Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#181
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View PostSceleron, on 25 octombrie 2017 - 09:34, said:

cer clientilor CI, dar si... dovada ca au platit impozitul la casa pe anul asta

Posibil ca modalitate de verificare daca este o firma inregistrata in locatie (impozitul e diferit, si pretul la energie la fel). Bine ca nu incep sa ceara proiectele tehnice ale instalatiilor, sa mai dam cateva sute la un "autorizat". ANRE ar trebui exportat in Congo, cu familii, nasi si fini cu tot.

#182
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am incercat sa fac contract online pe fix 24 online acu vreo luna. Dupa ce am trimis actele prin aplicatia lor am primit linkul sa descarc contractul dar surpriza...nu merge. Facut sesizare si pauza de atunci.
Trecand printr-un mall din oras vad ca si-au deschis si birou fix langa eon. Cica sa vin la ei cu actele ca imi fac contractul pe aceleasi conditii ca pe net. Bun atunci, duc actele si fiindca nu aveam timp sa stau ca mai erau cativa pe acolo zic ca vin azi sa semnez. Discutat inca o data ca sa fie aceleasi conditii ca pe net. Desigur!
Azi, surpriza. Abonamentul la 0,19 lei pe zi fata de 0,16 iar pretul la kwh 0,219 fata de 0,179. Pai .... nu putem la pretul de pe site. Dar e diferenta mica ce ma aprind asa.... Bai, eu consum intre 400-500kw pe luna adica un plus de 20 de lei doar din pix. Am vorbit ceva, ai zis ca sigur la fel va fi si azi imi bagi contractul sub nas ca poate nu-l citesc?...
Niste deosebiti.

#183
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Posibil sa fie faza cu firma, nu zic nu.

Mie mi-au scris ieri pe email. Au pritocit trei luni un raspuns la niste probleme pe care nici nu le ridicasem. Am ajuns sa cred ca astia nu inteleg nici atunci cand ii injuri, ci considera injuratura o politete, o curtoazie, ceva Posted Image ... Nu-mi venea sa cred cat de pafaristi pot fi, in vreme ce citeam ce-mi scrisesera. Le-am transmis sa ma lase in pace. Nene, ce monstri naste lipsa indelungata de concurenta!
Intr-adevar, niste deosebiti Posted Image

View Postpetman, on 26 octombrie 2017 - 18:41, said:

Am incercat sa fac contract online pe fix 24 online acu vreo luna. Dupa ce am trimis actele prin aplicatia lor am primit linkul sa descarc contractul dar surpriza...nu merge.
Salutare!
Mi-am adus aminte ca asa am patit si eu. A trebuit sa intru pe linkul trimis cu Internet Explorer Posted Image

#184
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
Mie imi mergea descarcatul ofertelor, si a contractului. Aveam un buton mare in pagina, ACCEPT CONTRACTUL si un link, ca nu.

Intetimp am semnat cu alt furnizor.

La aproximativ 10 zile dupa obtinerea ofertei m-o sunat cineva de la ENEL, imi multumeste ca am devenit client de al lor, si ca din 30 Noiembrie voi primi curent de la ei. O opresc, si ii zic ca nu am semnat contractul, nu am acceptat-o. Ea imi zice ca asa figurez. I-am zis sa mai verifice, ca nu e asa.

Repede am deschis inca odata pagina cu ofertele, ca poate ca o fi apasat altcineva in locul meu butonul de acceptare, dar nu. Asa ca de aceasta data am apelat linkul ca nu accept oferta.

O mai patit cineva asa?

#185
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

View Postpetman, on 26 octombrie 2017 - 18:41, said:

Niste deosebiti.
@petman le-a gasit cea mai buna eticheta Posted Image . Parerea mea.

Eu inca nu am patit. Asa cred Posted Image

#186
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ha, saga continua. Si am scris mult!
Dupa ce am facut o solicitare sa se rezolve acea problema cu linkul care nu merge - am primit mail incurajator ca sunt pe maini bune si voi fi rezolvat in mod satisfacator (deja dadeam ochii peste cap de placerea). Dupa o saptamana imi iau inima in dinti si m-ai fac o contractare online si, atentionat de voi aici, deschid linkul cu edge si victorie merge.
Pe 31 octombrie primesc mail ca da, se confirma ca am confirmat acceptarea ofertei si ne vedem cand ne intalnim cu prima factura.
Bai ce simplu mi-am zis eu in gandul meu propriu. Trebuia sa stiu ca dau de furca sortii ca m-am bucurat prea devreme.
La ceva timp ma suna una, nefututa dupa parerea mea proprie si personala, care ma intreaba daca mai vreau cu ei.
Bai voi sunteti cu capu? Clar ca vreau daca am incercat de 2 ori.
No bine, sa nu zici ca nu te-am intrebat. Undeva la inceputul lui decembrie, cam pe 4 asa, esti al nostru.
Bun.
Trece noiembrie, incepe decembrie. Pe 5 sau 6 decembrie zic oare ce mai fac astia de la enel? Ca niciun mail, niciun telefon nimic. Ma trezesc intr-o zi in bezna ca sunt al nimanui.
Sun.
Da, vad ca aveti un contract in desfasurare.
Cam 21 de zile dureaza.
De cand? intreb eu. Ca de pe 31 pina acum sigur sunt mai multe zile.
Pai nu stiu ce sa zic, fac mentiune de urgentare.
Anul asta trec? Sa speram ca da!
Incurajator baietul ala.
Azi.
Pe la ora 16 ma suna unu.
In legatura cu sesizarea dumneavoastra facem un sondaj sa vedem cat de multumit ati fost.
Bai, iti bati joc de mine? Imi raspundeti in 2 peri printr-un mail tipizat ca va fi bine si dupa aia nici n-am mai auzit de voi. Chiar, cand se activeaza contractul care ar trebui sa-l am cu voi?
Pai stiti, noi nu stim. Ca noi nu avem access la sistem.
Pai ce plm cauti in urechea mea daca nu stii?
Zice, fac solicitare de urgentare si sa va contacteze colegii.
Bine.
Pe la 17.30.
De la enel va sun.
Bai da-va'n papuci. De 2 ori intr-o zi?? Persoana importanta sunt.
In legatura cu factura dumneavoastra.
Ce vrei mah? Ce factura ca eu inca n-am contractul cu voi activat.
Pai de asta v-am sunat ca la noi nu apareti cu nimic in baza de date. Doar cu un inceput de contractare pe 23 octombrie si trebuie sa reluam procesul de contractare.
Voi va bateti joc de mine? Am mail de la voi pe 31 octombrie ca am acceptat! Ce plm mai vreti? Deci sunt sau nu sunt cu contract la voi?
Stati sa verific acum.
Bine mah, hai.
Da, aveti contract la noi in lucru.
Cand e gata, anul asta? Nu stim, speram ca da! Dureaza 21 de zile trecerea.
De cand? Intrebarea asta tot timpul le pune probleme vad.
Pai ca dureaza, ca vezi ca vechiul furnizor.

Vai plm in ce m-am bagat?

#187
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Doamne, ce faze! Vai de capu' clientilor...

#188
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Din septembrie 2017 am solicitat la enel sa trec la ei de la eon.
S-a intamplat acest lucru si de pe 2 decembrie 2017 sunt client enel.
Insa... cum platesc ultima factura eon? Ca astia mi-au dezactivat contul online.
Mi-au raspuns pe mail la intrebarea mea astfel

Quote

vă aducem la cunoştinţă faptul că în momentul rezilierii unui contract de furnizare a energiei electrice se dezactivează automat contul myline.

Ce se intampla daca nu mai pot plati direct din contul online? Am activat doar factura electronica. Nu o primesc pe hartie.
Si factura electronica ... NU mai am cum sa o vad.
Ca de taiat curentul NU mai au cum, ca nu mai sunt clientul lor.
Le-am cerut activarea pt o perioada scurta a contului ca sa pot face plata.

Numerar, transfer bancar sau alta metoda NU doresc, nu am chef si nu vreau.
Pana acum doar direct din cont faceam platile. Nu e un moft de moment al meu.
Tote sunt asa platite de cand au creat contul online.

#189
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
@petman, exact asa am patit si eu. nu stiu daca a fost o coincidenta, dar dupa ce am facut o sesizare la ANRE s-a rezolvat imediat.
@dorin2k - vei primi factura pe mail. nu asta inseamna factura electronica?

Edited by blackiesasha, 14 December 2017 - 20:10.


#190
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postblackiesasha, on 14 decembrie 2017 - 20:09, said:

@dorin2k - vei primi factura pe mail. nu asta inseamna factura electronica?
NU.
Plateam direct din cont. Vedeam acolo suma si apasam "plateste".
Nu primesc facturile pe mail. Doar din cont le puteam descarca. (pdf-urile)

Primeam mail cu mesajul

Quote

Vizualizează și descarcă factura electronică de energie electrică din contul tău de client înregistrat pe myline-eon.ro . Poți plăti factura de energie electrică prin metodele de plată puse la dispoziție prin partenerii E.On

Edited by dorin_2k, 14 December 2017 - 20:19.


#191
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

View Postblackiesasha, on 14 decembrie 2017 - 20:09, said:

@petman, exact asa am patit si eu. nu stiu daca a fost o coincidenta, dar dupa ce am facut o sesizare la ANRE s-a rezolvat imediat.
@dorin2k - vei primi factura pe mail. nu asta inseamna factura electronica?
Hmmm, oare mai lucrează astia acum sau sunt la tăiat porcu?
Parca vad ca nici macar nu au anunțat eon-ul ca vreau sa plec.

#192
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna dimineața,când am început casa mi-am făcut un abonament la Ron,fără rezervare pe zi,plătesc facturile la 3 luni,la anul in toamna ne mutam,dar vreau sa dau drumul la căldură,vreo 16-17 grade sa fie,acum plătesc 0,68 Ron kw,ținând cont că doar vreo 3 luni o să am consum mai mare,e pe curent încălzirea,și pe urma fff puțin consum până mă mut,ce abonament mi_ati recomanda? Multumesc

#193
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
gasesti toate abonamentele disponibile pe site-ul eon. asa la prima vedere, fara a sti alte date, parca ar merge tarif pe 2 zone orare.

#194
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Eu raman la eon - am primit oferta mai buna fata de enel.
In plus, la ce debandada e la enel - cica poate pe 15 ianuarie treceti la noi. Poate! Bai voi sunteti normali? Contract semnat pe 31 octombrie cu enelul.

#195
4_Kan

4_Kan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.06.2011
Ati observat o reducere la abonamentul Enel ONLINE (cu aprox.10 Roni ptr un consum aprox. ~111kW) incepand cu anul nou si valabila pana la finalul lui ianuarie ??? (link)

#196
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Post4_Kan, on 04 ianuarie 2018 - 00:34, said:

Ati observat o reducere la abonamentul Enel ONLINE (cu aprox.10 Roni ptr un consum aprox. ~111kW) incepand cu anul nou si valabila pana la finalul lui ianuarie ??? (link)

Intradevar, parca imi da mai putin decat imi aminteam eu la simularea de anul trecut. Totusi, pretu pe Kwh este mai mare, eu am facut contract pe 0,16 Lei/ zi + 0,179 Lei/ Kwh si acum e 0,185 Lei la Kwh, deci mai putin nu ar avea cum sa fie, doar daca nu au mai scazut certificatele verzi sau alte accize.

#197
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Factura pe decembrie, 650kwh la 295.94 lei. 0,455 lei/kwh la Enel. Super

#198
4_Kan

4_Kan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.06.2011

View PostFlorin_Alex, on 10 ianuarie 2018 - 11:21, said:


Intradevar, parca imi da mai putin decat imi aminteam eu la simularea de anul trecut. Totusi, pretu pe Kwh este mai mare, eu am facut contract pe 0,16 Lei/ zi + 0,179 Lei/ Kwh si acum e 0,185 Lei la Kwh, deci mai putin nu ar avea cum sa fie, doar daca nu au mai scazut certificatele verzi sau alte accize.

Dap, ai dreptate : anul trecut asa era 0,179 Lei/ Kwh si parca fara abonement din ala pe zi.
Daca mai retin corect totusi eu facusem un calcul ptr 125Kwh/luna si imi iesise un pret de vreo ~62 RONi. Nu stiu exact formula de calcul - daca ne poate ajuta cineva ( (Kwh + abonament/zi) * Nr_de zile_lunar ??? )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate