Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tabla faltuita (zincata, aluminiu, cupru) - cum se "bate" pe casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Iti dai seama ca,...coamele au fost incheiate de un mosulica de 75 anisori,la un pret extrem de mic(i s-a dat cat a cerut).Chiar mi-a placut de mosulica.Dupa ce a urcat pe acoperis si a vazut cu ce se confrunta,a disparut 1 ora si a aparut cu un cleste pt coame cu manerele de 70-80cm .A reusit sa sparga 2 ciocane de lemn si in final a terminat cu un ciocan de cauciuc dur dat de mine.Tot respectul pt lucrare!

#56
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostBenderbut, on 18 noiembrie 2016 - 06:46, said:

cum sa nu , dar faltzul trebuie facut de o masina ca altfel iti rupe mainele sa ii faci pe toti manual .
Mea culpa...ca nu am precizat,tabla de cupru,faza e ca găsesc printre timp sa cumpăr la juma" de preț doar ca e cum am zis diferite grosimi.

#57
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postgcom61, on 18 noiembrie 2016 - 07:25, said:

Iti dai seama ca,...coamele au fost incheiate de un mosulica de 75 anisori,la un pret extrem de mic(i s-a dat cat a cerut).Chiar mi-a placut de mosulica.Dupa ce a urcat pe acoperis si a vazut cu ce se confrunta,a disparut 1 ora si a aparut cu un cleste pt coame cu manerele de 70-80cm .A reusit sa sparga 2 ciocane de lemn si in final a terminat cu un ciocan de cauciuc dur dat de mine.Tot respectul pt lucrare!
de la un mosulica de asta am invatat si eu sa pun tabla, are vreo 75 de ani dar alearga pe tabla de zici ca are 18 ani Posted Image

totusi de moment ce intrebi cum se bate tabla , este clar ca nu esti capabil sa o bati tu , este usor sa pui solzi pana intrun anumit moment....sau tabla clasica insa sunt niste secrete , sunt 3 tipuri de cleme , cleme simple , cleme cu picior (pentru coame) cleme jidani

nu este greu sa inveti sa bati tabla dar cand ajungi la incurcaturi gen cosuri de fum dolii, si multe aletele in functie de complexitatea acoperisului , acolo sunt niste secrete invatate din experienta cum anume sa inchei tabla , ca altfel te vei panica si va trebui sa o bati in cuie  :)

Edited by Benderbut, 18 November 2016 - 12:28.


#58
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Tabla de inox V2A,ce puteți zice,idei păreri?
Faptul ca tabla de inox se lucrează mai greu,mai sunt și alte impedimente?
Scoatem din discuție prețul, sa zicem că găsesc mai ieftina ca cea de cupru....

#59
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostBenderbut, on 18 noiembrie 2016 - 12:24, said:

de la un mosulica de asta am invatat si eu sa pun tabla, are vreo 75 de ani dar alearga pe tabla de zici ca are 18 ani Posted Image

totusi de moment ce intrebi cum se bate tabla , este clar ca nu esti capabil sa o bati tu , este usor sa pui solzi pana intrun anumit moment....sau tabla clasica insa sunt niste secrete , sunt 3 tipuri de cleme , cleme simple , cleme cu picior (pentru coame) cleme jidani

nu este greu sa inveti sa bati tabla dar cand ajungi la incurcaturi gen cosuri de fum dolii, si multe aletele in functie de complexitatea acoperisului , acolo sunt niste secrete invatate din experienta cum anume sa inchei tabla , ca altfel te vei panica si va trebui sa o bati in cuie  Posted Image

Nu eu intreb cum se bate tabla....
Prima data cand am vazut cum se bate tabla ,cred ca eram prin scoala primara.
Dupa ce in urma cu 20 ani,i-am vazut pe meseriasii ca s-au perindat pt acoperitoare,am hotarat ca pot acoperi si eu o bucatarie de vara cu tabla aluminiu.
Am croit tabla,am facut falturile de jos(fata/spate) si am urcat pe acoperis...
Am pus sorturile sau cum se numeste tabla spre streasina,am inceput sa insir tabla faltuita si clemele(unele pt coame si altele impotriva [decuplarii falturilor) si rapid cu randul  al doilea...Desi aveam tabla faltuita la 1/2 fata de prima pusa,...am uitat de ea si am acoperit toata bucatarie cu aceeasi dimensine(fara sa o tes).
De abia cand m-am apucat sa ridic coamele am realizat ce facusem,insa cum tabla era batuta si fixata cu cleme,am lasat-o asa.
Tabla fiind subtire si maleabila am incheiat coamele destul de usor,mai ales ca lasasem ceva mai mult material pt indoirea..A rezistat asa pana la corodare ,cum am spus deja.
Cat depre tabla in solzi 50/50 ,am facut experimente cu un coleg de serviciu,atat pt icum sa fie falturile cat si cum/unde sa puna clemele si cuiul...
Mai tarziu(cca 1 an) a acoperit o bucatarie cu tablain solzi...Spunea ca nu va mai bate tabla normala cu coame ci numai asa ca este mai usor...

Edited by gcom61, 19 November 2016 - 19:00.


#60
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postddaannii, on 19 noiembrie 2016 - 18:35, said:

Tabla de inox V2A,ce puteți zice,idei păreri?
Faptul ca tabla de inox se lucrează mai greu,mai sunt și alte impedimente?
Scoatem din discuție prețul, sa zicem că găsesc mai ieftina ca cea de cupru....

Nu cunosc acel grad de otel, dar inoxul risca sa'si rugineasca.
Ai grija, inox nu înseamnă protecție 100% impotriva ruginii!

V2 e destul de tare ca otel din cate știu (poate are și vanadium) e folosit la cuțite. Nu știu ce înseamnă A


#61
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poate se pricepe careva la inox,eu la fel nu știu ce e acel A.

#62
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
vezi pe aria de gastronomic, sunt multi cutitari pe acolo si se pricep la aliaje

http://www.barth-met...-steel-v2a.html

#63
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Casa din primul post are invelitoare de cupru? E vopsit sau asa se face in timp?

#64
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
uite aici vezi cum evolueaza cuprul

[ http://cdn.c.photoshelter.com/img-get/I0000z09pPkqqACE/s/650/650/Copper-roofing-8693.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postddaannii, on 19 noiembrie 2016 - 23:01, said:

Poate se pricepe careva la inox,eu la fel nu știu ce e acel A.

   Unii fac confuzie intre inox si otel inoxidabil . V2a este inox alimentar , deci cel mai curat , nu este magnetic , nu contine carbon , nu rugineste . Aliajul se bazeaza pe nichel + crom , oxidul de crom produs la contactul cu oxigenul autoprotejeaza de rugina . Se foloseste ca tabla pentru vase de bucatarie , mese de lucru etc .
  Urmatorul folosit in alimentatie este din aliaj de crom , magnetic , nu rugineste , mai dur , folosit la scule -cutite , topoare etc . Nu e practic pentru tinichigerie , se indoaie greu se poate rupe la faltuit .

Eu le-am folosit in lucrari de strungarie cand eram tanar .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate