Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Vreau sa tai braul dintre sufragerie si balcon!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pe forumul softpedia nu poti sa indemni la ilegalitati sau sa dai solutii ilegale
Deaia se mentioneaza necesitatea autorizatiilor

#38
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
doamneee... ce nebunie de comentarii  !

-NU este de rezistenta  ( este un perete senviș, asa ii zicem noi)
-autorizatii, bineînțeles ca iti trebuie
- se poate tãia foarte ușor
ATÂT

#39
zona_zooster

zona_zooster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 mateitasian, on 23 decembrie 2016 - 16:27, said:

doamneee... ce nebunie de comentarii  !

-NU este de rezistenta  ( este un perete senviș, asa ii zicem noi)
-autorizatii, bineînțeles ca iti trebuie
- se poate tăia foarte ușor
ATÂT

Multumesc.

#40
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 sandu222, on 23 decembrie 2016 - 15:17, said:

Nu stiu, nu cred.



Nu iti trebuie nimic, poti sa faci ce vrea p**a ta!  doar e la tine acasa, tu esti stapan!



Gasesti tu o solutie. Mai chemi un amic sa te ajute si o scoateti la capat in cele din urma, daca nu reusiti treceti pe scule profesionale, au la Dedeman mai ieftine.

PS: imi doresc cel mai mult sa intelegi de ce ti-am dat aceste raspunsuri.

Nu cred ca toata lumea intelege.

#41
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ericmario, on 23 decembrie 2016 - 16:20, said:

Ce tot aveti cu autorizatiile alea frate?
........

 ericmario, on 23 decembrie 2016 - 16:03, said:

Poti sa-l dai jos linistit.
Nu asculta de toti comunistii de pe aici, ca pica blocul si alte ineptii.
Nu e de rezistenta, ca doar nu se sprijina nimic pe el.
Ce sa faci , comunistii asa sint ei , respecta legea .
Cum ai stabilit tu ca nu este perete de rezistenta ?

 sandu222, on 23 decembrie 2016 - 15:17, said:

Nu iti trebuie nimic, poti sa faci ce vrea p**a ta!  doar e la tine acasa, tu esti stapan!.....
In primul rind nu este la el acasa , ci la o locuinta comuna . Apartament bloc = locuinta comuna
Chiar daca ar fi la el acasa , tot cu autorizatie se poate face o asa lucrare .

#42
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 bladhaund, on 23 decembrie 2016 - 15:21, said:

Daca este "din beton" inseamna ca blocul e construit din placi prefabricate. In acest caz, ar fi o mare neghiobie sa tai acel zid, pentru ca distrugi placa respectiva de prefabricat, care are un rol strucural. La cladirile din prefabricate, toti peretii au rol structural.
CORECT PANA ACUM SINGURA POSTARE CU,,,,CAP SI NU DE GENUL NU E STRUCTURAL FACI CE VREI CA ESTI LA TINE STAPAN....CUM MAMA NAIBII SA NU FIE STRUCTURAL CAND II PE ACEEASI LINIE CU HAL DE SUS.cA CICA ARE UN GOL FEREASTRA .SI DE ACEEA NU POATE FI STRUCTURAL)))dACA TOTI VECINII AR ELIMINA ACEL ZID OARE CE S-AR INTAMPLA)))?

#43
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Partea de sub geamuri/usi nu este element de rezistenta , are armatura tip plasa dubla cu ochiuri de 10cm iar in mijloc (ar trebui) vata de sticla , ce merge pe langa geam si usi este deja armat cu PC de 16 , e rezistenta pura fiind perete de fatada 542d .
Daca nu te legi de altceva inafara de ce e sub geam nu ai probleme
Cauta ca exista firme ce au disc diamantat cu racire - nici nu iese praf, nici galagie nu face , nu ai de reparat dupa taiere , intradevar e mai scump dar este lux . Cu barosul ii nenorocesti pe vecini.
Trebuie autorizatie si pentru aceasta operatiune , nu te juca ca de ai un "binevoitor" te usureaza de vreo 60-80 mil...

Edited by xilo, 23 December 2016 - 18:10.


#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Inchideti topicul pina cind nu demoleaza astia blocul !

#45
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
De autorizatie de constructie categoric e nevoie, motivul aici fiind ca se modifica golurile din ziduri. Cu acea ocazie, printre altele, un structurist va decide - oficial, dupa ce face toate calculele necesare - daca demolarea aceea se poate face sau nu dpdv al rezistentei cladirii si deci vei fi sigur. Probabil ca poti elimina portiunea de sub fereastra, atata timp cat nu te atingi de portiunile care merg de sus pana jos si care pot conta la rezistenta.

#46
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"atata timp cat nu te atingi de portiunile care merg de sus pana jos si care pot conta la rezistenta."
In acea zona este crima sa tai stanga si dreapta .

#47
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

 zippo68, on 23 decembrie 2016 - 17:55, said:

CORECT PANA ACUM SINGURA POSTARE CU,,,,CAP SI NU DE GENUL NU E STRUCTURAL FACI CE VREI CA ESTI LA TINE STAPAN....CUM MAMA NAIBII SA NU FIE STRUCTURAL CAND II PE ACEEASI LINIE CU HAL DE SUS.cA CICA ARE UN GOL FEREASTRA .SI DE ACEEA NU POATE FI STRUCTURAL)))dACA TOTI VECINII AR ELIMINA ACEL ZID OARE CE S-AR INTAMPLA)))?
Ce ziceÈ›i? Ca e pe aceeaÈ™i linie? Pai aÈ›i vrea sã fie geamurile la înãlÈ›imi diferite? Nu are nici o treaba cu structura acel perete.
Cum ați ajung la concluzia ca e de rezistenta dintr-o poza?
In plus, dacã ar fi fost blocul din zidãrie, ar fi trebuit sa fie de rezistenta dacã ar fi fost între  2 pereÈ›i de rezistenta, distanta dintre cei 2 fiind mai mare de 5.5-6m, adãugându-se grinzi din beton pentru a susÈ›ine încãrcarea.
Fiind un bloc pe cadre, nu are nici o treaba peretele cu rezistenta.

Edited by candreifx, 23 December 2016 - 18:16.


#48
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 zippo68, on 23 decembrie 2016 - 17:55, said:

CORECT PANA ACUM SINGURA POSTARE CU,,,,CAP SI NU DE GENUL NU E STRUCTURAL FACI CE VREI CA ESTI LA TINE STAPAN....CUM MAMA NAIBII SA NU FIE STRUCTURAL CAND II PE ACEEASI LINIE CU HAL DE SUS.cA CICA ARE UN GOL FEREASTRA .SI DE ACEEA NU POATE FI STRUCTURAL)))dACA TOTI VECINII AR ELIMINA ACEL ZID OARE CE S-AR INTAMPLA)))?

Nu este o regula ca este din placi prefabricate daca are grinzi.

La mine e ca la el, dar nu este din placi. Este turnat blocul din beton, cu stalpi si pereti de rezistenta, din beton. Unde nu sunt pereti din beton sunt facuti din boltari BCA .
Peretele de langa TV e din beton turnart, cel de unde vrea sa decupeze e de asemeni tot turnat. Cel opus e de BCA pentru ca vine sub o grinda. Iar cel din stanga cu mobila e iarasi din BCA pentru ca e sub grinda.
Cel paralel cu TV , dinspre bucatarie este tot din beton turunat. Nu are nicio treaba cu placi prefabricate.

Cel putin asa e la mine.

Edited by wolfydRg, 23 December 2016 - 18:20.


#49
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
de ce e canapeaua aia asa de mare:|...mai e si albastra:|

Edited by jamesbond91, 23 December 2016 - 18:21.


#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Hunor_66, on 23 decembrie 2016 - 15:10, said:

De autorizatie vei avea nevoie (daca vrei s-o faci oficial), fiindca indiferent ce modificare faci la o cladire, ai nevoie de autorizatie.
Si daca vrei sa schimbi culoarea la zugraveala, conform legii ai nevoie de autorizatie. Posted Image

Doamne fereste, ma ia cu rau... Citeste topicul meu cu unul care a spart podeaua si a facut o gaura cat toate zilele sa coboare direct prin podea in pivnita. L-am reclamat la ISC pentru slabirea structurii de rezistenta a blocului, aia au pasat problema la primarie, primaria la politia locala, politia locala a intrebat vecinii si in final am primit un raspuns oficial (il pot scana, cred ca-l mai am, nu sint sigur) ca NU ARE NEVOIE DE AUTORIZATIE pentru lucrari de renovare a apartamentului. Go figure... Te pui cu toti coruptii ?

#51
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pai ala care a spart podeaua a spart o  predala nenorocita care are rolul sa iti tina tie fotelu' de pe care scrii la PC.
Nimeni nu se corupe ca sa cada blocu'.

maximg ai trait in Romania sub asuprirea/jugul comunist ? Ce varsta ai avut sub asuprirea/jugul  lor ?
Nu cred ca ai trait atunci sau ai putut sa iti dai seama ce se intampla in jurulul tau, altfel nu poti spune ca nenorocitii aia de criminali au respectat vre-o lege. !
Nici in gluma nu poti spune asta ! Prea multi au nenorocit sau ucis criminalii aia nelegiuiti !
Singura lege care au respectat-o a fost :nu esti cu mine esti dusman.

Edited by goguboeru, 23 December 2016 - 19:01.


#52
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca jumatate de Bucuresti a taiat acel perete, iar doar al meu tata are autorizatie pentru asta :)
Ce e drept, era in anii '90 si s-a mai gasit proiectul blocului, asa a luat autorizatie.

E de beton si e grozavie mare sa il tai, adica se va simti ca se darama blocul; e una dintre minunile vietii la comun.
Nu exista zi a anului, in care cineva sa nu gaureasca ceva.

#53
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Acu daca nu mai gasesti proiectul gasesti un expert bun si face el expertiza si propune proiect si iese autorizatia.

Dar spun inca odata nimeni nu se joaca cu problemele de rezistenta la blocurile de locuinte.
Ma refer la cei care semneaza pe un proiect de executie sau o autorizatie de executie.
Nici macar eu ca patron de firma de constructii nu ma bagam sa fac ceva care stiam ca afecteaza structura.
Spalierul de care e vorba nu are nici-o legatura cu rezistenta structurala.

#54
zona_zooster

zona_zooster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008

 maximg, on 23 decembrie 2016 - 18:08, said:

Inchideti topicul pina cind nu demoleaza astia blocul !

Prietene... Ai prea mult timp liber ...

Pana sa inchida topicul sau sa demolam noi blocul, mai bine iti muti atentia si sfaturile in alta parte. Sa nu te mai deranjez cu intrebarile mele...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate