie sunt, raspunsul meu nu se potriveste cu natura actiunii mele deoarece fiecare dintre noi suntem fiinte unice, complexe si complete. Dar vai, ea va cocheta in continuare cu zodiacul chiar daca nu se poate baza mereu pe el. Nu-si pune intrebari, ci se complace. Daca ar citi si despre pozitia celorlalte planete, asteriozi, puncte matematice ... in zodii si in case, + aspectele care le fac intre ele, ea nu ar mai da rateuri. Personal ma feresc sa judec oamenii dupa zodia in care s-au nascut pentru a nu simplifica complexitatea care exista in fiecare dintre noi.

 republicall, on 06 ianuarie 2017 - 22:49, said:

Eu cred ca are legatura cu anotimpul in care te nasti. Anotimpul influenteaza starea de a fi. Probabil  in urma cu milioane de ani vietatile din care au evoluat celelalte traiau sub un an iar in functie de anotimp aveai alt acces la resurse. It's a long shot dar poate ca zodia e o reminiscenta a acelor vremuri.

OMG It's a very long shot. Stii tu ceva, ai incercat sa urmezi o pistă validă, dar ai tras-o de păr rau de tot. Ai intins-o pe o perioada de milioane de ani.
Nu poate fi adevarat pentru ca atunci cand avem in vedere pozitia celorlalte detalii din astrograma cunoasterea unui nativ se apropie si mai mult de adevar, desi in afara de pozitia Soarelui nimic altceva nu este anual intr-o astrograma.
De asemenea, daca ipoteza ta ar fi adevarata, atunci cei care s-au nascut in emisfera sudica ar fi pe invers din punct de vedere astrologic pentru ca si anotimpurile sunt pe invers fata de emisfera nordica a planetei.
Si evident in gene si in subconstientul colectiv informatia nu persista milioane de ani, daca nu este folosita. Selectia naturala forteaza fiinta sa elimine mai repede informatia pentru a face loc altor functii si organe ce sunt necesare evolutiei.
Dar apreciez idea ta pentru m-a facut sa rad si pentru ca urmezi totusi o pista valida la care eu nu m-am gandit.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 AstroLaur, on 09 ianuarie 2017 - 19:54, said:

Citesc cu interes informatii despre biologie, fizica, chimie, astronomie... Faptul ca astrologia nu este o stiinta este evident.

Chiar daca astrologia nu indeplineste toate criteriile de stiintificitate pentru a face parte din stiinta mainstream, aceasta nu o face sa fie mai putin stiinta. De fapt, exista mai multe paradigme astrologice care se abat intr-o masura mai mare sau mai mica de la aceste criterii. dar toate contin in denumire particula "logos" care inseamna "stiinta" (cel putin etimologic). Deoarece astrologia nu este o stiinta conform definitiilor moderne ale stiintei, dar nici nu ii lipsesc cu desavarsire anumite caracteristici ale stiintei moderne a fost clasificata ca "pseudostiinta" sau, mai corect, ca "stiinta ezoterica". Deci nu este propriu-zis o non-stiinta.
Datorita formularii de ipoteze si a probarii (confirmarii sau infirmarii) lor, a utilizarii metodelor empirice cum ar fi observarea, experimentul, studiul de caz, a masurarii, metodei statistice etc. poate fi considerata mai stiintifica decat matematica sau filosofia. Lipsindu-i consistenta (astrologia fiind constituita din paradigme mai mult sau mai putin contradictorii), predictibilitatea, falsificabilitatea etc. (chiar daca nu in totalitate) nici nu poate face parte din stiinta mainstream precum fizica, astronomia, biologia, psihologia, antropologia culturala, filologia etc.
Eu prefer sa o definesc ca "stiinta ezoterica".

Edited by _-_, 10 January 2017 - 09:58.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 AstroLaur, on 09 ianuarie 2017 - 19:54, said:

Impartirea in cele 12 zodii este ceva superficial.

Nu poate fi "superficial" decat din perspectiva astrologiei siderale. Astrologia traditionala imparte perioada scursa din momentul echinoctiului de primavara pana la urmatorul echinoctiu (raportate la revolutia pamantului in jurul soarelui) in 12 perioade, fiecare dintre ele asociindu-se unui ciclu lunar. Deci revolutia soarelui si a lunii care sunt cele mai importante astre au determinat alegerea celor 12 intervale. In unele paradigme astrologice se tine mai mult cont de soare, in altele se tine cont mai mult de luna (de exemplu, astrologia chineza se foloseste de cicluri lunare exacte, bazate tot pe ciclicitatea lui 12). Numarul 12 este preferabil si datorita numarului de divizori proprii (2, 3, 4 si 6) fata de 10, de exemplu, care se divide doar cu 2 si 5 sau 13 care nu are divizori proprii (este numar prim).
Planeta Mercur are o revolutie ce corespunde aproximativ unui anotimp si a produs impartirea zodiacului in 4 parti a cate 3 zodii (cardinale, fixe si mobile), semnele fixe corespunzand stabilitatii unui anumit anotimp. Iar planeta Venus are o ciclicitate care corespunde impartirii zodiacului in 3 parti a cate 4 zodii (foc, pamant, aer, apa) corespunzatoare celor 4 elemente din filosofia greaca. Fiecare zodie este asociata unei case astrologice (ce corespunde rotirii pamantului in jurul axei proprii intr-un ciclu de 24 ore) si unui astru traditional, astfel incat fiecare planeta dintre cele 7 planete traditionale guverneaza 2 zodii (intr-una se manifesta aspectul masculin al planetei, iar in celalalt aspectul feminin), mai putin Soarele si Luna care sunt considerate deja o pereche (primul masculin si celalalt feminin). Astfel sunt folositi toti divizorii lui 12. Cea mai departata planeta in astrologia tradiitonala este planeta Saturn care se asociaza unui cicluri de cca. 28 ani impartit in 4 parti a cate 7 ani. In tranzit, la fiecare aproximativ 7 ani se produce o cuadratura care presupune modificari radicale in evolutia unui obiect/ fenomen. Alt ciclu major este de aproximativ 2000 * 12 ani provocat de precesia echinoctiilor.
Revenind la Soare, fiecare zodie este impartita in cate 30 de grade, fiecare grad asociindu-se aproximativ unei zi (ciclu de 24 ore), rezultand un total de 360 grade de unde s-a pastrat si marimea cercului, un alt numar cu foarte multi divizori.
Deci astrologia traditionala nu a ales aceste impartiri si asocieri pur intamplator. Este vorba de cicluri exacte de timp (matematice) al caror corespondent astronomic ramane mai mult la nivel de coincidente. De aceea astrologii traditionalisti refuza cea de-a 13-a zodie, nu accepta case astrologice inegale, ignora planetele Uranus, Neptun si Pluton etc. Toate acestea capata sens numai pentru traditionalisti, deoarece adeptii paradigmelor astrologice moderne nu mai vad impartirea timpului la fel, ci se bazeaza mai curand pe fenomenele astronomice.

Edited by _-_, 10 January 2017 - 19:51.
typo


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate