Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Gresita sau nu, folosirea virgulei in aceste fraze?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 dexterash, on 12 decembrie 2016 - 23:23, said:

Am vaga impresie ca ultima virgula e din alt film... si a aterizat de urgenta aici. Posted Image

Poate trebuia sa fie asa: Marul, parul, visinul, cat si multe alte specii [de blabla], sunt pomi fructiferi.

Iar propozitia ramane complet functionala (si are si logica) daca elimini partea "cat si multe alte specii". Zic si eu...
De fapt cred ca e asa:

Marul, parul, visinul si multe alte specii de blablabla sunt pomi fructiferi. Fara virgula inainte de "sunt". Posted Image
Marul, parul si visinul sunt parti omogene ale propozitiei. Dar de unde sa stie Nero-d din astea? Posted Image


PS: Te rog sa ma corectezi daca crezi ca am gresit.

PS2: Nu sunt ironic.

Edited by baliosss, 12 December 2016 - 23:35.


#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca @nero-d a vrut sa ilustreze altceva - faptul ca in anumite conditii/constructii se poate folosi virgula (cred ca, de fapt, o pereche) inainte de predicat.

Da' tot e interesant. :)

#21
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 22:55, said:

Serios? Virgula langa sau/ori? Posted Image

In ambele cazuri e gresit.


In cazul al doilea este corect:

Quote

Va inselati, sau poate nu ati fost atent!

Propoziţii coordonate disjunctive.

Quote

Viaţa singură ştie ce vrea, sau poate pentru că nu ştie nici ea mi se pare că ştie... (din romanul Ion de Liviu Rebreanu)


https://ro.wikipedia...

As mai avea nevoie de argumente privind primul exemplu!

Multumsc tuturor pentru mesaje, chiar ma ajuta, a trecut mult, mult timp de cand nu mai scriu romaneste, mai putin pe forum, si chiar ma ajuta corectarile!

Edited by zardato, 12 December 2016 - 23:45.


#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 zardato, on 12 decembrie 2016 - 23:39, said:

In cazul al doilea este corect
Romanele pot fi editate de diversi si pot avea diverse versiuni. Wikipedia - enciclopedia facuta de toti, dar nu prea... of, maica!

http://mariana-badea.ro/?p=481

Quote

În Îndreptarul din 2001 (Univers Enciclopedic), la alineatul 233 c se precizează că se pune virgulă între coordonate disjunctive numai atunci când ambele propoziții încep cu „sau” (ba, fie, ori): Sau îmi spui sincer ce-a zis Ioana, sau nu mai vorbesc cu tine. La alineatul următor, se precizează: coordonatele legate prin „și” copulativ ori prin „sau” nu se despart prin virgulă: „Spuie-ți morții din mormând/ De sunt eu om sau nu sunt.”

Corect:

Quote

Sau va inselati, sau poate nu ati fost atent!

Edited by dexterash, 12 December 2016 - 23:49.


#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 zardato, on 12 decembrie 2016 - 23:39, said:

In cazul al doilea este corect:
Esti sigur? Posted Image

#24
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 baliosss, on 12 decembrie 2016 - 23:52, said:

Esti sigur? Posted Image
Da!

Propozitii coordonate disjunctive.

#25
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016

 loock, on 12 decembrie 2016 - 23:26, said:



Legat de "decat",

Decat cartofi.

#26
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 dexterash, on 12 decembrie 2016 - 23:49, said:

Romanele pot fi editate de diversi si pot avea diverse versiuni. Wikipedia - enciclopedia facuta de toti, dar nu prea... of, maica!

http://mariana-badea.ro/?p=481


Corect:


Eu vreau sa ma lamuresc si corectez pe mine, au trecut 20 de ani de cand nu mai scriu romana decat pe internet, si asta doar in ultimii 15 ani. Nu am nevoie sa arat ca am dreptate, vreau sa ma lamuresc pe mine.

In cazul al doilea m-am lamurit, am scris corect.

La primul caz mai caut sa vad daca este gresit sau nu.

Edited by zardato, 13 December 2016 - 00:30.


#27
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

Quote

Romanul mandru, mai intai voteaza pesede, apoi sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman!

Dupa cum a spus mihaicozac, virgula roşie schimbă sensul frazei.

Din context reiese ca virgula nu este pusa gresit, ci pentru a delimita prima propozitie din care predicatul este omis dar subinteles:

"Romanul [este] mandru, mai intai voteaza pesede..." Omiterea predicatului ofera o anumita subtilitate primei propozitii, care poate fi interpretata in mai multe sensuri, de ex. se poate intelege ca "Romanul din mandrie mai intai voteaza pesede apoi...." sau "Romanul, la cat de mandru este, mai intai voteaza pesede apoi..." etc.

Intentia autorului a fost de a lega votarea pesede de mandria romanului (generalizare, toti romanii), nu de a preciza ca votarea pesede a fost facuta de romanii mandri (particularizare, doar romanii care sunt mandri).

Sunt jocuri de sensuri si subtilitati ale limbii pe care toti le folosim, de multe ori chiar fara sa ne dam seama.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dar de virgula din titlu ce zici?
Daca puneai si predicatul o mai foloseai tinand cont ca e intre subiect si predicat?

E gresita sau nu folosirea firgulei in aceste fraze?

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 zardato, on 12 decembrie 2016 - 22:40, said:

Asa avea nevoie de pareri argumentate despre folosirea, gresita sau corecta a primei virgule in fraza de mai jos:

Quote

Romanul mandru, mai intai voteaza pesede, apoi sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman!

Si aici:

Quote

Va inselati, sau poate nu ati fost atent!

Multumesc pentru orice raspuns argumentat!
Ambele variante sunt corecte !
Prima varianta are un mesaj subliminal caci fraza poate fi scrisa/pronuntata si altfel:

Quote

Romanul mandru intai voteaza pesede si apoi sluteste limba romana, dar tot timpul e mandru ca-i roman !
Romanul, mandru, intai voteaza pesede si apoi sluteste limba romana dar tot timpul mandru ca-i roman !
Romanul, mandru, intai voteaza pesede si apoi sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman !
Romanul, mandru, intai voteaza pesede si apoi sluteste limba romana  -dar tot timpul mandru ca-i roman !

Iar a doua fraza se poate alege daca sa se puna virgula sau nu.
Insa atunci cand se pune acea virgula (pauza) inseamna ca interlocutorul spune una dar mesajul este altul.

Exact cum a enuntat si userul mai jos:

 ever_forever, on 13 decembrie 2016 - 03:39, said:

Sunt jocuri de sensuri si subtilitati ale limbii pe care toti le folosim, de multe ori chiar fara sa ne dam seama.


 nt30per, on 13 decembrie 2016 - 00:07, said:

 loock, on 12 decembrie 2016 - 23:26, said:

Legat de "decat"
Decat cartofi.
"Decat bolnav si sarac, mai bine sanatos si bogat"  Posted Image

#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,189
  • Înscris: 28.06.2005

 zardato, on 12 decembrie 2016 - 22:40, said:

Quote

Romanul mandru, mai intai voteaza pesede, apoi sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman!


Quote

Va inselati, sau poate nu ati fost atent!

Hai sa vedem cu iese cand rearanjam si reformulam:

1.  Romanul mandru apoi sluteste limba romana, mai intai voteaza pesede dar tot timpul mandru ca-i roman!
2.  Romanul mandru dar tot timpul mandru ca-i roman, mai intai voteaza pesede, apoi sluteste limba romana!
2'. Romanul mandru, dar tot timpul mandru ca-i roman, mai intai voteaza pesede apoi sluteste limba romana!
3.  Romanul mandru mai intai voteaza pesede apoi sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman!
3'. Romanul mandru prima data voteaza pesede si dupa aceea sluteste limba romana, dar tot timpul mandru ca-i roman!


1.  Va inselati!, sau poate nu ati fost atent.
2.  Va inselati sau, poate, nu ati fost atent!
3.  Ori va inselati ori nu ati fost atent.
4.  Poate nu ati fost atent sau va inselati.


Consider corecte variantele ingrosate.

Dar eu nu inteleg semnul "!" de la final.

#31
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 underb, on 13 decembrie 2016 - 08:09, said:

Dar de virgula din titlu ce zici?
Daca puneai si predicatul o mai foloseai tinand cont ca e intre subiect si predicat?

E gresita sau nu folosirea virgulei in aceste fraze?

Vigula din titlu e inutila.

Propozitia din titlu e de fapt "Folosirea virgulei in aceste fraze este gresita sau nu?" si autorul a pus a doua parte a propozitiei in fata subiectului si a omis predicatul din motive de eficienta a comunicarii (scurtare), nu pentru subtilitati.

Quote

...dar tot timpul mandru ca-i roman!

Cred ca semnul exclamarii e pus ca sa sugereze un ton ironic/sarcastic. Fara semnul exclamarii ar putea suna ca o afirmatie seaca. Tonul/inflexiunile sunt greu de redat in scris.

Edited by ever_forever, 13 December 2016 - 16:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate