Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Vreau sa tai braul dintre sufragerie si balcon!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

 bladhaund, on 23 decembrie 2016 - 15:21, said:

Daca este "din beton" inseamna ca blocul e construit din placi prefabricate. In acest caz, ar fi o mare neghiobie sa tai acel zid, pentru ca distrugi placa respectiva de prefabricat, care are un rol strucural. La cladirile din prefabricate, toti peretii au rol structural.
Wtf?
Toți pereții au rol structural la astea prefabricate? De unde asta?
De obicei, structurile care folosesc prefabricate, sunt structuri-cadre, grinzi și coloane. Alea au grija de rezistenta. Pereții, de obicei, sunt doar de umplutura. Sa acopere golurile. De asta se construiește întâi structura și apoi se delimitează încăperile. Dacă aveau rol structural pereții, ar fi fost construiți odată cu restul structurii.

#20
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Si.... uite asa la un cutremur mai mare mai cade un bloc... un perete de aici, un perete de acolo si blocul a cazut ca un dominoooo Posted Image . Apropo... cu ce va incurca peretii aia? va sta in cale?, va impiedicati in el?, era sa cadeti de la  balcon din cauza lui?Posted Image ..stiam ca orice perete pe care-l scoti are nevoie de autorizatie

Referitor la poze, imi place mult poza a2a... ce poate fi mai frumos intr-o casa sa-ti duci masa cu scaunele pe balconu' proaspat desfiintat de peretele ce-i statea in calePosted Image... cand ai sa deschizi sticla cu sampanie in noaptea de revelion sa sara dopul ala pe geam si sa-i pice vreunuia in cap care trece pe acolo...sau sa stai la masa si sa inceapa un cutremur si sa-ti pice in cap bolovanu ala de pe dulapu mic din dreapta

PS- daca blocul are lift scoateti si scarile ca si alea nu fac parte din structura de rezistenta a blocului, ocupa spatiu si se pot ranii oamenii cand intra in scaraPosted Image

Edited by arbuneaionut, 23 December 2016 - 15:41.


#21
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Bucata aia e facuta cam asa : un strat de beton armat cu fier .
Grosimea stratului cam 5 cm  .dupa aia un strat de bca tot cam asa de gros si inca un strat de beton
la fel ca primul poate ceva mai subtire.
Dar , mai ai si "nervuri de beton printre ele.Am descris de la exterior spre interior.

Acum .Nu e de rezistenta,poti sa il dai jos dar trebuie autorizatie.

In timpul lucrului sa nu inebuneasca vecinii si sa cheme politia ca slabesti blocu' NU folosi pickhammerul
Pe un "flex" mare pune un disc pt taiat piatra ,este de culoare verde si scrie STONE pe el .
Cu asta tai si betonul si ce fiare intalnesti. Ia mai multe cam 5.
Face mult praf dar este varianta in care nici nu stie/deranjezi vecinu/vecinii ce faci .
Tai si din exterior si din interior ca nu ajunge discul. Mai bine cu spitzul si ciocanul decat cu
pickhammerul in caz de nu mai te descurci/intra cu discul

Dupa aceea bucata obtinuta o invelesti in folie ca sa nu se vada ce transporti si o cobori
cu liftul,daca nu o acoperi striga adminu' ca strici liftu'.(2-3 oamneni ca e tare grea)


Din tragica experienta....

PS intereseaza-te care sunt orele de liniste in scara/blocul tau .e foarte important sa le respecti

Edited by goguboeru, 23 December 2016 - 15:40.


#22
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
E comfortabila canapeaua aia? :)

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 AndyM, on 23 decembrie 2016 - 15:31, said:

Pe bune? /:) Adica eu daca vreau sa-mi zugravesc camera in alta culoare am nevoie de autorizatie?
Asta e o chichita a legilor, sau este mentionat explicit?
Orice modificare a proiectului are nevoie de autorizare. In proiect se specifica culoarea peretilor.
Daca nu, e incomplet. :)

Edited by Hunor_66, 23 December 2016 - 15:38.


#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca il taie cu disc pentru beton nu se aude asa enervant ca la percutie, dar iese fie praf fie mocirla de mortar, daca e taiere umeda. Deranjul e destul de mare sa se preteze doar la renovari majore treaba asta.
Daca il demoleaza cu percutia, nu te gandi ca sparge la rand de sus pana jos. O sa mearga cu un sir de gauri pe contur, in lateral si jos, apoi il mai sparge in cateva locuri functie de cat de vanjosi sunt cei care cara moluzul. Daca sunt doreii solizi si au ciocan demolator serios, in 2-3 ore s-a incheiat distractia. Mai mult o sa dureze caratul si curatenia.
O sa iti dea si in expertiza, dar e bine sa stii de acum ca nu trebuie sa demolezi la partea de jos 10-15 cm inaltime deasupra planseului unde sunt armaturile care leaga lateralele intre ele si de planseu. Nu e o problema de cele mai multe ori, bucata aia e majoritar in sapa, sau ramane un mic prag.

#25
zona_zooster

zona_zooster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 aeon, on 23 decembrie 2016 - 15:34, said:

romanul daca nu sparge ceva in apartamentul mostenit de la bunica nu se simte proprietar
cu o intrebare "cum as putea utiliza cat mai eficient/estetic acel brau?" nu ar veni nici unul, dar la spart sunt campioni...

Romanul...
Daca nu comenteaza el putin aiurea, pe langa subiect, nu se simte bine.
Nu neputem indeplini ziua daca ne vedem de treba noastra, trebuie sa aruncam cu vorbe aiurea ca sa nu mai fim complexati.

#26
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 aeon, on 23 decembrie 2016 - 15:34, said:

dar la spart sunt campioni...


Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cbPqWI90maA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corina_geo, 23 December 2016 - 15:39.


#27
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 goguboeru, on 23 decembrie 2016 - 15:36, said:

Cu asta tai si betonul si ce fiare intalnesti. Ia mai multe cam 5.
Face mult praf dar este varianta in care nici nu stie/deranjezi vecinu/vecinii ce faci .
Daca se stropeste abundent si des zona care se taie, nu va fi chiar asa mult praf.

#28
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Daca se uda zona s-ar putea/sigur sa zugravesti sufrageria de sub tine.
Sau sa pui tapet de 200/500 sulul de 50cm/10 m

La "bloc "..... Cei ce au/avut firma de constructii stiu cu ce se "mananca" lucrarile in apartamente.

PS. chiar daca gaureste cu rotopercutorul(gaura langa gaura si dupa aia sparge) tot e galagia
foarte mare si reactii pe masura a vecinilor chiar daca esti in orele in care poti lucra.

Asa e romanul :daca poate sa iti puna "bete in roate" chiar daca nu castiga decat multumirea cretina
ca ti-a facut rau, iti pune" bete in roate"

Edited by goguboeru, 23 December 2016 - 15:55.


#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 goguboeru, on 23 decembrie 2016 - 15:36, said:

Bucata aia e facuta cam asa : un strat de beton armat cu fier .
Grosimea stratului cam 5 cm  .dupa aia un strat de bca tot cam asa de gros si inca un strat de beton
la fel ca primul poate ceva mai subtire.
Dar , mai ai si "nervuri de beton printre ele.Am descris de la exterior spre interior.

Acum .Nu e de rezistenta,poti sa il dai jos dar trebuie autorizatie.

In timpul lucrului sa nu inebuneasca vecinii si sa cheme politia ca slabesti blocu' NU folosi pickhammerul
Pe un "flex" mare pune un disc pt taiat piatra ,este de culoare verde si scrie STONE pe el .
Cu asta tai si betonul si ce fiare intalnesti. Ia mai multe cam 5.
Face mult praf dar este varianta in care nici nu stie/deranjezi vecinu/vecinii ce faci .
Tai si din exterior si din interior ca nu ajunge discul. Mai bine cu spitzul si ciocanul decat cu
pickhammerul in caz de nu mai te descurci/intra cu discul

Gigi, ala e perete portant triplustrat. Si ai mare noroc ca nu ti-ai scos un ochi cu discul ala. Daca citeai si prospectul vedeai ca nu te lasa sa tai armatura cu el. Trebuie disc pentru beton armat, nu din ala pentru piatra/zidarie/beton. Daca te uiti la Bosch, ai sa vezi ca din cele 3 game de discuri pentru beton, ei iti permit sa tai armatura decat cu doua, si iti recomanda doar una pentru treaba asta.

#30
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Exista drujba pt beton, are un disc mare sau lant diamantat si instalatie de racire cu apa, se inchiriaza sau chemi un meserias care are asa ceva, De cumparat e vreo 2000-3000 de lei.
[ http://p1.akcdn.net/full/181052641.stihl-gs-461.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.sculedeinchiriattimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/04/inchiriere-drujba-taiat-beton.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SpeedDemon, 23 December 2016 - 15:58.


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 zona_zooster, on 23 decembrie 2016 - 15:01, said:

Salut,

Vreau sa dau jos un zid dintre sufragerie si balcon.
Defapt nu prea e un zid e mai mult un brau ( o sa atasez poze )

As vrea sa aflu, daca stie cineva dintre cei care sunt pe aici,:
-daca este de rezistenta
-daca imi trebuiesc ceva autoriatii, si ce autorizatii daca e nevoie
-daca se poate taie ca e cam gros

Mentionez ca oricum caloriferul de pe el va fii mutat

Va multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.
Poti sa-l dai jos linistit.
Nu asculta de toti comunistii de pe aici, ca pica blocul si alte ineptii.
Nu e de rezistenta, ca doar nu se sprijina nimic pe el.

ps. A doua poza ai pus-o ca sa ne arati ca te pricepi la photoshop? Posted Image

Edited by ericmario, 23 December 2016 - 16:03.


#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 AndyM, on 23 decembrie 2016 - 15:31, said:

Pe bune? /:) Adica eu daca vreau sa-mi zugravesc camera in alta culoare am nevoie de autorizatie?
Asta e o chichita a legilor, sau este mentionat explicit?
Exteriorul. Nu cred ca face referire la interior legea :)

Am o grămadă de vecini care aveau geam intre bucatarie si balcon. Acum au toți uși. Vedem la "ăl mare din Vrancea" ce mai găsim sub dărâmături.

#33
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Sebulus sa fii matale sanatos si io deasemenea cati zeci de metrii de taietura cu disc din ala am personal sau lucratorii mei la activ.
Fara nici un incident.

Initiatorul a citit si ce ai scris tu si ce am scris eu despre discuri si taiere .
El hotaraste ce face .Noi ne oprim aici cu discutia despre discuri .OK?

#34
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 zona_zooster, on 23 decembrie 2016 - 15:01, said:

Vreau sa dau jos un zid dintre sufragerie si balcon.
............
Va multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.
Fara probleme , sparge linistit . N-am idee cit te costa demolarea , dar amenzile incep de la  200 mil lei .
Daca te aranjaza , incepi chiar miine , fara autorizatie de constructie .
..........
In 2016 sa mai intrebi daca iti trebuie autorizatie , ori azi ai aterizat printre noi , ori iti bati joc de noi .
Spune si adresa , sa te mai ajutam ...

#35
zona_zooster

zona_zooster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 ericmario, on 23 decembrie 2016 - 16:03, said:


ps. A doua poza ai pus-o ca sa ne arati ca te pricepi la photoshop? Posted Image

Multumesc pentru raspuns.
Iar despre imagini, defapt toate sunt facute in sketchup + vray (foarte usor de facut) si sincer sunt putin mandru de ce mi-a iesit :))

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce tot aveti cu autorizatiile alea frate?
Initiator, da si tu zvon ca schimbi faianta si trebuie sa faci galagie.
Asta pentru vecinii paranoici care-ti scaneaza sacosa de cumparaturi prin vizorul de la usa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate