Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Afacere pe roti

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dragos_radu

dragos_radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016
Salutari. Anul viitor voi deschide un fast food diversificat. Vreau sa ma duc pe piata, la evenimente, targuri de mancare dar ma gandesc care ar fi cea mai buna varianta mobila. M-am gandit fie la o rulota comerciala, fie la o duba pe care sa o modific. Ce parere aveti? Ce e mai rentabil din punctul vostru de vedere?
Multumesc!

#2
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ftHiY3m41RY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Din pmdv, cel mai rentabil și mai sigur, este să mănânc acasă.
Matale fă cum vrei, ia rulota, dar nu te bazezi pe mine.

#4
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
In europa dubele sunt prea mici ca sa incapa echipamentul de fast-food complet (fata de cele americane). Singura varianta convenabila e rulota (una mai mare). Asta daca nu cumva iti permiti o duba "gas guzzler" GMC 5L V8, care nici nu stiu daca se incadreaza sub 3.5tone.
Sau faci shaormele pe genunchi cu pui la punga :D ori doar gogosi si inghetata.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
anafu e cu noi...avem si reclame

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca tot vrei mobil....
[ http://www.weekendnotes.com/im/008/05/dining-in-the-sky-good-food-month-october-sydney-d1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0c/98/48/41/dinner-in-the-sky-malta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Poate totuși a întrebat serios, poate chiar știe ceva în plus.
Să nu-l dezamăgim...
link

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Cei de la emisiunea Masini pe alese (Wheeler Dealers) au modificat o dubita Citroen HY din anii 50 si au vandut-o unuia care vroia si el o duba sa mearga la festivaluri/targuri cu ceva carne afumata. Asa ca nu vad de ce n-ai putea sa iei o duba mai moderna, gen Sprinter/Transit/etc, sa-i faci instalatie electrica cu invertor (sa o poti incarca si de la baterie, dar sa o poti cupla si la retea) si sa-ti instalezi o plita si un frigider. Nu stiu cat o sa te coste, pe ei i-a costat vreo 5000 de lire numai instalatia electrica Posted Image , dar merita sa incerci.

Mai e o solutie: am vazut la mine in oras o dubita Sprinter mai veche, luata SH de prin Germania (din bruma de germana pe care o stiu, initial era folosita pentru vanzarea de oua), dotata cu frigidere si galantare, si pe care acum o firma o foloseste pentru vanzarea de carne si mezeluri productie proprie.

LE: vezi si ideea lui @scaiba de mai sus.

Edited by pufonel, 22 November 2016 - 00:11.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdragos_radu, on 21 noiembrie 2016 - 23:14, said:

Salutari. Anul viitor voi deschide un fast food diversificat. Vreau sa ma duc pe piata, la evenimente, targuri de mancare dar ma gandesc care ar fi cea mai buna varianta mobila. M-am gandit fie la o rulota comerciala, fie la o duba pe care sa o modific. Ce parere aveti? Ce e mai rentabil din punctul vostru de vedere?
Multumesc!
Unde ? In Romania ? Dreams !

#10
dragos_radu

dragos_radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016

View Postscaiba, on 22 noiembrie 2016 - 00:01, said:

Poate totuși a Ă®ntrebat serios, poate chiar știe ceva Ă®n plus.
Să nu-l dezamăgim...
link

Mersi de pont. Si da, intrebarea a fost serioasa...de era in spirit de gluma lasam si PS, pentru unii :)

View Postpasilla, on 22 noiembrie 2016 - 00:12, said:


Unde ? In Romania ? Dreams !

Nu sunt vise prietene, e realitate. Ridicate de la pc si ai sa descoperi ca poti realiza multe lucruri.

Edited by dragos_radu, 22 November 2016 - 00:19.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdragos_radu, on 22 noiembrie 2016 - 00:21, said:

Nu sunt vise prietene, e realitate. Ridicate de la pc si ai sa descoperi ca poti realiza multe lucruri.
Iti urez succes, pe bune, nu la misto. Keep dreaming!

Edited by pasilla, 22 November 2016 - 00:31.


#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Prietene, nu-i chiar asa. Intereseaza-te la primarie ce acte iti trebuie, dupa aia vezi daca renunti la idee sau nu. Nu ma intelege gresit, ideea e foarte OK, si nu-i nimic nou sub soare, in alte tari. La noi te vei lovi de legislatie.

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i chiar așa complicat, începe cu HG355/2007, cu completările din HG1169/25/11/2011 publicată în MO873/2011.
Mai sunt ceva mărunţişuri, da' le află pe parcurs Posted Image

#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,385
  • Înscris: 29.07.2013
Rulota e clar varianta optima.

Spatiu mai mare, dotari mai multe. Duba ramane blocata la locul faptei.

In ambele situatii  mai ai nevoie de un vehicul pentru aprovizionare deci ... :D

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postdragos_radu, on 22 noiembrie 2016 - 00:21, said:

Nu sunt vise prietene, e realitate. Ridicate de la pc si ai sa descoperi ca poti realiza multe lucruri.
Ce e realitate? Ai duba deja?
Dar o carte de gramatica?

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
scaiba: the coolest mod Posted Image

Edited by Mihai_3, 22 November 2016 - 10:01.


#17
dragos_radu

dragos_radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016

View Postbalauru69, on 22 noiembrie 2016 - 00:26, said:

Prietene, nu-i chiar asa. Intereseaza-te la primarie ce acte iti trebuie, dupa aia vezi daca renunti la idee sau nu. Nu ma intelege gresit, ideea e foarte OK, si nu-i nimic nou sub soare, in alte tari. La noi te vei lovi de legislatie.

Am facut acest lucru deja. Din punct de vedere legislativ nu e o problema, m-am interesat. Stiu cum e la noi, legile sunt asa facute pentru intreprinderile mici si mijlocii ca efectiv sa nu ai posibilitatea sa iti deschizi ceva. E o tara care sprijina companiile straine mai ales pe cele care sponsorizeaza si statul. Da asta e, buna, rea..e tara noastra :)

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,676
  • Înscris: 05.02.2012
@OP :

Daca simti ca va merge si esti sigur pe tine, da-i bice. Nu sta sa iti zica X sau Y ce trebuie sa faci, in special pe softpedia Posted Image . In momentul in care esti sigur ca la anul iti vei deschide acel fast-food , ma gandesc ca ai facut un plan si o lista cu materialele ce trebuie cumparate, cu ce autorizatii ai nevoie pentru a expune "marfa" acolo unde vrei tu (evenimente, targuri, etc)

Si eu asta vara am cerut ceva sfaturi in legatura cu firma pe care am deschis-o si la fel, toti au venit cu "vise" , sau "nu e de facut firma in Romania" si alte chestii de genu. Am simtit ca asta tre sa fac, asta am facut si merge Posted Image Posted Image

View Postdragos_radu, on 22 noiembrie 2016 - 10:15, said:

Stiu cum e la noi, legile sunt asa facute pentru intreprinderile mici si mijlocii ca efectiv sa nu ai posibilitatea sa iti deschizi ceva. E o tara care sprijina companiile straine mai ales pe cele care sponsorizeaza si statul. Da asta e, buna, rea..e tara noastra :)

Un cacat... asta e brainwashing ... am plecat de la 0 si nu am stat sa imi dea statul. La fel ca oricare afacere, trebuie sa incepi cu niste bani si cu idei. Ce ai vrea sa iti dea statul ? Bani ? Se dau pe diferite domenii, si am prieteni care au accesat fonduri nerambursabile. Depinde doar de cat de bine e pus la punct proiectul tau.

Edited by Andreysc7, 22 November 2016 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate