Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#199
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Atasez facuta mea la Enel cu abonamentul vechi. Eu inteleg ca: 351.32 / 666 = 0.52749 lei / kWh. Restul de 52.07 lei sunt taxe. Calculez corect asa? Sau sa iau toata factura si sa o impart la 666kWh => 0.6056 lei ?

Acum am mai primit o oferta, o atasez. Cum pot eu calcula cat e un kWh comparand factura si oferta? Am fauct sesizare la ei si nu sunt in stare sa imi raspunda. Mi-au trimis inapoi toate actele oferente ofertei... Chair asa greu e sa spune: bai omule uite atat te costa factura daca ai 500kWh.

Attached Files



#200
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
0.288 + certificate verzi + cogenerare + acciza + TVA * nr kwh = total de plata

Factura veche

Total plata / nr kwh = pret per kwh

Edited by relu11051, 25 January 2018 - 15:43.


#201
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

 relu11051, on 25 ianuarie 2018 - 15:41, said:

0.288 + certificate verzi + cogenerare + acciza + TVA * nr kwh = total de plata
Perfect. De unde obine valorile lor? Daca sunt schimbate fata de vechiul contract?

 relu11051, on 25 ianuarie 2018 - 15:41, said:

Factura veche
Total plata / nr kwh = pret per kwh
Deci eu platesc acum 0.6056 lei / kWh

#202
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Certificate verzi 0,045682
Acciza    0,004740
Cogenerare      0,011940

TVA   19%

Din factura mea, teoretic cred ca sunt si pe site ANRE ca astea sunt inca reglementate

#203
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Am vorbit cu reprezentanta Enel iarasi, rezulta un cost final la noua oferta de 0.64 lei/ kWh. Deci eu sunt mai bine acum :) Dar a zis ca se intampla lucruri pe piata si ea nu stie cu cat imi va urca mie pretul, si tot ce imi poate oferi sunt 0.64 lei garantai pentru un an. Nu cred ca am sa semnez. Daca mai sunt pareri, va rog. Multumesc!

#204
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
0.533632 + TVA 19%= 0.63502208 lei / khw


LE am gresit ceva mai sus

era

0.288 + transport + servicii sistem + distributie + certificate verzi + cogenerare + acciza + TVA * nr kwh

Pretul garantat este de 0.288 / kwh restul sunt "reglementate" de ANRE, eu am semnat anul trecut pentru 0.147 / kwh

Eu zic sa cauti oferte si la altii, eon, digi ...

Edited by relu11051, 26 January 2018 - 14:00.


#205
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu am prea inteles mare lucru din oferta telefonica a celor de la enel, dar sunt foarte insistenti la telefon. Pana la urma operatorul mi-a raspuns cumva la ce l-am intrebat eu. Cat platesc acum si cat as plati la 100kwh, a iesit cam la fel :) dar zicea ca nu mai platesc 3-4lei nu stiu ce taxa de rezervare si ca tariful e batut in cuie pe 1 an, ca la abonamentul actual fiind pe piata reglementata poate sa creasca pretul oricand ?!? Nu mi s-a spus clar ce se intampla cu tariful dupa 1 an la abonamentul asta nou. Am zis ca vreau sa-mi prezinte 2-3 variante de abonament nou si a spus ca pot sa aleg doar una din una :) Mi-au dat un link unde sa aprob noul contract si acum ma tot bat la cap ca nu am intrat pe link. Pana la urma merita trecut pe ce vor ei sau nu?

#206
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Pai uite situatia mea: acum platesc 60 bani / kW. M-au sunat sa trec la 64 bani / kW. Eu nu semnez :) Acelasi Enel.

#207
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 bicosu, on 10 ianuarie 2018 - 22:36, said:

Factura pe decembrie, 650kwh la 295.94 lei. 0,455 lei/kwh la Enel. Super

Ce abonament ai ?

#208
4_Kan

4_Kan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.06.2011
Am primit prima factura din noul contract Enel Online (ptr. piata concurentiala) si SURPRIZA: am de plata >700kwh reprezentand consumul dintre ultimele 2 citiri efectuate de catre reprezentantul autorizat - cu toate ca binenteles achitasem (in afara de o luna cand nu mi-a venit factura ptr ca am schimbat titularul de contract) toate facturile emise pana la data de 26.01.2018

Cand te gandesti ca ENEL nu poate fi mai rau decat tot ce s-a discutat :))

#209
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Salut. Am primit recent o oferta noua de la enel cu prețul pentru componenta de energie electrică activă, cât și valoarea abonamentului rămân neschimbate pe o
perioadă de 24 luni.

Va atasez mai jos detaliile si astept cateva pareri despre cum vi se pare aceasta:

Attached Files

  • Attached File  1.png   316.79K   67 downloads
  • Attached File  2.png   233.61K   59 downloads


#210
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Important este sa retii ca in oferta pe care ai primit-o, costul real care poate fi negociat este doar pentru energia activa, respectiv:

0.249 lei kWh + 0.19 lei rezervare. Restul taxelor sunt reglementate si nu te intereseaza, iar la costurile pentru distributie se aplica cele de joasa tensiune.

Sa nu semnezi nimic si sa transmiti in scris un refuz ferm.

Un calcul simplu ca sa intelegi cum functioneaza rezervsarea:

100 kWh = 24.9 lei (fara TVA) contravaloarea energiei active
0.19  x 30 = 5.7 lei (fara TVA) contravaloarea rezervarii
La 100 de kWh consumati inseamna ca tu platesti la sfarsitul lunii un tarif de 30.6 lei, respectiv 0.306 lei kWh desi ai agreat o oferta de 0.249. Asta inseamna ca la un consum mic, esti penalizat cu un tarif foarte mare. Este o taxa pe prostie, in conditiile in care Enel cumpara energie electrica in acest moment cu 170 lei MWh pe contractele long si are putere de negociere foarte mare si inclusiv productie proprie din surse regenerabile.

Daca consumi mai multa energie, costul rezervarii o sa se diminueze raportat la cantitatea de energie dar o sa ramai cu un tarif care este deja foarte mare.

Am facut o paranteza ca sa intelegi ca oferta facuta de ENEL este dezastruoasa. Daca nu vrei sa te complici aplica la oferta ENEL fix online, o oferta care ar trebui sa te duca cu tot cu rezervare la un cost de apoximativ 0.205 lei kWh + taxe, un tarif cu 31% mai mic decat cel ofertat.

Daca vrei sa te complici du-te la un furnizor privat (cu mentiunea ca s-ar putea sa fii renegociat daca pica piata de energie) sau la un alt furnizor de ultima instanta, Cez, Electrica, E-on!.

Edited by Neinhalt, 20 April 2018 - 10:55.


#211
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 Neinhalt, on 20 aprilie 2018 - 10:52, said:

Important este sa retii ca in oferta pe care ai primit-o, costul real care poate fi negociat este doar pentru energia activa, respectiv:

0.249 lei kWh + 0.19 lei rezervare. Restul taxelor sunt reglementate si nu te intereseaza, iar la costurile pentru distributie se aplica cele de joasa tensiune.

Sa nu semnezi nimic si sa transmiti in scris un refuz ferm.

Un calcul simplu ca sa intelegi cum functioneaza rezervsarea:

100 kWh = 24.9 lei (fara TVA) contravaloarea energiei active
0.19  x 30 = 5.7 lei (fara TVA) contravaloarea rezervarii
La 100 de kWh consumati inseamna ca tu platesti la sfarsitul lunii un tarif de 30.6 lei, respectiv 0.306 lei kWh desi ai agreat o oferta de 0.249. Asta inseamna ca la un consum mic, esti penalizat cu un tarif foarte mare. Este o taxa pe prostie, in conditiile in care Enel cumpara energie electrica in acest moment cu 170 lei MWh pe contractele long si are putere de negociere foarte mare si inclusiv productie proprie din surse regenerabile.

Daca consumi mai multa energie, costul rezervarii o sa se diminueze raportat la cantitatea de energie dar o sa ramai cu un tarif care este deja foarte mare.

Am facut o paranteza ca sa intelegi ca oferta facuta de ENEL este dezastruoasa. Daca nu vrei sa te complici aplica la oferta ENEL fix online, o oferta care ar trebui sa te duca cu tot cu rezervare la un cost de apoximativ 0.205 lei kWh + taxe, un tarif cu 31% mai mic decat cel ofertat.

Daca vrei sa te complici du-te la un furnizor privat (cu mentiunea ca s-ar putea sa fii renegociat daca pica piata de energie) sau la un alt furnizor de ultima instanta, Cez, Electrica, E-on!.

Eu cu Enel fix online am 0,239 lei/ Kwh (semnat in Dec), rezervarea e la fel, deci nu cred ca o sa fie mare diferenta.

#212
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 Florin_Alex, on 20 aprilie 2018 - 12:10, said:

Eu cu Enel fix online am 0,239 lei/ Kwh (semnat in Dec), rezervarea e la fel, deci nu cred ca o sa fie mare diferenta.

Esti sigur? Eu cred ca ai semnat altceva:
https://www.enel.ro/...fix-online.html

Tariful este de 0.185 + rezervare 0.16. Restul taxelor nu conteaza in alegerea furnizorului!

Edited by Neinhalt, 20 April 2018 - 12:16.


#213
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 Neinhalt, on 20 aprilie 2018 - 12:15, said:

Esti sigur? Eu cred ca ai semnat altceva:
https://www.enel.ro/...fix-online.html

Tariful este de 0.185 + rezervare 0.16. Restul taxelor nu conteaza in alegerea furnizorului!

A fost 0.185 pana prin Noiembrie daca imi aduc aminte bine.

#214
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sunt complet nauc.....mi-a venit si mie pe mail chestia asta cu Enel fix Online si nu stiu ce sa fac, e bine sa accept sau nu?

#215
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 18.06.2009
Primita azi pe email, cica oferta fulger de la Enel. Este rentabila? Pe ultima factura apare ca pret 0,45 kwh lei energia activa.

Attached Files



#216
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Are cineva detalii suplimentare despre "oferta fulger ENEL" ? Cred ca a primit-o mai toata lumea email .

[ https://i.imgur.com/BvEPDnJ.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate