Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#217
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Rainwish, on 23 mai 2018 - 18:48, said:

Primita azi pe email, cica oferta fulger de la Enel. Este rentabila? Pe ultima factura apare ca pret 0,45 kwh lei energia activa.
Frate 37Kw intr-o luna? Posted Image Ai doar un bec ca si consum?

 don_King, on 23 mai 2018 - 18:52, said:

Are cineva detalii suplimentare despre "oferta fulger ENEL" ? Cred ca a primit-o mai toata lumea email .


E identica cu oferta Enel Fix Online numai ca aia e pe 24 de luni iar asta Fulger e doar pe 12 luni

Edited by Valmont43, 23 May 2018 - 19:21.


#218
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009

 Valmont43, on 23 mai 2018 - 19:22, said:

Frate 37Kw intr-o luna? Posted Image Ai doar un bec ca si consum?

Becuri led si electrocasnice perfomante cu consum mic de curent.

#219
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Si speli la mana, iar frigiderul e din ala de pe vremuri care ii aduceai calupuri de gheata, fierul de calcat este cu carbuni

#220
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 edri, on 30 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Nu am prea inteles mare lucru din oferta telefonica a celor de la enel, dar sunt foarte insistenti la telefon. Pana la urma operatorul mi-a raspuns cumva la ce l-am intrebat eu. Cat platesc acum si cat as plati la 100kwh, a iesit cam la fel Posted Image dar zicea ca nu mai platesc 3-4lei nu stiu ce taxa de rezervare si ca tariful e batut in cuie pe 1 an, ca la abonamentul actual fiind pe piata reglementata poate sa creasca pretul oricand ?!? Nu mi s-a spus clar ce se intampla cu tariful dupa 1 an la abonamentul asta nou. Am zis ca vreau sa-mi prezinte 2-3 variante de abonament nou si a spus ca pot sa aleg doar una din una Posted Image Mi-au dat un link unde sa aprob noul contract si acum ma tot bat la cap ca nu am intrat pe link. Pana la urma merita trecut pe ce vor ei sau nu?

Insistenta lor m-a facut si pe mine acum ceva vreme sa zic pas la oferta lor. Vezi ca preturile pentru cei ce nu au trecut pe piata libera urmeaza sa scada. Cauta pe net:

Autoritatea Naþionalã de Reglementare în domeniul Energiei a aprobat preþurile maxime pentru serviciul universal în perioada 1 iulie 2018 - 30 iunie 2019, pentru fiecare zonã de reþea. Concret, în baza noilor tarife aplicate, facturile ar trebuie sã fie mai mici cu 3.5%.

#221
D3VIL2006

D3VIL2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.01.2007
Care dintre cele 2 oferte este mai buna ? La enel nu zice nimic de abonament:
[ https://s31.postimg.cc/j5800zcqz/2018-05-24_193812.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s31.postimg.cc/c3a2eclvf/2018-05-24_193846.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by D3VIL2006, 24 May 2018 - 19:01.


#222
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Rainwish, on 23 mai 2018 - 21:32, said:


Becuri led si electrocasnice perfomante cu consum mic de curent.
E absolut imposibil sa consumi doar atat intr-o luna chiar si la o garsoniera...doar sa nu stai acolo....

#223
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 D3VIL2006, on 24 mai 2018 - 18:53, said:

Care dintre cele 2 oferte este mai buna ? La enel nu zice nimic de abonament:
[ https://s31.postimg.cc/j5800zcqz/2018-05-24_193812.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s31.postimg.cc/c3a2eclvf/2018-05-24_193846.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ENEL FIX ONLINE .
SI PE MINE AU VRUT SA MA ABUREASCA CU ENE SIMPLU ANUAL ca ar fi oferta fulger ...ce kkciosi!
http://www.anre.ro/r...rator-de-tarife
0.5 le/kwh tva inlcus cu taxe certificate verzi si de cogenerare
In ofertele alea nu pun nesimtiti toate costurile

#224
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 D3VIL2006, on 24 mai 2018 - 18:53, said:

Care dintre cele 2 oferte este mai buna ? La enel nu zice nimic de abonament:
[ https://s31.postimg.cc/j5800zcqz/2018-05-24_193812.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s31.postimg.cc/c3a2eclvf/2018-05-24_193846.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ambele oferte reprezinta o mare teapa. .   Foarte scumpe. Incearca RDS, Engie sau Enel fix online la 185 lei MWh plus rezervare  0.16lei /zi.

Cand va suna  de la ENEL intrebatii direct cat costa 1000 kWh (1MWh adica) pretul doar pentru energie activa si daca chiar vreti sa va pisati pe sufletul lor intrebati-i cat costa 100 sau 200kWh lunar cu tot cu costul de rezervare fata de costul initial.

Pretul standard pe un contract nemodificat, cum este de exemplu factura de mai sus cu cei 37kWh, este de ~282 lei MWh

Edited by anaki, 27 May 2018 - 23:37.
unitati masura


#225
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007

 Neinhalt, on 27 mai 2018 - 01:58, said:



Ambele oferte reprezinta o mare teapa. .   Foarte scumpe. Incearca RDS, Engie sau Enel fix online la 185 lei MWh plus rezervare  0.16lei /zi.

Cand va suna  de la ENEL intrebatii direct cat costa 1000 kWh (1MWh adica) pretul doar pentru energie activa si daca chiar vreti sa va pisati pe sufletul lor intrebati-i cat costa 100 sau 200kWh lunar cu tot cu costul de rezervare fata de costul initial.

Pretul standard pe un contract nemodificat, cum este de exemplu factura de mai sus cu cei 37kWh, este de ~282 lei MWh

Acum in oferta fulger nu mai apare separat energia activa si rezervarea....

Attached Files



#226
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ca sa vedeti daca e fulger sau nu, calculati cu toate componentele de consum. O sa va iasa minus 6 lei la 100kwh/luna, cu EnelOnline

#227
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007

 rosix, on 07 iunie 2018 - 08:55, said:

Ca sa vedeti daca e fulger sau nu, calculati cu toate componentele de consum. O sa va iasa minus 6 lei la 100kwh/luna, cu EnelOnline
Ok. Si atunci de ce o baga... ?? Ies cu plasa asa in drum sa vada ce prosti mai prind in ea? Sunt nedumerit... poti testa piata si in ultima perioada de cand a aparut concurenta parca s-au mai schimbat si ei putin...

#228
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

 rosix, on 07 iunie 2018 - 08:55, said:

Ca sa vedeti daca e fulger sau nu, calculati cu toate componentele de consum. O sa va iasa minus 6 lei la 100kwh/luna, cu EnelOnline

Nu e ok. Daca vrei sa ai o referinta corecta,  nu se iau taxele de distributie si accizele in considerare.
Concret in poza pusa de horacescu este clar evidentiat pretul de 0.23 lei kWh (230 lei MWh) pentru energia activa.  Restul chiar nu conteaza. O oferta buna in piata asta de cacat ar trebui sa fie sub 0.20 lei kWh semnata doar pe 1 an maxim.

 horacescu, on 07 iunie 2018 - 09:15, said:

Ok. Si atunci de ce o baga... ?? Ies cu plasa asa in drum sa vada ce prosti mai prind in ea? Sunt nedumerit... poti testa piata si in ultima perioada de cand a aparut concurenta parca s-au mai schimbat si ei putin...

in stanga este diferentiat pretul pentru energia activa, respectiv 0.23 lei kWh. Nu mai vad rezervarea acolo dar in esenta tot o oferta de cacat, fulger pentru prosti in conditiile in care au publica oferta enel fix online care este mai buna chiar daca are costuri de rezervare. ca sa faci o comparatie eu platesc 0.147 lei kWh tot la enel cu rezervare 0.05.  Asta inseamna ca la fieare 1000 kWh consumati platesc mai putin decat oferta fulger cu 83 de lei, respectiv cu mai bine de 133 lei fata de cineva care a ramas pe contractul standard.

da, ies cu plasa in drum, la mine in bloc au pus un afis ca vin sa actualizeze contractele si trebuie sa ii astepti cu buletin, acte de proprietate si factura enel. Actualizare de pret la 256 lei MWh pe 2 ani, japca pentru fraieri.

Edited by Neinhalt, 07 June 2018 - 23:27.


#229
horacescu

horacescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.02.2007
Eu am inceput sa ma uit dupa oferte cand a trebuit sa inchei un nou contract... nu am pregatire tehnica si nu ma descurc prea bine in calcule de genul asta... sa inteleg deci ca la ora actuala cea mai buna oferta pt unul ca mine este Enel Fix Online?
Si ca sa ramanem pe zona de utilitati... la gaz ce recomandati? Multumesc oricum!

#230
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Deocamdata oferta de la enel fix online este foarte ok. au crescut pretul la 189 acum. daca as fi in locul tau as cere oferta in special de la digi si poate tinmar sau mai poti sa cauti furnizori mai mici privati gen restart energy.  

Cere referinta doar pe energie activa ca sa tii lucrurile simple si sa compari mere cu mere si ia in considerare rezervarea daca exista. Ar trebui sa nu semnezi pe o perioada mai mare de 12 luni daca oferta la care optezi este mai mare de 0.18 kWh (180 MWh).

La gaze tariful de referinta este exprimat tot in kWh/MWh (prin inmultire volum m. cubi consumati x putere calorica). mergi pe distribuitorii mari locali, engie pentru bucuresti iar cu ocazia asta poate negociezi ambele contracte la acelasi furnizor. un pret la gaze nu ar trebui sa fie mai mare de 150 lei MWh (cu taxe distributie si rezervare inclusa, fara acciza)

Ca principiu, consumatorii casnici nu inseamna nimic pentru furnizori, mai ales cei privati, deci o sa se pise din avion pe kilowatii tai. In general consumatorii casnici reprezinta doar munca degeaba in plus pentru dep. contabilitate, deci nu iti pune sperante foarte mari ca ai parghii de negociere Posted Image

Edited by Neinhalt, 08 June 2018 - 14:51.


#231
sultana80

sultana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2018
buna seara care ma puteti ajuta este vorba de enel si engie am cumparat un apartament nou construit in zona salaj bucuresti am semnat contractul situatia este ca am si plecat in strainatate pentru o durata de 7 luni  eu voi reveni in septembrie 2018  intrebare este pot face contractele la Enel si engie online fara sa ma deplasez  specific ca blocul nu are alt propietare deci nu am factura pe numele meu la Enel si engie va multumesc     (ma scuzati sint noua pe aces forum si nu stiu unde sa intru sa pun intrebari asa ca am intrat aici sper ca nu deranjez

buna seara care ma puteti ajuta este vorba de enel si engie am cumparat un apartament nou construit in zona salaj bucuresti am semnat contractul situatia este ca am si plecat in strainatate pentru o durata de 7 luni  eu voi reveni in septembrie 2018  intrebare este pot face contractele la Enel si engie online fara sa ma deplasez  specific ca blocul nu are alt propietare deci nu am factura pe numele meu la Enel si engie va multumesc

#232
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Da,poti face contractele la Enel si Engie online.
Asa am procedat eu anul trecut.
Totul este sa ,,sapi" adanc pe net,pentru ca modul de realizare nu este foarte evident pe situl Enel, spre deosebire de Engie.
Succes.

PS.Fara suparare,dar foloseste si tu majuscule,puncte si virgule in ceea ce postezi,chiar daca esti noua pe acest forum.

#233
sultana80

sultana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2018

 Conservatorul, on 06 iulie 2018 - 09:06, said:

Da,poti face contractele la Enel si Engie online.
Asa am procedat eu anul trecut.
Totul este sa ,,sapi" adanc pe net,pentru ca modul de realizare nu este foarte evident pe situl Enel, spre deosebire de Engie.
Succes.

PS.Fara suparare,dar foloseste si tu majuscule,puncte si virgule in ceea ce postezi,chiar daca esti noua pe acest forum.
da multimesc pentru raspuns   si pentru majuscule  imi cer scuze taxatura mea este in format din alta tara daca scriam pe telefonul mobil cred ca ma descurcam o zi buna

#234
Lizzzy

Lizzzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2018
Hello,
M-am incurat putin si eu cu oferta de la enel fix online.
La ei pe site pare sa fie cel mai ieftin abonament si ma gandeam ca poate pot si eu sa economisesc cativa banuti asa ca am facut cateva calcule

Sursa site enel: 0,2 lei/zi abo; 0,2lei/kwh; 125kwh/luna costa 71,90lei. Nu scrie insa daca e cu, sau fara TVA.
fara abo ar fi 65,9 inseamna ca 1kwh( cu transport, distributie, etc) costa 0,52lei

Sursa ANRE: 0,2lei/kwh + taxe (tranport, distrib) costa final 0,53lei cu tot cu tva; fara abonament
Deci 125kwh/luna total: 72,25lei
Pret furnizor concurential mai mic cu 13.05% ⇓

Sursa factura: 20kwh costa 12,22; fara abonament, fara rezervari rezulta 1kwh = 0,61lei
Total 125kwh/luna 76,25lei

Inseamna ca, poate, as avea o reducere de ~5%,nicidecum 13% conform ANRE, sau chiar 20% conform presei...
Deci nu imi dau seama ... alta sursa - alte valori; nu pot avea incredere in sursele de mai sus, sau gresesc eu cu ceva?



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate