Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

! BRANSAMENT ENEL ILFOV - ROG SFATURI URGENT

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sorin.gheorghe

sorin.gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.08.2007
Buna seara,

Am increderea ca printre dvs. se afla si persoane care lucreaza in domeniu si sunt binevoitoare in a ma  ajuta cu cateva sfaturi pentru rezolvarea urmatoarei spete. Sunt in curs de achizitionare a unei locuinte ( casa P+1) intr-un ansamblu de 7 imobile aflate in zona Chiajna - Rosu, Jud. Ilfov. Astazi am fost anuntat de catre dezvoltator ca el nu ne poate asigura bransamentul permanent la niciuna din casele pe care acesta le construieste intrucat cei de la ENEL i-au  cerut printre altele si un acord la notar de la toti proprietarii de pe strada respectiva, indiferent daca este casa locuibila sau doar teren, acord prin care se poate utiliza drumul de servicute al fiecarul proprietar de teren de pe strada respectiva cu privire la saparea santului ce conduce cablul de la punctul de transformare aflat in capatul strazii pana in dreptul caselor pe care acesta le construieste. Dezvoltarorul justifica imposibilitatea de a identifica toti proprietarii de pe strada respectiva si strangerea comuna a acestora la notar in vederea semnarii acordului, fapt pentru care intentioneaza sa lase bransamentul provizoriu, cel avizat pentru durata santierului pana la semnarea contractelor de vanzare-cumparare ale locuintelor dupa care sa se spele pe maine si fiecare sa se descurce cum poate. Acest lucru implica costuri pentru fiecare cumparator de casa din complexul rezidential, lucru care nu este tocmai confortabil financiar si contrar celor convenite cu dezvoltatorul la data semnarii pre-contractelor de vanzare-cumparare.
Va rog sa ma ajutati cu informatii suplimentare, in cazul in care aveti cunostintele necesare referitor la existenta acestei cerinte a ENEL ILFOV ( acord notarial de la fiecare proprietar de teren de pe strada respectiva) intrucat nu as dori sa suport eu acest cost cu bransamentul pe viitor si de asemenea, cum ma sfatuiti sa actionez pentru a preveni acest lucru.
O seara buna !

Edited by sorin.gheorghe, 15 November 2016 - 23:16.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu as cumpara asa ceva.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nici eu.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
colegu, dezvoltatorul este proprietar pana vinde acolo, nu trebuie sa ia nici o semnatura de la nimeni, pana la vanzare, el taie si spanzura pe acel teren. asta e doar un tertip pt a scade costurile pe care s-a angajat initial ca le va suporta pt a atrage gastele clientii.

dar daca o da la intors asa ... mai bine te intorci si tu cu spatele la el.

#5
sorin.gheorghe

sorin.gheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.08.2007

 Dany_Darke, on 15 noiembrie 2016 - 23:44, said:

colegu, dezvoltatorul este proprietar pana vinde acolo, nu trebuie sa ia nici o semnatura de la nimeni, pana la vanzare, el taie si spanzura pe acel teren. asta e doar un tertip pt a scade costurile pe care s-a angajat initial ca le va suporta pt a atrage gastele clientii.

dar daca o da la intors asa ... mai bine te intorci si tu cu spatele la el.

Multumesc pentru raspuns insa nu este vorba de acordul proprietarilor caselor pe care le construieste acum, ci al celor care locuiesc de ani buni pe acea strada, din capatul ei si pana la terenul pe care construieste acum. Si cei drept sunt cateva sute de metri cu cativa zeci de proprietari pe ambele parti . Sper ca acum m-am facut inteles.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
pai bun, dar acel teren este al primariei mai mult ca sigur. in oras nu se face la fel? sapa und ii taie capul pe terenul primariei, nu intreaba pe nici un proprietar de casa sau zei de proprietari dintr-un bloc daca le da acordul sa sape.

asa ca revenim, cine e proprietar pe strada respectiva si de ce nu vb cu enel?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum ar trebui sa fie treaba lui, nu a ta.

#8
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Dany_Darke, on 15 noiembrie 2016 - 23:55, said:

pai bun, dar acel teren este al primariei mai mult ca sigur. in oras nu se face la fel? sapa und ii taie capul pe terenul primariei, nu intreaba pe nici un proprietar de casa sau zei de proprietari dintr-un bloc daca le da acordul sa sape.

asa ca revenim, cine e proprietar pe strada respectiva si de ce nu vb cu enel?

Nu e obligatoriu ca drumul sa fie al primariei. Prin zonele mai noi drumurile de acces sunt proprietatea celor care au terenuri pe acea strada, in cota indiviza de cele mai multe ori (detii in acte X mp terenul tau plus Y mp cota indiviza din drum)

#9
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
NU CUMPARA sub nicio forma! Altfel vei sta in bezna pana la rezolvarea unui eventual litigiu pe care-l veti avea cu totii intre voi.

Daca dezvoltatorul nu a fost in stare sa asigure brasament, el de unde a avut curent pe santier? Sau de unde ai tu garantia ca acel teren este in proprietatea dezvoltatorului? Sau multe alte lucruri.

Cauta, te rog, pentru linistea si siguranta banilor tai in alta parte, sau iti cumperi tu un teren si iti faci o casa a ta si ai siguranta unui lucru sigur.

#10
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Daca asa zisul dezvoltator nu vrea sa se ocupe de bransament inseamna ca stie el ceva de vrea sa vanda locuintele fara curent.Ori nu ii ies socotetile si mai ciupeste si el din bransamente ori este o solutie de alimentare dificila si scumpa( un poaibil post de transformare ) si le vinde fara alimentare si se spala pe maini.Cei de la enel,ca si muntenia nord si alti distribuitori , au relatii cu publicul si sunt obligati ca prin solicitarea ta sa iti ofere informatii despre alimentarea cu energie electrica in zona.Deci poti cerceta in particular sa te convingi.
Ps.bransamentul pe care el il are acum pentru organizarea de santier este unul temporar si trebuie demontat la un moment dat.Acest provizorat nu poate deveninun definitiv.
Dpmdv,daca nu ai curent si ai doar promisiuni,lasa-l pe el(dezvoltator) sa stea in bezna.

#11
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Este vorba despre o declaratie notariala de uz si servitute a tuturor proprietarilor pe drumul de servitute in favoarea ENEL. Daca nu se face acum n-o sa poti face nici mai tarziu si nici nu vei avea alta solutie de la ENEL. Bransamentul actual este de organizare de santier si se anuleaza automat la expirarea autorizatiei de construire (1 an sau 2 daca se mai prelungeste autorizatia). Cere de la dezvoltator fisa de solutie data de ENEL si vei avea totul clar.

#12
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Servitutea e servitute pt toti proprietarii, prin definitie, nu mai este nevoie de acordul nimanui! Sunt sute de mii de servituti in tara asta, ar trebui sa fie un blocaj total.

Parerea mea este ca pt ATR final dezvoltatorul ar fi fost obligat sa investeasca in post trafo si nu vrea asta! O lasa in sarcina voastra. Gandeste-te ca nu esti nici primul nici ultimul cumparator intr-un ansamblu grevat de servitute! Ce-ar fi daca toata lumea ar avea problema ta?

E o potlogarie ce ti se spune. Eu as zice pas.

#13
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
@godaro  Ba chiar e nevoie de acordul tuturor proprietarilor pe drumul de servitute, in favoarea Enel... Am avut o situatie asemanatoare, s-au strans semnaturi de la aprox. 80% proprietari(fiind vorba de vreo 200 proprietari), enel a demarat lucrarile si o singura persoana a facut plangere(din cei ce nu au semnat), s-au sistat lucrarile cateva luni pana au gasit alta metoda de trecere....

Edited by nonameshadow, 16 November 2016 - 08:56.


#14
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Drept de servitute inseamna drept de trecere. Nu contest faptul ca o institutie gen Enel, Distrigaz interpreteaza restrictiv, insa acesta este un abuz.

Eu am prin contract dreptul sa trec pe acolo! Nu trebuie sa mai cer nimanui, inca odata, acelasi drept!

#15
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Tu ai prin contract dreptul sa treci pe acolo dar enelul nu are dreptul sa isi traga cablurile pe acolo.... Tu nu ceri semnaturi pentru tine, ceri pentru enel. Tot ce e pana la contor e al enelului, ce e dupa e al tau...
Nu e niciun abuz, e pentru a elimina situatii cum a fost cea in cazul meu.

#16
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Pai cablurile nu sunt ale Enel, sunt ale mele. Iar eu am firida la 200m, pe drum public. Ceea ce trece pe drumul de servitute e cablul meu si al vecinilor mei.

#17
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai tocmai de asta am si precizat, ca sunt cazuri diferite,  al tau (stiu cazul tau de pe celalalt topic) fata de al initiatorului. La el nu se poate aplica aceeasi solutie.

#18
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
Cunosc foarte bine zona respectiva si nu vad absolut niciun motiv pentru care ai opta sa achizitionezi un imobil acolo.Asa cum spuneam si colegii mai sus, incearca sa cauti in alta parte.Chiar daca platesti mai mult, dar iei una cu bransament la curent.Restul utilitatilor conteaza mai putin (apa, canalizare, gaze) dar sunt binevenite daca exista.
Cum bine zicea cineva : Oamenii vor o casa " întreabă cum e, află că nu există apă, curent, canalizare, drumuri sau orice altceva, dau din umeri și se pun pe construit doar ca să se poată plânge ulterior că nu au apă, curent, canalizare sau drumuri.
Și fac asta știind că nu există apă, curent, canalizare sau drumuri, dar ei acolo VOR "
Vorb-aia : CSF, n-ai CSF !

Edited by primuministru, 16 November 2016 - 09:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate