Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Plecare Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
rukus123

rukus123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2015
Nu de mancare imi fac griji,de locatie e problema,nu stiu unde o sa merg,desi mai sunt vreo 2 luni pana plec.Tinand cont ca ma bazez doar pe transportul in comun.Astept sugestii.

#38
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Indiferent de locatia aleasa, este clar ca iti va fi mult mai bine sa te insotesti la cheltuieli cu inca un prieten / coleg. Sa pleci de unul singur, absolut pe cont propriu, fara a avea deja asigurat un job dinainte, echivaleaza cu un mare risc de a-ti epuiza foarte rapid economiile (destul de putine, oricum - din cate inteleg).
Asa cum ti s-a spus deja de alte persoane mai sus, TOTUL este scump acolo, iar fara un job este aproape imposibil sa supravietuiesti.
Nu cauta cazare la pensiuni, B&B (bed and breakfast), hostels sau alte optiuni (decat maxim pt o saptamana) - vei iesi mult mai scump asa, decat inchiriind direct o camera dubla (double room) intr-un shared house.
Mergi din prima pe varianta asta. Cauta pe site-ul easyroommate pt a inchiria o camera in shared house.
Fii realist - nu te astepta la prea mult confort de la o astfel de camera - camerele in UK sunt 90% niste cutiute si vei fi poate nevoit sa imparti baia si living-ul (lounge) cu alte persoane din casa ... dar in situatia ta, nu sunt alte variante mai bune (daca vrei sa strangi bani)
Ca oras in care sa te stabilesti eu recomand Aylesbury (orasel) - este ieftin, cu densitate mica si aproape de Londra. Eu am locuit si lucrat acolo in domeniul IT timp de un an si jumatate si am fost foarte multumita.
De acolo ai mai multe parghii: Londra si Oxford, daca nu iti gasesti de lucru in Aylesbury si poti face usor naveta.
Alt sfat, poate cel mai util dintre toate: FII REALIST si nu astepta de la nimeni nici un fel de ajutor, pt ca acolo englezii sunt extrem de atenti cu fiecare penny al lor. Acolo nu iti va imprumuta nimeni nimic, nici macar o umbrela pe timp de ploaie, sau sa se ofere sa te conduca cu masina cineva in caz ca te simti rau, sau sa-ti faca cinste cu un lunch meal (cum se intampla la noi in tara).
Uita de aceste politeturi....acolo nu vei intalni asa ceva!
Acolo, si cand un barbat si o femeie au un date, isi plateste fiecare partea lui, cand stau in chirie impreuna - la fel. Cand merg cu masina - la fel: benzina pe din doua. La cumparaturi - la fel...
De asemenea, inarmeaza-te cu rabdare cand iti deschizi un cont la banca (ex. Natwest) - pt ca vei avea nevoie de o tona de hartii (ex. facturi doveditoare la plata utilitatilor, contractul de munca, contractul de inchiriere, etc) si va dura multe muulte luni...timp in care nu vei putea trimite bani acasa  - decat cu MoneyGram sau Western Union , dar astia practica niste comisione uriase.

Cam astea ar fi sfaturile mele pt tine (in mare) daca doresti sa pleci in Anglia. Evident, ca in orice treaba in viata asta, ai nevoie si de noroc! Depinde foarte mult de cum nimeresti!
Cele mai temeinice pregatiri si cele mai bune sfaturi palesc si pot fi aruncate pe fereastra in fata unei fatalitati - de ex. o boala sau un accident care te impiedica sa mai poti munci!

Edited by mayte_22, 03 December 2016 - 13:03.


#39
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
nici eu nu suport Anglia, dar să nu exagerăm. Sunt oameni si oameni, ca peste tot. O grasa ordinară de 200 de kile a mers cu mine pe ploaie 1 km să găsesc o adresă. Și nu aveam umbrela nici unul Posted Image Posted Image

În general englezii ca oameni sunt "gentalmeni", dar ca tara, clima, aspect, e o panaramă de țară. Boscheti si clădiri maro închis., cărămidă de obicei. O țară trista, cu idei fixe. Asta e o țară deprimantă, nu e nimic vesel în Anglia. Dacă ești singur pe lume și vrei să te sinucizi, e locul perfect. Posted Image)

Edited by Dany_Darke, 04 December 2016 - 11:07.
nu mai cita fara rost


#40
rukus123

rukus123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2015
@mayte_22: Am adunat 3000£,imi ajung ceva vreme,pana fac rost de NINo sa lucrez.Asa degeaba merg si cu 5000£ ca daca nu e sa fac ceva tot se termina banii.

Cred ca voi ajunge undeva prin Londra zona 3.



#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostEscapE13, on 03 decembrie 2016 - 23:38, said:

O grasa ordinară de 200 de kile a mers cu mine pe ploaie 1 km să găsesc o adresă. Și nu aveam umbrela nici unul Posted Image Posted Image

ti-a fost bine cand te-a ajutat, acum e o "grasa ordinara"? si apoi spunem ca de ce se uita strainii cu dosul la noi.

#42
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostDany_Darke, on 04 decembrie 2016 - 11:09, said:



ti-a fost bine cand te-a ajutat, acum e o "grasa ordinara"? si apoi spunem ca de ce se uita strainii cu dosul la noi.
e doar un alint. :)

#43
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ce amuzanti sunteti. Voi nu aveti idee cati ajung acolo cu 100lire in buzunar si se descurca. Lucreaza la negru pe santier pana le ies actele.

Auzi, in relatie fiecare isi plateste partea. Eu nu te cred, ori ei sunt complet batuti in cap.
Nu e dreacu chiar asa negru.

#44
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postscrisit, on 04 decembrie 2016 - 14:27, said:

Ce amuzanti sunteti. Voi nu aveti idee cati ajung acolo cu 100lire in buzunar si se descurca. Lucreaza la negru pe santier pana le ies actele.

Auzi, in relatie fiecare isi plateste partea. Eu nu te cred, ori ei sunt complet batuti in cap.
Nu e dreacu chiar asa negru.
Ba sa crezi, treaba asta e valabila si in alte tari , pentru ca femeia are drepturi dar e si pusa la treaba!

#45
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostSiisti, on 04 decembrie 2016 - 18:43, said:


Ba sa crezi, treaba asta e valabila si in alte tari , pentru ca femeia are drepturi dar e si pusa la treaba!
ce filme ai văzut?:))

#46
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postrukus123, on 04 decembrie 2016 - 00:17, said:

@mayte_22: Am adunat 3000£,imi ajung ceva vreme,pana fac rost de NINo sa lucrez.Asa degeaba merg si cu 5000£ ca daca nu e sa fac ceva tot se termina banii.

Cred ca voi ajunge undeva prin Londra zona 3.

poti sa lucrezi limitat si fara nino. obtii nino mai usor cu un contract de munca. la mine a venit in 1 luna si aveam contract de munca.

#47
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostEscapE13, on 20 noiembrie 2016 - 21:42, said:

În Germania dacă știi engleza e ok.

In Germania daca nu stii germana esti mort. Asta doar daca vrei sa lucrezi la vreun roman sau turc. Dar intrevine o alta problema, risti sa nu fi platit, ori sa iei mai putini bani si sa te munceasca cate 10-12 ore pe zi, fara libere etc. Asta pt ca poate, pt ca tu esti strans cu usa, nu ai alta alternativa.
Neamtul vrea sa stii germana.

LE: exceptie fac firmele de it etc. Acolo se accepta si engleza, depinde de ramura, specializare, vechime etc.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 21:31.


#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postavenirv, on 07 decembrie 2016 - 20:40, said:


poti sa lucrezi limitat si fara nino. obtii nino mai usor cu un contract de munca. la mine a venit in 1 luna si aveam contract de munca.
Obtii NINO doar si numai cu pasaportul, nimic mai mult...nu are nicio legatura NINO cu contract d emunca sau alte minuni

View Postandrei_ionut, on 07 decembrie 2016 - 21:28, said:

In Germania daca nu stii germana esti mort. Asta doar daca vrei sa lucrezi la vreun roman sau turc. Dar intrevine o alta problema, risti sa nu fi platit, ori sa iei mai putini bani si sa te munceasca cate 10-12 ore pe zi, fara libere etc. Asta pt ca poate, pt ca tu esti strans cu usa, nu ai alta alternativa.
Neamtul vrea sa stii germana.

LE: exceptie fac firmele de it etc. Acolo se accepta si engleza, depinde de ramura, specializare, vechime etc.

Fugi tare bre...de unde ai scos-o pe asta? poate daca te angajezi la un fermier tzaran neamt ca vacar sau porcar...dar in rest, aberezi aberatii. In Germania se vorbeste engleza la greu, am intalnit si soferi de autobuz care o vorbeau mai prost, dar te intelegeai. In marile corporatii nici nu se pune problema de eng.

#49
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcuculea, on 07 decembrie 2016 - 22:18, said:

Fugi tare bre...de unde ai scos-o pe asta? poate daca te angajezi la un fermier tzaran neamt ca vacar sau porcar...dar in rest, aberezi aberatii. In Germania se vorbeste engleza la greu, am intalnit si soferi de autobuz care o vorbeau mai prost, dar te intelegeai. In marile corporatii nici nu se pune problema de eng.

Vorbesti ca sa te afli in treaba. Aici era vorba de engleza la munca, daca accepta neamtul sa ii vorbesti engleza la locul de munca in detrimentul lb. germane. Ce treaba are ce face omul nostru pe strada, la piata, in parc, la metro?! Conteaza ce face cu locul de munca, ca ala ii da bani sa traiasca.

Am sa iti repet: locurile de munca in general in germania au ca si cerinta cunoasterea limbii germane.

Dupa cum am spus, in domeniul it si inca cateva este alta mancare de peste. Dar initiatorul nu tinteste deocamdata postul vreunui manager corporatie internationala etc.

Edited by andreiMembruAnonimut, 07 December 2016 - 22:30.


#50
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postandrei_ionut, on 07 decembrie 2016 - 21:28, said:



In Germania daca nu stii germana esti mort. Asta doar daca vrei sa lucrezi la vreun roman sau turc. Dar intrevine o alta problema, risti sa nu fi platit, ori sa iei mai putini bani si sa te munceasca cate 10-12 ore pe zi, fara libere etc. Asta pt ca poate, pt ca tu esti strans cu usa, nu ai alta alternativa.
Neamtul vrea sa stii germana.

LE: exceptie fac firmele de it etc. Acolo se accepta si engleza, depinde de ramura, specializare, vechime etc.
nu vorbi prostii. Dacă ar vrea neamțul neapărat să vorbesti germana nu ar mai lucra nimeni la ei. Și nu mă mai contrazice, știu pretențiile si tipul de oameni din toată Europa, pt ca, călătoresc în toată Europa o mare parte din an. 90%

Edited by EscapE13, 07 December 2016 - 23:00.


#51
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostEscapE13, on 07 decembrie 2016 - 22:58, said:

nu vorbi prostii. Dacă ar vrea neamțul neapărat să vorbesti germana nu ar mai lucra nimeni la ei. Și nu mă mai contrazice, știu pretențiile si tipul de oameni din toată Europa, pt ca, călătoresc în toată Europa o mare parte din an. 90%

O fi cum zici tu, ca esti mai destept ca mine ;)
Eu vorbeam din proprie experineta, dar lasa, e ca tine, tu esti ala desteptu ;)

#52
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postandrei_ionut, on 07 decembrie 2016 - 23:01, said:



O fi cum zici tu, ca esti mai destept ca mine ;)
Eu vorbeam din proprie experineta, dar lasa, e ca tine, tu esti ala desteptu ;)
nu sunt mai deștept ca tine pt ca nu am capacitatea sa învăț germana.:) Niciodată, nici în 10 vieti. Și ca mine sunt multi.;) Varten, Morgan, ih li de bitc , good an tag si c-am atât :))

Edited by EscapE13, 07 December 2016 - 23:06.


#53
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016
Dacă lucrez fără Nino o mai plătesc taxe?


#54
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Vei plăti taxe mai mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate