Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incalzitor instantaneu pe gaz Bosch Therm 4000 O - detalii tehnice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Buna seara,

Doresc sa trec pe un incalzitor de ACM pe gaz, instantaneu, mai exact m-am oprit la acest model:

Bosch

Am cateva intrebari putin mai tehnice;

1. Sunt multi factori care intra in calcul pentru un raspuns corect (temperatura apei la intrare, etc.), dar totusi nicaieri nu scrie care este temperatura maxima a apei calde, la debit maxim (de 11L/minut) (Pmax=19,2kW). La fel, nicaieri nu scrie temperatura maxima absoluta. (tmax) - adica oricat de mic ar fi debitul de apa, temperatura maxima pe care o poate avea apa este .... toC.

La mine, debitul de apa rece este destul de mic (7.5-8L/minut), asa ca daca as cunoaste t(oC) la 11L/minut, orientativ as putea estima temperatura de iesire a apei incalzite in cazul meu. (cu rezerva necunoasterii t apei la intrare)

2. Avem asa (conform fisei tehnice):

Consum de gaz natural: 2,3m3 /h (la utilizare continua). Adica, la 60 de minute, la debit maxim - 11L/min - avem: 660L ACM la 2.3*(~1.7) lei = 4 lei ? Omit ceva la acest calcul ipotetic? 2.3m3 gaz/h in ce conditii ? E consumul maxim de gaz natural/h in cazul in care folosesc la putere maxima aparatul? La ce temperatura sunt cei 660L ACM?

Am inteles ca exista o "flacara de veghe". Cat se consuma /h cu aceasta ? Putin, dar cat?

3. Cat costa estimativ, un proiect pt. realizarea minunatiei? Consideram pretul initial (750-800 lei pt. aparat) + ... (proiectul in sine, tevi ~ 5-10m pt. ca alimentez atat bucataria cat si baia, cos separat de fum) ?

Multumesc anticipat!

Edited by Rhesus, 25 December 2016 - 21:08.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
temperatura de iesire a apei se poate regla intr-o anumita plaja
ai nevoie de un filtru magnetic
temperatura de iesire nu e indicat sa depaseasca 40-45o...
ca si costuri de proiect si instalatii, depinde de zona si de cine gasesti sa-ti faca proiectul... poate sa coste peste 2000 lei
apoi devizul estimativ il poti face cand ai lista cu necesarul... inclusiv cosul de evacuare
cu o evacuare necorespunzatoare devin foarte periculoase... mortale Posted Image
consumul in stand-by devine semnificativ... e bine sa-l opresti cand stii ca nu-l folosesti!

Edited by Nero-d, 25 December 2016 - 21:24.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dumneata ce vrei de fapt sa faci cu el? esti la casa, bloc? te intreb asta pentru ca normativul de gaze are niste restrictii. adica minim 15 mc de volum incapere la fiecare mc de gaz putere instalata, asta la flacara deschisa.
totodata, trebuie sa il pui foarte aproape de consumator ca sa nu stai mult pana vine apa calda. tinand cont de asta, poate ar fi mai potrivit unul cu tiraj fortat si camera de ardere etansa.

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Casa.

Problema e ca:

1. In baie nu am unde sa-l pun si nici macar nu e voie
2. In bucatarie, iarasi nu prea am unde langa consumator (chiuveta), deci ramane sa o pun intr-o camara de langa bucatarie. Ca idee: un 3-4m ar fi distanta pana la bucatarie. Pana la baie .... daca ma gandesc bine ajunge la 10.

Camara in schimb:
- are un geam, pe care il pot anula, si astfel iesirea sa fie direct in afara casei (ar mai fi nevoie de cos de fum?)
- are spatiu suficient pt. aparat.

ca minus-uri intra distanta pana la consumatori, dar alt loc este exclus (pentru ca nu satisface cerintele spatiului + al reglementarilor in vigoare).

View PostNero-d, on 25 decembrie 2016 - 21:20, said:

consumul in stand-by devine semnificativ... e bine sa-l opresti cand stii ca nu-l folosesti!

Multumesc de sfat! Ideea e ca cineva mi-a zis ca nu ar fi bine sa il tot inchid/deschid zilnic. Oare de ce?

-------

Am dat de cateva raspunsuri la intrebarile mele - pagina 8 din manual

Edited by Rhesus, 25 December 2016 - 21:34.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca poti sa faci niste calcule aproximative plecand de la teorie.
1 KCal (0.00116222 kwh) energia necesara sa incalzesti un l de apa cu un grad.
1 mc gaz are in medie 10 kwh.

La randament 100% incalzesti cu un grad 8600 l apa folosind 1 mc gaz.

In practica aia 10 Kwh/mc nu exista, mc nu e mc, randamentul nu e 100%, etc.

Edited by pasilla, 25 December 2016 - 21:34.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai nevoie de apa multa? nu mai bine pui boiler electric langa fiecare consumator?
in baie, poti pune instant de apa dar trebuie sa fie cu tiraj fortat si camera de ardere etansa.

Quote

Art. 130. -În băi nu sunt admise:
a)aparate consumatoare de combustibili gazoşi pentru prepararea instantanee a apei calde de consum;
b)aparate consumatoare de combustibili gazoşi pentru încălzire centrală sau locală, prevăzute cu arzător atmosferic şi rupere de tiraj, chiar dacă au termostat de coş.
Art. 131. -Fac excepţie de la prevederile art. 128 lit. a) şi art. 130, aparatele consumatoare de combustibili gazoşi la care prin tubulatură etanşă se asigura accesul din exterior al aerului necesar arderii gazelor naturale şi evacuarea în exterior sub presiune a gazelor de ardere (cu cameră de ardere etanşă şi tiraj forţat).

Edited by rich1974, 25 December 2016 - 21:36.


#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postrich1974, on 25 decembrie 2016 - 21:34, said:

ai nevoie de apa multa? nu mai bine pui boiler electric langa fiecare consumator?
in baie, poti pune instant de apa dar trebuie sa fie cu tiraj fortat si camera de ardere etansa.



Acum sunt pe instant electric in bucatarie, si nu mersi. Never.
Boiler ? Am cazan pe gaz in baie (stiu...., dar asta e), momentan, si m-am saturat sa astept 3-4 ore (iarna) pana se incalzesc 80 l de apa. Daca astepti dupa fiecare membru din familie....

Edited by Rhesus, 25 December 2016 - 21:39.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
este neaparat nevoie de cos... un cos vertical, construit corect, care sa faca tiraj...
daca vantul iti intoarce gazele arse in incapere, mori instant!... nici nu mai reusesti sa realizezi ce-i cu tine...
pentru ardere, e necesar si un aport de aer, deci nu poate fi o camera etanșă

Edited by Nero-d, 25 December 2016 - 21:39.


#9
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
In fisa tehnica spune clar ca temperatura maxima (cresterea temperaturii) este de 50 grade.
Nu ai cum sa faci un calcul exact al consumului pt ca nu va functiona constant pe parcursul utilizarii.Sunt prea multe variabile. Temperatura apei, puterea calorica a combustibilului/gazului pierderile de pe traseu depunerile din schimbatorul de caldura....

#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Bun si atunci acei 2.3m3/h ce reprezinta (in practica, ca in teorie cunoastem)? Consumul maxim daca aparatul e forjat la maxim?

Cu curentul nu mai vreau sa am de a face. Ba e debit mic cu pocnitorile instant, ba e debit ok dar ti se termina apa cand ti-e lumea mai draga, ba te trezesti cu 3 milioane factura la curent...

Edited by Rhesus, 25 December 2016 - 21:42.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu mi-am tras trifazic și merg pe instant de 24kw,  pentru că instantul pe gaz nu scoate temperatură constantă,  iar boilerele electrice au consum în gol.

#12
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postbenis, on 25 decembrie 2016 - 21:42, said:

Eu mi-am tras trifazic și merg pe instant de 24kw,  pentru că instantul pe gaz nu scoate temperatură constantă,  iar boilerele electrice au consum în gol.

Si cat platesti factura la curent? Pardon, hai sa fim corecti:  Cat platesti pe 80-100L apa calda la 50 de grade ? Cand apa la intrare are 4-5 grade.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... atat ii permite reguatorul cu duzele respective sa consume maxim

Edited by Nero-d, 25 December 2016 - 21:45.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNero-d, on 25 decembrie 2016 - 21:20, said:


ai nevoie de un filtru magnetic

Filtrul ala magnetic e exact ca o frectie la un picior de lemn.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
frate, ai perete exterior la baie? daca da, pune un instant cu tiraj fortat in baie. distanta de 10 m pana la consumator e foarte mare. daca vrei sa te speli pe mani sau pe picioare, risipesti foarte multa apa.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View PostRhesus, on 25 decembrie 2016 - 21:44, said:


Si cat platesti factura la curent? Pardon, hai sa fim corecti:  Cat platesti pe 80-100L apa calda la 50 de grade ? Cand apa la intrare are 4-5 grade.

Cu cca 1kwh/zi mai putin decat ar plati pentru un boiler tinut in priza constant. Putere instalata sa fie.

#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostNero-d, on 25 decembrie 2016 - 21:45, said:

da... atat ii permite regu;atorul si duzele sa consume maxim

Rectificand (odata ce am gasit manualul cu date tehnice):

2-5.5 L la t=50oC
2-11L la t=25oC

Deci ipotetic ai 660L de apa "calda" la t=25oC sau
330L de apa calda la t=50C
-------------- cu 2.3m3/h ----------

View Postrich1974, on 25 decembrie 2016 - 21:48, said:

frate, ai perete exterior la baie? daca da, pune un instant cu tiraj fortat in baie. distanta de 10 m pana la consumator e foarte mare. daca vrei sa te speli pe mani sau pe picioare, risipesti foarte multa apa.

nu am :(

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Consumul mediu pentru diverse activităţi:
un spălat de vase la robinet: 50 litri
un spălat de haine: între 40 şi 70 litri
un spălat pe mâini şi pe dinţi: între 5 şi 15 litri
un duş de 5 minute: de la 60 la 80 litri
o baie: 150 - 200 litri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate