Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Samsung S8 - discutii generale

* * * * * 14 votes
  • Please log in to reply
15768 replies to this topic

#3205
tzacan3l

tzacan3l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,717
  • Înscris: 15.04.2013
Mi-a dat husa spigen folia de protecție afara , ce folii sau sticle recomandați din țara ?

#3206
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postd4m4g3, on 26 iunie 2017 - 18:20, said:

Folia aderă OK. Până la sticlă, merge. Dintre folii, este cea .ai bună.
Husa este OK, dar nu protejează prea mult. Vezi Neo Hybrid. Nu e la o mie de ani peste ce ai acolo, dar arată fenomenal.

View PostMr_Woppit, on 26 iunie 2017 - 20:50, said:

Daca ciocaniti cu unghia usor pe ecran, suna diferit in diferite zone? Ca si cum marginile sunt lipite dar spre mijloc suna ca si cum ar fi gol sub ecran sau nu este lipit si acolo?
Vezi că e pe tube un disassembly. Așa este telefonul.

#3207
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostYOUR_GOD, on 26 iunie 2017 - 21:06, said:

Vezi că e pe tube un disassembly. Așa este telefonul.

Da, insa acum ceva vreme cand testam folii, ca sa vad daca s-au lipit ok, ciocaneam cu unghia demonstrativ pentru altcineva, moment in care am ciocanit si pe ecran si nu se auzea nimic deosebit.

Acum, ciocanind din intamplare, am remarcat ca undeva spre mijloc, se aude a gol, cu un ton clar diferit de restul ecranului.

#3208
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006

View PostMr_Woppit, on 26 iunie 2017 - 20:50, said:

Daca ciocaniti cu unghia usor pe ecran, suna diferit in diferite zone? Ca si cum marginile sunt lipite dar spre mijloc suna ca si cum ar fi gol sub ecran sau nu este lipit si acolo?
Da, de la jumatate in jos, doar in zona centrala se aude un sunet mai gol.

Aveti idee cum voi primi voucherul de 2000 lei daca cer stornare? Imi da alt cod sau primesc cash?

#3209
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007

View Postjonndoedaniel, on 26 iunie 2017 - 06:38, said:

Foloseste cineva incarcator wireless fast charging?Dupa ultimul update de cateva zile nu imi mai incarca 100%.Il gasesc dimineata un puc incins pe la 84% desi arata ca tot incarca.Ma gandesc ca e o limitare software,nu mi-a facut niciodata asa.
Problema este de la cablu.

#3210
snaker445

snaker445

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 31.08.2006
Mi se pare mie sau toate pozele făcute cu flash, scot un red eye îngrozitor.

#3211
camelleone

camelleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 10.01.2008

View PostMr_Woppit, on 26 iunie 2017 - 20:50, said:

Daca ciocaniti cu unghia usor pe ecran, suna diferit in diferite zone? Ca si cum marginile sunt lipite dar spre mijloc suna ca si cum ar fi gol sub ecran sau nu este lipit si acolo?
Pai e normal. Pe margini display-ul are un suport solid. Cu cat te duci spre mijloc, se intensifica vibratiile pentru ca nu are un schelet care sa il sustina. E acelasi lucru ca la tobe, fereastra, TV, monitor, parbriz, etc. Sau trambulina

Edited by camelleone, 27 June 2017 - 00:58.


#3212
camelleone

camelleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 10.01.2008

View Postsnaker445, on 26 iunie 2017 - 22:21, said:

Mi se pare mie sau toate pozele făcute cu flash, scot un red eye îngrozitor.
Mai, tu ori faci poze la copii ori la betivi Posted Image) Ori la blonde?. Treaba cu red eye-ul depinde de multi factori (lumina ambientala, unghiul ochi-flash, melanina - culoarea pielii, varsta, alcoale/legale consumate). Complicat de explicat, dar ochiul e puternic vascularizat, iar principalul vinovat pentru red eye e sangele. Cu cat pupila este mai dilatata, cu atat sunt mai multe sanse sa iti iasa red eye in poze. In anumite conditii, pupila (echivalentul diafragmei de la camerele foto) nu are timp sa se inchida si atunci sunt expuse mult mai multe vase de sange din coroida, deci lumina reflectata in camera va fi rosie.  
La o persoana cu piele inchisa la culoare (cu mai multa melanina care "obtureaza" vasele de sange) sansele sa apara red eye sun mai mici decat la o perosana blonda, cu piele deschisa la culoare. La o persoana care a consumat alcool comanda data de creier ca pupila sa se inchida cand vede flashul vine mai greu, deci red eye. La copii, ochiul se adapteaza mult mai repede la intuneric, ceea ce inseamna o pulpila mai dilatata, deci red eye. Daca ai doua persoane in cadru, iar una se uita in obiectivul camerei iar alta la un beculet din departare, guess who... Red eye la cel care se uita la camera pentru ca celalalt are pupila mai inchisa si un alt unghi. Apropo, cu cat flash-ul e mai aproape de obiectivul camerei, cu atat sunt mai mari sansele sa apara red eye (asta ca sfat pentru cei care cumpara camere dedicate ca oricum la telefoane nu avem nicio sansa sa le departeze). Deci mana in sold, ochii pa tavan = no red eye Posted Image

Tocmai asta e si ideea cu functiile red eye reduction din camere: baga un pre-flash inainte, iar lumina respectiva da comanda creierului sa inchida pupila. Pregateste terenul pentru flash-ul real.

Eu in general cam evit pozele cu flash, dar la cele pe care le-am facut, nu mi-a aparut in niciuna red eye. Si am facut si la betivi:) Nu ma omor dupa camera de la S8, dar flash-ul chiar e ok.

E fascinant ca o camera functioneaza in mare masura ca un ochi.

Scuze pentru prea mult text

Edited by camelleone, 27 June 2017 - 02:50.


#3213
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
👍

#3214
bugy1231

bugy1231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2011
9675-2372-9041-3534.
Valabil pana-n 30.06.2017


#3215
tzacan3l

tzacan3l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,717
  • Înscris: 15.04.2013
Ce e ioniță din stanga datelor 4g si cum se dezactiveaza ? Attached File  Screenshot_20170627-093916.png   739.42K   139 downloads

#3216
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,373
  • Înscris: 03.04.2004
Ala e apel 4G (aka Volte), inseamna ca esti pe Orange.
Poti dezactiva din Settings -> Connections ->  Mobile Networks.

Attached File  Screenshot_20170627-095305.png   98.86K   92 downloads

#3217
bugy1231

bugy1231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2011
Care varianta credeti ca este mai buna pentru protectia ecranui la un S8, folia originala sau Alien Surface?

#3218
chans

chans

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbugy1231, on 27 iunie 2017 - 09:19, said:

Care varianta credeti ca este mai buna pentru protectia ecranui la un S8, folia originala sau Alien Surface?


La 30 lei mergi pe folia Samsung (ai 2 buc la pachet) si merita .
Nu te lua dupa comentariile de pe Emag ,cred ca nu au stiu s-o monteze altfel nu ii inteleg.
Si pe S7 edge dupa 1 an de schimbat tot felul de porcarii luate de  prin China si nu numai am ajuns la concluzia ca tot aia de la Samsung este cea mai buna.

#3219
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
O, folia Samsung este grozava. Initial, pare ca nu a prins pe margini. Eu recunosc ca am mai insistat si ziua urmatoare si am mai plimbat degetul pe margine, dar arata perfect.

#3220
bugy1231

bugy1231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2011
Multumesc de recomandare.Raman pe folia originala.

#3221
tzacan3l

tzacan3l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,717
  • Înscris: 15.04.2013
Eu am dat jos folia ,adică mi-a aruncat-o husa . Nu cred ca exista o folie la noi in tara pe care sa nu ti-o arunce husa afară.  E mult mai frumos fără.  
La o zi de utilizare si la prima încărcare, de azi dimineata de la 7 si pana acum mai am 54% baterie , utilizat 100% cu 4g activ si sincronizare ,si credeti-mă ,ca l-am butonat si forjat pe toate rețelele de socializare ,fotografii în format raw  (sunt fotograf) ,youtube ,etc. I love s8 ,asta o zice un user ce a avut doar iphone.

#3222
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Surprinzator sa vad asta de la un iphonist :)
Mai surprinzator este ca ai reusit sa iesi din labirintul livezii cu mere, ceea ce altii nu ar fi face, ca pentru ei exista doar apple si restu.

Ce e cu acel volte? Este doar pe orange?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate