Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#163
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Nici la eon nu primesc pe hartie.
Am trimis acum 2 ore acceptul pt Fix24.
Am solicitat acum pt Enel online.
Sper sa se rezolve.
Oricum am 14 zile de refuz.

#164
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nonameshadow, on 30 septembrie 2017 - 16:37, said:

@rosix Găsești în continuare ofertele pe site-ul Enel...

Mai.. treaba e in felul urmator... M-am urnit pana la urma sa fac contract pe 12 luni pe Enel Fix Online, convins si de cresterile recente de preturi.  Cu preturi care cresc din 3 in 3 luni, mai bine faci in puii mei contract pe un an.. macar stii cat te costa kilowatul, chiar daca peste o luna distributia sau altele se pot scumpi si ele.

Am trimis pe 26 septembrie pe site, copie dupa CI, si tot astept sa-mi trimita ENEL contractul in forma noua, sau oferta sau ceva...ptr ENEL Fix Online.
Liniste totala. Nu m-a contactat nimeni, n-am primit nimic. I-am sunat in call-center, au raspuns niste copii cu 8 clase... au zis sa mai astept ca "vine baiatu", am trimis si un mail la [email protected] si mi s-a intors indarat ca e casuta plina.
Cred ca nu mai sunt interesati sa faca contracte noi... sau au dat navala clientii de cand cu scumpirile...

Oricum, mari escroci cu scumpirile astea... Acum vreo 2-3 ani, Romania baltea de energie electrica si nu avea ce sa faca cu ea (se producea kakalau din toate sursele posibile).. acu vad ca e criza majora.... au cazut toate si Turceni si Rovinari si Cernavoda... si hidrocentralele... tot...  Foarte tare.

Edited by rosix, 30 September 2017 - 22:16.


#165
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am sunat la CC si in 2 ore am primit pe mail oferta.
Am trimis actele cerute si a doua zi am primit contractul completat.
Am dat reply ca nu imi convine la gaz si in 30 min m-au sunat si am primit doar cu electricitate.
Astept luni sa vad cum e pt ca vreau acum Fix online nu  Fix 24

#166
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 01 octombrie 2017 - 07:32, said:

Astept luni sa vad cum e pt ca vreau acum Fix online nu  Fix 24

Da-ne de stire ce reusesti sa rezolvi... Eu nu am reusit sa fac nimic, dar absolut nimic cu ratatii de la ENEL.

#167
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
A primit cineva pana acum de la enel o oferta care sa includa o reducere de x% la pretul facturii ?

#168
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai noi despre ce tot vorbim aici? Toate ofertele noi sunt mai ieftine decat factura curenta.

E greu sa citesti 2 pagini de forum...

#169
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

 rosix, on 30 septembrie 2017 - 22:14, said:

Am trimis pe 26 septembrie pe site, copie dupa CI, si tot astept sa-mi trimita ENEL contractul in forma noua, sau oferta sau ceva...ptr ENEL Fix Online.
Liniste totala. Nu m-a contactat nimeni, n-am primit nimic.
Salutare!
Eu am "aplicat" inca din 1 august pentru Fix Online; intr-o saptamana (timp in care s-au si scumpit nitel cele doua componente care intereseaza in contract) am primit oferta pe email etc. Citind contractul si anexele, am observat ca imi gresisera codul postal si inca o clauza, nu intru acum in detalii, e nesemnificativ. Din data de 8 august si pana azi, adica in doua luni, nu am reusit sa-i fac sa inteleaga ca au gresit contractul si ca nu pot semna un act neconform, intocmit din capul locului ca atare (chiar asa, cum o fi sa modifici la astia ceva post factum Posted Image ?). In timpul asta am facut doua sesizari, iar in urma acestora, in afara de emailurile aferente, mi-au trimis acasa doua scrisori cu texte standard ("investigam, vedem, facem, dregem, fiecare client e important" bla bla bla). Partea distractiva e ca trimit scrisorile la adresa corecta, dar cu codul postal gresit. Posted Image ...
Niste neprofesionisti, indolenti si incapabili. Deocamdata am renuntat la ideea de a face un nou contract. Mai vad la anu'...

#170
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

 Sceleron, on 08 octombrie 2017 - 16:19, said:

am observat ca imi gresisera codul postal

Mi-au facut varza adresele, si cea de la locul de consum si cea de la adresa de rezidenta....Oricum, ei nu fac nimic cat timp contractul online poate fi reziliat in acel termen de 14 zile de la confirmarea acceptarii de catre cilent. La mine au trecut aprox 3 saptamani.

#171
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Da, eu nici macar nu am acceptat contractul. Am intrat pe linkul trimis de ei in august, am refuzat si le-am si scris de ce. Au trimis prima scrisoare (vezi mai sus). Dupa ce au "investigat" bla bla, mi-au trimis alt link, in septembrie, dar cu aceleasi erori de redactare. Am refuzat din nou si le-am spus iar de ce: au trimis a doua scrisoare din cele doua de mai sus. Iar la ultimele emailuri nu le-am mai raspuns. Nu mai spun ca pe la sfarsitul lui august, dupa ce depusesem cererea de oferta, m-am trezit cu un contract "la plic", din alea venite odata cu factura. Asa, ca din intamplare Posted Image . Sincer, mi se pare o companie aflata, cu totul, intr-o stare de imbecilitate inertiala si de nesimtire tampa. Problema serioasa e ca parca nici alte firme nu sunt cu mult mai breze, indiferent ca vorbim de curent, de gaze, de telefoane samd. Stam cam rau, parerea mea, si imi dau seama ca inca se mai poate, din pacate...
Mai las sa treaca o vreme si oi mai vedea ce fac. Poate se mai calmeaza si astia cu preturile lor (stiu, trendul e invers, dar cine stie?) Posted Image ...

#172
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
1. Romania e pe un trend de crestere a preturilor la energie si aliniere ls pteturile UE
2. De la 1 ian 2018 tariful la electricitate se liberalizeaza in totalitate.

La ce fel de "cal mare" te gandesti? :)

#173
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Macar la calmarea mea Posted Image , daca nu a pretului in urcare (am si scris ca stiu care e trendul).
Sincer, astept sa treaca cursa asta nebuneasca, inceputa de prin primavara, si care, in mod aparent paradoxal, nu este una concurentiala, din care sa poata beneficia clientul. Si produce si aberatii in piata. Si angajatii Enel (dar nu numai ei) sunt cum sunt (a se vedea mai sus) etc. Si oricum, daca se scumpeste energia, se scumpeste pentru toata lumea si la toti furnizorii, si piata se liberalizeaza pentru toata lumea samd. Si poate ca am obosit de toate (si asta stiu, ei pe acest aspect se bazeaza cel mai mult, exceptand lipsa de informare). Si iau o pauza sa ma calmez Posted Image si sa ma odihnesc.
Pe scurt, astept sa treaca furtuna Posted Image

#174
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sceleron, on 08 octombrie 2017 - 16:19, said:

Salutare!
Eu am "aplicat" inca din 1 august pentru Fix Online; intr-o saptamana (timp in care s-au si scumpit nitel cele doua componente care intereseaza in contract) am primit oferta pe email etc. Citind contractul si anexele, am observat ca imi gresisera codul postal si inca o clauza, nu intru acum in detalii, e nesemnificativ. Din data de 8 august si pana azi, adica in doua luni, nu am reusit sa-i fac sa inteleaga ca au gresit contractul si ca nu pot semna un act neconform, intocmit din capul locului ca atare (chiar asa, cum o fi sa modifici la astia ceva post factum Posted Image ?).

Stai linistit, ca si la mine au gresit codul postal, dar nu mai intereseaza, ma intereseaza doar tarifele mici... adica sa platesc cat mai putin posibil, intr-un cuvant.. In rest, n-au decat sa greseasca tot ce vor in contractul ala. La fel, am si eu comunicarea surzilor cu cei de la ENEL. Cand ii sun in call-center, tot am senzatia ca imi raspund doar persoane cu 4 clase, care in afara de niste texte standard nu pot face chiar nimic in materie de contract, oferte, etc., adica sunt pusi acolo pe post de "momaie la bostana" nimic mai mult.

In privinta cresterii pretului - aceasta ar trebui investigata rapid de Consiliul Concurentei... Repet, in urma cu 1-2 ani, Romania producea atata energie din diverse surse ca nu avea ce sa faca cu ea - o dadeau la export la tarife mici pentru a scapa de ea.. Dar, in 2017, brusc, in Romania a inceput apocalipsa energetica... Eu nu mai pun de mult botul la astfel de chestii... De asta vreau sa fac cel mai ieftin contract posibil cu terminatii de la ENEL si sa nu mai stau cu grija ca scumpesc escrocii din guvernul pesede curentul.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 16:00.


#175
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Noua oferta Enel este (si pe site si personalizata)

0.16  lei / zi
si 0.179 lei / kwh

Am consum ~400 kwh lunar.

Mai merita semnarea contractului sau ramanem la monom cu rezervare ?!

#176
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Eu raman la monomul pe care il am; si mai astept, asa cum am scris mai sus. Oricum, marile lor superoferte sunt un megafas: sunt si lacomi, si prosti. Si nu cred ca sa se schimbe prea repede situatia asta Posted Image ...

#177
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 dixie, on 23 octombrie 2017 - 22:22, said:

Noua oferta Enel este (si pe site si personalizata)

0.16  lei / zi
si 0.179 lei / kwh

Am consum ~400 kwh lunar.

Mai merita semnarea contractului sau ramanem la monom cu rezervare ?!

In conditiile de fata preturile Digi sunt mult mai bune.

Atunci ce vrea Enel cu ofertele astea ?!

Astazi, monom cu rezervare ce pret are ? Ca eu nu am reusit sa ma prind citind factura ?

#178
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 rosix, on 30 septembrie 2017 - 22:14, said:



Oricum, mari escroci cu scumpirile astea... Acum vreo 2-3 ani, Romania baltea de energie electrica si nu avea ce sa faca cu ea (se producea kakalau din toate sursele posibile).. acu vad ca e criza majora.... au cazut toate si Turceni si Rovinari si Cernavoda... si hidrocentralele... tot...  Foarte tare.
Si acum se produce cacalau numai ca acum energia merge la export....adica prostii (romanii ) platesc mai scump ca sa aiba prietenii care ne scuipa in cap energie ieftina.....

#179
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Exact. Iar iarna trecuta iresponsabilul asta (ii zic asa din lipsa de alte probe), cine stie din ce cauze, a dat semnalul pentru tavalugul de scumpiri asa, din vorbe. Pana la urma s-a dovedit ca lucrurile nu stateau cum zicea el. N-a mai tinut nimeni cont de realitatea din teren, de romani, de nimic si s-a speculat pe burse ca la balamuc, s-a vandut peste tot pe unde s-a putut, pana s-a ajuns cu preturile in slavi. Si acum am suntem unde suntem...

#180
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Aseara am trecut pe la niste amici. Taman plecasera milogii de la Enel. Incheie la domiciliu contracte cu Enel Fix 24. Si ca un amanunt: cer clientilor CI, dar si... dovada ca au platit impozitul la casa pe anul asta, chiar daca oamenii au contracte de acum 10, 20, 30 de ani (deci nu ca o proba a faptului ca locuiesc legal acolo cer ei dovada). I-o fi pus Guvernul sau Primaria la munca Posted Image ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate