Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Afacere pe roti

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAndreysc7, on 22 noiembrie 2016 - 10:39, said:

...in special pe softpedia Posted Image...
Oleacă cam de porc pasajul ăsta, nu îți pare?

View PostAndreysc7, on 22 noiembrie 2016 - 10:39, said:

...trebuie sa incepi cu niste bani si cu idei...
Bănuiala-i că le are pe ambele.
Bani mulți nu cred că i-ar trebui, vreo 20K E.
Ideea ar face însă bani adevărați, dacă o are.

Iar aici poate testa liniștit și fără costuri, măcar un draft la proiectul domniei sale.
Că îi va fi greu spre imposibil să convingă pe unul ca și scaiba să se oprească la ruloto/dubo/tonetă să ia ceva de mâncare, este drept.

Da' cine știe, viața cam bate filmu'... Posted Image

@dragos_radu:
Ia de spune bade', cu ce m-ai ademeni să duc mâna la portmoneu? Posted Image

#20
dragos_radu

dragos_radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016

View PostAndreysc7, on 22 noiembrie 2016 - 10:39, said:

@OP :

Daca simti ca va merge si esti sigur pe tine, da-i bice. Nu sta sa iti zica X sau Y ce trebuie sa faci, in special pe softpedia Posted Image . In momentul in care esti sigur ca la anul iti vei deschide acel fast-food , ma gandesc ca ai facut un plan si o lista cu materialele ce trebuie cumparate, cu ce autorizatii ai nevoie pentru a expune "marfa" acolo unde vrei tu (evenimente, targuri, etc)

Si eu asta vara am cerut ceva sfaturi in legatura cu firma pe care am deschis-o si la fel, toti au venit cu "vise" , sau "nu e de facut firma in Romania" si alte chestii de genu. Am simtit ca asta tre sa fac, asta am facut si merge Posted Image Posted Image



Un cacat... asta e brainwashing ... am plecat de la 0 si nu am stat sa imi dea statul. La fel ca oricare afacere, trebuie sa incepi cu niste bani si cu idei. Ce ai vrea sa iti dea statul ? Bani ? Se dau pe diferite domenii, si am prieteni care au accesat fonduri nerambursabile. Depinde doar de cat de bine e pus la punct proiectul tau.
Ai dreptate. Nu, nu ma astept sa imi dea statul, era o paranteza la ce face statul defapt...pune bete in roata acelor romani care incearca sa faca ceva si sprijina pe straini. Planul e facut, am zis doar sa intru pe net si sa cer un sfat pentru ultima parte din plan. Evident ca decizia tot eu o iau pana la urma, dar e bine prima data sa te interesezi. Apropo, bafta cu afacerea ta!

#21
dragos_radu

dragos_radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2016

View Postscaiba, on 22 noiembrie 2016 - 11:25, said:


Oleacă cam de porc pasajul ăsta, nu Ăźți pare?

Bănuiala-i că le are pe ambele.
Bani mulți nu cred că i-ar trebui, vreo 20K E.
Ideea ar face Ăźnsă bani adevărați, dacă o are.

Iar aici poate testa liniștit și fără costuri, măcar un draft la proiectul domniei sale.
Că Ăźi va fi greu spre imposibil să convingă pe unul ca și scaiba să se oprească la ruloto/dubo/tonetă să ia ceva de mĂąncare, este drept.

Da' cine știe, viața cam bate filmu'... Posted Image

@dragos_radu:
Ia de spune bade', cu ce m-ai ademeni să duc mĂąna la portmoneu? Posted Image
Meniul inca nu este gata, dar ce pot sa iti spun e ca va fi mancare romaneasca in still fast food...care se prepara repede, si mancare cu specific frantuzesc. Lucrez intr-un restaurant cu specific frantuzesc in anglia si am "furat" cateva retete usoare dar si foarte bune. Stiu ca va fi greu la inceput dar odata ce oamenii vor incerca nu cred ca nu le vor placea. Iar 20 de mii de euro e o suma interesanta. Nu e nevoie de atat pentru a deschide asa ceva, credema, am lista facuta :)) dar sunt curios cum ai ajuns la aceasta suma...la ce te-ai gandit cand ai spus suma asta? Mersi.

#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Păi scurt de tot, cu prețul pe care ți l-am dat în link, plec de la 6,000E.
Adaug ceva SH cu care să poți trage bodroanca aia, fără jena de a nu putea mere la capătul unei pârtii.
Că doar nu vrei a munci numai vara, nu?
Dacă cauți bine, afli pe la 12,000E.
Mai rămân două mii.
Pentru ceva materie primă, conta, carburant, medicina muncii, mărunțișuri dinastea...
Am exagerat?
Mere mai lesne?

#23
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdragos_radu, on 22 noiembrie 2016 - 13:31, said:

Meniul inca nu este gata, ............... am lista facuta Posted Image) dar sunt curios cum ai ajuns la aceasta suma...la ce te-ai gandit cand ai spus suma asta? Mersi.
Probabil la amenzi si eventual un/o angajata (ajutor) o sa ai nevoie presupunem. (gresit)
Nu face nimi, este bine sa le iei si pe acestea in calcule.

Edited by poadol, 22 November 2016 - 13:49.


#24
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
le:
Dacă îmi vii cu reducere la volan pe dreapta și numere de Bulgaria, nu mai vorbesc cu matale; să fie clar Posted Image

#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postscaiba, on 22 noiembrie 2016 - 11:25, said:

Oleacă cam de porc pasajul ăsta, nu îți pare?

nu mi se pare , pentru ca sunt si altii care dau din gura aiurea. Nu ma refer la tine, ci asa in general.

Da, daca ar avea 20.000 euro ar putea face ceva misto, dar cum multi vor profit maxim si investitie minima... nu stiu ce sa zic

Quote

Iar 20 de mii de euro e o suma interesanta. Nu e nevoie de atat pentru a deschide asa ceva, credema, am lista facuta :)) dar sunt curios cum ai ajuns la aceasta suma...la ce te-ai gandit cand ai spus suma asta? Mersi.
@OP : eu zic sa te gandesti bine... apar o gramada de cheltuieli neprevazute. Eu zic ca 20.000 ar fi ok de inceput

1. Rulota - care cel mai probabil va avea nevoie de personalizare. Daca arata in ultimul hal, va fi greu cu clientela
2. Aparatura (friteuza, frigider, si alte chestii ce tin de bucatarie)
3. Masina de tracat remorca

Astea ar reprezenta cel mai mare cost. Cum am zis, sa pui mult accent pe igiena pentru ca daca rulota in care vinzi arata ca o coliba de carton, va fi nasol.

Edited by Andreysc7, 22 November 2016 - 15:29.


#26
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@Andrei - am un prieten care a vrut sa faca asa ceva. Omu stie ce face, lucreaza in restaurante de vreo 15 ani. Avea bani de investit. Toate bune si frumoase pana cand s-a dus la primarie, sa-si ia autorizatie. Si niste cetateni de acolo i-au zis ca el trebuie sa plateasca impozit pe spatiul pe care-l ocupa. Fiind o chestie mobila, care azi e in fata unei scoli, maine la un targ de haleala, si poimaine cine stie unde dracu, aia nu i-au dat autorizatie. Ca n-am gasit in lege ce si cum sa faca cu o chestie din asta care nu sta in acelasi loc in fiecare zi. De asta i-am spus sa se intereseze bine ce acte ii trebuie si cum le poate obtine, inainte sa investeasca in masina si alte echipamente.

#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Da, dar trebuie sa fie o lege care sa iti permita.. altfel, cum vin rromii cu tot felul de cacaturi cand e vreun eveniment ? Ma rog,aia care vand plasticuri zici ca trec "nevazuti", dar aia care au tot felul de carusele ? E aceasi chestie, sunt ambulanti.

#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdragos_radu, on 21 noiembrie 2016 - 23:14, said:

,. M-am gandit fie la o rulota comerciala, fie la o duba pe care sa o modific. Ce parere aveti? Ce e mai rentabil din punctul vostru de vedere?
Multumesc!

Daca nu ai experienta tehnica,cumpar-o mai bine de gata.Nu vei reusi niciodata sa o scoti ca una de firma.(cu asta il pierzi si pe Scaiba de client).O sugestie de om batran.Decat sa fugi in lungul si latul tarii toata ziua,gaseste-ti o cladire care adaposteste una sau mai multe multinationale.Le faci 3 sorturi de mancare la amiaza(ca ziceai ca te pricepi) si vei avea in fiecare zi o clientela sigura.Si la sfarsit de saptamana vei fi si liber.Rulota nu o recomand,ca e greu de manevrat prin oras prin locuri inguste.Plus va trebui sa faci grupa B-E la carnetul de conducere deoarece rulota va sari de 750 de kg.
Le:multinationalele au deobicei terenuri private cu curte si parcari.Nu vei mai avea bataie de cap cu autorizatii de la primarie.

#29
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017

View Postdragos_radu, on 21 noiembrie 2016 - 23:14, said:

Salutari. Anul viitor voi deschide un fast food diversificat. Vreau sa ma duc pe piata, la evenimente, targuri de mancare dar ma gandesc care ar fi cea mai buna varianta mobila. M-am gandit fie la o rulota comerciala, fie la o duba pe care sa o modific. Ce parere aveti? Ce e mai rentabil din punctul vostru de vedere?
Multumesc!

Salut si eu intentionez sa deschid o autorulota food truck ne poti spune Daca tu ai dat drumul la "caini "?

#30
valentinzava

valentinzava

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
puteti arunca un ochi si pe link-ul de mai jos.

https://piaggio.avia...01/12/carosare/
Importatori Piaggio auto comerciale si se ocupa si de carosari-inclusive street food/comert mobil.

Attached Files



#31
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postvalentinzava, on 10 ianuarie 2019 - 15:31, said:

puteti arunca un ochi si pe link-ul de mai jos.

https://piaggio.avia...01/12/carosare/
Importatori Piaggio auto comerciale si se ocupa si de carosari-inclusive street food/comert mobil.

Iti ingheata coaiele in el iarna ma baiete.Nu te vad dardaind acolo 3-4 ore pe zi.Si la fiecare 2 saptamani cu gripa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate