Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Plecare Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#127
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Fereste-te de romani !
Nu lua "chirie" de la ei sau nu te angaja la ei.

Fereste-te de penticostali !

#128
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt oameni si oameni, nu este o regula generala.

#129
rukus123

rukus123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.08.2015
Din cauza ca nu cunosc pe nimeni care sa ma ajute cu chiria,am avut intentia sa postez un anunt pe grupurile din Coventry pe facebook,dar am observat ca majoritatea care ofera chirie sunt rromii asa ca am lasat-o balta.Nu ca as avea neaparat ceva cu ei dar dupa ce ma uitam putin pe profilul de facebook...

#130
andrei_anghel

andrei_anghel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2017
Buna ziua, imi puteti spune si mie care sunt primii pasi cand ajung in UK, sau sa postati o adresa (actualizata) cu pasii necesari stabilirii. Multumesc.

#131
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Pai ofera si tu mai multe detalii gen: mergi singur? Ce locatie ai ales? Cu cati bani ai de gand sa ajungi acolo?

#132
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandrei_anghel, on 15 februarie 2017 - 10:34, said:

care sunt primii pasi cand ajung in UK, sau sa postati o adresa (actualizata) cu pasii necesari stabilirii. Multumesc.
Pai s-a discutat treaba de mai multe ori, cauta si tu prin topicuri, ceva info gasesti de exemplu aici (dar si pe alte thread-uri).

#133
haiducadrian

haiducadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2017
Buna ziua cateva sfaturi inainte sa plec din Romania in legatura cu UK.Am aplicat la un job si am fost admis.Plecatul e pe banii mei contractul de munca l-am primit pe e-mail si interviul a fost pe Skype.Ideea e ca eu nu am plecat niciodata din tara nici cu avionul.Desi suntem in era digitala ma descurc.Din cate am citit aici cu contractul de munca trebuie sa ma duc la Jobcenter si sa aplic pentru NINO apoi ce?Am comandat si un Oyster card ca sa ma pot deplasa in oras(e vorba de Londra).Desi cu transportul in comun nu prea stiu ce si cum am sa folosesc aplicatia Moovit.Telefonie am sa cumpar o cartela de la Three.Taxi cu Uber,daca am nevoie.

Cu NINO ma duc si aplic pentru cont bancar(mi-am deschis online de Monese)
Chirie de pe ce site-uri?

Momentan am undeva la 25000RON pusi deoparte ca sa ma descurc o luna.

Astept unele sfaturi de la voi.

Edited by haiducadrian, 06 March 2017 - 12:00.


#134
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 14.05.2010

View Posthaiducadrian, on 06 martie 2017 - 11:59, said:

Buna ziua cateva sfaturi inainte sa plec din Romania in legatura cu UK.Am aplicat la un job si am fost admis.Plecatul e pe banii mei contractul de munca l-am primit pe e-mail si interviul a fost pe Skype.Ideea e ca eu nu am plecat niciodata din tara nici cu avionul.Desi suntem in era digitala ma descurc.Din cate am citit aici cu contractul de munca trebuie sa ma duc la Jobcenter si sa aplic pentru NINO apoi ce?Am comandat si un Oyster card ca sa ma pot deplasa in oras(e vorba de Londra).Desi cu transportul in comun nu prea stiu ce si cum am sa folosesc aplicatia Moovit.Telefonie am sa cumpar o cartela de la Three.Taxi cu Uber,daca am nevoie.

Cu NINO ma duc si aplic pentru cont bancar(mi-am deschis online de Monese)
Chirie de pe ce site-uri?

Momentan am undeva la 25000RON pusi deoparte ca sa ma descurc o luna.

Astept unele sfaturi de la voi.
Ramai in Romania .In UK o sa se inchida robinetul odata cu inceperea Brexitului

#135
haiducadrian

haiducadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2017

View Postlau83, on 06 martie 2017 - 12:05, said:

Ramai in Romania .In UK o sa se inchida robinetul odata cu inceperea Brexitului
Oferta e prea buna ca sa refuz.Nu stau eu pentru 1800RON in Romania.Si contractul e semnat deja.Chiar daca nu voi sta,macar sa imi strang banii pentru alte tari vestice daca voi pleca,cu salaru de mai sus nu o sa imi fac banii seriosi ...

Edited by haiducadrian, 06 March 2017 - 12:10.


#136
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Buna ziua, incercati celelalte topicuri, exista cate un topic pentru fiecare roman care a plecat in UK! Multumim pentru intelegere!

#137
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Posthaiducadrian, on 06 martie 2017 - 12:08, said:

Oferta e prea buna ca sa refuz.Nu stau eu pentru 1800RON in Romania.Si contractul e semnat deja.Chiar daca nu voi sta,macar sa imi strang banii pentru alte tari vestice daca voi pleca,cu salaru de mai sus nu o sa imi fac banii seriosi ...
Cat castigi in UK cu noul contract?

#138
haiducadrian

haiducadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2017

View PostReynolds, on 06 martie 2017 - 12:12, said:

Cat castigi in UK cu noul contract?
37500brut/an in primul an apoi renegociem.

Edited by haiducadrian, 06 March 2017 - 12:19.


#139
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthaiducadrian, on 06 martie 2017 - 11:59, said:

Buna ziua cateva sfaturi inainte sa plec din Romania in legatura cu UK.Am aplicat la un job si am fost admis.Plecatul e pe banii mei contractul de munca l-am primit pe e-mail si interviul a fost pe Skype.Ideea e ca eu nu am plecat niciodata din tara nici cu avionul.Desi suntem in era digitala ma descurc.Din cate am citit aici cu contractul de munca trebuie sa ma duc la Jobcenter si sa aplic pentru NINO apoi ce?Am comandat si un Oyster card ca sa ma pot deplasa in oras(e vorba de Londra).Desi cu transportul in comun nu prea stiu ce si cum am sa folosesc aplicatia Moovit.Telefonie am sa cumpar o cartela de la Three.Taxi cu Uber,daca am nevoie.

Cu NINO ma duc si aplic pentru cont bancar(mi-am deschis online de Monese)
Chirie de pe ce site-uri?

Momentan am undeva la 25000RON pusi deoparte ca sa ma descurc o luna.

Astept unele sfaturi de la voi.

cum a fost:
- prin telefon am luat appointment la job center
- la job center am mers si cu contractul de munca; am primit nino in cca 3 saptamani
- am cautat chirie pe zoopla.co.uk; am folosit contractul de munca pt intocmirea contractului de inchiriere, am platit in 3 chirii echivalent in avans (prima luna, garantie, diverse fee ale agentiei)
- cu contractul de inchiriere am aplicat pt gaze, curent si council tax
- cu una din hartille de la curent/gaze/counciltax am putut sa deschid cont bancar (bineinteles cu contractul de munca); bancile established nu au vrut sa-mi deschida fara o dovada de adresa in uk, contractul de munca si cel de inchiriere nu au fost de ajuns. pana la urma avand dovada de adresa uk am deschis la una din ele (dovada adresa uk=contract de gaze, curent sau council tax)
- simcard am luat lebara
- oyster poti sa iei de la orice statie de underground
- cumparand transport de la aeroport in avans (easybus.co.uk, nationalexpress.co.uk, etc) poti gasi bilete mai ieftine decat £10-11
- londra nu este ieftina dar depinde de ce nivel de castig ai; londra este unul din cele 3-4 localitati din lume unde se misca universul
bafta

View Posthaiducadrian, on 06 martie 2017 - 12:18, said:

37500brut/an in primul an apoi renegociem.

primii 10000 sunt neimpozabili.
cred ca din ce ramane tot dai un impozit de max 20%.
cred ca ramai cu peste 30K in mana.
este venit de incepator in IT.
bafta

View Postlau83, on 06 martie 2017 - 12:05, said:

Ramai in Romania .In UK o sa se inchida robinetul odata cu inceperea Brexitului

cred ca mare parte din cei 3 milioane de EU citizens, mai ales de cei ce este nevoie cu adevarat la firme serioase, vor primi ramanerea in UK. asta se tot discuta acum.
bineinteles ca nimeni nu stie cum va fii dar mai sunt 2 ani. si 2 ani pe CV vor prinde bine in europa.

Edited by avenirv, 06 March 2017 - 12:39.


#140
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Posthaiducadrian, on 06 martie 2017 - 12:18, said:


37500brut/an in primul an apoi renegociem.
Stii ca asta inseamna 2130.95 de lire net pe luna, nu?
Din care trebuie sa platesti chirie, mancare, transport. Si asta in londra...
Ai stransi 25.000 sau 2500 de lei?

Primii 11.000 sunt neimpozitabili, nu primii 10.000

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate