Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tabla faltuita (zincata, aluminiu, cupru) - cum se "bate" pe casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Tocmai asta ma derutat si pe mine;faptul ca acele gaurele erau dispuse absolut aleator.Existau gaurele chiar si pe laterala incheieturii;practic era clar coroziune.Daca suprafata gaurita ar fi fost orizontala,atunci as fi crezut ca aoclo s-a depozitat praf sau mai stiu eu ce;In momentul cand am descoperi acele puncte de corosiune(gaurele) si pe partea verticala a incheieturilor,m-am decis sa schimb clar cu tabla galvanizata.
La acea vreme,chiar am facut niste poze cu gaurelele,poze facute si din pod,in care se vede clar lumina ce patrunde prin tabla(poze fata/verso).
Nu sunt singurul care a patit asta.Am observat ca multi,care initial au folosit tabla din aluminiu,au renuntat la ea,folosind tabla galvanizata,iar cei mai nevoiasi au aplatizat muchiile de incheietura si au lipit carton asfaltat...
In cazul meu,a fost vorba de ~30mp ,pe o bucatarie de vara,insa altii au avut toata casa invelita cu astfel de tabla.
Cred ca asta este motivul pt care in ultimii ani nu am mai vazut sa se inveleasca case cu tabla de aluminiu;cel putin in zona mea.

#38
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cineva zicea de ploi acide care dăunează la tabla de Al.dar în România nu cred ca ar fi cazul,sau poate ca da.

#39
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
depinde daca se afla intro zona industriala .

dar este clar vorba despre aliajul prost din care era facuta tabla .

eu auzeam povesti de la taicamiu ca erau meseriasi care aruncau cu apa tare pe acoperis pentru ca nu au fost platiti .

la zincata stiu ca incepe sa rugineasca in foarte surt timp , de ordinul zilelor , la aluminiu nustiu cum se comporta aceasta solutie numita apa tare

Edited by Benderbut, 16 November 2016 - 12:10.


#40
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Cateva modele care imi plac. In ultima poza se observa spatiul de ventilatie intre prima si a doua astereala.

Attached Files


Edited by crull, 16 November 2016 - 23:23.


#41
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Gata,ma apuc sa cumpăr tabla de cupru...Posted Image

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Grabeste'te ca luna trecuta prețul l cupru a început sa urce. Tot anul preturile au fost foarte jos când spun foarte jos, inseamna cele mai mici preț de îmi amintesc în ultimii 7-8 poate chiar 10 ani

#43
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ddaannii, on 16 noiembrie 2016 - 23:29, said:

Gata,ma apuc sa cumpăr tabla de cupru...Posted Image
si eu imediat ma apuc sa o cumpar , la costu de 100 de euro coala de tabla x 100 de buc = 10.000 de euro doar invelitoare . aer trebui ca acoperisul sa tina 1000 de ani ca sa merite investitia , asta daca nu navalesc rromii sa o fure .

ma ... in ea de tabla de cupru.

Edited by Benderbut, 17 November 2016 - 10:33.


#44
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dacă faci cu 3000eur cu zincata și după 30 sau 50 de ani trebuie sa o schimbi....

#45
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Daca ar tine 30 de ani cu tabla zincata ce se gaseste acum in comert, as face fara sa ezit. Nici daca o vopsesti din 2 in 2 ani nu rezista atat.

Acum vreo 10 ani si-a invelit socrul meu casa cu zincata. De vreo 5 ani tot il aud ca vopseste la ea.

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Tabla de cupru tine cu sutele de ani. Cel putin, eu stiu biserici de anul 1700-1800 cu invelitoarea originala.Numai ca nu tine nici cativa ani culoarea de cupru si aluneca incet-incet spre un brun albastrui coclit mult mai discret.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656 asta din street view e cca 1890, cu portiunile reparate facute prin 2014. Nu stiu ce pierdere cantitativa sufera in timp acoperisul, dar nu cred sa se deprecieze curand cuprul. E ca un fond de economii pus la vedere.

#47
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 ionut27, on 15 noiembrie 2016 - 22:01, said:

Poti detalia cum ai facut solzii aceea din aluminiu? O fotografie ar fi cat o mie de cuvinte Posted Image .
Chiar dacă nu explica romaneste,se vede cum sunt făcuți asa zișii "solzi"Posted Image
m.youtube.com/watch?list=PLL9lNOrG6wFE3bNt7k6VMhZ1Xy51Cd3X5

Nu pot pune bine linku...

#48
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ionut27, on 17 noiembrie 2016 - 14:39, said:

Daca ar tine 30 de ani cu tabla zincata ce se gaseste acum in comert, as face fara sa ezit. Nici daca o vopsesti din 2 in 2 ani nu rezista atat.

Acum vreo 10 ani si-a invelit socrul meu casa cu zincata. De vreo 5 ani tot il aud ca vopseste la ea.
10 ani durata de viata pentru tabla zincata ...5 ani pentru tabla de aluminiu , sigur aici este un complot la mijloc .
stiu o casa cu tabla zincata pusa acum 30 de ani, a aparut pe un panou o pate de rugina usoara si anul trecut a fost data cu vopsea .

insa am un dubiu ca acea tabla de pe casa era tabla neagra pentru ca acum 30 de ani nu prea era raspandita tabla zincata. de altfel stiu multe case invelite cu tabla neagra de circa 40 de ani , vopsite din 10 in 10 ani si rezista bine.

Edited by Benderbut, 17 November 2016 - 21:42.


#49
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu mai comparați tabla zincata din ziua de azi cu cea de demult....
Un var de-al meu are depozitata pe cant tabla zincata și undeva la mijlocul pachetului a dat canceru-n ea.
O fi și de aia buna,dar doar cine cunoaște, eu nu zic.
Eu când am avut nevoie de acoperiș, inclusiv placare pereți la magazie,am luat cutata vopsita...10 ani garantie..dacă nu greșesc.

Edited by ddaannii, 17 November 2016 - 21:49.


#50
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ddaannii, on 17 noiembrie 2016 - 14:00, said:

Dacă faci cu 3000eur cu zincata și după 30 sau 50 de ani trebuie sa o schimbi....
se gaseste tabla zn-mg cu o garantie de 30 de ani + inca 30 de ani daca o intretii si vopsesti ajungi la 60 de ani pe putin , in cazul in care tabla neagra intretinuta poate tine mult mai mult de 40 de ani . Oricum la ce bun sa pui tabla de cupru ca sa reziste mai mult decat structura de lemn al acoperisului , asta daca nu cumva este vorba de un castan , stejar ceva.

 ddaannii, on 17 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Nu mai comparați tabla zincata din ziua de azi cu cea de demult....
Un var de-al meu are depozitata pe cant tabla zincata și undeva la mijlocul pachetului a dat canceru-n ea.
O fi și de aia buna,dar doar cine cunoaște, eu nu zic.
Eu când am avut nevoie de acoperiș, inclusiv placare pereți la magazie,am luat cutata vopsita...10 ani garantie..dacă nu greșesc.
10 ani garantie la vopsea , care este de o calitate excrecabila la tabla cutata

#51
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu am o întrebare la cine" bate tabla".
Merge diferite grosimi, de ex0,7 cu1 sau altfel...?
Adică, dacă se pot bate "solzi"fără sa întâmpin probleme...majore?

#52
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
cum sa nu , dar faltzul trebuie facut de o masina ca altfel iti rupe mainele sa ii faci pe toti manual .

#53
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In cazul solzilor,toate indoiturile (falturile) se fac la sol si ...se poate.Eu am zincata de 0.8 de peste 25 ani si a fost un chin pt mesteri la chei(pt invelitoare clasica)...
De fapt au abandonat exact cand sa faca incheieturile...

Edited by gcom61, 18 November 2016 - 06:59.


#54
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
da , de faltuit se poate face dar de incheiat coamele ...este ceva imposibil , dar se poate pune coame aplicate , asta daca acoperisul este drept daca este complicat cu dolii...nu recomand.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate