Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Plecare Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Ar mai fi Irlanda, economia merge foarte bine acolo, au crestere mare. Mi-ar fi greu totusi sa fac o comparatie cu Anglia (am stat in Dublin vara asta), dar probabil ti-ai gasi un job ok.

Daca vrei sa faci o facultate, eu in locul tau as face-o in Romania. Ai zis ca vrei electronica, ai putea sa mergi pe informatica/calculatoare, exista o oarecare similaritate, si piata locurilor de munca in informatica e mult, mult mai buna. 2500 de lire ar trebui sa-ti ajunga macar pentru primul an de studii (presupunand ca intri la buget, daca tragi tare chiar si bursa, e 300 de lei pe luna). Dupa primul an, daca inveti cum trebuie, poti sa faci un internship la o firma, castigi niste bani, si dupa poti sa-ti gasesti un job part time ca sa te intretii. Mult mai ok decat sa ramai dator 18.000 de lire in Anglia, si stai linistit ca inveti suficient de ok si in Romania daca esti motivat.

#20
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Fara permis aici esti ca si mort, nu conteaza daca il ai de 1 zi, o luna sau un an. Conteaza ca il ai. Pe langa permis sa te mai ocupi si de pasaport. Fara astea doua nu ai cine stie ce sanse sa faci ceva.

#21
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 rukus123, on 20 noiembrie 2016 - 20:27, said:



Pai, in Germania, nu stiu o boaba de germana. Spania/Italia/Grecia din ce mi-au spus cunostintele, situatia e destul de sumbra, ce alte alternative sunt?
În Germania dacã știi engleza e ok. În Spania, Italia ,Grecia chiar nu e nimic de fãcut acolo. Dar sunt joburi bune în Suedia, sunt oameni ok acolo. Anglia..poate tine de gusturi, dar dupã mine, Anglia nici mãcar nu ar trebui sã existe în Europa, oamenii sunt atât de antipatici încât eu personal le-aș da palme toatã ziua. :)) Prosti ordinari, urâți si scarbosi din cale afarã, îmi e greata numai cât aud cuvântul Anglia. Jegosi

#22
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
* de englezii pe care ii stiu si eu niste backstabbers motherfuckers ordinari, dar sa nu generalizam, poate nu.s toti asa.

#23
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006

 EscapE13, on 20 noiembrie 2016 - 20:20, said:


nu te mai uita la antena stars.

m-am uitat in jurul meu, in cei 5 ani pe care i-am petrecut in diferite tari ale UE, unul intreg chiar in Uk. Genul de afirmatii pe care le-ai facut mai sus nu merita replica, dar totusi ti-am raspuns. Considera ca ti-am facut o favoare.

#24
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 wiseguy76, on 20 noiembrie 2016 - 22:21, said:



m-am uitat in jurul meu, in cei 5 ani pe care i-am petrecut in diferite tari ale UE, unul intreg chiar in Uk. Genul de afirmatii pe care le-ai facut mai sus nu merita replica, dar totusi ti-am raspuns. Considera ca ti-am facut o favoare.
multam' pt favoare. Acum pot dormi liniștit.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 EscapE13, on 20 noiembrie 2016 - 21:42, said:

În Germania dacă știi engleza e ok.
Iti trebuie germana nu engleza. Musai.

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 bumpocbum, on 21 noiembrie 2016 - 00:00, said:

Iti trebuie germana nu engleza. Musai.

eu am lucrat 2 contracte, 14 luni in germania si stiu 3-4 cuvinte din limba lor. inseamna ca nemtii aia nu stiau ce inseamna "musai".
eu cred ca depinde de ce stii sa faci si cat au nemtii nevoie de tine...

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 iliketoforkmyself, on 20 noiembrie 2016 - 20:10, said:

nu poti urma o facultate in uk daca nu stii engleza impecabil.

Aberatii.
In UK sunt cateva sute de universitati nu numai Oxford-ul.
In UK e lipsa de profesori asa ca recruteaza din toate tarile din lume (inclusiv RO) si ii aduc sa predea chiar daca stiu doar o engleza foarte aproximativa.
Am un prieten englez (nativ) care mi-a spus ca la unele cursuri aveau profesori straini pe care nu-i intelegea asa ca el si colegii lui invatau dupa cursurile tiparite ale altor profesori sau colegi mai mari.
Deci ca si student iti garantez eu ca un nivel de engleza de clasa V-a romaneasca e mai mult decat suficient pentru a termina o faculte in UK.
Problema cu intelesul englezei a fost mai mult la prietena ta decat in alta parte.

#28
rukus123

rukus123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2015
In Februarie/Martie o sa merg cu un prieten astfel daca luam o camera dubla iesim mai ieftin.Nu am decis inca unde dar ma gandesc la Coventry.

#29
Promi

Promi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.10.2014
https://ro.scribd.co...Romanului-in-Uk
depinde doar de tine...:)

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

 Tort, on 20 noiembrie 2016 - 21:41, said:

Fara permis aici esti ca si mort, nu conteaza daca il ai de 1 zi, o luna sau un an. Conteaza ca il ai. Pe langa permis sa te mai ocupi si de pasaport. Fara astea doua nu ai cine stie ce sanse sa faci ceva.
Ciudat. In 5 ani am condus vreo 2 zile și n-am murit încă.

#31
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Deh bre, nu toata lumea are sofer personal :)

#32
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 mufa, on 21 noiembrie 2016 - 22:15, said:

Ciudat. In 5 ani am condus vreo 2 zile și n-am murit încă.
Si nici pasaportul nu stiu la ce il ajuta.

#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Acuma serios, daca stai in Londra, masina mai mult te incurca. Daca stai intr-un orasel, iti trebuie masina si sa iti iei paine.

Pasaportul este actul recunoscut de toata lumea. Buletinul este recunoscut doar de institutii si banci, inca...

#34
rukus123

rukus123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2015
Deci sa inteleg ca nu sunt asa mort fara masina.Cat despre pasaport,indiferent  ca ajuta sau nu il fac sa il am la mine,m-am interesat si nu e asa greu de obtinut deci nu e mare pierdere.

#35
RazvanClaudiu111

RazvanClaudiu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2015

 rukus123, on 20 noiembrie 2016 - 16:22, said:

Salut, dupa ce am citit majoritatea topicurilor de pe prima pagina, am decis sa postez si eu in speranta ca cei care sunt deja in Anglia ma pot ajuta cu cate un sfat.

Treaba este in felul urmator: tanar, 20 de ani, liceul terminat, bacalaureatul luat, vorbesc limba engleza decent (pot purta o conversatie in engleza), fara permis; Dupa aproximativ un an jumate de lucru intr-o firma de cablaje am decis sa plec in Anglia, am adunat undeva la 2.500 lire care sunt lei momentan, problema e ca nu prea cunosc pe nimeni care sa ma ajute cu chiria pana imi gasesc eu undeva sa stau de aceea nu stiu ce oras ar fi oportun, m-am gandit la Coventry fiind si accesibile preturile la chirie. Dupa ce ajung sun pentru NINo si banuiesc ca o sa stau la un hostel pana gasesc o chirie apoi astept scrisoarea pentru NINo si incerc sa fac cont bancar intre timp caut de lucru la agentiile din zona. Accept orice sfat si vreau sa stiu ce sanse am sa ma descurc. De baut nu beau, nu fumez, la mancare nu sunt pretentios. Planul ar fi sa stau sa lucrez la un depozit ceva pana gasesc ceva mai bun sau fac ceva cursuri pentru motostivuitor sau altceva.

Am locuit in Londra.

Ideea este simpla. Daca esti acolo si ai un venit, lucrezi, atunci este in regula. Daca iti folosesti rezervele, nu este.

Londra este scumpa. Foarte scumpa. Chiriile sunt printre cele mai mari din Europa. Acum, nu ma intelege gresit, este diferenta mare intre zona 2 si zona 5. In zona 5 poti sa iti inchiriezi o garsoniera decenta cu cat platesti pe un pat in zona 2. In zona 1, deja este exagerat de scump.

Nu este greu sa gasesti ceva in Londra. Este destul de toleranta si gasesti tot felul de oameni acolo. Din pacate, sunt si multi romani cu un comportament ... ciudat, cel putin spus. Nu este rar sa mergi pe strada si sa vezi un chinez, un indian, un spaniol, un german, un francez si un australian in decurs de cateva minute.

Cat despre cazare, hostel-urile sunt cele mai ieftine. Ca un hostel ieftin, cauta cele de deasupra barurilor. Da, nu o sa dormi si da, nu sunt ideale insa sunt la jumatate de pret fata de celelalte. Plus ca ai reducere la bere in bar.

Cel putin la inceput, tine-ti cheltuielile sub control. Totul o sa para FOARTE SCUMP comparativ cu Romania. Vorbim de 70 - 80 RON o pizza sau 7 lire meniul de la McDonalds. Nu mai stiu exact insa din zona 2 in zona 1, plateam cred 32 de lire pe saptamana pentru Oyster card (metrou, autobuz). Tigarile sunt undeva la 50 RON pe pachet. Nu este o gluma. Cand fumam, cumparam tutun si imi faceam proprile tigari. Exista o piata neagra pentru tigari aduse insa nu economisesti chiar atat de mult.

Asa ca trebuie sa inveti sa mananci acasa si sa renunti la bautura, pt inceput. Dupa trebuie sa inveti unde sa iti cumperi mancarea. Sunt multe oferte, gen 2 la pret de 1 care merita.

In afara de asta, Londra este un loc frumos si divers. Este cam frig dar te obisnuiesti.

Este mult mai usor sa incepi o viata noua in Londra decat in alte locuri din Europa. Singurul sfat care il am - cum am zis mai sus este sa ai un venit. Nu ajunge acolo pe ideea ca iti ajung banii. Nu iti ajung. Daca poti sa lucrezi incepand din prima saptamana, este ideal. Daca nu, pana in clipa in care poti lucra, cheltuieste minimul necesar.

PS: Londra nu reprezinta UK in general. Anglia, per total, este mai ieftina decat Londra. Londra este un oras grozav daca ai foarte multi bani si vrei sa traiesti acolo sau un oras ok daca vrei sa strangi bani. Daca vrei sa duci o viata decenta, nu una in care cauti sa economisesti tot timpul, ai multe alte optiuni in Anglia. Poti sa traiesti cu 50% in alte locuri comparativ cu Londra sau Brighton. Este adevarat ca salariul minim este undeva la 1000 de lire si ca un lucrator in salubritate castiga cat un mid level manager aici. Totusi, este adevarat si ca o viata care costa 1000 EUR pe luna aici, costa 3000 - 4000 EUR acolo. Nu regret ca am fost acolo insa pot sa recunosc ca, calitatea vietii pentru mine este mai mare in alte locuri, unde se castiga mai putin insa totul costa la jumatate / un sfert.

PPS: Cat despre masina, nu ai nevoie. Mai mult te incurca. Foloseste sistemul de transport in comun, este foarte bun.

Edited by RazvanClaudiu111, 02 December 2016 - 03:04.


#36
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
O pizza la Domino's e 10 lire, si un pachet de tigari e vreo 7 si putin. In rest, Aldi si Lidl sa traiasca. Internet nelimitat pe o luna (mobil, 4g) costa 25 de lire.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate