Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tabla faltuita (zincata, aluminiu, cupru) - cum se "bate" pe casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Salutare, stimati colegi!

Am cautat informatii legate de modul cum se inveleau odata casele cu tabla. Informatiile sunt putine pe aceasta tema, majoritatea celor care construiesc acum prefera tigla metalica tip "lindab", tabla ondulata sau tigla. Eu vreau sa-mi construiesc o casa taraneasca si as prefera un acoperis din tabla de cupru. Cum pretul este foarte mare la acest gen de acoperis, am inteles ca alternativa ar fi tabla de aluminiu. Tabla de aluminiu nu stiu cum se lucreaza dar cu tabla zincata am lucrat. Copil fiind, am fost luat de un unchi sa il ajut la invelitul a 2 case. Ceva am mai retinut de atunci.
Motivul pentru care multi ocolesc tabla zincata ar fi faptul ca "tabla zincata ar fi mai proasta acum, zincul care o acopera ar fi foarte subtire si de aceea rugineste. Este asa?
Tabla de aluminiu cum se lucreaza? Care ar fi rezistenta ei in timp? Ce grosime ar fi recomandata?
Deci, eu sunt chitit pentru astfel de acoperis, de cupru. Ar fi interesante si diferite modele de exemplu cea "in solzi".
Daca aveti informatii legate de acest subiect, va rog sa le postati aici.
Un model care imi place foarte mult ar fi:

Attached Files



#2
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
exista multe modele de pus tabla , poblema la batutul tablei traditionale este ca nu o poti bate pe rigl cu folie anticondens, trebuie sa ca pe capriori sa existe deja scandura batuta foarte des.

Cea mai recomandata si mai des folosita in zilele noastre ar fi cea zinc -aluminiu de 0,5 mm batuta in solzi de 50 x50 .

Taba de aluminiu este buna , sunt case vechi de 100 de ani cu tabla de aluminiu pe ele , dar problema la ea este ca nu rezista foarte mult la socuri mecanice, tabla din otel zn cu aliaj aluminiu este putin mai otelita si mai tare ,respectiv se aseaza mai bine pe casa ,sa zicem ca 60 de ani nu mai ai treaba cu ea.

modelul ala din poza este des folosit pe la biserici . Sunt fasii de 40 x 50 cu coame pe laterale si falt , iar tabla cred ca este din cupru .

Edited by Benderbut, 15 November 2016 - 21:08.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Tabla de aluminiu de acum 100 de ani?

Nu prea cred. Dacă ai un exemplu concret m-aș bucura să ni-l împărtășești și nouă.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Desi pare simpla metoda de montare clasica cu falt nu este deloc o joaca . Am vazut destule case facute de asa zisi meseriasi si la prima ploaie lighienele au fost salvarea . Daca nu ai experienta nu te apuca de asa ceva .
   Aluminiu nu este recomandat . Pune tabla cutata si o poti face homemade si e destul de buna .

#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 unucelalalt, on 15 noiembrie 2016 - 21:13, said:

Desi pare simpla metoda de montare clasica cu falt nu este deloc o joaca . Am vazut destule case facute de asa zisi meseriasi si la prima ploaie lighienele au fost salvarea . Daca nu ai experienta nu te apuca de asa ceva .
   Aluminiu nu este recomandat . Pune tabla cutata si o poti face homemade si e destul de buna .
Iti confirm cele spuse ,acum doi ani am refacut un acoperis de 200 de mp unde a fost pusa taba manual de aluminiu pe coale de 50 cm x100cm ,ploua peste tot , am dat-o jos s-a taiat faltul si s-au facut solzi de aluminiu din ea si i-am batut din nou pe casa.

 spider_zero_sapte, on 15 noiembrie 2016 - 21:11, said:

Tabla de aluminiu de acum 100 de ani?

Nu prea cred. Dacă ai un exemplu concret m-aș bucura să ni-l împărtășești și nouă.
este deajuns sa te uiti la casele de pe timpul evreilor , erau toate invelite cu tabla in special aluminiu si care rezista si acum.

de altfel tatal meu a invatat meseria asta de la cineva care a invatat de la evrei ”sa bata tabla” , si eu am invatat de la el doar asa in timpul liber ....

Edited by Benderbut, 15 November 2016 - 21:24.


#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 unucelalalt, on 15 noiembrie 2016 - 21:13, said:

Desi pare simpla metoda de montare clasica cu falt nu este deloc o joaca . Am vazut destule case facute de asa zisi meseriasi si la prima ploaie lighienele au fost salvarea . Daca nu ai experienta nu te apuca de asa ceva .
   Aluminiu nu este recomandat . Pune tabla cutata si o poti face homemade si e destul de buna .
Riscuri sunt la orice sistem. La tabla ondulata sunt riscuri si mai mari la cate suruburi o strapung. Din ce cunosc eu, cele mai multe probleme cu apa apareau la hornuri. Daca nu erau camasuite bine, apa curgea in casa. Cum ar aparea casa aceea pusa de mine cu tabla ondulata?

Edited by ionut27, 15 November 2016 - 21:38.


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cat tine acoperișul cu tabla de cupru?
Si ce grosimi se folosesc.

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Invelitoarea din tablă de cupru dacă este executată corect va supraviețui inclusiv casei.

0,5-0,8 mm în funcție de maleabilitatea materialului și adâncimea buzunarului clientului.

Edited by spider_zero_sapte, 15 November 2016 - 21:38.


#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Benderbut, on 15 noiembrie 2016 - 21:02, said:


iar tabla cred ca este din cupru .
Este sigur din cupru. Trec zilnic pe langa ea.

Edited by ionut27, 15 November 2016 - 21:40.


#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ionut27, on 15 noiembrie 2016 - 21:29, said:

Cum ar aparea casa aceea pusa de mine cu tabla ondulata?
urat Posted Image

#11
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Benderbut, on 15 noiembrie 2016 - 21:02, said:

poblema la batutul tablei traditionale este ca nu o poti bate pe rigl cu folie anticondens, trebuie sa ca pe capriori sa existe deja scandura batuta foarte des.

Scandurile trebuie sa fie lipite intre ele pentru a putea bate in cuie acele bucati mici de tabla. Ce nu inteleg acum, care ar fi cel mai bun mod de a impiedica condensul de sub tabla? Inainte, se batea direct pe scandura. Inainte, podul era nelocuit, deci se ventila, acum podurile sunt mansardate, deci umezeala mai multa. Ce fel de bariera este recomandata si unde? Sub tabla, sub astereala, etc?

Edited by ionut27, 15 November 2016 - 21:50.


#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ddaannii, on 15 noiembrie 2016 - 21:36, said:

Cat tine acoperișul cu tabla de cupru?
Si ce grosimi se folosesc.
stiu doar ca tine mult ...la inceput cand este noua este toata sclipitoare dar apoi cand incepe sa se oxideze isi schimba total culoarea si asa ramane pentru tot secolul , costa a naibii de mult, isi permit doar popii care decarteaza bani enoriasii . Posted Image

 ionut27, on 15 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Scandurile trebuie sa fie lipite intre ele pentru a putea bate in cuie acele bucati mici de tabla. Ce nu inteleg acum, care ar fi cel mai bun mod de a impiedica condensul de sub tabla? Inainte, se batea direct pe scandura. Inainte, podul era nelocuit, deci se ventila, acum podurile sunt mansardate, deci umezeala mai multa? Ce fel de bariera este recomandata si unde? Sub tabla, peste astereala, etc?
inainte nu prea se stia de treaba sta cu condensarea...dar adevarul este ca fac condens si acoperisurile unde tabla sta lipita de astereala chiar daca podul este aerisit .

ar mai fi o solutie ca peste astereala in loc de rigla sa se foloseasa un fel de mocheta pentru aerisire , iar tabla sa o bate pe mocheta aia ....dar inca nu am probat niciodata cum se impaca tabla faltuita manaul cu mocheta aia .

Attached Files


Edited by Benderbut, 15 November 2016 - 21:58.


#13
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Și dacă se pune folie anticondens chiar și dacă o faci în solzi....care ar fi problema.

#14
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Benderbut, on 15 noiembrie 2016 - 21:21, said:

Iti confirm cele spuse ,acum doi ani am refacut un acoperis de 200 de mp unde a fost pusa taba manual de aluminiu pe coale de 50 cm x100cm ,ploua peste tot , am dat-o jos s-a taiat faltul si s-au facut solzi de aluminiu din ea si i-am batut din nou pe casa.

Poti detalia cum ai facut solzii aceea din aluminiu? O fotografie ar fi cat o mie de cuvinte :) .

#15
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu solzi ci romburi sau hexagoane cu falțuri pe toate laturile.

Nu vei avea condens nici la mansarda dacă lasi fante de ventilație.

E un volum mare de muncă și necesită unelte corespunzătoare plus experiență.

Găsești pe youtube destule clipuri, dar sincer te-aș sfătui să cauți meseriași.

Manopera e 1/3 din pretul materialului la Al si 1/5 la Cu.

Merita sa strici bunătate de material pe experimente?!

Edited by spider_zero_sapte, 15 November 2016 - 22:11.


#16
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Solzi se zice popular si la mine.
Ce sunt fantele acelea de ventilatie si unde se lasa? Multumesc!

 ddaannii, on 15 noiembrie 2016 - 21:58, said:

Și dacă se pune folie anticondens chiar și dacă o faci în solzi....care ar fi problema.
Cred ca folia anticondens se distruge sub tabla. Eu as pune-o peste capriori si apoi batut scandura peste. O fi bine, nu stiu.

Edited by ionut27, 15 November 2016 - 22:16.


#17
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De fapt sunt pătrate...dar sunt ciupite colturile,făltuite si așezate stil romb.
Am ajutat și eu un bătrân la părinți acasa,care a acoperit gardul cu "solzii"10×10 parca erau.
Tabla zincata dar din aia de demult,nu ce este acum pe piața.....

#18
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
La fiecare raspuns al acestui topic as avea ceva de corectat, imi e greu sa combat atatea opinii eronate.

In prima poza pusa de initiator e tabla faltuita ''nestransa'' la imbinarile paralele cu streasina.>
Pentru a face ventilatie se bate dubla astereala (capriori-> astereala-> folie anticondens-> lateti 7 cm * 5 cm -> astereala -> tabla faltuita.
Cea mai buna tabla faltuita e din cupru. Acest sistem e intalnit pretutindeni in Paris, desi asemanator francezii au un alt tip de falt, mult mai imbunatatit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate